Jump to content
IGNORED

Ravna Gora - TV serija


Filipenko

Recommended Posts

Bog te, ova serija je Šotrizovan Radoš Bajić. Bajićeva ,,seljačka'' patetika nakinđureno šotrovskom ,,razglednica iz prošlosti'' scenografijom. Napeta muzika puna ,,emotivnog naboja'', dugi, značajni i teški pogledi, pučista Simović koji jadan plače od straha od Hitlera, mučeni mladi kralj koji gleda bombardovanje, privrženi kraljev batler koji mu nosi papuče da se ne prehladi, pošteno seljačko dete u uniformi koji se zgražava nad raskalašnim životom oficira, radnik-idealista koji rizikuje život da bi spasio ptičicu slomljenih krila...Jebote. Jebote. Jebote.Da ne govorimo o klišeima koji otvaraju scenario i čine ga očiglednim - ono pošteno seljačko dete iz vojske postaće četnik, onaj ptičicoljubitelj, proleter iz Rakovice (a odakle drugde) koji sa sjajem u očima čita knjižicu sa Lenjinovim likom partizan, zajedno će prvo vojevati protiv okupatora a onda će se sresti na nekom proplanku, lice u lice, sukobljeni, sa uperenim puškama jedan u drugog, puni nerazumevanja i čuđenja za stav i poziciju ovog drugog, ali sa setom u tugom u očima zbog nesloge, i kada krvavi ranjeni obojica nekim čudom prežive ovaj bratoubilački okršaj, sputaće niz litice i brda, kroz šume, svaki na svoju stranu, pitajući se usput, ,,ko nas bre zavadi, zašto, i kako...?''
Pa naravno, znamo i odgovor na to pitanje, i slutim da će serija ozbiljno da se potrudi to hammer it home. Komunisti se dele u dve vrste - naivne i dobre idealiste (koj žrtvuju svoj život da bi spasili život ptičice), i prefrigane manipulante od zlog oca i još gore majke, kojima se ne zna ni poreklo, ni iz kakve su familije, i kojima je jedini cilj da iskoriste naivne idealiste kako bi kroz revoluciju došli do statusa, riba i love. Ili ukratko - na Srbe i Hrvate. Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    275

  • Singer

    160

  • Filipenko

    123

  • Otto Katz

    123

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa naravno, znamo i odgovor na to pitanje, i slutim da će serija ozbiljno da se potrudi to hammer it home. Komunisti se dele u dve vrste - naivne i dobre idealiste (koj žrtvuju svoj život da bi spasili život ptičice), i prefrigane manipulante od zlog oca i još gore majke, kojima se ne zna ni poreklo, ni iz kakve su familije, i kojima je jedini cilj da iskoriste naivne idealiste kako bi kroz revoluciju došli do statusa, riba i love. Ili ukratko - na Srbe i Hrvate.
Mada je najlukaviji među njima mali dijabolični Slovenac. (Kardelj) Ne znam da li će se i on pojaviti u seriji. Edited by beatakeshi
Link to comment
Da ne govorimo o klišeima koji otvaraju scenario i čine ga očiglednim - ono pošteno seljačko dete iz vojske postaće četnik, onaj ptičicoljubitelj, proleter iz Rakovice (a odakle drugde) koji sa sjajem u očima čita knjižicu sa Lenjinovim likom partizan, zajedno će prvo vojevati protiv okupatora a onda će se sresti na nekom proplanku, lice u lice, sukobljeni, sa uperenim puškama jedan u drugog, puni nerazumevanja i čuđenja za stav i poziciju ovog drugog, ali sa setom u tugom u očima zbog nesloge, i kada krvavi ranjeni obojica nekim čudom prežive ovaj bratoubilački okršaj, sputaće niz litice i brda, kroz šume, svaki na svoju stranu, pitajući se usput, ,,ko nas bre zavadi, zašto, i kako...?''
Ma proleter je sa Suvobora, ona familija koju vojska budi je valjda njegova, Taralići. Kroz sudbinu te porodice će nam Radoš oslikati srpske podele, neki će u četnike a neki poput tog pticoljubitelja u partizane.
Link to comment
cibu.jpgObradovao sam se kad sam video Pervana u seriji, ali sam posle shvatio da ja njega ne mogu ozbiljno da shvatim."Vecernja skola" mi je prva asocijacija na pojavu njegovog lika :lolol: .
Link to comment
Ma proleter je sa Suvobora, ona familija koju vojska budi je valjda njegova, Taralići. Kroz sudbinu te porodice će nam Radoš oslikati srpske podele, neki će u četnike a neki poput tog pticoljubitelja u partizane.
Žena spominje i sina koji je u vojsci negdje na Dunavu a ni plivati ne zna. Vukadin i proleter sa štiglićem su valjda braća? Edited by pogranicni
Link to comment
Obradovao sam se kad sam video Pervana u seriji, ali sam posle shvatio da ja njega ne mogu ozbiljno da shvatim."Vecernja skola" mi je prva asocijacija na pojavu njegovog lika :lolol: .
Daj ne rise da je ono Pervan? :0.6: Ne verujem.Kad smo već kod njega on je davnih dana predstavio srbsku pomirbu

