Jump to content

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

sigurno da zaslužujei posebno je pitanje koliko je teže umiranje ljudi koji nemaju potomstvo i da li je uopšte teže ili je to samo zabluda ?ima raznih teorija na tu temue da,ima i ono kada se zatire loza pa umire poslednji, kao te smrti su naročito teške jer ''vuku'' za sobom konačna umiranja predaka, itd, etc
Pa sve zavisi koliko je to čoveku bitno. Što se mene tiče, mogu sutra da promenim ime i prezime, što dovoljno govori o tome koliko razmišljam u tim kategorijama (loza, preci, potomci etc.).
Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

meni je svako normiranje umiranja koje zabranjuje eutanaziju neprihvatljivo.
+1ali kad se zamisliš, mogućnost zloupotrebe je ogromna
i ta njegova utešnost i smirenost mislim da je namenjena onima koji ostaju.
apsolutnoed.
Pa sve zavisi koliko je to čoveku bitno.
pa naravno, al' za ovog svog životnog veka sam stekla utisak da je mnogima bitnoznam jedan slučaj gde je čovek proveo ceo život bez trunke odgovornosti spram potomkapred smrt, tražio je da ga vidizašto ? Edited by duda
Link to comment
Religija daje smisao ljudskog egzistenciji, razum prosto nije u tom poslu. Budi siguran da imaš mnoga supstancijalna verovanja koja se formalnim razumom ne mogu ni potvrditi niti opovrgnuti, a koja čine osnovne pretpostavke tvog svakodnevnog ponašanja.
od religije se ne očekuje da zasnuje, zato za njeno odbacivanje nije neophodno da se ona pobije.ona i ne pledira na razum, pa da bi oni koji je se odriču morali na tom terenu da je pobiju.meni je sasvim udobno da moje odbijanje religije ne nosi etiketu razumnog.a formalnologički to što ti tvrdiš ne može da stoji. neće biti da afirmativni stav o A (ima boga) spada u nekakvu eluzivnu eferu davanja smisla, a negativan stav o tom istom A (nema boga) prelazi na teren razuma, na kojem mora sebe da zasnuje i sta ti ja znam.
Link to comment

inače, vaso onaj tvoj post o normiranju umiranja je divan.mogu samo da ustuknem i da podsetim sebe na nešto što sam pre nekog vremena pročitala. ide otprilike ovako: dajte mi dovoljno vremena pa će i moje najčvršće utemeljene odluke početi da deluju klimavo, a sve moje izvesnosti počeće da liče na hirove.pre deset godina na pola tvog posta bih se iznervirala i izlogovala se. ili bih se možda svađala.

