Jump to content
IGNORED

Definisanje umetnosti


Bakemono

Recommended Posts

Ko je rekao da nikada ne dođu do ičeg suvislog?
Pa do čega su došli? Šta je pravda, šta je istina?
Tebi se izgleda čini da rasprave imaju smisla samo ako vode konačnim odgovorima.
Ne, ne čini mi se. Nekad imaju, nekad nemaju.
Inače, znaš kako, hajde lepo da ukinemo reči, pa ćemo da ukinemo i nerazumevanja, hm?
Jbt, ladno ništa nisi razumeo. Tvoja logika: Hramljem i teško mi je da hodam - hajde da odsečem obe noge! Ne, nego treba da pokušaš da se izlečiš, da ti noge budu zdrave.
Reč treba da bude puki alat za sporazumevanje, a ne predmet rasprave.
Link to comment
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Turnbull

    34

  • Bujodrag

    24

  • bergasa19

    11

Pa do čega su došli? Šta je pravda, šta je istina?Ne, ne čini mi se. Nekad imaju, nekad nemaju.Jbt, ladno ništa nisi razumeo. Tvoja logika: Hramljem i teško mi je da hodam - hajde da odsečem obe noge! Ne, nego treba da pokušaš da se izlečiš, da ti noge budu zdrave.
Ti si stvarno Jolandin brat blizanac.Razumeo sam te dobro - ti misliš da naša upotreba reči mora biti jasna i nedvosmislena. ALi ona to nije, i ne samo da nije, nego u mnogim slučajevima i ne može da bude, iz razloga o kome smo već govorili - upotreba jezika nije zasnovana na rečničkim definicijama, nego su, upravo suprotno, rečničke defincije zasnovane na jezičkim praksama, otud su reči nužno višesmislene, jer ih upotrebljavamo u vrlo različitim kontekstima i sa akcentom na vrlo različitim aspektima značenja. Otud su rasprave o značenju reči satavni deo upotrebe jezika, a ne tek problem koji valja rešiti po kratkom postupku.Evo ti jednog kratkog, a slatkog Vitgenštajnovog epigrama, pa meditiraj malo nad njim:
Our language can be seen as an ancient city: a maze of little streets and squares, of old and new houses, and of houses with additions from various periods; and this surrounded by a multitude of new boroughs with straight regular streets and uniform houses.
Link to comment
Ne, ne čitaš pažljivo.
Sada me zbunjujes. Zelis da znas definiciju umetnosti i kada te pitam da li bi to bilo dobro i za tebe i za umetnost ti mi odgovaras da ne citam pazljivo.
Link to comment

Syme, vec sam napisao da je to nemoguce za svaku rec i naveo sam primer - umetnost za jednog znaci ovo, za drugog ono, tj. meni je lepo jedno, tebi drugo. Pomenuo sam i staru latinsku mudrost koja kaze da nema smisla raspravljati o takvim stvarima. Could you possibly get that? Kakve veze ima ovaj tvoj citat s bilo cim, kao da ja toga nisam svestan. Imas dve mogucnosti: - da definises rec koja ometa efikasnu razmenu ideja i da:- ako je to nemoguce (reci poput "lepo", "uzviseno", ...) , shvatis da je rasprava uzaludna i u krajnjoj liniji besmislena. Primeti da mislim na raspravu, a ne na svaki razgovor. (Uostalom, sta fali bezazlenom i besmislenom caskanju? ) Nadam se da sad konacno razumes sta hocu da kazem.

Link to comment
Syme, vec sam napisao da je to nemoguce za svaku rec i naveo sam primer - umetnost za jednog znaci ovo, za drugog ono, tj. meni je lepo jedno, tebi drugo. Pomenuo sam i staru latinsku mudrost koja kaze da nema smisla raspravljati o takvim stvarima. Could you possibly get that? Kakve veze ima ovaj tvoj citat s bilo cim, kao da ja toga nisam svestan. Imas dve mogucnosti:- da definises rec koja ometa efikasnu razmenu ideja i da:- ako je to nemoguce (reci poput "lepo", "uzviseno", ...) , shvatis da je rasprava uzaludna i u krajnjoj liniji besmislena. Primeti da mislim na raspravu, a ne na svaki razgovor. (Uostalom, sta fali bezazlenom i besmislenom caskanju? ) Nadam se da sad konacno razumes sta hocu da kazem.
ALi stvar sa umetnošću nije prosto u različitim ukusima, nego u tome šta je umetnost, ne šta je ono što ti se sviđa. Inače, značenje pojmova nikad nije subjektivno, već uvek intersubjektivno.
Link to comment
Pa napisao sam već svoje viđenje pojma umetnost, sećaš se, ako to nisi preskočio.
Čuj, stvarno nemam vremena za ova preganjanja i enigmatiske momente, ili reci šta imaš, ili me mani.
Link to comment
Za mene lično, ta reč ima više značenja:- termin koji obuhvata vajarstvo,slikarstvo, film, pozorište, književnost, muziku, strip, itd itd. Upotreba: "Umetnost Starog Rima" = arhitektura, skulptura, itd starog Rima. Ne mora nužno da podrazumeva "umetničku vrednost", šta god to značilo. Primer:14th-xian-art-armenia.jpgmeni ova slika sranje, ali se ubraja u "ranu hrišćansku umetnost" iako bih ja mnogo bolje ovo nacrtao.Umetnički = koji se odnosi na ovo gore. "Umetnički nastrojen čovek" = čovek sklon crtanju, pisanju, čitanju....- atribut sa značenjem "genijalno, majstorski, prelepo, uzvišeno, da se naježiš koliko je dobro". Ova upotreba je suštinski subjektivna i nema neke kriterijume osim ličnih.Možda sam nešto preskočio. Ali ja generalno ne upotrebljavam ovu reč u drugim kontekstima, bar koliko mogu da se setim.
Edited by Bakemono
Link to comment

Ti držiš da "stvar sa umetnošću nije prosto u različitim ukusima, nego u tome šta je umetnost". Ja se s tim ne slažem i smatram da nema nikakvih kriterijuma, baš ono što je napisao Zelaja.

Link to comment
Ti držiš da "stvar sa umetnošću nije prosto u različitim ukusima, nego u tome šta je umetnost". Ja se s tim ne slažem i smatram da nema nikakvih kriterijuma, baš ono što je napisao Zelaja.
Ali umetnost je pojam koji postoji u našem jeziku, koji smo svi naučili učeći jezik, pa stoga uopšte i možemo da se raspravljamo. Nisi se jednog jutra probudio i zapisao u dnevnik: od danas pa nadalje i ubuduće, rečju "umetnost" označavam sledeće (defincija). Nego si umesto toga, kao i svi drugi, naučio što je umetnost učeći da pravilno upotrebljavaš reč u nizu različitih prilika. Naravno da bi bila besmislena rasprava između nekog ko definiše umetnost kao sve što može da stane u kutiju od cipela i onog ko je definiše kao vrstu papagaja sa žutim perjem, ali naše definicije nisu na ovaj način subjektivne, niti proizvoljne, već ukotvljene u zajedničkoj upotrebi jezika. Ako se razlilazimo oko nekih primena, to ne znači da nemamo od čega da počnemo - imamo, a to je niz primera oko kojih se slažemo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...