Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

Indikativni podaci bi bili nivo obazovanja zena iz seoske populacije i stratifikacija po regionima. Bez ulepsavanja - koliki procenat zena iz Sandzaka ili Kosova ima zavrsenu srednju skolu. Pa onda isto to razbijeno po starosnim grupama.

 

Sigurno ne previse veliki. Ali tesko mi da verujem da Bugarska, Rumunija i Madjarska toliko bolje stoje. Sve odreda zemlje sa velikim procentom seoskog stanovnista, a bogami, zasto ne reci, i Roma.

 

validni podaci sigurno uzeti sa popisa, po popisu iz 2001 ili 02 u srb je živelo 40% stanovništva sa oš celom ili delimičnom odn. potpuno nepismenih

- sada vidimo da se taj broj polako smanjuje na ovom novom popisu, kako umiru starije generacije u čije vreme je standard obrazovanja bio 4 god. oš za >80% stanovništva rođenih u kraljevini...

 

Pa dobro, onda je u pravu Betty, nemamo podatke o onome sto se trazi (a to nije procenat sa zavrsenom srednjom skolom).

Link to comment

Sumnjam da se Srbija uopšte razlikuje od Hrvatske. Neko je pijan sračunavao te brojke.

 

Знаш како кажу, бројке не лажу. Јер ти што лажу на статистикама не би умели да из тачних бројки добију резултат какав им се свиђа. Тј можемо да им верујемо да нису рачунали специјално буџеном верзијом ексела.

 

Али, шта код кога улази у те бројке, шта се броји шта не, шта важи шта не, ту већ почиње смејурија и праве се ситна деца. Рецимо, некад смо били на врху по броју погинулих у саобраћајкама, зато што смо бројали и оне што умру до месец дана касније. Остали бројали ко три ко седам ко десет дана, а неки само оне који нису стигли до болнице.

 

Могу да замислим одговоре на питање "шта имаш од школе", па се узму само они што напишу "матурирао", избаце они што имају више од тога, и они што су завршили трогодишње (КВ) или петогодишње средње школе (ВКВ, ако се још тако зову) и онда добијеш проценат да атурирашрж из места.

Link to comment

Sigurno ne previse veliki. Ali tesko mi da verujem da Bugarska, Rumunija i Madjarska toliko bolje stoje. Sve odreda zemlje sa velikim procentom seoskog stanovnista, a bogami, zasto ne reci, i Roma.

 

 

Pa dobro, onda je u pravu Betty, nemamo podatke o onome sto se trazi (a to nije procenat sa zavrsenom srednjom skolom).

 

Cigane bih ti i oprostio ali gde udari na Rome. Imamo i te podatke, ali to mora da se kopa po raznim izvestajima i da se poredi sto sad su se nove EU zemlje naucile a ne kao nasi iz NVO sektora samo da prepisu podatke iz zvanicnih statistickih publikacija.

Link to comment

Ne znam ziv gde drugde da bachim ovo, pa kao ajde ovde (micite ako ima primereniji topik). Citam ja malopre ovogodinji UN-ov Human Development Report. OK, Srbija 77., sije nas skoro sav komsiluk (CG za 26 mesta, jbt), nije mi tesko da poverujem. Onda uzmem da gledam neke indikatore koji ulaze u konacan zbir. Jedan od tih je "population with at least some secondary education". Sto ce reci, ostatak nema ni dana srednje skole. Ovako to izgleda za region, (dakle, % bez ikakve srednje):

 

Hrvatska, zene 15, muskarci 6.4

Crna Gora, zene 15.8, muskarci 5.3

Madjarska, zene 2.1, muskarci 1.3

Rumunija, zene 13.9, muskarci 8

Bugarska, zene 7, muskarci 4.3

Albanija, zene 18.2, muskarci 12.1

 

i onda

 

Srbija, zene 41.6, muskarci 26.4

 

Jedino je Bosna jos gora.

 

Ajde da se ne zajebavamo, ovde nesto ne stima. Samo sta? Pitam jer HDR uopste nije nebitna stvar, deo je licne karte jedne zemlje. Kako se uopste rade ova istrazivanja u Srbiji?

Pogresili su negde. U UN Dev. raportu za 2013. pise da u Srbiji 85,1% stanovnika (starijih od 25 godina) ima zavrsenu srednju skolu (80% zena i 90% muskaraca).

Edited by Agni
Link to comment

Utoliko veci zbun :) Ko bude imao vremena da pogleda, HDR 2014, tabela 4, strane 172-175.

 

Podaci iz 2010 su slični ovima 2014, par procenata gore dole.

Link to comment

Pogresili su negde. U UN Dev. raportu za 2013. pise da u Srbiji 85,1% stanovnika (starijih od 25 godina) ima zavrsenu srednju skolu (80% zena i 90% muskaraca).

 

ovo mi isto izgleda unlikely, ako uzmes procenat romske i starije seoske populacije. koja im je metodologija?

Link to comment

Hvala na razmeni mišljenja, mislim.

 

nije mi jasno sta znace ove brojke koje si naveo. sta je school life expectancy? pomislila sam da se odnosi na ukupan broj godina koje ce ljudi koji se trenutno skoluju, provesti u skoli, pre fakulteta (analogno life expectancy, koliko se ocekuje da ce ljudi koji su trenutno zivi, jos poziveti). ali to ne moze biti, posto je navedeno da traje 14 godina, a osnovno + srednje skolstvo traje 11 ili 12 (zavisno od tipa srednje skole). na sta se te brojke odnose?

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...