Jump to content
IGNORED

The Spirit of Football


Dr Arslanagić

Recommended Posts

:wub:

 

Gledao sam skoro dokumentarac o Garrinchi. Jedan od intervjuisanih ga je upravo uporedio sa Maradonom rekavsi da se samo dva puta u istoriji desilo da neko single-handedly osvoji Mundijal. Verovatno jedan od najboljih driblera u istoriji. (Trivia: Brazil nije izgubio nijednu utakmicu kada su on i Pele nastupali zajedno.)

Link to comment

(Trivia: Brazil nije izgubio nijednu utakmicu kada su on i Pele nastupali zajedno.)

na marakani svlačionica za domaće se zove po peleu, za goste po garinči.

 

ako pitaš brazilce ko je najbolji ikad, 90% će reći garinča, što ne znači da nisu voleli pelea, već da im je srcu bliži bio taj detinjasti krivonogi dribler, koji ih je zasmejavao, donosio im radost na lice ( na epitafu skromnog, skršenog groba u pau grande piše "ovde leži mane garinča - radost naroda"), pelea su posle karijere doživljavali više kao biznismena, mada niko ne spori genijalnost istog. prosto, ako biraš po srcu, izabraćeš garinču. novinari su ga uhodili u vreme najveće slave, pronašli trošnu baraku u kojoj je živeo i u njoj razbacane pare svuda po kući, u zdeli sa voćem, u sudoperi, iza plakara, a onda ga našli malo dalje kako na poljančetu pika 5 na 5 sa lokalnim klincima. dve žene, 14-oro dece, nekoliko njih sahranio za života, notorni alkos, umro u bedi bez kinte u džepu. za to vreme, pele je imao već registrovan brend na svoje ime.

 

da, brazil nikad nije izgubio sa njima u timu, ali je i garinča morao jednom da prekine karijeru. a onda, onda je došao njegov naslednik iz botafoga..... jairzinho! jedini igrač koji je dao gol na svakoj od 7 utakmica na jednom mundijalu. mexico 1970.

Edited by MocaVukotic
Link to comment

Nisam cuo za Jairzinha, moracu i o njemu da pogledam koji snimak na YT. Botafogo je izgleda pun legendi, znam da je Didi isto igrao za njih.

Link to comment

Maradonin drugi gol Englezima 1986. uz komentar Victora Huga Moralesa, legendarnog urugvajsko-argentinskog komentatora. Maradona jos pri centru, a on "prodire po desnoj strani genije svetskog fudbala". I onda kad Dijego da gol jedna od prvih stvari koje ovaj izgovara je "ziveo fudbal!". Onda kaze "kosmicki zmaju (onaj zmaj za letenje, dakle kite), sa koje si planete stigao?". Ta recenica je usla u pop kulturu, nesto kao nase "jeli to moguce". Meni jako drag snimak.

 

 

Link to comment

vezana za drugi gol englezima je legendarna izjava hektora enrikea, koji je poslednji bio u kontaktu sa loptom pre maradone : "kad sam mu onako asistirao, nije mogao a da ga ne da."

Link to comment

a rid je pratio maradonu jedno vreme pa odustao. posle su ga pitali "zar nisi mogao u jednom momentu da mu uletiš klizeći ili ga povučeš za dres?", a ovaj jadničak odgovara "ma nisam imao ni promil šanse da ga pipnem, toliko je bio brz"

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...