Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Sa druge strane, prilično me je razočaralo kad sam čuo da bi kraj bio neka apstraknta spirit-of-humanity I-am-Spartacus-Muad'Dib glupost. Imam utisak da se jedno dve trećine Jodovih stripova završava tralala transcendencijom i/ili mesijanskim žrtvovanjem. U Inkalu to još i ima smisla, ali sa Dinom bi bila totalno promašena poenta.

 

Dina nije priča o spasu čovečanstva, ne završava se nikakvim hepi endom. Paul nije biblijski Second Coming nego Yeatsov. Neizrečene vizije budućnosti koje vide on i posle njegov sin su toliko gadne da su oni spremni da sprovedu brutalnu religijsku diktaturu samo da bi usmerili čovečanstvo podalje od tog pravca. Zlatna staza je hiljadugodišnji Rajh! Nažalost, Jodorowsky je to nekako propustio da ukači.

 

"Mankind is kept alive by monstrous deeds" je daleko prikladniji i jači podtekst od "Mesija će doći, i sve će biti super."

 

 

Gledao sam sinoc dokumentarac. Zbog ovog gore mi nije preterano zao sto nije snimio Dinu: deluje kao da je Hodorovskog u stvari bolela patka za Herberta (sam kaze da nije ni procitao knjigu kad je odlucio da snimi film, a Francuz dodaje da je Dina bila dobar izbor zato sto je tada bila u modi), i da je hteo da ga iskoristi slavu knjige da bi (jos jednom) slavio svoju New Age duhovnost i sebe kao gurua. Hodorovski se hvali da bi napravio remek delo "koje bi zauvek promenilo percepciju covecanstva bla bla", ali lik ni pre ni posle toga nije napravio ni jedan film cija slava pociva na kvalitetu, a ne na provokativnosti i bizarnosti.

Link to comment

U akciji bacimo dvd, a ono sto valja zadrzi na hardu- odgledah The Kingdom i uhvatih se zatecen koliko jedna takva prica (isfurana, potrosena, politicki i marketingski izlizana, bad guys vs good guys, Holivud sranje) moze da me drzi prikovanog za ekran i da me cini napetog kao sturna. Bas sam se iznenadio. Peter Berg kao reditelj dobar, a glumacka ekipa odlicna. Dajem jaku sedmicu filmu koji se na prvi pogled svodi na puskaranje i bobmase samubice.

 

kingdom-poster-0.jpg

Link to comment

Gledao sam sinoc dokumentarac. Zbog ovog gore mi nije preterano zao sto nije snimio Dinu: deluje kao da je Hodorovskog u stvari bolela patka za Herberta (sam kaze da nije ni procitao knjigu kad je odlucio da snimi film, a Francuz dodaje da je Dina bila dobar izbor zato sto je tada bila u modi), i da je hteo da ga iskoristi slavu knjige da bi (jos jednom) slavio svoju New Age duhovnost i sebe kao gurua. Hodorovski se hvali da bi napravio remek delo "koje bi zauvek promenilo percepciju covecanstva bla bla", ali lik ni pre ni posle toga nije napravio ni jedan film cija slava pociva na kvalitetu, a ne na provokativnosti i bizarnosti.

cekajte, pricamo o coveku koji je snimio el topo, svetu planinu i ostale nebuloze?

 

pa naravno da je dobro sto nije snimio dinu.

 

sto se stripa pak tice, tu nek je ziv i zdrav.

Link to comment

Ako je poenta bila da zalimo za dinom onda je film definitivno omanuo. Ali ne bih rekao, valjda je jasno da je ovako ispalo najbolje za sve. Dovukao dosta talentovanih ljudi u holivud + usao u filmsku mitologiju kao najpoznatiji film nikad snimljen. Ovo je samo ekranizovanje tog mita, super prica ali mu nisam poverovao ni za trenutak da bi njegova dina stvarno promenila istoriju filma (i svest omladine :D ).

Link to comment

U akciji bacimo dvd, a ono sto valja zadrzi na hardu- odgledah The Kingdom i uhvatih se zatecen koliko jedna takva prica (isfurana, potrosena, politicki i marketingski izlizana, bad guys vs good guys, Holivud sranje) moze da me drzi prikovanog za ekran i da me cini napetog kao sturna. Bas sam se iznenadio. Peter Berg kao reditelj dobar, a glumacka ekipa odlicna. Dajem jaku sedmicu filmu koji se na prvi pogled svodi na puskaranje i bobmase samubice.

 

kingdom-poster-0.jpg

 

 

+1

 

Mene taj film oduvao. I onaj kraj ga zapravo jako izdvaja od svega što na prvi pogled žanrovski nalikuje.

Link to comment

cekajte, pricamo o coveku koji je snimio el topo, svetu planinu i ostale nebuloze?

 

pa naravno da je dobro sto nije snimio dinu.

 

Ma meni je stilski on savršen za Dinu (možda zato što ga neizbežno povezujem sa Moebiusom), kao stvoren za njega je source space opera u kojoj ljudi moraju da se nagutaju esida da bi leteli kroz svemir i onda se tamo kolju jataganima za prevlast nad LSD planetom.

 

Problem je što je jedan od osnovnih elementa Dine (vizije budućnosti, eugenikom do transhumanizma) promašio valjda čitajući na preskok. Ne možeš da izbaciš Antihrist-crtu prerano rođenog proroka i celu Bene Geserit priču, a zameniš ih nekim ekološkim pastišom i bezgrešnim začećem iz kapi crvi.

 

Mislim možeš, ali onda ni tri Dalija i dva Orsona Velsa u nebitnim ulogama te ne bi sprečila da konačni proizvod ne bude trešina.

Link to comment

jebemga, jesi gleda el topa?

 

mislim, nisam pogledao dokumentarac, ali agnijev post mi se savrseno uklapa u sliko o hordovskom.

nemam pojma, mozda bi rezultat i bio potpuno genijalan, ali imam osecaj da bi ipak na kraju dobili samo materijal za drkanje za samog hordovskog, sto mu ostali filmovi i jesu.

Link to comment

jebemga, jesi gleda el topa?

 

Nisam, pričam na osnovu stripova, ali u dokumentarcu su predstavili i El Topa sa sinom i Svetu Planinu i kenjanje zlatnog govneta, itd. Meni je Dina ipak savršen materijal za takvo umiranje u arti-fartizmu... osim sitnog detalja da bi kraj bio 100% izmišljena budalaština gde Arakis ozeleni i odleće u nepoznatom pravcu, a Fejd Rauta ubija Muad'Diba koji ipak ostaje da živi u svima nama, dakle suptilno prikrivena Hezusovština...

Link to comment

+1

 

Mene taj film oduvao. I onaj kraj ga zapravo jako izdvaja od svega što na prvi pogled žanrovski nalikuje.

 

 

kingdom dobar

 

Jel bio on medju nominovanim za Oskar 2007 ili 2008?

Link to comment

hm, sudeci po el topu, moguce i da bi arrakisa silovao do smrti kepec sa stopalima umesto saka.

 

Imaš gore citat, priča Jodo kako nije čitao Dinu i zna da je u knjizi drugačije nego kod njega, pa ispali neku čileansku poslovicu kako sa ženama mora grubo, ne možeš da ih poštuješ i maziš ako bi da im praviš decu, te bi on tako isto da "rape Herbert... but with love" :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...