Jump to content
IGNORED

Trojni pakt i Aprilski rat


Recommended Posts

Neudorf kraj Vinkovaca je bio jedan od populacijskih centara Donauschwabena, ako ti treba baš napisati u punoj rečenici. Tako da u ovom dijelu tvoje obimne fotodokumentacije voistinu figuriraju hrvatski seljaci, ali jedne posebne inačice koja je imala određene, razumljive, emocijonalne razloge da bude posebno prijazna prema došljacima.

Link to comment
Vau, treš dostojan kurira Pressa (čujem da je autor o'tle stigao u najstariji list na Balkanu).Prvo, sumnjam da se saradnik BI zove baš Miroslav Savićević, ali ajde.Drugo, sve ovo oko šire uvertire 27. marta (100000 funti, zemljoradnici, SOE) je domaćoj istoriografiji poznato cca 35 godina.Treće, ne vidim paralelu 27.3. i 5.10 - za ovaj drugi Srbi svakako nisu žrtvovali "čitav narod", sem one nesrećne devojke. No, možda nam se to i natuknjuje, da smo se sjebali, jer "naši" interesi i "strani" interesi uvek i nužno moraju biti u koliziji.
:D bold mi je upravo pao na pamet istog momenta kad sam došao do tog mesta u tekstu. Kad je već "ponovo otkrivao" ono što se već zna ihahaj, što nije otkrio i sve do kraja :DDakle ovaj tekst je stvarno ispod svakog nivoa, a poređenje sa 5. oktobrom van svake pameti...
Link to comment

U pravu si. Ne znam kako to delis, ali, OK, slazem se. Kojoj sad inacici hrvatskog naroda pripadaju Varazdinci, naprimer, da li je i to neka posebna grupa...?Jer, evo i njih u istom trenutku, ali posto su Zagorci pitom i vaspitan svet, tu nema previse mlataranja rukama uvis vec jedan dostojanstven paradni docek:asq1a_purgeri_1941_1b.jpgOve inacice hrvatskih devojaka su takodje dobro raspolozene i spremne za slikanje:asq1b_hrvatice_1941_1b.jpg

Link to comment

Ova inacica iz centralnih Vinkovaca, sto nisu Donauschwaben, Vermahtu je sa svoje strane uprilicila ovakav docek. Spontanije je nego u svecanom Varazdinu:kbg_Croatia_April_1941.jpgU Nisu kuvana rakija slatko i voda na buretu, ovde belo vino iz bokala ispred zgrade "Hrvatske stedionice":kbh_Croatia_April_1941.jpg

Edited by Topola
Link to comment

Hvala za identifikaciju, ako si bas siguran..?Pitam jer je rec o pesadijskoj diviziji koja je u Kraljevinu Jugoslaviju usla kod Virovitice i nastupala preko Valpova i Vinkovaca ka Sremskoj Mitrovici, i dalje, Loznica, Zvornik prema Sarajevu (jedan bocni deo je stigao i do Bajine Baste). Nisu stigli do SA jer je u medjuvremenu Kraljevina kapitulirala pa su prekomandovani u Tuzlu gde su odmarali do daljeg... Vukovar nije bas sasvim van ovog pravca, ali ga nema u dnevniku jedinice, sto ne znaci da neka bocna izvidjacka patrola nije stigla i tamo.

Link to comment

Da, siguran sam 100%, možeš i ti biti siguran zahvaljujući Gugletu, imaš Streetview i spusti se u ulicu, okrenut nizvodno iliti, prema Beogradu, naravno .Viš kako je nezgodna ta fotodokumentacija? Jbt., ne slaže se ni sa odgovarajućim Kriegstagebuchom.. :fantom:

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Ne ide ti to lose, malo te kvot zbunjuje, al OK, mozda je juce u 13:45h bila magla u Uzicu...Posto ti rece da si iz Uzica, mozda ces da prepoznas ovu lokaciju u tvom gradu, i danas ova zgrada isto izgleda. Tu je, recimo, aprila 41 slabo ko mahao rukama kao Nislije, Grci & Rvati, vec izgleda da su se latili pusaka kad su od Kosjerica nagrnuli nemacki tenkovi. Karl Fornfejst je uz jos 15 svojih kamerada platio glavom to uzicko mahanje puskama umesto rukama...uzicen.jpg
Pisao sam ja o tom srdačnom susretu od 15. aprila 1941. godine još onomad kad je tvoj brat blizanac mlatarao o nastrojenosti ovdašnjeg pučanstva četništvu.Istini za volju, više efekta je tog dana ostvarila paljba dve baterije PA topova 80mm VKJ koji su osuli po tenkovskoj koloni. To mahanje puškama je koštalo života 50-ak civila, stanovnika Užica koji su se pridružili vojnicima u odbrani grada. Poginulo je i 67 vojnika, preko polovine su (gle čuda) bili Hrvati i Slovenci!Grad je tada mnogo razrušen, a Nemci su posle borbe u gnevu rešetali mitraljezima po kućama. Na stepenicama ispred zgrade Sreza su tako ubili delovođu Gradske uprave Milenka Đurića, koji je izašao da im preda objekat. Intenzivne borbe su se vodile tog dana i u okolini Gornjeg Milanovca i kod sela Rasna na putu ka Požegi.Nisam slučajno stavio baš ove slike iz Niša. Tamo je u Aprilskom ratu mobilizacija bila katastrofalna, dezertiranje masovno, a pronemačko raspoloženje gotovo redovna pojava. Deo istoričara (kao dr Žarko Gudac) je to tumačio revoltom zbog zglajžnjavanja Stojadinovića, ali kasniji događaji su pokazali da je u pitanju tradicionalna pičkastost.U Užicu je magla prilično česta pojava, otprilike kao Japanac u NBA. Nego, kako ti se dopada ova fotografija:Viva Duce.jpeg
Link to comment
Pisao sam ja o tom srdačnom susretu od 15. aprila 1941. godine još onomad kad je tvoj brat blizanac mlatarao o nastrojenosti ovdašnjeg pučanstva četništvu.Istini za volju, više efekta je tog dana ostvarila paljba dve baterije PA topova 80mm VKJ koji su osuli po tenkovskoj koloni. To mahanje puškama je koštalo života 50-ak civila, stanovnika Užica koji su se pridružili vojnicima u odbrani grada. Poginulo je i 67 vojnika, preko polovine su (gle čuda) bili Hrvati i Slovenci!Grad je tada mnogo razrušen, a Nemci su posle borbe u gnevu rešetali mitraljezima po kućama. Na stepenicama ispred zgrade Sreza su tako ubili delovođu Gradske uprave Milenka Đurića, koji je izašao da im preda objekat. Intenzivne borbe su se vodile tog dana i u okolini Gornjeg Milanovca i kod sela Rasna na putu ka Požegi.Nisam slučajno stavio baš ove slike iz Niša. Tamo je u Aprilskom ratu mobilizacija bila katastrofalna, dezertiranje masovno, a pronemačko raspoloženje gotovo redovna pojava. Deo istoričara (kao dr Žarko Gudac) je to tumačio revoltom zbog zglajžnjavanja Stojadinovića, ali kasniji događaji su pokazali da je u pitanju tradicionalna pičkastost.U Užicu je magla prilično česta pojava, otprilike kao Japanac u NBA. Nego, kako ti se dopada ova fotografija:Viva Duce.jpeg
pa cekaj sad, prijatelju, ne razumem, jel trebalo da se mase PA topovima puskama ili da se bude tradicionalno p.....st? Cini mi se da si nekako ogorcen i na jedne i na druge...?evo, za razliku od pickastih Nislija, kako kazes, neki drugi Srbi su ponovo zamahali puskama vec u jesen 1941. pa su po beogradskom Kosutnjaku bili i ovakvi prizori1h_Beograd_piramidalni_spomenik.jpgpa je za uzvrat odmah doslo do ovoga (selo izmedju Loznice i Sapca, tamo gde je aktuelni srbijanski premijer pre par dana odrzao jedan idiotski govor)img392_a.jpgi ovoga (u istom kraju; 2.700 seljaka prikupljeno i streljano u par dana samo na ovom potezu)N-33.jpgTako da potpuno razumem tvoju dilemu, dal je bolje mlatarati PA topovima u odbrani otadzbine ili biti pickast, ni meni nije najjasnije sve to...A, da, fotografije... Naravno, iz privatne kolekcije. Evo, kad vec hoces da potenciras neke veze i odnose, fasisti, Italija, Jugoslavija, itd, evo da vidis kako su isti akteri izgledali kada se iz dobrosusedske mirnodopske faze kao sa tvoje slike, preslo na ratne odnose (mesto Delnice, susret italijanskih izvidjaca i prethodnice nemacke oklopne divizije, u prvom planu vojnik kapitulirane vojske Kraljevine Jugoslavije):saurerrk.jpg
Link to comment

