Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Da li ima ikakve pa i nategnute paralele Srbija=Turska, a Kurdi=Albanci sa Kosova?

 

Neka gruba paralela bi mogla da se povuče, uz ogradu da u Turskoj ne postoji autonomna pokrajina a u Srbiji se nije vodio gerilski rat 30 godina.

Link to comment
Turgut Aslan, a department head of the Security General Directorate’s anti-terror unit, was found shot in the head on July 16 after he had been held hostage by coup plotters. Soldiers had summoned Arslan to the Gendarmerie General Command in Ankara, saying there was an urgent meeting.

 

Special operations police officers conducted a seven-hour-long operation on the command building, killing 16 coup plotters and capturing another 250 inside. Aslan, who was heavily wounded, was transferred to hospital.

 

In addition, a number of people protested against the coup on Istanbul’s Bosphorus Bridge in the early hours of the attempt as soldiers blocked traffic. Thousands of people arrived at the bridge after a call from officials to take to the streets. Soldiers then began to open fire on civilians. Erol Olçok, who was the owner of an advertising agency, and his son, Abdullah Olçok, were killed in the fire.

 

Meanwhile, Istanbul Security General Directorate head Mustafa Çalışkan also went to the bridge in an effort to prevent the coup attempt. Soldiers opened fire on Çalışkan and his two bodyguards. Münir Alkan, one of the bodyguards, was killed in the fire while Çalışkan escaped unharmed. Police officer Mehmet Önay was also wounded in the fire. Soldiers on the bridge subsequently surrendered to security forces at around 6:30 a.m.

 

However, a group of people with belts and sharp objects ran towards the soldiers on the bridge, reportedly lynching six of them. Some of the wounded soldiers were struck with iron bars while others were dragged on the ground. The crowd tried to throw the lifeless bodies of soldiers from the bridge but faced police intervention. One soldier was allegedly decapitated during the incidents on the bridge.

 

Many people standing in front of tanks in the streets in Istanbul and Ankara also prevented the coup attempt, as police detained hundreds of soldiers during operations. Tanks rolled over cars parked on the roads to prevent them from driving toward security buildings.

 

In Istanbul, some also tried to lynch soldiers blocking the road in the city’s Göztepe neighborhood. One captain shot himself in the stomach, while police units later stopped the soldiers from being lynched.

 

Student soldiers in Istanbul’s Kuleli Military High School were also reportedly taken to streets by their commanders, who claimed it was for a drill. They seized weapons of police officers in the Çengelköy police station. An armed conflict erupted and 10 people were killed. Special operations police officers later raided the school and detained many students.

 

Link to comment

 

Drugačije je ovo u odnosu na JNA. Vojska je u Turskoj svetinja iznad svake druge, svaki čovek ovde odrasta sa svešću da bez te vojske Turskoj nema života (što je u velikoj meri tačno). ...

 

To je (verovatno) tačno baš zato što veruju u to a ne zato što je to tačno samo od sebe.*

 

I da im se separatišu Kurdi (recimo, kao posledica "nemanja vojske") opet bi Turska postojala, i da se vidno izmeni unutrašnji život opet bi Turska postojala...

 

 

edit: * pod minimum - vera da je tako dodatno održava vojsku u tom položaju svetinje.

Edited by Prospero
Link to comment

ali sta se moglo ocekivati poslije pucanja na narod?

 

 

Kada kazes narod mislis na Erdoganove tvrde pristalice koji, kako je vec receno par puta, nisu male mace i nisu krenuli sa kroasanima u rukama? Narod je shiri pojam. Deo naroda je pozdravio tenkove.

 

Dalje, covek telom zaustavio tenk. Fizicki nemoguce, dakle tenkista je zakocio da ne pregazi coveka. Posle je taj covek izvukao tenkistu i ubio ga. Sad ako se pitamo o prirodi pucha i o ubijanju golorukog naroda nekako mi se cini da je steta mogla da bude mnogo veca da je vojska zaista, istinski pucala na narod.

Link to comment

To je (verovatno) tačno baš zato što veruju u to a ne zato što je to tačno samo od sebe.*

 

Pa sad, da li je zaista tako ili oni to samo tripuju, to možemo samo da nagađamo.

 

Ono što ostaje je to da je toj i takvoj vojsci otfikareno jedno pola glave a ona polovina koja je preostala je rascepkana na nekoliko delova. I da za razliku od prethodnih godina, građani sada to uživo posmatraju.

 

Praktično ne postoji bitan garnizon u zemlji koji nije zauzela policija pod oružjem i odande izvela nekog sa lisicama na rukama. Nema zemlje na svetu u kojoj to ne bi ostavilo drastične posledice, a ovde govorimo o jednoj od najvećih NATO vojski.

Link to comment

Da li ima ikakve pa i nategnute paralele Srbija=Turska, a Kurdi=Albanci sa Kosova?

osim sto fizicki pomalo lice bice tu svakako jos nekih momenata... 

Link to comment

Sad ako se pitamo o prirodi pucha i o ubijanju golorukog naroda nekako mi se cini da je steta mogla da bude mnogo veca da je vojska zaista, istinski pucala na narod.

