Jump to content
IGNORED

Plate u ICT sektoru u Srbiji


hazard

Recommended Posts

Posto koliko vidim na PPP ima dosta informaticara, programera i ICTovaca od kojih mnogi rade u Srbiji, hteo bi da napravim jednu malu anketu. Dakle po vasem iskustvu, sto svezijem to boljem, kolike su plate programera, softverasa, itd. u Srbiji? Zanima me prosek (dakle ne najjeftinija radna snaga i ne neki superstarovi). Konkretno meni trebaju Java programeri, ali prosek koji se odnosi na bilo koji raprostranjeni jezik (C, C++, C#, itd.) je OK. Dakle ne trazim ljude koji su maheri za Scheme ili Prolog...Dakle, po kategorijama, ako vam nije tesko, kolika je plata za softverasa/programera koji jepraktikant- student na praksi, 2. ili 3. godine fakulteta, bez iskustvadiplomac-pocetnik- neko ko je tek diplomirao, radnog iskustva nema ili ima samo prakseprogramer sa < 5 godina iskustva- dakle ima jedno ili dva radna mesta iskustva, zna sta radi ali ima jos da uciprogramer sa 5-10 godina iskustva- ili neko ko ce umeti manje-vise sve sto stavis pred njega, bez potreba da ga poducavas itd.programer sa 10+ godina iskustva- ili vrlo iskusan i dobar programerHvala!Ucescem u ovoj anketi doprinosite mogucem otvaranju radnih mesta u zemlji Srbiji :D

Edited by hazard
Link to comment

Programeri su apsolutno najgora sorta ljudi i sa srećom sa njihovim zapošljavanjem. Svaki misli da je najpametniji, da su drugi koji su radili na projektu ludaci, da je njegovo rešenje najbolje i da niko drugi nema pojma, šta god da im pokažeš tuđe naći će zilion mana i naravno, da zaslužuje platu od više hiljada evra. Vrlo su oholi, nisu verni firmi i poslu, lako prelaze u druge kompanije jer su permanentno u nekoj potrazi za preseljenjem, ne fermaju 2% posao ako im se ukaže prilika da zarade neku kintu sa strane i tako dalje. Obožavaju da rade "po satu" iako nikakve garancije ne daju da su te sate zapravo proveli radeći na projektu ili da će isporučiti kvalitetan, završen proizvod. Dakle, ponašaju se kao majstori, s tim što ti majstori makar uz sve nedaće urade posao, a ovi...ko zna.Izuzeci od ovoga su vrlo retki. Oni koji su izuzeci su najbolji ljudi koje možeš upoznati. Da je do mene, nudio bih im mizernu platu, a onda bih je onom ko se pokaže kao pravi izbor uvećao 5 puta, jer takva osoba je blagoslov za bilo koju firmu.Neka ti je sa srećom.P.S. poslednje dve kategorije praktično nikako nećeš moći da zaposliš. Takvi se ovde ne nalaze, ili pale preko, ili rade privatno, zabole ih. Osim ako ne nudiš 5+ hiljada evra.

