Jump to content

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Dvojnik

 

Uočavanje je citatnosti neizbježno, bojim se: za pojasom je širokim nepregledan niz uradaka svakojakih kinematografija, stoga je posve nevjerojatno naići na novo (ne)djelo koje se diči s nečim novim ter neviđenim. Dvojnik britanskog redatelja Richarda Ayoadea ne čini sebi uslugu kad inspiraciju traži u djelu velikoga pripovjedača Dostojevskog, dočim je vizualna estetika šarmantno posuđena od cijenjenog Gilliama i još cijenjenijeg Kieslowskog. Brazil i Kratki film o ljubavi, ali i niz drugih recentnih i ne-tako-recentnih filmova Ayoadeov su aksiom. U tomu nema ništa loše, ali u odabiru glumaca ima. Glavnog glumca, tj. Jesse Eisenberg je doktorirao na ovakvom tipu uloga; štoviše, dva su lica našega protagonista jedina dva lica koja Eisenberg može i zna iskazati: (1) plahi, introvertirani nespretnjaković, (2) nadobudni, brbljavi izdanak vremena modernog. Sve ovisi o tomu koliko je Eisenberg simpatičan. Nije. Zanemarim li sve mane i vrline koje ovaj uradak ima, na kraju ostaje pitanje, ono najvažnije: što je, pobogu, autor htio reći? Ništa novo. Živimo u orvelovskoj noćnoj mori, gdje je svaki vid socijalne interakcije i osnovne humanosti sveden na minimum. Protagonist, u svom plahom ruhu, sramežljiva je karikatura, dočim je u ulozi šarmantnog sociopata karikatura na kub. Sramežljivci potajno žele biti sociopati. Vješto upakovan, Dvojnik je ipak korak unatrag za Ayoadea. Opsjednut francuskim novim valom, njegov je prvijenac Podmornica kudikamo zaokruženija storija o odrastanju. U potrazi za novim uzorima, Ayoade je stao u govno koje čak niti ne smrdi pa da ga barem možeš valjano mrziti. 

 

(2)

Link to comment
Petla (1958)

Još jedan biser potcenjenog poljskog reditelja; Wojciech Hasa. Šteta što više njegovih filmova nisu dostupni... Ovo je depresivna i mračna priča o jednom danu u životu jednog zavisnika od alkohola i njegovoj borbi sa samim sobom. Sjajan film, iako je baš mučan. Nadam se da Luj Mal, nije gledao ovaj film kad je snimio koju godinu kasnije moj omiljeni; "The Fire Within" iz '63 god. Preporuka!

 

MroszczakPetla1958FilmPolacco.jpg

Link to comment

13 Sins (2014)

 

http://www.imdb.com/title/tt2059171/?ref_=fn_al_tt_1

 

Teško da je ovo iko pogledao na forumu do sada ali zavređuje pažnju. Volim ovakvu tematiku - ljudska pohlepa - pošto nam je (Srbija) veoma poznata posmatrajući naše političare od početka 90-ih do sada. Uvek aktuelna tema, scenario i režija dobri kao i gluma. Film Vas poprilično dobro "vozi" do kraja, malo je brutalan ali bože moj, moralo je tako...

 

Pogledajte ga, nećete zažaliti.

Edited by BlackGeorge
Link to comment

Pogledah i ja Prisoners.

Sta znam, podeljeni su mi utisci. Film drzi svih 2 i po sata, ali smetaju pojedine rupe u desavanjima, posebno aljkavost Gyllenhaala u istrazi. Brdo tragova je samo povrsno istrazio, ne vidim nacin kako bi lik kao on mogao da ima racio od 100% u resavanju slucajeva. A ni glumacki nije neki posao odradio. Neke stvari koje su ocigledne prosecnom gledaocu njemu trebaju dani i dani da bi skapirao, i to vecinu slucajno. Frizura mu otprilike jedina stvar kojoj je posvecen 24/7.

