Jump to content
IGNORED

Jagten (2012)


Molder

Recommended Posts

pa nije jedino tumacenje, samo to sto tebi nije prepoznatljivo ne znaci das ne postoji. moze film istovremeno pokazati i univerzalna i neka specificna iskustva... 

 

evo linka, al jbg na danskom http://politiken.dk/kultur/filmogtv/ECE1843085/vinterberg-den-skandinaviske-mand-er-et-skvat/

Kaze Vinterberg:  Koliko dugo mozes udarat skandinavskog muskarca po glavi, pa da se prestane ponasat civilizirano? To je to sto ovaj film radi. Dalje govori o tome koliko je inicijative u drustvu prepusteno zenama i td..

Edited by Nicol
Link to comment
  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    15

  • kobni zelaya

    9

  • I*m with the pilots

    7

  • Lancia

    7

To su sve fusnote i marginalije koje ne cine sustinu filma. Ono sto sam shvatio kao kicmu sa mesom je rediteljev pokusaj da skicira portret komplikovanih odnosa: covek-drustvo, dete-covek, drustvo-dete i svepristno zlo koje se napaja sa sva 3 izvora, pusta korenje, oseca se u vazduhu njegov bazd i onda bi Kolakovski npr.rekao da je taj njegov ples veoma primamljiv i uvlaci te ispod disko kugle.

 

Tretmanom takve teme samo na trenutke ovo podseca na Belu Traku ili Serious Man, ali definitvno nema taj kapacitet

Link to comment

pa nije jedino tumacenje, samo to sto tebi nije prepoznatljivo ne znaci das ne postoji. moze film istovremeno pokazati i univerzalna i neka specificna iskustva... 

 

evo linka, al jbg na danskom http://politiken.dk/kultur/filmogtv/ECE1843085/vinterberg-den-skandinaviske-mand-er-et-skvat/

Kaze Vinterberg:  Koliko dugo mozes udarat skandinavskog muskarca po glavi, pa da se prestane ponasat civilizirano? To je to sto ovaj film radi. Dalje govori o tome koliko je inicijative u drustvu prepusteno zenama i td..

ako je vinterberg pravio ovaj film samo na to da ukaže na ovo boldovano što citiraš, onda je na svu sreću nehotično uspeo da nas natera na razmišljanje o ovome što je ultraplastični napisao:

 

da skicira portret komplikovanih odnosa: covek-drustvo, dete-covek, drustvo-dete i svepristno zlo koje se napaja sa sva 3 izvora, pusta korenje, oseca se u vazduhu njegov bazd

ja nisam našao ni trunku toliko naglašene "ženske inicijative". oba pola se u filmu ponašaju baš kao što se i očekuje. nebitan je pogled na ponašanje polova, po meni.

Link to comment

Nemam ja problem s ovim je plasticni plasticno opisao.

Pa naravno da film ne govori samo o rodnim ulogama u danskom drustvu. Film je dobar, dakle podrazumjeva se da su likovi i situacije viseznacne. Da je samo ovo, bili bi sterotipi. A to sta mi kao gledatelji prepoznajemo je valjda povezano i s tim sta smo sami vidjeli i iskusili.

Link to comment

vidiš, ja sam prepoznao jedan problem o kome nije pričano:

odakle devojčici ideja o tvrdoj piši znamo. stariji brat i njegovo balavo društvo su na tabletu imali nešto za šta se stavlja oznaka "minimum 18". ono što nije primećeno kao problem je fakat da su deca u prilog tome da ih je učitelj zlostavljao/uznemiravao navodili podrum. otkud podrum? zašto baš podrum? da li zbog toga što deca bez kontrole gledaju psiho/horor/krimi/....... filmove u kojima se nasilja ili zlostavljanja, čuvanja kidnapovanog i slično, dešavanju baš u nekakvim podrumima?

 

ovo je možda za forum o porodici i deci, suočeni smo sa tim da "naša mala zlata" imaju potpunu slobodu a da za nju nisu spremni. meni je, recimo,to palo prvo na pamet da bi mogla da bude poruka ovog filma ali je debata otišla drugim tokom.

 

preporučujem gledanje izvanrednog vajlerovog "The Children's Hour" sa odri hebern i širli meklejn. porudite se.

