Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

^^ Da, da, pa naučna tviterosfera i blogosfera je prepuna stvari o diskriminaciji, a i ova naša tema. 

 

(Uzgred, je l' postavljao neko ovo? Savršeno! :lolol:)

 

Science...ForHer!byMeganAmram.jpg

Edited by topuzina
Link to comment

Recimo, ja poznajem dosta tih profesionalno emancipovanih Srpkinja koje su kojekakve elektrotehničarke i mašinke, projektuju energetske sisteme i turbine, propelere za avione i koješta, a onde dođu kući i potpuno im je prirodno da one rade 100% kuvanja, spremanja po kući, i skidanja dece sa lustera, dok muž bleji ispred televizora.

ja se jednom bila začudila različitim starosnim granicama za penzije u Srbiji (ne znam da li je još negde tako?) pa mi objasnili da je to zbog radi toga gore (pošto žene moraju i na posao i sve ostalo, a muškarci samo na posao)

 

pa se ja naravno zgranula, no to sam samo ja :D

 

a rekoh već da su me i Nijemci vrlo <aprijatno> iznenadili, da se ne ponavljam.

Link to comment

Meni je to s tom slikom na rezimeu i C.V.u potpuno nadrealno. 

 

...

 

A ima i ovaj slučaj: Intervjuišu Srpkinju Unjemačkoj™ za posao. Pitaju je je li udata. Ona, šta će, klimne glavom.

 

Vide s aplikacije i gde živi. Tu gde živi ima visokih zgrada (sa imigrantima) a u blizini i nekih nižih sa Arijevcima. Pitaju je živi li u visokim ili niskim zgradama. 

 

Ona kaže da živi u niskim. 

 

Oni se u čudu zgledaju. Jedan od njih kaže drugom: "Dobro se udala."

 

...

 

Pa sunce ti jebem. 

Edited by topuzina
Link to comment

ja se jednom bila začudila različitim starosnim granicama za penzije u Srbiji (ne znam da li je još negde tako?) pa mi objasnili da je to zbog radi toga gore (pošto žene moraju i na posao i sve ostalo, a muškarci samo na posao)

 

pa se ja naravno zgranula, no to sam samo ja :D

 

 

 

Meni je objašnjeno da je to zbog rađanja i podizanja dece. I meni je to sasvim ok, to jeste veći rad, a ako se složimo da svima nama kao društvu trebaju deca koju je neko odgajio i odškolovao, onda to i vredi tih par godina do penzije kraće.

Link to comment

Meni je objašnjeno da je to zbog rađanja i podizanja dece.

pa u podizanju je fora

 

misim, valjda može tu i otac da učestvuje majku mu staru

 

rađanje je već druga stvar, ali ne traje to baš toliko dugo za različit staž (a i postoje trudnička/roditeljska odsustva)

 

 

prema tome -- logike nema

Link to comment

pa u podizanju je fora

 

misim, valjda može tu i otac da učestvuje majku mu staru

 

rađanje je već druga stvar, ali ne traje to baš toliko dugo za različit staž (a i postoje trudnička/roditeljska odsustva)

 

 

prema tome -- logike nema

 

 

Može, ali nekad to definitivno nije bilo tako (kako je sad ne znam, moji prijatelji u Srbiji su svi bez porodica) i red je bio da se to nekako nadoknadi. Sad ako su izjednačene te uloge logično da se i ukine ta razlika.

Link to comment

Moja koleginica next door se vratila na posao dve nedelje nakon što se porodila. Kaže mrzelo je da sedi kod kuće. :lolol:

e pa sad što je mnogo mnogo je :lolol:

 

mislim, ja ne bih

 

ali posle par meseci taman super :)

 

pa onda još par meseci tata

 

pa vrtić :)

 

 

 

e da, a imala sam i neke razgovore sa <starijim> Nemcima i Nemicama tipa "pa sigurno ga nećeš dati pre 3. godine u vrtić" a ja samo ćutim i ono :whistle:

Link to comment

edip2. mislim, nateraj roditelju na mashinac devojku koju bash zabole. momak kog bash zabole ce vec teze da se izvuche. i to je opet meni neki otpadak patrijarhata koji se izokrenuo na naopako, jer u zenskoj slobodi nije primecena i mushka sloboda, tako nekako...

o da

 

inače kod potomaka je već "počelo je počelo" :0.6: , naime u poslednje vreme su počeli komentari "deca iz moje školice kažu da je roza boja samo za devojčice", "deca iz moje školice kažu da su Ratovi Zvezda samo za dečake (:lolol:)", i slično

 

na šta naravno i ja i tata kažemo da su sve to besmislice

Link to comment

Za besmislice bravo vama. 

