Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

Zašto misliš da "lako" obrazovanje nije obrazovanje?

 

Ono što pokušavam da nacrtam je da niđe veze između mučenja i učenja.

 

OK, nismo se razumeli.

Protumacio sam "lako" obrazovanje ne kao metod vec kao Megatrend.

Link to comment

Ti izgleda ne želiš da shvatiš zašto je potrebno pročitati celu knjigu, ne skraćeno izdanje (to što je Čerčil uzeo fine pare na prepričanim knjigama je druga tema). Vežba se držanje pažnje, sticanje radnih navika i organizacija vremena (knjiga se ne može pročitati odjednom već se mora podeliti na više "čitanja") širenje ličnog vokabulara, analiza ljudskih karaktera i njihovog ponašanja u određenim životnim situacijama, sposobnost razumevanja i komentarisanja pročitanog.  To što ti to shvataš kao mučenje je tvoja stvar. Sve ovo važi za bilo koji drugi segment obrazovanja. Što je bolje obrazovanje, to je manje sledbenika političkih i verskih ekstremista. 

 

Pa, pošto je bigvlada sa foruma to rekao, onda to sigurno mora biti tako.

a239ab3fa4b7a16ea5a0ccb24a548bc2.jpg
 

 

kad sam napisala kako sad ne znam sta bih sa obrazovanjem, mislila sam izmedju ostalog na odnos memorisanja i praktikovanja. ranije sam bila mnogo vise na strani praktikovanja, jer sam videla te dve stvari kao medjusobno suprotstavljene, a bubanje kao glupo i nepotrebno. sad imam dosta drugaciji stav. verujem da kriticko misljenje dolazi tek kad je znanje cinjenica toliko automatizovano da razmisljanje o njima ne oduzima resurse (kao sto je paznja), a to znaci da je ucenje radi ucenja korisno. naravno dobro je da se nesto onda uradi s tim u skoli, da ne ostane na ucenju radi ucenja. znaci, praktikovanje kao vrhunac procesa - ne nuzno kao kraj, ne mora ucenje da bude dosadno i bez vezbi, ali kao cilj - a ne kao pocetak, ne kao fundament. 

 

Potpisujem. Kao svršeni osnovac sam imao priliku da posetim Nemački muzej u Minhenu. Pored mnogo raketa, aviona i vozova imali su i deo koji se bavi hemijom. Bilo je mnogo hermetički zatvorenih boksova sa velikim staklenim prozorom i dugmetom. Pritiskom na dugme se startovala hemijska reakcija koja je plastično prikazivala neki prirodni ili industrijski proces. Meni je to delovalo jako impresivno ali bez prethodnog trogodišnjeg driblovanja hemijom to bi bili samo raznobojni oblaci pare, šišteći gasovi i tečnosti koje se čudno ponašaju. Znao sam šta gledam, praktični eksperiment je poslužio kao kruna obrazovanja. Definitivno deo koji bi trebalo dodati našem muzeju Tehnike (iako bi verovatno morali dnevno da dopunjavaju zalihe <_< ).  

Link to comment

ju ovde se baš razvila neka priča

 

žao mi je što prekidam, samo htedoh da javim da je na kraju norveške balade zadrti™ profesor odlučio "kad ne možeš da ih pobediš pridruži im se" ;)

Link to comment

pa to, užasi socijalističkog obrazovanja vs užasi modernog (ne)obrazovanja.

 

Nisam o tome tako razmišljala kad sam bila mala, ali recimo moguće da je učenje tih pesmica u osnovnoj sasvim ok vežbica za razvijanje memorisanja.

 

nije to bilo socijalisticko obrazovanje, vec predratno. u posleratnom socijalistickom obrazovanju verovatno da je primarni fokus bio na uspostavljanju klasne svesti, a tek zatim na kvalitetu recitativa i rucnoga rada.

Edited by BraveMargot
Link to comment

huzzah!

 

moj vocap, prijavila sam se na jedan drugi postdoc i javili mi juce da dodjem na intervju, krajem meseca. ima nade, bar do kraja meseca :D

A ima i koji odbiju lepe ponude, jer im se ne sviđa klimat koji su stvorili ovi neoliberalni ludaci kod nas.

Link to comment

Bigvlado, ti mene baš nista ne razumeš.

Moguće. Pretpostavljam da misliš da zastupam bog zna za pet, ja za četiri itd... koncept. Ne, meni je takav sistem rada trajno ogadio latinski jezik. Sa druge strane, imao sam sjajne profesore engleskog i istorije. Za jedno polugodište sam valjda imao nekih petnaestak ocena (diktati, kontrolni, vežbe itd...), uključujući i prevođenje sa staroengleskog. Daleko obimniji nezvanični program od standardnog. Isto mogu da kažem i za istoriju, ja udžbenik nisam video tokom 4 gimnazijske godine, moj profesor je bio enciklopedija na dve noge, i to enciklopedija koja je proputovala većinu mesta o kojima je pričala. Maturska ekskurzija, Mikena: čovek uskače u rupu i trijumfalno govori: "Ovde je Šliman našao Agamemnonovo lice". :D  Plus čovek izgleda kao Napoleon, mali, nabijeni Makedonac, i redovno je držao desnu ruku na prsima dok sedi. :)

 

Ono što hoću da kažem je da obimno gradivo, za koje treba uložiti puno truda da bi se savladalo na kraju daje najbolje rezultate, tj. osobu spremnu da se nosi sa kvalitativno težim materijalom na studijama.  

Link to comment

istoriju, ja udžbenik nisam video tokom 4 gimnazijske godine, moj profesor je bio enciklopedija na dve noge, i to enciklopedija koja je proputovala

 

Plus čovek izgleda kao Napoleon, mali, nabijeni Makedonac

 

+1 samo menjam 4 godine za dve

 

da nam nije bio isti profa? :o

 

 

bwt sigurno sam to već nekad spominjala, udžbenici istorije su bili odličan primer kako ne treba, a taj moj profesor odličan primer kako treba (iako je bio prilično strog)

 

 

a sve u svemu mislim da nikako ne treba da bude suviše lako jer tako ne može da se nauči ništa smisleno, ali ne valja ni da bude suviše teško

Link to comment

moj vocap, prijavila sam se na jedan drugi postdoc i javili mi juce da dodjem na intervju, krajem meseca. ima nade, bar do kraja meseca :D

držimo pesnice! :)

Link to comment

a sad sam pricala s tipom koji vodi jedan drugi lab gde cu isto aplicirati, koji je nakon razgovora rekao: hm, ja sam u komisiji i za prvi lab, mozda mozemo da organizujemo zajednicki intervju za obe pozicije? ekeke.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...