Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

IMG-8980.jpg

 

preseko dve cvekle, grupisao ih sa ravnom stranom na dole, zabo drvce za ražnjić u svaku polutku. 

nizao izlupane i začinjene vratne.

 

  • +1 7
Link to comment
14 minutes ago, Čutura said:

babuska, deverika?

 

verovatno te navuklo kukuruzno brašno....

 

na moru živim, ovo je riba raža koje su vredne albanske ruke radnice u ribarnici istranžirale na fine parčiće za prženje. sjajna jeftina riba,10e kilo u ovakvom stanju tako da ide direkt u fritezu, ovako ispržena izdaleka podseća na somovinu sem što ne smrdi na mulj /jer živi na pesku/ i nimalo nije masna, iako ima sličnu punoću mesa.

 

po obodima tanjira se vide gambori, iznenađujuće krupni za cenu od 13e, moje zakasnelo otkriće da su izvrsni u dubokom ulju uvaljani u kukuruzno brašno. ne upijaju ulje, oklop postane hrskav tako da se mogu jesti i bez čišćenja.

 

ispod svega je /a ne vidi se/ krompir koji je pre svega ispržen u toj fritezi, koju sam ustanovio ovog leta. zapravo nikada nisam to radio i ne samo da sam prezirao nego sam i kontemplirao o air fryeru. onda sam igrom slučaja na kaleniću od sestre romkinje kupio IKEA šerpu od tučanog gvožđa koja je imala na 2-3 mesta skinutu glazuru na dnu /ne pitajte me odakle glazura na tučanoj šerpi, otkud znam, IKEA sralje/. i u frci da će tu da se lepi ako budem koristio normalno a pride imam nekoliko LIDL kopija le creuset tučanog posuđa pa mi ne treba, sunem proletos par deci ulja i isprobam prženje pomfrita - bude hit u kući toliko da smo u međuvremenu počeli svašta da ubacujemo u nju, tikvice, patlidžan, gambore, gavune, lignje itd...

 

ovo krupno kukuruz. brašno je vrh, sad sam ga doneo iz srbije, jedino sledeći put pomešam sa finijom granulacijom da ne pregoreva pri kraju prženja...

 

 

GVWiunPXoAAeu5r?format=jpg&name=large

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 2
Link to comment
12 hours ago, Eleniko said:

 

verovatno te navuklo kukuruzno brašno....

 

na moru živim, ovo je riba raža koje su vredne albanske ruke radnice u ribarnici istranžirale na fine parčiće za prženje. sjajna jeftina riba,10e kilo u ovakvom stanju tako da ide direkt u fritezu, ovako ispržena izdaleka podseća na somovinu sem što ne smrdi na mulj /jer živi na pesku/ i nimalo nije masna, iako ima sličnu punoću mesa.

 

po obodima tanjira se vide gambori, iznenađujuće krupni za cenu od 13e, moje zakasnelo otkriće da su izvrsni u dubokom ulju uvaljani u kukuruzno brašno. ne upijaju ulje, oklop postane hrskav tako da se mogu jesti i bez čišćenja.

 

ispod svega je /a ne vidi se/ krompir koji je pre svega ispržen u toj fritezi, koju sam ustanovio ovog leta. zapravo nikada nisam to radio i ne samo da sam prezirao nego sam i kontemplirao o air fryeru. onda sam igrom slučaja na kaleniću od sestre romkinje kupio IKEA šerpu od tučanog gvožđa koja je imala na 2-3 mesta skinutu glazuru na dnu /ne pitajte me odakle glazura na tučanoj šerpi, otkud znam, IKEA sralje/. i u frci da će tu da se lepi ako budem koristio normalno a pride imam nekoliko LIDL kopija le creuset tučanog posuđa pa mi ne treba, sunem proletos par deci ulja i isprobam prženje pomfrita - bude hit u kući toliko da smo u međuvremenu počeli svašta da ubacujemo u nju, tikvice, patlidžan, gambore, gavune, lignje itd...

