Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

ni jedan ozbiljan teolog ne veruje u doslovno tumacenje biblije.
Pa ne znam baš da li se potop tumači kao metafora. Ako je metafora, čega je metafora? Ako je to metafora, onda bilo šta može da bude metafora, pa i Isusovo vaskrsenje. Nisam sreo dosad takvo tumačenje.
Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Pa ne znam baš da li se potop tumači kao metafora. Ako je metafora, čega je metafora? Ako je to metafora, onda bilo šta može da bude metafora, pa i Isusovo vaskrsenje. Nisam sreo dosad takvo tumačenje.
Pa ti u stvari polemises sa americkim evangelistima, a ne sa pravoslavcima.U pravoslavnoj teologiji uopste ne postoje polemike o prirodi starozavetnih prica, i o tome da li je bilo potopa i sestodnevnog stvaranja. Akcenat je na liturgijskom iskustvu a ne na materijalnom utemeljenju Biblije. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ne moras mene da ubedjujes, ja sam ateista. Medjutim mislim da je svaka racionalna argumentacija po ovim pitanjima besmislena, mada moze da bude lepa intelektualna razbibriga. Moje ateizam nije baziran na racionalnim razlozima, ja verujem da bog ne postoji.

Link to comment
Ne moras mene da ubedjujes, ja sam ateista. Medjutim mislim da je svaka racionalna argumentacija po ovim pitanjima besmislena, mada moze da bude lepa intelektualna razbibriga. Moje ateizam nije baziran na racionalnim razlozima, ja verujem da bog ne postoji.
Ja sam pak siguran da Jahve ne postoji, kao što sam siguran da jednorog i Viclipucli ne postoje. A nisam čak ni ateista.
Link to comment
Ja sam pak siguran da Jahve ne postoji, kao što sam siguran da jednorog i Viclipucli ne postoje. A nisam čak ni ateista.
Nego sad sam uocio jednu tvoju lukavstinu, da ne kazem bezobrazluk 1.Ti si, vidim, protivnik semitskih religija, iliti avramskih vera. A da otvoris karte i kazes svoju uslovnu versku afilijaciju ili simpatije? Mi ostali smo se outovali. Ne licis mi na full ateistu, inace ne bi naglasavao da imas otpor bas prema avramskim verama.
Link to comment
Pa ti u stvari polemises sa americkim evangelistima, a ne sa pravoslavcima.U pravoslavnoj teologiji uopste ne postoje polemike o prirodi starozavetnih prica, i o tome da li je bilo potopa i sestodnevnog stvaranja. Akcenat je na liturgijskom iskustvu a ne na materijalnom utemeljenju Biblije.
Kako misliš da nepostojanje polemike bude dokaz za bilo šta? Pravoslavni teolog s kojim sam razgovarao pomenuo mi je da je za njega biblija merodavna i da veruje u vavilonsku kulu i da je bog pomešao ljudima jezike, pričali smo o nacijama nešto. Dečko je završio bogoslovski. Edited by Bakemono
Link to comment
Nego sad sam uocio jednu tvoju lukavstinu, da ne kazem bezobrazluk 1.Ti si, vidim, protivnik semitskih religija, iliti avramskih vera.A da otvoris karte i kazes svoju uslovnu versku afilijaciju ili simpatije? Mi ostali smo se outovali. Ne licis mi na full ateistu, inace ne bi naglasavao da imas otpor bas prema avramskim verama.
Već sam rekao da sam nereligiozan. Naglašavam da imam otpor prema avramskim verama iz nekoliko razloga: prvo, živim u pravoslavnoj zemlji, drugo, s nekim religijama nemam problem, recimo s budizmom i taoizmom (što ne znači da sam budista ili taoista). Treće, zaista mislim da su avramske religije downright štetne, a u ostale se nisam baš udubljivao.A ne volim da kažem da sam ateista, jer ko može da garantuje recimo da ne postoji bog kao što ga je zamišljao Aristotel? Takođe, ateizam se povezuje s materijalizmom, a ja sam idealista. Edited by Bakemono
Link to comment
Nije mi poznata.
:lolol:Lapidarno.Pa u principu - demokratska deliberacija je keva. Pustite da o dogmi odlučuju i vernici, sa svojim vrlo različitim iskustvima, a ne samo the elite of celibate priests.
Cardinal Ratzinger, before he became pope, was asked if it bothered him that so many Catholics dissent from hierarchical directives, and he said it did not, since “truth is not determined by a majority vote.” But the great historian Ramsay MacMullen wrote a book, Voting About God in Early Church Councils, to prove that is exactly how truth was determined. The early councils that defined such truths as the Trinity and the Incarnation did it by majority vote of hundreds of bishops—and those bishops were themselves elected by their congregations.The early church was a far more democratic institution—Acts 2.44-45 even said it was communistic—than people used to think. It was only in the Middle Ages, when all authority was held to be male and monarchical, that the pope become a king, with realms and armies and prisons and spies and torturers—an apparatus pried from the resisting clutches of Pius IX only in the nineteenth century. But the truth is now out again: The pope is not a king. And Bill Donohue, though he would like to be, is not the king’s high commissioner.
Edited by Syme
Link to comment
Odličan odgovor. Međutim, vratimo se na prvobitni greh. Bog je morao znati da će Adam i Eva zgrešiti. Međutim, ko je kriv? Oni ili on koji ih je stvorio takve da ni na koji način nisu mogli da izbegnu da učine greh? I ako je već morao znati, zašto se onda naljutio?
Kao što ti je pomenuo Dabovic, između Starog i Novog zaveta definitivno ima razlike. Stvarno ne znam koji je zvanični stav crkve oko toga, ali mislim da je prilično jasno da bez Novog zaveta ne bi bilo ni hrišćanstva :) Da dometem, meni je npr. problematičan sam opis Adama i Eve, tj. to što se opisuje po svoj prilici zvuči kao civilizacija nekog ranog bronzanog doba ili tu negde, nekih 5-6000 pne (njihov izgled, zemljoradnja/stočarstvo, upotreba alata itd). Ali to je verovatno pre za neku drugu temu.
Link to comment
Kao što ti je pomenuo Dabovic, između Starog i Novog zaveta definitivno ima razlike. Stvarno ne znam koji je zvanični stav crkve oko toga, ali mislim da je prilično jasno da bez Novog zaveta ne bi bilo ni hrišćanstva
Pa ja znam da između Starog i Novog ima razlike, ali nisam ja kriv što su crkveni oci odlučili da uvrste i stari zavet u kanon. Eto im ga sad pa nek se dovijaju.
Link to comment
Pa ja znam da između Starog i Novog ima razlike, ali nisam ja kriv što su crkveni oci odlučili da uvrste i stari zavet u kanon. Eto im ga sad pa nek se dovijaju.
Apsolutno nebitno ko je šta i gde uvrstio. Isus nije pisao nikakve kanone niti bilo šta slično, jednostavno je ispričao to što je imao da kaže, pa ko je hteo da veruje taj je verovao, ko nije, nije. :)
Link to comment
Apsolutno nebitno ko je šta i gde uvrstio. Isus nije pisao nikakve kanone niti bilo šta slično, jednostavno je ispričao to što je imao da kaže, pa ko je hteo da veruje taj je verovao, ko nije, nije. :)
Obrati se vaseljenskom patrijarhu, ne meni. :)
Link to comment
Ja nemam problem s tim, očigledno si taj kojeg muče dileme i nedoumice, tako da bolje ti potraži savet na toj adresi ;)
Ko kaže da imam nedoumice?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...