Link to comment
pa naravno, al' za ovog svog životnog veka sam stekla utisak da je mnogima bitnoznam jedan slučaj gde je čovek proveo ceo život bez trunke odgovornosti spram potomkapred smrt, tražio je da ga vidizašto ?
Pa možda je ono o čemu je Vasa pisao. Želja da se pomiri sa onima koji ostaju, da svede račune.
Link to comment
... kada zvonkim glasom profesorka (da cuje celo bolnicko krilo): "nema rajskih vrata! Nema niceg posto se umre, to je sve izmisljotina!" Meni doslo da propadnem u zemlju, mislim se, alo, imaj malo takta... (onda sam shvatio da sam ja mali ateista kakvih ima).
Čini mi se da to profesorkino nije bio ateizam nego odsustvo empatije, a možda i agresivnost zamaskirana "ateizmom".
Link to comment
znam jedan slučaj gde je čovek proveo ceo život bez trunke odgovornosti spram potomkapred smrt, tražio je da ga vidizašto ?
Nije mi daleko od pameti da to ponasanje mozda ima koren i u fiziologiji. ne pricam ovo bas anegdotski vec (i) na osnovu pisanja mnogih radnika u centrima za palijativnu negu koji njavode da faza aktivnog umiranja izuzetno cesto obuhvata i taj bilansni period. Ovaj period kod ljudi iz raznih kultura deli iste elementarne karakteristike. Mozda je to prirodna faza mirenja sa smrcu.
Link to comment
ili mozda bas nemirenja. posto, potomak je taj koji obezbedjuje kontinuitet, koji se seca.
vidis, da...nije mi taj ugao pao na um.
Link to comment
od religije se ne očekuje da zasnuje, zato za njeno odbacivanje nije neophodno da se ona pobije.ona i ne pledira na razum, pa da bi oni koji je se odriču morali na tom terenu da je pobiju.meni je sasvim udobno da moje odbijanje religije ne nosi etiketu razumnog.a formalnologički to što ti tvrdiš ne može da stoji. neće biti da afirmativni stav o A (ima boga) spada u nekakvu eluzivnu eferu davanja smisla, a negativan stav o tom istom A (nema boga) prelazi na teren razuma, na kojem mora sebe da zasnuje i sta ti ja znam.
But that's exactly my point, ateizam je jednako razumski nedokaziv kao i vera u boba. Tu imamo sukob dva pogled na svet, a ne dve naučne teorije. Ali taj drugi pogled na svet - ateizam, naime, takođe mora da ima neku svoju kontrukciju smisla, koja se ne zasniva na nauci (niti se može na njoj zasnivati), nego u okviru koje tek nauka dobija svoje mesto.
Link to comment
But that's exactly my point, ateizam je jednako razumski nedokaziv kao i vera u boba. Tu imamo sukob dva pogled na svet, a ne dve naučne teorije. Ali taj drugi pogled na svet - ateizam, naime, takođe mora da ima neku svoju kontrukciju smisla, koja se ne zasniva na nauci (niti se može na njoj zasnivati), nego u okviru koje tek nauka dobija svoje mesto.
e ovo poslednje po meni ne stoji.nauka postoji nezavisno od toga koje joj mesto nameni bilo koji religijski sistem. sve sto si do sada kazao obavezuje te da isto to zakljucis i za ateizam.
Link to comment
But that's exactly my point, ateizam je jednako razumski nedokaziv kao i vera u boba. Tu imamo sukob dva pogled na svet, a ne dve naučne teorije. Ali taj drugi pogled na svet - ateizam, naime, takođe mora da ima neku svoju kontrukciju smisla, koja se ne zasniva na nauci (niti se može na njoj zasnivati), nego u okviru koje tek nauka dobija svoje mesto.
Tako generalno receno, to je tacno. Medjutim, vera u boba obicno ne ide sama, vec je povezana sa setom tvrdnji o bobu i njegovom uticaju na svet - katastrofama, cudima, bezgresnim zacecima i slicno, koje su podlozne racionalnoj kritici. Takodje, religije imaju i internih nelogicnosti, naprimer uglavnom ne uspevaju da objasne zasto je svet stvoren od strane dobrog i svemocnog boba, sto bi rekao Carlin, toliko fucked up.
Link to comment
Tako generalno receno, to je tacno. Medjutim, vera u boba obicno ne ide sama, vec je povezana sa setom tvrdnji o bobu i njegovom uticaju na svet - katastrofama, cudima, bezgresnim zacecima i slicno, koje su podlozne racionalnoj kritici. Takodje, religije imaju i internih nelogicnosti, naprimer uglavnom ne uspevaju da objasne zasto je svet stvoren od strane dobrog i svemocnog boba, sto bi rekao Carlin, toliko fucked up.
Masu nelogičnosti. Što je rekao neko, najbolji recept za postajanje ateistom je čitanje biblije.Da dodam: kad pričam o nepostojanju boga, mislim na konkretnu religiju: u slučaju hrišćanstva na biće opisano u bibliji koje je reklo i radilo konkretne stvari, kao i na njegovog "sina", u slučaju astečke religije na Viclipuclija, i tako dalje. Edited by Bakemono
Link to comment
TMedjutim, vera u boba obicno ne ide sama, vec je povezana sa setom tvrdnji o bobu i njegovom uticaju na svet - katastrofama, cudima, bezgresnim zacecima i slicno, koje su podlozne racionalnoj kritici.
samo ako ih razumes kao racionalne tvrdnje. ima tu dosta prostora za ples.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...