Edited by Filipenko
Link to comment
Posto koliko vidim na PPP ima dosta informaticara, programera i ICTovaca od kojih mnogi rade u Srbiji, hteo bi da napravim jednu malu anketu. Dakle po vasem iskustvu, sto svezijem to boljem, kolike su plate programera, softverasa, itd. u Srbiji? Zanima me prosek (dakle ne najjeftinija radna snaga i ne neki superstarovi). Konkretno meni trebaju Java programeri, ali prosek koji se odnosi na bilo koji raprostranjeni jezik (C, C++, C#, itd.) je OK. Dakle ne trazim ljude koji su maheri za Scheme ili Prolog...Dakle, po kategorijama, ako vam nije tesko, kolika je plata za softverasa/programera koji je
praktikant- student na praksi, 2. ili 3. godine fakulteta, bez iskustva
400E
diplomac-pocetnik- neko ko je tek diplomirao, radnog iskustva nema ili ima samo prakse
500E do 600E
programer sa < 5 godina iskustva- dakle ima jedno ili dva radna mesta iskustva, zna sta radi ali ima jos da uci
700E do 900E
programer sa 5-10 godina iskustva- ili neko ko ce umeti manje-vise sve sto stavis pred njega, bez potreba da ga poducavas itd.
1000E do 1500E
programer sa 10+ godina iskustva- ili vrlo iskusan i dobar programer
>1600EOvo je sve za Javu i za BG, za Nis oduzmi 100,200E
Link to comment
Programeri su apsolutno najgora sorta ljudi i sa srećom sa njihovim zapošljavanjem. Svaki misli da je najpametniji, da su drugi koji su radili na projektu ludaci, da je njegovo rešenje najbolje i da niko drugi nema pojma, šta god da im pokažeš tuđe naći će zilion mana i naravno, da zaslužuje platu od više hiljada evra. Vrlo su oholi, nisu verni firmi i poslu, lako prelaze u druge kompanije jer su permanentno u nekoj potrazi za preseljenjem, ne fermaju 2% posao ako im se ukaže prilika da zarade neku kintu sa strane i tako dalje. Obožavaju da rade "po satu" iako nikakve garancije ne daju da su te sate zapravo proveli radeći na projektu ili da će isporučiti kvalitetan, završen proizvod. Dakle, ponašaju se kao majstori, s tim što ti majstori makar uz sve nedaće urade posao, a ovi...ko zna.Izuzeci od ovoga su vrlo retki. Oni koji su izuzeci su najbolji ljudi koje možeš upoznati. Da je do mene, nudio bih im mizernu platu, a onda bih je onom ko se pokaže kao pravi izbor uvećao 5 puta, jer takva osoba je blagoslov za bilo koju firmu.Neka ti je sa srećom.P.S. poslednje dve kategorije praktično nikako nećeš moći da zaposliš. Takvi se ovde ne nalaze, ili pale preko, ili rade privatno, zabole ih. Osim ako ne nudiš 5+ hiljada evra.
generalizujesedit:kad ovo procitam nema mesta cudjenju da postoje neki ljudi koji bi cekicom razbijali tudje glave zato sto su homoseksualci Edited by djeneralche
Link to comment

Praktikanti rade za tipa polovinu početne juniorske plate u firmama, ali ima eksploatatora koji nude samo markicu i obrok.Početne plate isto imaš razne, od 450 do 750, kako ko ispregovara i u zavisnosti od toga koliko zna u momentu kad počinje, plus mnogo utiče i kakva je firma i šta radi, neko prihvati i manji novac ako konta da će raditi nešto s čim kasnije može da se preproda. Ovo treće mnogo zavisi, šta, kako, koga, ima loših i dobrih programera sa do 5 godina iskustva...... stara priča, neki rade brzo i dobro, neki sporo i dobro, neki brzo i loše, a neki opet sporo i loše. :lolol:

