Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Mislim, dobro, oće li neko napisati šta ga u konkretnom filmu voza ili će sve ostati u opsegu žal za mlados? Cenim da je to film sa one druge teme, šta se dešava kada ga gledam po drugi. Ja sam ga gledao po prvi put i uopšte me nije radio. Čak i ta hladnoratovska priča, koja je mogla da bude fantastična satira, je debilnim dijalozima, debilnom glumom i debilnom mjuzom (jednino je scenografija ok) pretvorila film u totalni promašaj.

 

Ja sam relativno skoro, pre par nedelja ponovo zakačio film na televiziji i izgledalo mi je, kao i osamdesetih. da film ima saspens. Sad naravno, to vodi u jalovu raspravu i da ne bi se ne bi raspravljali Ima/nema saspens, samo bih skrenuo pažnju na jednu stvar zbog koje mislim da je film, ako ništa, bar u svoje vreme bio jako bitan. Film je na više različitih nivoa oda sajberpanku i duhu slobode u susretu sa novim tehnologijama, koje su u tom trenutku još u povoju. Ta ideja je dosledno sprovedena na više planova  - od onog najočiglednijeg - priče o klincu hakeru (nisam siguran da li je tada izraz bio u upotrebi), koji ne poštuje pravila (vara s ocenama u školi, pokušava da igra nove neobjavljene igrice, itd:) i tako upada u sistem pentagona, pravi problem, ali ga zahvaljujući svom slobodnom umu i rešava, preko nekih sporednih (profesor koji pravi program pentagonu po logici igre iks i oks), do nekih diskretnijih. Evo na primer ova scena na početku koja se dopada Kowalskom:

 

Oficir koji je zadužen za aktiviranje sistema nuklearne odbrane (ne Madsen, nego onaj drugi) gaji travu (nedopušteno), tačnije skunk, koristeći za to hemijska sredstva koja nisu tome namenjena. Zatim njih dvojica sednu na svoja mesta. Madsen primeti da su se dve crvene lampice upalile - i skreće kolegi pažnju da je moguća uzbuna, na što mu ovaj kaže da ih prosto malo čukne prstima i lampice se ugase - on je tehnološki manijak koji rešava probleme nestandardno i na low key način. I na kraju odbija da aktivira nuklearni napad - kod njega pobeđuje savest u odnosu na disciplinu. On je dakle sajberpank.

 

Sve ovo moguće i ne izgleda bog zna kako interesantno danas kada hakeri često obaraju sajtove ministarstava, kad postoje Anonymus itd. Ali tada je bilo prilično bitno i novo, a i mislim da dosta proročki najavljuje ono što će se kasnije dešavati sa internetom i kompjuterima.

Link to comment

moja dva pokusaja:

 

adult world [2013]

jamesy boy [2014]

 

ako u skorije vreme planirate da pogledate ova dva filma, ocekujte nista. jedno veliko, prazno nista. interesantno, i ono sto me je privuklo da ih pogledam su price koje ih prate, ali sve je to realizovano u najgorem mogucem smislu. npr. 'adult world' je zanimljiv iskljucivo zbog eme roberts, i kako postaje sve bolja glumica. iako nosi sa lakocom ovaj film, isti nema atmosferu nekakvog boemskog, ljubavnog, buntovnog, kako god duha. transvestit u filmu je dibidus smesan u zalosnom smislu. lik je nebitan u filmu. uloga mu je takva da se pojavi s' vremena na vreme, ali to pojavljivanje je moglo da bude uverljivo. znate onaj momenat kada vas neko zaseni, iako nema centralnu tacku u filmu, sporedna uloga... ovo je samo zenska haljina, sminka i perika. ne znam, mozda mnogo pridajem vaznosti ovom filmu, a zapravo sam mogao u jednoj reci da napisem da je sranje.

 

 

 

drugi film je takodje zanimljiv kao prica, pogotovo sto dolazi iz stvarnog sveta, po istinitom dogadjaju, cak je i glumacka ekipa dobra, ali opet.. sve je suplje-prazno, i nema j od nekakve jacine koja bi trebala da me udubi u gledanje istog. neuverljivo, dosadno, i prazno.

 

u svakom slucaju, filmovi koje sam naveo, cak nisu ni za nedeljno popodne.

Link to comment

@ kobni

 

Onda je i sajber-pank kada onaj drugi kolega izvadi beretu umesto svemirski modulator i ovog pokuša da prisili pritiskanje dugmeta za lansiranje. Takvih primera verovatno ima još gomila. Međutim, to su samo mali ornamenti i sitna rezbarenja koji celu zgradu čine samo malo dopadljivijom. Problem je u tome što su na njoj noseći stubovi, krov i lift neisparvni i ne funkcionišu.

 

Elem,

 

Chaos (2001)

 

Ovo ima totalno ludačku dinamiku (kamera je nemirna svo vreme i samo pojačava osećaj anarhije) i dobrim delom funkcioniše kao solidan krimić, ali se ne završava na očekivani način tako lako, već prethodno solidno izpretresa ozbiljna društveno-socijalna pitanja. Preporuka!

 

-

 

Palata #6 (2009)

 

Čehov je i danas aktuelan. Ako ima neko ko je gledao popričao bi malo o tome.

 

Link to comment

"Ratne Igre", nikako ne možemo svrstati u neki kultni status a nema ni dovoljno kvaliteta da upadne u neku grupu filmova koji su toliko loši da su zapravo dobri. Samim tim i nije za neku preporuku jer ga je pojelo vreme a i ništa bitno ni tada nije rekao... Sad što neke drma nostalgija to je već nešto drugo i zato taj film ne bih nikome danas preporučio, iako sam i ja u to vreme bio donekle oduševljen.

 

Ali zato postoje "stari filmovi" koje bih preporučio i u današnje vreme, jer prosto su orginalni i vrlo su zabavni;

La Cage aux Folles (1978) "Kavez za lude".

Nisam gledao remake iz '96 god. a i zašto bih kad je ovaj fenomenalan!

Link to comment

Ali zato postoje "stari filmovi" koje bih preporučio i u današnje vreme, jer prosto su orginalni i vrlo su zabavni;

La Cage aux Folles (1978) "Kavez za lude".

Nisam gledao remake iz '96 god. a i zašto bih kad je ovaj fenomenalan!

 

Mislim, pominjati Francisa Vebera i potrebu za gledanjem remakeova nije ni na nivou jednog beskintosa, a kamoli tebe. Hajde da si barem opleo po saradnji Elaine May i Mikea Nicholsa i specifičnom okretanju Veberu, pa i da shvatim zašto da ti gladnom makar kiflu platim, ovako samo praznu slamu mlatim...

Link to comment

Možeš ti to i bolje Ajante... isti si k'o ovi tvoji; stručnjaci.

Još mi samo reci da "Kavez za lude" nije skriveni dragulj... i samo brže, čekaju me i drugi pacijenti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...