Jump to content
IGNORED

Partizanski pokret - KPJ, NOPOJ, NOV i POJ (1941-1945)


Prospero

Recommended Posts

necu se samoubiti. sada kada vidite mucenog pere urbana kada izadje iz kazamata sve noseci glavu dimitrija tucovica.
Mucenog i izmucenog ^_^Nedavno sam procitao ovaj tekst u "Politickom zatvoreniku" iz lipnja dvije tisucite pa rekoh da ga podelim sa drugarima na odgovarajucoj temi.Neki podnaslovi...Partizani-Srbi prete klanjem HrvataVecina Hrvata i 1943. slavi 10. travanjTito 1942: u nasoj vojsci je 95% SrbaGde god se okrenes... :ss1:Sada mi se sve razbistrilo, u kojoj god formaciji da su se nalazili, Srbi su cinili zlocine.Neki su bili komunisti, neki katolici, neki muhamedanci a neki mojsijeve vere.Da, to sve objasnjava.http://www.tomislavjonjic.iz.hr/III_komunisti_12.pdf
Link to comment
  • 7 months later...

Данас је 71. годишњица легендарне битке на Козари, симбола отпора фашистичком окупатору.

* Zaklinjem se svom narodu da neću ispustiti oružje iz ruku sve dotle dok i poslednji fašistički okupator ne napusti moju zemlju, i dok se ne iskoreni poslednji ustaški gad.* Zaklinjem se svom narodu da se neprijatelju, koji je preko naših sopstvenih izdajica i plaćenika ugnjetavao i pljačkao moju zemlju, moj narod, žene i decu ubijao, a mene iz mog sopstvenog poseda isterao, bezobzirno osvetim i to krv za krv i smrt za smrt, i da mu zadajem udarce.* Zaklinjem se svom narodu da ću se u nemilosrdnoj borbi protiv fašističkih zločinaca uzdržati od svakog samostalnog vršenja nasilja ili osvete na mirnom stanovništvu, ženama i deci, pa ma kojoj religiji i nacionalnosti oni pripadali, i da ću ih štititi. Zaklinjem se da ću svuda i vazda izlaziti u susret prijateljstvu i saradnji Srba, Hrvata i Muslimana kada se oni bore za čišćenje moje zemlje od zajedničkog neprijatelja, fašističkih okupatora, sopstvenih izdajica i plaćenika, bili oni iz srpskih, hrvatskih ili muslimanskih redova.* Zaklinjem se svom narodu da ću pre umreti nego što ću izdati sebe ili svoje drugove i našu svetu borbu, da ću pre umreti nego što ću pljačkom, vršenjem nasilja ili samovoljom uprljati zastavu za koju se borim.* Ako prekršim ovu zakletvu, ako pokažem slabost, malodušnost, kukavičluk, nedisciplinovanost, ili loše namere, i izdam interese svog naroda, tada neka sramno umrem od ruku mojih drugova.

Link to comment
  • 1 month later...

Ništa čudno, kad mu se baksuz motao okolo...

Pala je komanda da se formiramo u streljački stroj, i ja čujem poznati Savin glas: „Prenesi lijevo i desno!“ Ali nismo znali da su Nijemci došli još bliže, da su u rovovima već na kraju livade. I mi razvijemo streljački stroj i krenemo u juriš, a oni nas dočekali rafalima. Okrenem se oko sebe i vidim: pop kleči i plače. I kaže: “Kuku lele, umro Sava.“Oprostite, kakav pop?- Pravoslavni. Mi smo u diviziji pri štabu imali popa. Njegov je posal bija, kad neko od Crnogoraca pogine, da mu održi misu, jer Crnogorci su bili pravoslavci. I plače pop: “Pogibe Sava.“ A ja mislija, kako se moj komandant bataljona isto zva Sava, da je poginija on, a ne pravi Sava. I ja dođem do njega i vidim: bogami, pravi Sava. Rupa na čelu, krv oko glave, kosa mu sva zalipljena unazad od krvi. Kad smo se tri miseca kasnije vratili na Tjentište da ga sahranimo, bija je u istom položaju. I mi gledamo: znaš da su svi mrtvi, a izgledaju ka da su živi. Svi u komadu, a takneš prstom - on se raspadne.
Link to comment

Nda, Prva proleterska Koče Popovića nepravedno uzela šnjur, samo što je izvela odlučujući proboj na Balinovcu, spasla vrhovnu komandu i čitav NOB i odredila tok istorije Balkana do dana današnjeg :isuse:

Edited by dillinger
Link to comment

Pa dobro, čoveku je bilo teško da gleda pretvorbu JNA u instrument Velike Srbije, dok su sa druge strane hrvaćanske institucije bile simbol kontinuiteta partizanskih ideala i multikulturalizma.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 months later...

pretrazujuci danas vise o splitskom gradonacelniku-cetniku, pronadjem ovaj sajt:“Antifašistički Split: ratna kronika 1941.-1945.”odlicno odradjeno, po datumima i sa imenima.zanimljiva je recenica sa promocije pre tri godine

- Partizani su ratovali protiv četnika, a ustaše nisu. Ako mi netko nađe dokument gdje su se ustaše borili protiv četnika, dajem otkaz i idem na burzu rada - rekao je Goldstein (Ivo).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...