Link to comment

ono što nije primećeno kao problem je fakat da su deca u prilog tome da ih je učitelj zlostavljao/uznemiravao navodili podrum. otkud podrum? zašto baš podrum? da li zbog toga što deca bez kontrole gledaju psiho/horor/krimi/....... filmove u kojima se nasilja ili zlostavljanja, čuvanja kidnapovanog i slično, dešavanju baš u nekakvim podrumima?

 

ја сам укапирао да су ти што су их испитивали наводили на то, на начин сличан иницијалном кларином испитивању у вртићу, пошто не видим како би другачије сва деца дошла на идеју подрума

Link to comment

uf, to bi bila zavera protiv čoveka. ne znam, to bi isplivalo na žešći način. mada, ako jedno dete smisli takvu "podrum priču" pa se onda istražitelj uhvati za to i sugeriše ostalima, moguće je. e, odakle mu takva ideja? detetu, mislim.

Link to comment

не мислим да је у питању завера као таква, већ да је по систему "деца никад не лажу" он већ био крив у очима мање више свих и да је сходно томе испитивање те деце било слично том кларином - ми ћемо постављати питања а ти климај главом, па кад од тих силних питања неко дете климне главом на подрум, код осталих неће бити само једно питање о подруму, него инсистирање на тој теми док дете коначно не климе главом, опет, слично испитивању кларе о лукасовој пиши... између осталог, не верујем ни да је деци самој могло пасти на памет да их је он уопште доводио својој кући... 

Link to comment
  • 5 months later...

uf skoro nisam gledala ovako dobar film

dobra priča & napetost u svakom minutu, čitava dva sata non-stop samo čekam "šta će sada, šta će sada"

 

 

bwt malo sam se na kraju uplašila od dve moguće varijante, mada setila sam se da to ipak nisu Francuzi,

jer da jesu

 

 

ili bi njega neko upucao u lovu

ili bi došlo do nekog incidentčića tipa tuče pa bi klinac upucao te neke i sjebao sebi život

 

 

 

a ovako je totalno realno

 

 

narod™ se vrlo lako nažario i napalio pa posle odžario i odpalio i ponašao kao da ničega ni bilo, mada naravno nikada više neće biti <potpuno> kao pre

 

 

Link to comment

Krenuo sam da čitam topik, kada bi i sam reditelj video šta se sve spočita njegovom filmu, mislim da bi se prenerazio. Odustao sam negde na drugoj strani...

 

Dobar film, mada sam ga gledao na poslu i na preskoke, gubio sam fokus i gledao film kako ne treba. VIdim dosta nedoumica, mada mi sve deluje poprilično jasno. Ono što me užasno iritira je način na koji se glavni lik "bori" da dokaže da nije kriv. Hladan kao špricer, čak se ni ne trudi. Sve prihvata mirno i bez pogovora, svaku optužbu. Osim što je ženku kaširao iz gajbe, za to respect. Mada je se prelako odrekao pošto je ona u tom momentu bila jedini oslonac koji je imao.

 

7/10 od mene.

Link to comment

Krenuo sam da čitam topik, kada bi i sam reditelj video šta se sve spočita njegovom filmu, mislim da bi se prenerazio. Odustao sam negde na drugoj strani...

 

Dobar film, mada sam ga gledao na poslu i na preskoke, gubio sam fokus i gledao film kako ne treba. VIdim dosta nedoumica, mada mi sve deluje poprilično jasno. Ono što me užasno iritira je način na koji se glavni lik "bori" da dokaže da nije kriv. Hladan kao špricer, čak se ni ne trudi. Sve prihvata mirno i bez pogovora, svaku optužbu. Osim što je ženku kaširao iz gajbe, za to respect. Mada je se prelako odrekao pošto je ona u tom momentu bila jedini oslonac koji je imao.

 

7/10 od mene.

Boze, zasto nas ovako surovo kaznjavas?!?!?! :frust:

Link to comment

Vas dvoje ste ko stvoreni jedno za drugo, Glas gleda na preskok, a Mustang bez tona. Posle sednete svako na svoju stolicu za ljuljanje i krenete uz solju kamilice da pretresate filmove i da se slatko smejete ovcama, koji trose dragoceno vreme na gledanje celog filma.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...