Žena spominje i sina koji je u vojsci negdje na Dunavu a ni plivati ne zna. Vukadin i proleter sa štiglićem su valjda braća?
E da, Vukadin. To je to valjda.
Link to comment
I uopšte, ono što me izluđuje u ovoj seriji, kad vidim da se gore čak i HBO pominje :lol: je činjenica da postoji jedan globalni trend da se istorijski i veliki likovi prikazuju u prilično zemaljskom, čovečijem modu, a toga ovde nema ni u tragovima. Da HBO ovo snima, oficir bi psovao kralja, kralj bi psovao avione, jedino bi batler pričao da le da se prehladi što je jedini kul momenat u celoj sceni. U svakom slučaju, reakcije bi im bile mnogo prirodnije, a ne bi se svele na ispaljivanje filozofsko-političkih misli.Istu zamerku imam i na razgovor seljaka i oficira. Mislim, brate u tri ujutro će seljak onako da priča sa onim kuronjom... Jedino ako se ne ispostavi da je kuronja svesno odavao svoj položaj na drugom mestu ili tako neka zavzrlama... Ali svejedno, "da se pojavim kod živojina mišića" deo - garantujem da ako na ovom forumu zamoliš forumaše da izlupetaju moguću rečenicu, kroz pet strana će se roditi baš nešto u duhu vremena i situacije.
E ovo ni meni nije jasno. Proslo je vreme kada bi Milos Obilic Vuku Brankovicu umesto: "Mrs u pizdu materinu!", reko: "Sutra ce se tvoji i moji tragovi..."Dajte malo realnosti ljudi, tesko da je svaki lik, narocito u takvim ekstremnim situacijama, pricao kao da drzi predavanje na univerzitetu. Falilo je samo pozivanje na grcku mitologijuSkoro pa rame uz rame sa Pavicem, kojem svaki, makar i najobicniji lik iz naroda, moze da citira Sekspira
Link to comment
scena kad skojevca rzanje konja i zveket tockova po kaldrmi odvlaci do prozora.tek posto je zaprega prosla, primecuje stiglica, pa kaze:to si bio ti, mangupe! :isuse::lol:
I mene je ovo skroz zbunilo ali ne razumem se u ptice, pa reko' možda je štiglić nešto što, kad se zakuca u prozorsko staklo, zvuči kao konj koji rže, otkud znam.
Link to comment

i ja sam u prvom trenutku pomislio da je pervan. :D (btw, nisam ispratio, ko je doticni lik u seriji?)od ovog sa tvitera, bolji je hatorijev slogan: "selo gori a čiča se česlja"

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...