 

Za povratak na posao, mislim da se ceo odsek patosirao i da je Glava čak htela i da joj naredi da se vrati kući, ali nije mogla :lolol:

Link to comment

Moja koleginica next door se vratila na posao dve nedelje nakon što se porodila. Kaže mrzelo je da sedi kod kuće. :lolol:

 

 

 

Pa svakako da poneko ima i tu sreću da može tako (beba spava? muž se budi na dva sata noću? ona se budi na dva sata noću, al je to ne ometa da posle toga ceo dan bude vredna i produktivna? posao se radi sam? bebisiterka?), ali postoji neki razlog iz koga većina smrtnika da ne kažem smrtnica mora da uzme to porodiljsko.

Ovdašnje koleginice se žale na ludilo uzrokovano nespavanjem noću, kažu da nisu u stanju ni po kući da pospreme tako se teturajući naokolo danima nedeljama. Objektivno, i kad se nakon tri meseca vrate na posao, učinak im je potpuno mizeran, bar ovima koje rade kod mene. Decu vuku po vrtićima, onda su ona bolesna, onda se i one razbole, pa uzimaju sick leave non stop, pa su premorene i onda i kad jesu tu, svake druge nedelje ponekim parnim danom, samo gledaju kako da se nekako razvuku, a šefovi to onako naglas konstatuju pošto niko nije ćorav. Da ne pominjem da ni formalno normalnu satnicu ne mogu da izguraju, jer treba stići pokupiti decu, a posao daleko od vrtića.

 

Al dobro, zakon je takav srećom da moraju da ih zadržavaju tih nekoliko godina slabe produktivnosti, kad već jednom dobiju stalni ugovor. Daj Bože pa i ja jednom da uživam u tim blagodetima zakonske zaštite, a ne da mi se celokupno iskustvo svede na izvlačenje shorter end of the straw, jer smo formalno staffed koliko treba, ali od kad koleginica sa kojom delim radne dužnosti ima bepče, to više ne radi, ona je uglavnom samo formalno tu a norma ima da se odradi.

Link to comment

Meni je baš zanimljivo kako je komunizam nešto od tih uvreženih stvari u društvu uspeo da izmeni, a nešto baš i ne (bez da se čak i zamaram vrednosnim sudovima sada, jer neke stvari su izmenjene na bolje, neke na gore). Recimo, ja poznajem dosta tih profesionalno emancipovanih Srpkinja koje su kojekakve elektrotehničarke i mašinke, projektuju energetske sisteme i turbine, propelere za avione i koješta, a onde dođu kući i potpuno im je prirodno da one rade 100% kuvanja, spremanja po kući, i skidanja dece sa lustera, dok muž bleji ispred televizora. Znam i slučaj kad su se preselili Zanjemačku™, ona energetičarka, on neki polupečeni mašinac s višom školom (operater neke mašinerije, otkud znam). Ona je milijardu puta pametnija i imala je u Srbiji super posao u struci. On Unjemačkoj ima neki posao na kome mlati pare, ona našla neku bijedu blizu kuće gde radi za kikiriki. I, naravno, pitali je na intervjuu je li udata  :ph34r: . I imaju jedan od onih fejzbuk naloga tipa Živadin Milisava Džikić.  :puke:

 

O, da.

Ja ni dan danas ne mogu da se nacudim kako mi je keva miksovala kucne zadatke za poslovnim.

Socijalizam: prelazni period ka tranzicionom kapitalizmu.

Link to comment

Pa svakako da poneko ima i tu sreću da može tako (beba spava? muž se budi na dva sata noću? ona se budi na dva sata noću, al je to ne ometa da posle toga ceo dan bude vredna i produktivna? posao se radi sam? bebisiterka?), ali postoji neki razlog iz koga većina smrtnika da ne kažem smrtnica mora da uzme to porodiljsko.

 

 

Ja bih prvi uzeo do maksimuma. Evo baš kolega niz hodnik sad uzeo ceo semestar off (paternity leave) jer mu se žena porodila oko Nove godine. Naravno, o tome većina Amerikanaca i Amerikanki mogu samo da sanjaju, nego moj univerzitet ima izuzetno prosvetljenu politiku (a i para). 

Link to comment
Ja ni dan danas ne mogu da se nacudim kako mi je keva miksovala kucne zadatke za poslovnim.

 

 

Kod nas su uskakale razne bejbisiterke, ponekad baka i tetka. Realno se nije moglo. Brat i ja smo mrzeli većinu bejbisiterki. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...