 

ovo krupno kukuruz. brašno je vrh, sad sam ga doneo iz srbije, jedino sledeći put pomešam sa finijom granulacijom da ne pregoreva pri kraju prženja...

 

 

GVWiunPXoAAeu5r?format=jpg&name=large

 

 

 

probaj da spremiš krila raže na poparu - naučio sam to na Lastovu. na dno šerpe malo maslinovog, pa red ploški krompira, na krila raže u većim komadima (odrana, naravno), pa kolutovi ljubičastog luka (ne previše), pa tako redom dok ima materijala. između redova krupna so, još maslinovog ulja, bluk, peršun, biber u zrnu, svež lovor, može i grančica ruzmarina... naliješ vinom ali ne previše - kuva se na pari, a ne u tečnosti - poklopiš i kad provri lagano oko 45 minuta, videćeš po ribi kad je gotovo. prste i šerpu da pojedeš.

  • Wub 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
19 minutes ago, banatjanin said:

 

probaj da spremiš krila raže na poparu - naučio sam to na Lastovu. na dno šerpe malo maslinovog, pa red ploški krompira, na krila raže u većim komadima (odrana, naravno), pa kolutovi ljubičastog luka (ne previše), pa tako redom dok ima materijala. između redova krupna so, još maslinovog ulja, bluk, peršun, biber u zrnu, svež lovor, može i grančica ruzmarina... naliješ vinom ali ne previše - kuva se na pari, a ne u tečnosti - poklopiš i kad provri lagano oko 45 minuta, videćeš po ribi kad je gotovo. prste i šerpu da pojedeš.

fala na ovom. ja tako pravim gregadu (koja mi je jedno od omiljenih jela) al nisam pravio s razom. obicno bude mesavina bele ribe, sta nadjem da valja.  uz to dobar hleb za umakanje i omazivanje i serpa posle ladno moze nazad na policu.

 

ovo cu probati koliko sutra. 

  • +1 1
Link to comment

raža je osnovna riba za gregadu.

 

bolja je /osetno/ sa grdobinom ali je ona skuplja a često se i teže nalazi.

 

uvek se može dodati i šaka gambora

Link to comment
1 hour ago, Eleniko said:

raža je osnovna riba za gregadu.

 

bolja je /osetno/ sa grdobinom ali je ona skuplja a često se i teže nalazi.

 

uvek se može dodati i šaka gambora

nisam znao za razu. za grdobinu znam (cak mnogi prave samo s grdobinom) i obavezno ubacim komad, dva uz jeftiniju belu ribu tipa orada il brancin. al raza mi nikad nije pala na pamet nit mi iko rekao. znam da i zubatac preporuciju al to mi greota jer mi je to najukusnija riba s grila i nikad mi dosta - a poskup je. grdobina je skuplja al nju volim da mesam i guram u brudet, corbe, paprikase... fino oplemene, cvrsto meso, milina. sama grdobina moze da prodje s dosta putra i limuna al nije mi za prste lizat. doduse, moguce da nisam otkrio pravi recep, ko ce ga znati. volim i ja gambore u gregadi. obavezno u ljusci, da puste sto vishe soka i da ih sam ljustim i cokcem. 

 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

imam i za grdobinu, isto jednostavno a dobro:
 

medaljone grdobine posoliš i nauljiš, ugreješ dobro veći i dublji tiganj, pa opečeš svaki sa obe strane da porumeni, i izvadiš na tanjir pored
dodaš maslinovog ulja u tiganj, staviš par crvenih inćuna i otopiš ih, ubaciš malo belog luka (pazi da ne zagori, ja podignem tiganj s vatre) i dve dobre šake iseckanih kapara. propržiš tek da zamiriše, pa naliješ sa dva - tri decilitra (zavisi koliko ribe imaš) belog vina. nagariš vatru da ključa i mešaš da ispari alkohol i da se malo redukuje, stružući sa dna tiganja ono zalepljeno. vratiš ribu i prokrčkaš sve zajedno desetak minuta. šaka peršuna na kraju - ko voli, ja volim.

  • +1 2
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...