 

I ono gubljenje zivaca (a lik navodno do tad hladan kao spricer, nista ne moze da ga iznervira) u par navrata je potpuno nepotrebno, sa onim sto se roknuo, pa posle teatralno lupanje tastature...

 

S druge strane Jackman odlican.

 

Link to comment

13 Sins (2014)

 

http://www.imdb.com/title/tt2059171/?ref_=fn_al_tt_1

 

Teško da je ovo iko pogledao na forumu do sada ali zavređuje pažnju. Volim ovakvu tematiku - ljudska pohlepa - pošto nam je (Srbija) veoma poznata posmatrajući naše političare od početka 90-ih do sada. Uvek aktuelna tema, scenario i režija dobri kao i gluma. Film Vas poprilično dobro "vozi" do kraja, malo je brutalan ali bože moj, moralo je tako...

 

Pogledajte ga, nećete zažaliti.

 

nije los taj film, nista spec.

 

ima i "original" - http://www.imdb.com/title/tt0883995/?ref_=nv_sr_1 , al' nisam gledao. :)

Link to comment
Blue Collar (1978)

Sjajan rediteljski prvenac; Paul Schredera, odlična kritika na temu socijalnih prava radnika. Kriminalnih mućki sa sindikatima i ponižavanje radničke klase. Dosta realističan i sa godinama ne gubi poentu... Ako ima nekog da nije gledao, obavezna preporuka.

Miss Violence (2013)

Rešio sam malo da se vratim u budućnost i da odmorim od teških filmova sedamdesetih. Izabrao sam verovatno najmračniji film te 2013. Veoma uznemirujuću dramu o žrtvama porodičnog nasilja. Mračna realnost, vrlo mučan ali brutalno istinit film o našem društvu. Nemoj sad neko pametan da se nađe i da mi drami kako je reditelj ušao u priču kako bi šokirao široke mase. Kao u onom filmu; "Zgarišta". Ovde mislim i da je ublažio a čini mi se nažalost da je rađen po istinitim motivima.

Out of the Furnace (2013)

Dosta dobar film sa sjajnim glumcima i veoma dobrom pričom. Prvi deo filma je sjajan i odlično urađen ali druga polovina je razblažila atmosferu i čini mi se da reditelj nije znao kako da privede film kraju pa je dosta lutao. Može u preporuke.

Link to comment

Thief iz proslog veka sa james kanom... rezija michael mann dok je bio normalan a produkcija brukajmer.....prijalo ko budali samar :) al kad krenu da se rokaju znate sta mozete da ocekujete od njih dvojice hahahahahaha :).. a da, mislim da je to prvi film denis farine (ni jednu recenicu nema ali je vidljiv) i videh tao (detektiv tao iz serije closer) verovatno i njemu prva uloga :)

Edited by mustang
Link to comment

Enemy

http://www.imdb.com/title/tt2316411/?ref_=nv_sr_1

 

Meni se bas svideo. Nervira me samo sto se Dzejk G. stalno pojavljuje u dobrim filmovima (scenario, rezija, dobre novele itd..) posto ga ne cenim kao dobrog glumca....ali ima njuh da namirishe dobar scenario, priznajem.

 

Inace sam kraj filma mi je malo chudan ali dobro, nisam citao tu novelu po kojoj je radjen film. Mora biti da je ona jos bolja..

Link to comment

dobar je on kad hoce :) mene je kupio sa 'end of watch' filmom i sto je isao na koncert nepoznate grupe 'redlight king' pa smo oboje cekali jedno do drugog da se slikamo i upoznamo sa pevacem

Edited by mustang
Link to comment

Thief iz proslog veka sa james kanom... rezija michael mann dok je bio normalan a produkcija brukajmer.....prijalo ko budali samar :) al kad krenu da se rokaju znate sta mozete da ocekujete od njih dvojice hahahahahaha :).. a da, mislim da je to prvi film denis farine (ni jednu recenicu nema ali je vidljiv) i videh tao (detektiv tao iz serije closer) verovatno i njemu prva uloga :)

krajem proslog veka si gledala decije filmove he he he

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...