Jump to content
IGNORED

Srbija i pretpostavljena saglasnost za doniranje organa


Verterdegete

Recommended Posts

izgleda ovi iz blica videli indijev post.
Pa nisu, posto u ovoj vesti koju sam ja preneo ne pise nista odakle je davalac organa. Uzasno, za te zene.
Link to comment
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    22

  • wall

    11

  • Joe D

    10

  • Verterdegete

    8

Top Posters In This Topic

Pa jeste užasno, ali jedini propust je eventualno ako nisu pitali članove porodice o dodatnim simptomima (ako ih je preminuli uopšte imao). Nemoguće je testirati organe donora na svaki virus i svaku bolest.

Link to comment
Nista, osim sto neki ljudi izgleda imaju problem. Sitnica.
takav princip™ijelni stav možeš raaavnom vožnjom dovesti onda i do poreza. mislim - tvoj novac, tvoja crijeva. kakva su to po defaultu državi dana prava na njih?
Link to comment
Pa jeste užasno, ali jedini propust je eventualno ako nisu pitali članove porodice o dodatnim simptomima (ako ih je preminuli uopšte imao). Nemoguće je testirati organe donora na svaki virus i svaku bolest.
Nisam rekao nista o propustu. Naravno da ne moze na sve da se testira, a posebno ne na ono za sta se ne zna. Edited by Indy
Link to comment
Default opcija za porez je da se ne placa - placa se samo ako se zaradjuje preko odredjene sume.
Neće te harvestirati po defaultu - nego samo ako si odgovarajuć i ako si riknuo na pravi način.
Link to comment

To je tvoja voznja, Rodjere. Ja nisam nigde potpisao da 'vozim nesto do krajnjeg odredista'... stavise mislim da je to najveci problem u politickom misljenju danas.

Link to comment
To je tvoja voznja, Rodjere. Ja nisam nigde potpisao da 'vozim nesto do krajnjeg odredista'... stavise mislim da je to najveci problem u politickom misljenju danas.
U slučaju da te ugroza postmortem tjelesnog integriteta zaista zabrinjava, onda bi bio dovoljno samosvjestan te svoje postživotne da si osiguraš opt-out. I kvaliteta hrane u zatvoru zabrinjava samo manjinu ljudi, ostali ne vide potrebu da se o tome informiraju ili da oko toga dižu graju.Drugim riječima, tjeraš mak na konac. I mislim da nije u redu da ga onda i ne natjeraš.
Link to comment
U slučaju da te ugroza postmortem tjelesnog integriteta zaista zabrinjava...
Kao prvo, to uopste nema veze sa onim sto sam ja pisao. Ja podrzavam dobrovoljno davanje organa (dobrovoljno).Kao drugo, natjeravaj ti sebi se tebi natjerava. Ja sam ovde samo izneo svoje misljenje, a bogme videsmo da i u UK neki koji znaju nesto vise od mene (a mozda cak i od tebe) misle slicno.Over & out. Edited by Indy
Link to comment

Ne znaju oni ništa više od mene, nego je jedno mišljenje prevladalo u jednom trenutku u jednom komitetu, a prvenstveno motivirano vječnom čežnjom britanske birokracije za temeljitošću. U ovom slučaju sami se suebi spoznali ograničenja u postizanju besprijekorne perfekcije, ali sa tolikim brojem stanovnika ionako im je svejedno...Ti si ovoj temi prišao iz čisto ideološke perspektive. Organe ne eksplantira država, nego zdravstveni sistem koji je u demokratskim državama poprilično autonoman od države i otuđen od pojedinca, bez da uopće ulazimo u samu temu transplantacije. O tome odlučuju medicinski radnici, a ne pukovnici u ofisu.Ja također imam mišljenje o ovome, u kojem jednostavno ne poimam etički ni moralni problem opt-outa. Vidim zgodnu priliku za refleksiju političke ideologije, koju si naravno iskoristio.

