Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

 

 

 

zamolio sam dobavljača da mi nabavi dva stara antonionijeva filma. nisam ih gledao u deceniji kada su nastali, kasnije sam ih izgubio iz vida. radi se o "crvenoj pustinji" i "avanturi", klasicima ovenčanim priznanjima i mestom u istoriji filma. na mene su ostavili nikakav utisak, jedino zbunjenost i neshvatanje poruka filma. možda ja nisam bio u formi, možda su "onovremenski". uhvatiću neko vreme da ponovo pogledam oba, nemoguće je da sam toliko u raskoraku sa svetom. doduše, desilo mi se ranije da je moje viđenje nekih radova u velikom nesaglasju sa većinom radilo se o "paskvalinu" i "odiseji" 

 

Obozavam ta njegova dva filma. Svake godine ih ponovim po dva-tri puta. Sta ti je kod njih neshvatljivo? On u njegovim filmovima, likove prikazuje sa odredjenom pozadinom i tezinom, cak i kada to nije vidljivo. Oni se skoro uvek bore da budu slobodni i traze put ka slobodi, a na tom putu im otezava njihova savest, osecaj greha i jos puno toga. To nije vidljivo na prvi pogled i njegovi filmovi traze punu koncentraciju. Njegova sjajna recenica koja opisuje njegove filmove:"film koji se moze opisati recima zapravo i nije film".

Edited by zakintos
Link to comment

mv5bmtc2njgxotgwmf5bml5b.jpg

 

Mislim da ga je Remi preporucio, na temi o dokumentarcima smo rondali o boksu.

 

Sramim se da priznam da godinama nisam pogledao Bogartov film, kakav majstor, kakva njuska.

FIlm, sto bi rekli, besmrtan tj. bezvremenski. Pokazatelj da se 60+ godina nista ne menja u svetu boksa (citaj sporta).

Ljudi ginu, krvare i znoje se da bi napunili parama guzice debelih trbonja.

 

Glavna zverka, Benko, na momente deluje poput vrsnih politicara, skoro da mu poverujes da govori istinu, klika oko njega sve prevrtljivci i namazani tipovi koji slusaju gazdu kao pas,  bokser i njegov zemljak prostodusni, nesnadjeni u velikom svetu, klasicni latino katolici-bogobojazljivi...

A Edi, do juce pisao kolumne u novinama, a danas u dilu sa pokvarenim menadzerima i promoterima, covek koji uz pomoc papira i olovke, par telefonskih poziva i poznanstava cini cuda.

 

Iznimno™ prija neki matori klasik bez svih tih silnih miliona, produkcija, kompjuterskih detalja itd.

 

 

6c69a2663fabc8b1980a8e6e.jpg

 

16004a2f1a4ab72c6fe5cc61.jpg

Upravo kupujem. Ni ja se ne secam kad sam Bogija gledao...

Link to comment

Obozavam ta njegova dva filma. Svake godine ih ponovim po dva-tri puta. Sta ti je kod njih neshvatljivo? On u njegovim filmovima, likove prikazuje sa odredjenom pozadinom i tezinom, cak i kada to nije vidljivo. Oni se skoro uvek bore da budu slobodni i traze put ka slobodi, a na tom putu im otezava njihova savest, osecaj greha i jos puno toga. To nije vidljivo na prvi pogled i njegovi filmovi traze punu koncentraciju. Njegova sjajna recenica koja opisuje njegove filmove:"film koji se moze opisati recima zapravo i nije film".

zato sam se i ogradio. pogledaću ponovo.

 

no, postoje dva francuska filma, iz istog perioda, u kojima se dešava nešto slično kao i sa ova dva lika monike viti. mislim na "ljubavnike" luja mala i "moderato kantabile " pitera bruka. sa njima nisam imao dileme. možda zbog žane moro koja e sjajna u oba slučaja. monika viti mi je delovala neubedljivo.

 

hvala na komentaru. sve najbolje

Link to comment

I ja volim taj film. Doduše, nikako bogatu Bogartovu filmografiju ne bih mogao da svedem na jedan film, bilo koji od mnogih sjajnih bio. Naravno, saradnja sa Hustonom mi dođe uvek na prvo mesto. Ali, zanimljivost sa imdb-a oko Bogartovog odnosa sa Rayem i oko tog filma:

 

One such person was Humphrey Bogart, who was so impressed with the debut that he invited Ray to direct his first independent production, Knock on Any Door (1949), for a loan-out at Columbia. Though Bogart was initially puzzled by Ray's intensely emotional style of directing, the two had a lot in common and became good friends. The film became a modest success, but Ray had misgivings and later said, "I wish Luis Buñuel had made Los Olvidados (1950) before I made Knock on Any Door (1949), because I would have made a hell of a lot better film." Indeed, though the subject (juvenile delinquents) is close to Ray's heart, the film is too perhaps too polemic for its own good. Back at RKO, Ray was obliged to make films close to Howard Hughes's heart but not to his own. Despite Ray's leftist views and previous association with the Communist Party, his friendship with Hughes benefited Ray for the better during the Red Scare, and Ray remained untouched, but was morally and contractually obligated to make films he had no care for, such as Born to Be Bad (1950), which starred Hughes' one-time lover, Joan Fontaine, and Flying Leathernecks (1951), a blatant pro-war film that went against Ray's politics. Ray also did uncredited touch-up work to film such as Roseanna McCoy (1949), The Racket (1951), Androcles and the Lion (1952), and Macao (1952) during his years at RKO. Though Ray had his misgivings on their last collaboration, Bogart must have been impressed with Ray because he was optioned for a second loan-out at Columbia. Based loosely on a novel by Dorothy B. Hughes, In a Lonely Place (1950) tells the story of a violent screenwriter who falls in love with a fellow Hollywood burnout while he is under investigation for a murder of a girl he barely knew. The story was changed drastically from the source novel and shaped to better suit Bogart, and the result is considered one of Bogart's best and most complex performances. Despite their marital problems, Ray insisted on casting Gloria Grahame for the role of Bogart's lover because he knew she was right for the role, and Grahame was praised for her work as well.

Link to comment

Budite slobodni da preporucite nesto sto nije Africka kraljica, Kazablanka, Blago Siera Madre (skoro sam citao Travena), Malteski soko. To je moja skromna lista odgledanih.

Link to comment

Budite slobodni da preporucite nesto sto nije Africka kraljica, Kazablanka, Blago Siera Madre (skoro sam citao Travena), Malteski soko. To je moja skromna lista odgledanih.

Uz ove sto si napomenuo ja odgledao i The left hand of God.

Link to comment

Dope je super!

 

Dinamičan, zabavan, duhovit, autentičan, prijatan za oko i uho, klinci razbijaju kako glume...ima toliko energije da mi je na trenutke pulp fiction padao na pamet.

 

da, opustajuci filmic 

 

 

malo su preuvelicali dillovanje na ulici po inglewood i taj krimi dzimi fazon nocu. prilicno se ulaze novca u renoviranje kraja, nekretnina i infrastrukturu. tu mi je najblizi walmart a i opticar. jesu uglavnom crnci ali nisu geto kako da kazem nego radni narod. naravno ima i onih uzasno siromasnih kucica ali ne bas tako trosnih. 

 

svidja mi se sto su koristili muziku koja se ovde vrtela zadnjih 3-4 godine i dalje nije makla (na zalost). 

 

englewood u cikagu je na primer skroz druga prica. taj kraj je 100 puta gori od compton/torrence dela (east LA)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...