Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

1 minute ago, Plajvi said:



I sta cemo sad?
 

Obrazovati decu što šire, pokšavati da ih zainteresujemo za što više stvari kako bi mogli lakše da se prekvalifikuju...

 

Mislim, to je teorijski, praktično, jbg...

 

 

  • +1 3
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja bih samo 4 razreda osnovne stavio da svi imaju isti obrazovni plan i program, da postanu funkcionalno pismeni i nauce malo sveta, prirode i racunskih operacija. Od petog osnovne do kraja skolovanja - po afinitetima iskazanim u prva 4. Nerealno je ocekivati da svako ima bas svoj individualni plan, smer i program, to nece biti moguce ni organizaciono ni finansijski nikada.

Ali skole opste prakse u koje sam ja isao, u koje su mnogi pre mene isli su jako trome i neuskladjene sa trzistem rada i stvarnoscu, i po kvotama i po sadrzaju, planu i programu. 

To sto ljudi nisu fleksibilni - nije u potpunosti njihova krivica, po 12 godina provedu u kalupima, a neretko i 16+. A onda kad odrastu i treba da krenu, ne znaju kuda, jer celija je osnovna jedinica gradje i funkcije svih zivih bica. 

Odavno je zrelo za reformu, ali sto kazes - teorija je jedno...

 

Edited by Plajvi
  • +1 2
  • -1 2
Link to comment
11 hours ago, Hermetico said:

Pandemija je bila samo uvod u jedno sasvim novo stanje. Ježim se od veličine te promene koja jeste nastala ignorisanjem. Nema više vremena, sve se istovremeno zaoštrava i muti i to je sad rastući trend. U smislu šta možemo da očekujemo, to možemo. Kako da obrazujemo decu kad ne znamo za šta ih obrazujemo, kakve veštine će im uopšte trebati za deset godina? Terapeuti kažu biti fleksibilan, pričam s kumom malopre on ima dva klinca, kaže ali to je malo ko životinja, korak unazad. Ne znam šta da mislim, meni taj fleksi život nije urušio vrednosti ali možda je kum u pravu on je često u pravu.

 

Nemam sta da obrazujem dete da bude fleksibilno, dete mi nikad nece biti fleksibilno jer mu karakter trazi rutine i predvidivost. To se ne menja obrazovanjem, kapiram da kod drugih moze dosta da se utice ali se slazem i sa kumom, jeste kao neka zivotinjska prica...

 

  • +1 2
Link to comment
40 minutes ago, Mel said:

 

Nemam sta da obrazujem dete da bude fleksibilno, dete mi nikad nece biti fleksibilno jer mu karakter trazi rutine i predvidivost. To se ne menja obrazovanjem, kapiram da kod drugih moze dosta da se utice ali se slazem i sa kumom, jeste kao neka zivotinjska prica...

 

Fleksibilnost ne ukida rutine, samo pravi nove. Dete se uči da pravi i formira i sledi nove rutine. I veruje im i veruje sebi da može da se menja. To se sve uči, ja sam isto biće navike ali možda sam postao i više kad sam neke velike navike odbacio, jer je došlo vreme. Eto, my 2 cents.

 

@radisa Idealno bi bilo da ih obrazuješ toliko široko i da toliko umeju da povezuju znanja i veštine da umeju da izmisle nova zanimanja, da misle unapred. Nekad to uključuje i lične pasije, često se i neke opskurne pokažu korisnim. Kao da slikaš sliku, ubaciš jedan mali faktor i sve se promeni.

Link to comment
9 hours ago, Plajvi said:

I sta cemo sad?

 

Pripremati ih za život u postapokalitičnom svetu gde intuicija i instikt igraju podjednaku ulogu kao i stečeno znanje i veštine iz relevantnih oblasti im.