Link to comment

Mislim da je ovo sjajna stvar. Pre svega i najvažnije zato sto bi sumarno ovo uvodjenja "difolta" donelo više opšte-društvene koristi no štete (ako pretpostavimo da je spašavanje svakoh ljudskog života 1 korist). Kako god da okreneš. (ima i jedan malo stariji tekst koji fino sumira baš politike država kada je doniranje organa u pitanju: Do Defaults Save Lives?)Zaista mislim i da je u Srbiji (a i drugde gde građani moraju da "opt-in") veći broj onih koji se izjašnjavaju da bi donirali nego realnih potencijalnih donora, upravo zato što je ljudima cimanje prijaviti se i sve to oko toga (među kojima spadam i ja) ili zato što nisu dovoljno informisani.Postoje pitanja kod kojih država i te kako treba da izigrava dadilju (za razliku od nekih drugih pitanja). I ne mislim da je ovo u načelu problematičan potez, naprotiv. Spasiće živote koji inače ne bi bili spašeni.

Link to comment

ako sam nula negativna, odem kod privatnika na sistematski, zvekne me neko u glavu na ulici i raspodele me :)nisam protiv ali samo da bude stroga kontrolaa vi ozovi imate dobre operacije vena sa smrzavanjemovi nasi kad siju ostane prst debeo oziljak na drugom tipu rezanja

Edited by fragand
Link to comment
Ako porodica odlucuje onda ne vidim uopste svrhu postajanja tih kvadratica kod vozacke.Pretpostavljam da ce kod nas biti problema sa rodbinom, odlaze se vreme sahrane (?), pa otvoren kovceg nije bas moguc, a "takav je obicaj".Treba mnogo vise edukovati ljude o transplataciji, obavezno naterati i popove da ucestvuju.Ja isto nisam otisao do sad zbog lenjosti.
nisam citala cijeli topik, osvrcem se na post mimo konteksta.vjerovatno razlozi za protivljenje porodice ne leze u obicajnim normama nego u emocionalnom odnosu prema pokojniku.kad se razmatra/formira stav o zakonskoj mogucnosti vetoa od strane porodice, vjerovatnije treba poci od neprijatne ideje da se u potresnoj situaciji odlucuje o integritetu tijela pokojnog clana porodice a ne od stava o sopstvenom pokojnom tijelu i svejednoci koju gajimo prema njemu. Edited by morgana
Link to comment

Naravno.Jbg verovatno nema nezgodnijeg trenutka za pitanje, a opet i odgovarajućeg.Zato je dobro da svako ima jasno izrečen stav. A porodica će onda to "ispoštovati".

Link to comment
Ti si ovoj temi prišao iz čisto ideološke perspektive.
Pa, ideologija ne pada s Marsa. Recimo da imam losa iskustva sa deifikacijom drzavnih organa? Da li sam jedini ovde?I otuda mozda i imam ne samo naklonost libertarijanstvu, vec i odredjene simpatije za tipicno britansku lenjost u osnazivanju drzave (sto se moze videti ne samo u onom sto sam vec kacio, vec i u npr. debati oko licnih karata, kao i u tome da se jos uvek svadjaju oko toga da li treba naoruzati pajkane... ja priznajem naklonost tom sistemu, tj. barem tom aspektu istog).Obrati ipak 1 paznju da ja uopste nisam protiv doniranja organa, a cak ni protiv toga da doniranje bude u opt-out formulaciji, pod uslovom da se prethodno poreski obveznici nesto pitaju o tome. EDIT. Ovde je, u slucaju Srbije, koliko sam ukapirao, u pitanju prosti birokratski "potez perom"... i to od ovakvih politicara kakve imamo u Srbiji?Takodje, u slucaju da su ljudi adekvatno informisani, ne vidim neki dokaz da bi opt-in brojevi donora bili narocito manji nego u opt-out situaciji. To je takodje, mozda, "ideoloski" (ovaj put, ne ideologija libertarijanizma, vec prosvetiteljstva).Znaci, sta smo imali u mom (libertarijansko-dositejevskom) scenariju? Imamo drzavu kojoj nije dato da donosi vazne odluke po defaultu, nego mora da trazi saglasnost. Imamo pucanstvo dobro informisano, ne zatucano i sujeverno. I, na kraju, solidan broj donora (ne nuzno losiji od opt-out sistema). What's there not to like? Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...