Jump to content
IGNORED

Partizanski pokret - KPJ, NOPOJ, NOV i POJ (1941-1945)


Prospero

Recommended Posts

Ко их је беше дочекао у планинској кући на Великом пољу и пружио им прву помоћ након што је у истој офанзиви и пред истим непријатељем извео сличан маневар?

Link to comment

Cetnici.

Ne znam da li ih ima u Sotrinom filmu, nikada ga nisam odgledao.

 

ja iz tog filma jedino pamtim one drugar'ce što sisama teše Batu dok mu mesari capare prstiće.

Edited by koksy
Link to comment

Izvora na engleskom kao američkih ili britanskih izvora? Ili domaći izvori prevedeni na engleski? Ako je ovo drugo, to ne postoji (možda kod Joza Tomaševića ali sam 99% siguran da nema).

Link to comment
  • 1 year later...

Kad nađem vremena,rado ću da čitam temu o još jednoj vojsci koja se borila protiv velikosrpskog nacionalizma,hegemonizma i unitarizma a za ravnopravnost naroda i narodnosti.

Edited by Najiskrenije
Link to comment
  • 2 months later...

Jesu li "Otpisani" bili istorijska laž

 

Bilans tokom nemačke okupacije Beograda: partizani su ubili ukupno 3 Nemca (2 vojnika, jedan folksdojčer), četnici 0, i jedni i drugi su uglavnom ubijali nedićevce

 

 


Rade Ristanović, istoričar mlađe generacije koji je izabrao da se bavi temom otpora u Beogradu tokom nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu, napisao je knjigu Akcije komunističkih ilegalaca u Beogradu 1941 – 1942, celovito sažet pregled dešavanja na beogradskim ulicama u to vreme. 
 
- Prema podacima koje sam uspeo da sakupim iz građe nemačke i kolaboracionističke provenijencije u periodu od izbijanja ustanka u Srbiji u julu 1941. do septembra 1942. godine kada je registrovana poslednja akcija komunistickih ilegalaca u Beogradu pred nišanom pištolja pripadnici nemačke nacionalnosti obreli su se devet puta. U tim akcijama trojica 'nosilaca novog svetskog poretka' izgubilo je život -  kaže Ristanović za VICE.
 
Zahvaljujući podacima koje je obradio Ristanović, može se precizno rekonstruisati kako su izgledale smrti okupatorskih vojnika na beogradskim ulicama, koliko ih je tačno bilo i o kakvim se događajima radi, po nameri i izvođenju. 
Link to comment

Koji su to podvizi inspirisali scene gde Tihi i Prle tamane po 5-10-20 Nemaca? Po epizodi? Tih podviga nije bilo, o tome je clanak, a ne o tome da li je sve bilo u stvarnosti kako je opisano u seriji. A informativan je clanak ovako, naslov je malo senzacionalisticki, ipak je to VICE

Link to comment

partizani su rokali švabove ruralno kako i priliči vojnicima.četnici ni urbano tj nikako.

nećemo zbog malo propagande da negiramo istinu.

dajmo malo naučnih radova o tome koliko su čete pobile nemčuga u bgd-u ili ljotićevci koliko su ubili nemčuga.a nedićevci?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...