 

Spoiler

1_81x-NhXEtXZrzS2d4rZZ7w.jpeg.551ff4cf55bd5de81e44efceb433fe91.jpeg

 

  • +1 5
  • Tužno 1
Link to comment
53 minutes ago, Delija67 said:

Noćas bez najave pukla bomba u pekari Blok 33

To je drugo, na Ćoše na Miljakovcu stalno baca bombe konkurencija to je foklor. Kupujte domaći sitnosopstvenički terorizam, mnogo bolje.

Link to comment
15 hours ago, Plajvi said:

Ja bih samo 4 razreda osnovne stavio da svi imaju isti obrazovni plan i program, da postanu funkcionalno pismeni i nauce malo sveta, prirode i racunskih operacija. Od petog osnovne do kraja skolovanja - po afinitetima iskazanim u prva 4. Nerealno je ocekivati da svako ima bas svoj individualni plan, smer i program, to nece biti moguce ni organizaciono ni finansijski nikada.

Ali skole opste prakse u koje sam ja isao, u koje su mnogi pre mene isli su jako trome i neuskladjene sa trzistem rada i stvarnoscu, i po kvotama i po sadrzaju, planu i programu. 

To sto ljudi nisu fleksibilni - nije u potpunosti njihova krivica, po 12 godina provedu u kalupima, a neretko i 16+. A onda kad odrastu i treba da krenu, ne znaju kuda, jer celija je osnovna jedinica gradje i funkcije svih zivih bica. 

Odavno je zrelo za reformu, ali sto kazes - teorija je jedno...

 

obrazovanje u 21. veku bazirati na osnovama s polovine prošlog veka je 1 budalaština, traćenje vremena i resursa kako nastavnika tako i dece.

što ti napisa. 4 razrda je dovoljno za bazična saznanja, posle toga struka.  potcenjivanje je potomstva koje zahvaljujući internetu zna sve o svemu tretirati kao ljude kojima je prerano da izaberu šta im je činiti sa15 godina pa, neka idu u gimnaziju, s 19 znaće više. a i treba ih poslati u vojsku da nauče da nameštaju krevet i mažu paštetu na lebac.

 

praiti morone od potomsva je zlodelo.

Link to comment

Osnove računanja, osnove muzike, botanike, hemije, likovne kulture i znanja o tome zašto se voda pretvara u led na minusu i zašto se ne hvatati za gole žice mokrim rukama dok stojiš u kadi, 

jesu bazična znanja neophodna svakom ljudskom biću, kurikulumu ne fali mnogo, problem je sve ostalo. 

Edited by Taihoskopija
  • +1 8
Link to comment
17 hours ago, Plajvi said:

Ja bih samo 4 razreda osnovne stavio da svi imaju isti obrazovni plan i program, da postanu funkcionalno pismeni i nauce malo sveta, prirode i racunskih operacija. Od petog osnovne do kraja skolovanja - po afinitetima iskazanim u prva 4. Nerealno je ocekivati da svako ima bas svoj individualni plan, smer i program, to nece biti moguce ni organizaciono ni finansijski nikada.

 

Ma gde, kakvi afiniteti, masa ljudi nije s tim načisto ni sa 19-20 godina, a ne da će znati sa 10

  • +1 6
Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ma gde, kakvi afiniteti, masa ljudi nije s tim načisto ni sa 19-20 godina, a ne da će znati sa 10

Pa da, ljudi završe fax, pa rade nesto sasvim drugacije...

  • +1 1
Link to comment

Pa upravo na to sam i mislio, nije mi bas nacisto sta je uzrok a sta posledica? I sta doprinosi tome da s 17-18-19 ne znas ni koji fax bi upisao? 

Mislim da nije sve individualno i do deteta, dosta je do sistema obrazovanja. Da li je za drustvo korisnije da se neko skoluje da bude pravnik/ekonomista, pa na kraju zavrsi u IT sektoru prekvalifikacijom zbog prebukiranog trzista/niske zarade (navodim primera radi), ili je korisnije da ukoliko jak afinitet postoji od malih nogu - krene da se usmerava sto ranije?