Link to comment
Da je do mene, nudio bih im mizernu platu, a onda bih je onom ko se pokaže kao pravi izbor uvećao 5 puta, jer takva osoba je blagoslov za bilo koju firmu.
Ne sviđa mi se tvoj ton™... Iz konteksta se vidi da si zbog nečega baš ljut i hteo bih da ti pomognem da to prevaziđeš, ali vidim i da izbor nije do tebe, pa odustajem jer možeš samo da kenjkaš i nećeš napraviti nikakvu pravu štetu tim stavom.
Link to comment
praktikant- student na praksi, 2. ili 3. godine fakulteta, bez iskustva
400-600 eura
diplomac-pocetnik- neko ko je tek diplomirao, radnog iskustva nema ili ima samo prakse
isto kao ovaj gore.
programer sa < 5 godina iskustva- dakle ima jedno ili dva radna mesta iskustva, zna sta radi ali ima jos da uci
600-1200. najčešće negde u sredini.
programer sa 5-10 godina iskustva- ili neko ko ce umeti manje-vise sve sto stavis pred njega, bez potreba da ga poducavas itd.
1200+
programer sa 10+ godina iskustva- ili vrlo iskusan i dobar programer
sa 10+ godina iskustva? u čemu je on dobar? u kliperu?
Link to comment
Dakle, po kategorijama, ako vam nije tesko, kolika je plata za softverasa/programera koji jediplomac-pocetnik- neko ko je tek diplomirao, radnog iskustva nema ili ima samo prakseprogramer sa < 5 godina iskustva- dakle ima jedno ili dva radna mesta iskustva, zna sta radi ali ima jos da uci
Zavisi ko plaća. Domaća, strana, velika, mala firma. Ortak je kao diplomac-početnik radio za 350e, nakon 4-6 meseci oko 500e, domaća firma, java programer.Kasnije, 1-1,5god, prelazi u stranu firmu, za 750e kao php programer.
Link to comment
400-600 euraisto kao ovaj gore.600-1200. najčešće negde u sredini.1200+sa 10+ godina iskustva? u čemu je on dobar? u kliperu?
Čovek menjao jezike i ono što je radio... Ja sam kao neko sa skoro 10 godina iskustva, radio sam u svemu i svačemu, od VB 6.0 na početku, preko C#, VB.NET, ORACLE FORMSA i još koječega do ABAP-a sad... :)Dobro, ovo sad sa ABAP-om, nije baš pravo programiranje, uglavnom, radim samo projektovanje struktura i ETLove za SAP BW, ali ima kad mora da se i kodira... :) Edited by radisa
Link to comment
sl, tebra, svaka čast na transformaciji tvom ortaku od jave do php-a :D
Shone je u pitanju. Kuka on zbog te promene, više voli Javu, ali deblja koverta je deblja koverta :s_d: Edited by S.L.
Link to comment
Programeri su apsolutno najgora sorta ljudi i sa srećom sa njihovim zapošljavanjem. Svaki misli da je najpametniji, da su drugi koji su radili na projektu ludaci, da je njegovo rešenje najbolje i da niko drugi nema pojma, šta god da im pokažeš tuđe naći će zilion mana i naravno, da zaslužuje platu od više hiljada evra. Vrlo su oholi, nisu verni firmi i poslu, lako prelaze u druge kompanije jer su permanentno u nekoj potrazi za preseljenjem, ne fermaju 2% posao ako im se ukaže prilika da zarade neku kintu sa strane i tako dalje. ...
Brate, s kakvim se ti ljudima druzis?! Ja sam u programerskom poslu skoro 30 godina, od toga bar 20 godina sam rukovodio raznoraznim projektima ili odeljenjima (u kojima se radilo vise programerskih projekata) - i nisam sreo programera koji odgovara tvom opisu. Programeri su u proseku, i u odnosu na druge tehnicke struke, dosta fini i odgovorni svet. Mislim, nadje se tu i svakakvog olosa koji pokusavaju da prodaju muda za bubrege, ali po pravilu oni i nemaju veze sa programiranjem (to se provali posle kraceg razgovora). U ostalom poslodavci, po pravilu ne vole da zaposljavaju ljude koji su previse menjali poslove.
Link to comment
Čovek menjao jezike i ono što je radio...
u šali je bilo, ništa loše nisam mislio.10+ prolaze kao i ovi 5-10.mislim ako do tada ne evoluiraju u menadžere.
Shone je u pitanju. Kuka on zbog te promene, više voli Javu, ali deblja koverta je deblja koverta :s_d:
hehe, ko bi rekao :D
Link to comment
u šali je bilo, ništa loše nisam mislio.10+ prolaze kao i ovi 5-10.mislim ako do tada ne evoluiraju u menadžere.
Ma znam da je bilo u šali, a i ovo što kažeš za evoluciju je tačno... :(Pa, pošto nisam još evoluirao, evo, radim ovo sad, ali se kao vodim sa 10 godina iskustva...A evoluirati neću verovatno, pre ću izaći iz ITja, nego što ću se domoći nekog menagerskog mesta... :(
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...