Izgleda da dosta toga ti ne razumeš...Pristupanje Trojnom paktu je bio sraman i anticivilizacijski čin. Demonstracije i prevrat 27. marta su bili budalaština koja je još više zagovnala ionako zasranu situaciju. Otpor u Aprilskom ratu je bio herojski čin, slava i čast svim junacima koji su se borili protiv nadirućeg fašizma i okupacije.Da bi shvatio razliku između pičkastog uvlačenja okupatoru i poniženja koje trpi poraženi, evo ti još dve slike:1941nisch.jpgUzice_1941_a.jpgNa prvoj su gostoljubive Nišlije iz drugog ugla, a na drugoj Užičani prilikom prikupljanja zaostalog ratnog materijala.Ustanak u trećem i četvrtom kvartalu te godine je po mnogo čemu bio nastavak događaja iz aprila, još jednom slava i čast herojima koji su u njemu učestvovali.

Link to comment
Izgleda da dosta toga ti ne razumeš...Pristupanje Trojnom paktu je bio sraman i anticivilizacijski čin. Demonstracije i prevrat 27. marta su bili budalaština koja je još više zagovnala ionako zasranu situaciju. Otpor u Aprilskom ratu je bio herojski čin, slava i čast svim junacima koji su se borili protiv nadirućeg fašizma i okupacije.Da bi shvatio razliku između pičkastog uvlačenja okupatoru i poniženja koje trpi poraženi, evo ti još dve slike:1941nisch.jpgUzice_1941_a.jpgNa prvoj su gostoljubive Nišlije iz drugog ugla, a na drugoj Užičani prilikom prikupljanja zaostalog ratnog materijala.Ustanak u trećem i četvrtom kvartalu te godine je po mnogo čemu bio nastavak događaja iz aprila, još jednom slava i čast herojima koji su u njemu učestvovali.
dobra ti ova druga slika, odakle ti?
Link to comment

a, da, vidim, ispala...Negde je ovde ranije bilo receno da je obavezno da se navede izvor materijala, sto je OK. Trebalo je da kazes bar sa kog foruma si je pokupio, jer koliko se secam ja sam je postovao tamo pre otprilike godinu dana.A posto je ti nisi kupio i dao novac za nju, i posto ovako pokusavas da me demantujes mojim materijalom, (a mogao si da znas da je moj jer sam se i na tom forumu oglasavao pod istim ovim nickom), mogao si bar da navedes odakle si je pokupio. Bilo bi to, onako, da kazem, posteno...Al, OK, vazno je da se ta slika vidi i ovde kao deo nase istorije, makar je i ti prikazao. Ima i boljih sa istog dogadjaja, ali toga nema na tom forumu, pa cu ti tako oduzeti ekskluzivitet da ih bas ti dalje pokazujes kao dokaz za tvoje teorije...

Edited by Topola
Link to comment

Sad si ga ukosio, al' baš domaćinski.Ne demantujem bilo šta od tvojih pisanija, niti dokazujem neke svoje teorije. Nemam želju da se bilo kome ovde dopadnem, samo mi ide na kurac što ti i onaj tvoj orkestrirano hoćete da ukažete kako su Hrvati fašistoidno-srbomrzačka nacija. WW2 u samoj Srbiji je dovoljno interesantna i kompleksna tema, pa jednostavno nema potrebe da ovde bilo ko spočitava nešto Hrvatima.Od ubeđivanja ljudi u suprotno sam odustao još pre petnaestak godina, kada od 67 gradskih odbornika niti jedan nije znao ko su Milivoje Tadić i Hajnrih Lautner, prilikom razmatranja mog predloga o promeni imena škola.

Edited by Yoda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...