Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

long goodbye je meni najbolje procitan chendler,

a kad pogledas ko je pisao scenario....

svasta ima u filmu, od Vilmosa Zigmonda, Svarcenegera, Mrak Rydella...

Link to comment

Bio jednom jedan "Avala film". Kakav film ? Strašan film..."Avala film"...dok ga jednom, jednog dana, nije Vlada gumicom izbrisala...
 

Cudotvorni%2Bmac%2B%25281950%2529_0000.j

Ovaj super spektakl, kojim bi se mogao podičiti i tadašnji Holivud,  raskošna je filmska verzija stare narodne bajke o Baš Čeliku.

Cudotvorni%2Bmac%2B%25281950%2529_0004.j

Kompletna scenografija je izrađena u studijama "Avala filma" koji je osnovan tek nekoliko godina ranije (1946) što čini još impresivnijim vizuelni izgled ovog filma starog 65 godina.  Ako su pre 65 godina ovakvi filmovi dolazili sa Košutnjaka (deo Beograda gde se nalazi "Avala film") možete samo zamisliti kakvi sada filmovi stižu odatle... NIKAKVI !!!

Cudotvorni%2Bmac%2B%25281950%2529_0005.j

Ali nije "Avala film" ubijena baš ove godine. Klinički je bila mrtva već godinama a sada su joj samo isključili aparate (mada, više sam uverenja da su ipak prvo morali pokušati  sa oživljavanjem i šokovima... elektro...).
 Dosta više o tome. Što je bilo bilo je. Ne možemo vratiti prošlost. Mislim, da li znate nekoga iz davne prošlosti koji se vratio...na primer, u politici ? Ne budite smešni... ti nikada nisu ni odlazili...

Cudotvorni%2Bmac%2B%25281950%2529_0003.j

Svet bajki nikada nije bio omiljena tema naših filmadžija niti je takve teme pokojna država želela baš nešto finansirati. Zašto snimati bajke kada smo već živeli u zemlji bajki.
 Priča o Baš Čeliku je imala sve preduslove da se napravi zanimljiva priča o Baš Čeliku. Na sreću baš su je i napravili.
 Tu je harizmatični i strašni negativac koga je, rekao bih, maestralno odigrao Milivoje Živanović, tu je i mladi, lepi i hrabri junak Nebojša (Rade Marković u svojoj prvoj glavnoj ulozi) a tu je i dama u nevolji lepa Vida (Vera Ilić kasnije Djukić prerano preminula glumica koja će se pre svega proslaviti  komedijama poput TV serije "Sevisna stanica" i u nizu filmova svoga supruga Radivoja Lola Đukića  )

Cudotvorni%2Bmac%2B%25281950%2529_0002.j

"Čudotvorni mač" jeste zastareo. Gluma, da gluma je "drugačija". Ali tada niti su glumci imali filmskog iskustva (a glumiti u filmu i glumiti u pozorištu su sasvim dve različite stvari) niti su režiseri imali formalno obrazovanje. Pa Voja Nanović, režiser niza veoma zanimljivih filmova tokom pedesetih godina, završio je samo kurs 1949 godine (jedan od predavača beše i slavni Ejzeštajn) a već je debitovao igranim filmom "Besmrtna mladost". Pre toga je snimio samo nekoliko dokumentarnih filma.

Cudotvorni%2Bmac%2B%25281950%2529_0001.j

 Drugačije  nije ni moglo u to doba. Sada shvatate koliki je ogromni talenat imao gospodin Nanović kada je uspeo da snimi ovakav spektakl koji, kao što već rekoh, jeste zastareo, ali pre svega u tom nekom tehničkom pogledu.
 Ono što je sigurno (da ne kažem i testirano) ova bajka je i danas privlačna i zanimljiva deci.  Kada sam ga ponovo, nakon niza godina, pogledao sa klincima beše i dalje interesantna i meni. Nije više "Daj babo glavu" tako uzbudljivo i upečatljivo ali jeste i dalje vredno i nezaboravno.
 

Na skali od (1-6) ocena: 4
 
p.s. Ko je kupio Avalu Film još uvek ne znam. Znam samo da se Baš Čelik zbog toga sad prevrće u svom buretu...
Link to comment

300px-State_of_Grace.jpg

 

S' obzirom na mnoga poznata imena ne znam kako mi je do sada promakao, mada vidim da je imao tu "srecu" da se prikazuje iste nedelje kad i Goodfellas pa je zato ostao relativno nepoznat i siroj publici... Dobar gangsterski film, Oldman sa pravom narocito hvaljen zbog svoje glume mada je Pennov lik bio mnogo kompleksniji. Kraj mi malo bezveze zbog klise slow-motion pucnjave ali svejedno vredan gledanja.

 

i ja sam skoro gledao, ok je film. Oldman je pokidao i Ed Haris je bio jako dobar. Penov lik jeste kompleksniji ali mi je bio neubedljiv na momente.

Link to comment

Southpaw.

 

Ovi bokserski filmovi su prokleti u smislu da ne mogu da izbegnu neke kičaste klišee, ali ako to stavim na stranu, meni je film odličan. U stvari, Gilenhal je toliko dobar da je sve ostalo nebitno. Postao je opasan mamojeb kada je svetska gluma u pitanju i jedan od onih koga je uživanje gledati u bilo kojoj ulozi. Car. 

Link to comment

stand by me

 

 

lep film, odmah je bilo jasno da dijalozi dolaze odnekud iz literature (naknadno saznao da je King u pitanju).

glumci-klinci (tada klinci) su pokidali i, iako su neki od njih kasnije imali poneku zapaženiju filmsku rolu, cenim da je tu bilo materijala za mnogo veće domete.

Link to comment

Ma, naravno da ću da gledam izraelski film koji počinje sa "The Trial" zato što stalno slušam koliko levičare zabole kurac za svako jevrejsko dete koje pogine u Izraelu...

Link to comment

Ma, naravno da ću da gledam izraelski film koji počinje sa "The Trial" zato što stalno slušam koliko levičare zabole kurac za svako jevrejsko dete koje pogine u Izraelu...

pretpostavljam da si pročitao sadržaj i saznao o čemu se radi pa ne razumem kakve veze imaju levičari, tvoje spolovilo i izraelsko dete sa temom. 

meni je bilo šokantno u kakvom se podređenom položaju nalazi žena u izraelu. saznanje da su venčanja i razvodi u isključivoj nadležnosti rabina/crkve i volje muža i da žena koja želi da se razvede može samo da plače. s druge strane, pogledao sam iranske filmove na istu temu "prošlost" i "razvod"i konstatovao da su godinama ispred jevreja. usput, potvrdilo se i ono moje "da bi kugla bila mnogo bolje mesto za život da nema religije".

 

vredi pogledati film.

Link to comment

Dobri i Prošlost i Razvod. Ovo ću pogledati sigurno.

 

Još jedan jako dobar, Inch'Alah http://www.imdb.com/title/tt2336960/ sa prelepom glumicom iz Cafea de Flore.

 

Druga preporuka, A Quiet Life sa Tonijem Servilom http://www.imdb.com/title/tt1521090/

Bivši mafijaš za koga se misli da je mrtav, a u stvari vodi mali hotel u Nemačkoj i živi povučenim životom. Sve menja kad ga

poseti stariji sin koji je krenuo njegovim stopama. Ja sam uživao, kao i svakom Tonijevom filmu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...