 

Zavisi koja jedinica se gde zadesila. Neki su veoma istinski i na keca pucali na sve što je moglo da im predstavlja pretnju. Neki nisu imali pojma šta ih je snašlo pa nisu pucali. Ono na mostu je smešno u odnosu na stvari koje su se desile na nekim drugim mestima u Istanbulu, Ankaru da ne pominjem. Ozbiljni okršaji su vođeni i što više detalja sad izlazi na videlo to je jasnije da ovo uopšte nije bio neki simboličan puč kao što je izgledalo u prvi mah. Jeste bio osuđen na propast ali je bio ozbiljno raširen i svakojake jedinice su učestvovale. To nisu mogla da iskoordiniraju dva rogue generala.

Link to comment

HDP nije nikakva moderna evropska levica već prosto i jednostavno kurdska partija čije vodjstvo održava kontakte sa PKK. Manjinski fazon guraju kako ne bi nosili "kurdski pečat" i kako bi lakše pregurali cenzus od 10% (koji prvenstveno postoji kako Kurdi ne bi imali predstavnike u parlamentu) ali kada pogledaš u kojim provincijama dobijaju glasove to je kurdska partija 1/1. Srž njihovog programa je kurdsko pitanje političkim sredstvima, prvi korak je autonomija pa polagano dalje. Živo ih zabole za Tursku kao celinu ili za prava radnika u Eskisehiru. Njihov interes polazi od Kurda i završava se na Kurdima - što je sasvim legitimno ali da ne gajimo ipak iluzije da je kod njih socijalna pravda ispred političkog položaja Kurda (i samo Kurda) u Turskoj.

 

 

OK, znači foliraju se da bi dobili više glasova. Opet iz ovoga pretpostavljam da Kurdima nisu dovoljni samo kurdski glasovi da bi ušli u parlament. Znači da bi tu onda trebalo da bude nekih "zavedenih" koji će glasati za HDP pa to onda opet ne ispada da je to 100% kurdska partija, već Kurdi+"neki zavedeni Turci i ostali".

 

Koliko vidim Kurdi bi mogli da izađu na izbore kao nezavisni kandidati i tako izbegnu cenzus od 10%. Mada tada ne bi imali neke prednosti koje nosi partijsko organizovanje. Sa druge strane partije su im zabranjivane svakih nekoliko godina.

 

Isto tako mi deluje da su u tom foliranju borbe za ljudska i manjinska prava otišli tako daleko da recimo žene zauzimaju 50% kandidatskih mesta i prva su partija u Turskoj koja ima kandidate za parlament iz LGBT populacije. Zarad rodne ravnopravnosti pored Demirtaša predsednik partije je i Figen Yuksekdag, turska levičarka iz Adane.

 

Meni ova ekipa deluje sasvim pristojno, za razliku od ovih iz AKP koji odmah kažu kako će uraditi sve što im Erdogan kaže.

 

 

Evo i predsednica HDP na BBC optužuje Erdogana za saradnju sa islamskom državom i nehumano postupanje prema izbeglicama (za šta uzima pare od Evrope).

 

https://www.youtube.com/watch?v=90wVqlRLNO4

Link to comment

I faktografije radi, nije RTE otvorio sukob sa Kurdima prošlog leta nego je PKK prekršila primirje i počela da ubija vojnike i policajce. Kada je vojska raspalila po njima iz svega što ima podigli su ustanak a u isto vreme su im iz pravca Sirije porasli apetiti pa su pomislili da bi bila odlična fora da se Rojava proširi i na par gradova u Turskoj. Nevinašca mala.

 

Kako se inače pouzdano može utvrditi ko je prekršio primirje?

Link to comment

@beowl, da li se zna šta je bilo sa onom plavušom sa trt-a

 

ed.

već je neko pre pitao, možda je i odgovoreno, nisam videla 

očiglednoje plavuša zanimljiva mnogima  :D

Edited by dùda
Link to comment

Ako sam dobro shvatio krenuli su da je iseckaju kao burek za ovde ali se (privremeno) izvadila argumentom da je objavu o puču pročitala pod pretnjom pištoljem. Ne bi me iznenadilo da bude među uhapšenima kada novinari dođu na red, za šta se priča da će danas da se desi.

 

Gledao sam tu objavu uživo i stvarno je delovala kao da je u ozbiljnom grču. Prijatelj novinar mi kaže da je verovatno bila na smrt preplašena ali pošto je iskusna spikerka instinkt i profesionalna deformacija su odradili svoje pa je relativno solidno izdeklamovala šta joj je rečeno.

Link to comment

Ako sam dobro shvatio krenuli su da je iseckaju kao burek za ovde ali se (privremeno) izvadila argumentom da je objavu o puču pročitala pod pretnjom pištoljem. Ne bi me iznenadilo da bude među uhapšenima kada novinari dođu na red, za šta se priča da će danas da se desi.

 

Gledao sam tu objavu uživo i stvarno je delovala kao da je u ozbiljnom grču. Prijatelj novinar mi kaže da je verovatno bila na smrt preplašena ali pošto je iskusna spikerka instinkt i profesionalna deformacija su odradili svoje pa je relativno solidno izdeklamovala šta joj je rečeno.

znači, čistka uzduž i popreko i po svim dubinama

 

žao mi svakog naroda koji tako očigledno klizi u diktaturu

Link to comment

Devet hiljada uhapšenih. 30 provincijalnih guvernera smenjeno. 

 

Uhapšeno 100+ generala i admirala, to je bezmalo trećina od ukupnog broja.

 

Vrhovni savet za visoko obrazovanje se danas sastaje sa jednom tačkom dnevnog reda, pogađate kojom.

Edited by beowl
Link to comment
×
×
  • Create New...