Npr. imao sam fiziku i biologiju 4 i 3 godine u drustveno-jezickom smeru gimnazije u srednjoj, umesto da sam recimo imao 2 godine fizike, 2 godine biologije, a da je ubaceno i 2 godine prava (bili samo ustav i sociologija na cetvrtoj, psihologija samo na drugoj. logika samo u trecoj i fizolofija samo u cetvrtoj) i jos neki jezik. Drkas se da ucis organele i lipide, umesto da naucis da pricas recimo osnovni spanski. 

Nikad mi nije bilo jasno npr. zasto pravni u NS upisuje po 500-600 studenata godisnje, a FTN/PMF po duplo manje na informaticarskim/inzenjerskim smerovima. Upalis dnevnik, otvoris novine => previse pravnika i ekonomista na birou, premalo IT kadra, dan mrmota, vec bar deceniju i po to traje. 

Sustina price je uskladiti obrazovnu politiku i trziste rada, nije cilj obrazovanja biti spreman za Slagalicu i Poteru jbg, primarni cilj je ipak obezbediti zivot i egzistenciju, zar ne?

Naravno da nije crno-belo i da se mogu navesti sasvim tacni primeri kontra ovoga sto sam napisao, ali nisam bas siguran da je postojeci sistem i selekcija nesto sto treba da traje jos dugo. 



 

  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Plajvi said:

Pa upravo na to sam i mislio, nije mi bas nacisto sta je uzrok a sta posledica? I sta doprinosi tome da s 17-18-19 ne znas ni koji fax bi upisao? 

Mislim da nije sve individualno i do deteta, dosta je do sistema obrazovanja. Da li je za drustvo korisnije da se neko skoluje da bude pravnik/ekonomista, pa na kraju zavrsi u IT sektoru prekvalifikacijom zbog prebukiranog trzista/niske zarade (navodim primera radi), ili je korisnije da ukoliko jak afinitet postoji od malih nogu - krene da se usmerava sto ranije?

Npr. imao sam fiziku i biologiju 4 i 3 godine u drustveno-jezickom smeru gimnazije u srednjoj, umesto da sam recimo imao 2 godine fizike, 2 godine biologije, a da je ubaceno i 2 godine prava (bili samo ustav i sociologija na cetvrtoj, psihologija samo na drugoj. logika samo u trecoj i fizolofija samo u cetvrtoj) i jos neki jezik. Drkas se da ucis organele i lipide, umesto da naucis da pricas recimo osnovni spanski. 

Nikad mi nije bilo jasno npr. zasto pravni u NS upisuje po 500-600 studenata godisnje, a FTN/PMF po duplo manje na informaticarskim/inzenjerskim smerovima. Upalis dnevnik, otvoris novine => previse pravnika i ekonomista na birou, premalo IT kadra, dan mrmota, vec bar deceniju i po to traje. 

Sustina price je uskladiti obrazovnu politiku i trziste rada, nije cilj obrazovanja biti spreman za Slagalicu i Poteru jbg, primarni cilj je ipak obezbediti zivot i egzistenciju, zar ne?

Naravno da nije crno-belo i da se mogu navesti sasvim tacni primeri kontra ovoga sto sam napisao, ali nisam bas siguran da je postojeci sistem i selekcija nesto sto treba da traje jos dugo. 



 

a pa miki to ti je omrazena shuvarova shkola bila, to je neshto shto je najgrdje unazadilo nashe narode i narodnosti, toliko da se fakulteti pozavrshavali i sad se porezi placaju u kanadama i australijama, sve usmeravano da nas obezglavi. mnogo trazish :hihi:

 

ja sam zavrshila takvu shkolu, gde su se istorije i geografije smanjivale, a matematike i fizike rasle... a srpski govorimo ko maternji, njegosha citiramo kad dodje da mora :lolol:

Edited by gospa buba
  • +1 3
Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...