Jump to content
IGNORED

Propast sela i poljoprivrede


Lord Protector

Recommended Posts

Nikakv, bozesacuvaj, nego pratio pricu pa se iznenadio, na trenutak je izgledalo da znas o cemu pricas :P
Pa ti ako znaš neke detalje, dodaj, ispravi, potkrepi nekim činjenicama,daj neki predlog, viziju, jebem li ga, ovaj "sve je to goli kurac" pristup ti i nije nešto edukativan, naročito za nas koji nemamo pojma ni o čemu...
Link to comment
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dr Arslanagić

    16

  • fonTelefon

    10

  • Dagmar

    9

  • Lord Protector

    9

u selima po dalmatinskoj zagori koja su imala nekakav potok postojale su te brane i kanali. duboki su i siroki otprilike pola metra. odrzavali su ih i cistili seljaci, pravili su i raspored za navodnjavanje (to se zvalo topljenje basce, kukuruza, cegagod). takav kanal se zove voša (kratko o). kako su ti potoci imali veliki prirodni pad onda je bilo lako sprovesti te voše tako da budu uz brdo, iznad njiva a voda se samo skretala u njivu prirodnim padom. ta zemlja je kostala boga oca i bilo ju je odvratno malo.drzava nije imala nikakve veze sa tim

Edited by nautilus
Link to comment
taj na moravi je bio vise za skretanje velike vode, i leti da se kupaju gradjani, od navodnjavanja nema nista niklo naselje jos u proslom veku na tim poljima. a pare od medjunarodnog kredita za to su otisle u vojnu fabriku kaoja malo malo eksplodira ali lepo izvozi.em je pola stvari koje sam doneo iz prodavnice od hrane i onako nije iz srbije italija francuska poljska em je mau vise puta do sad glasala za zutu bandu koja je svake godine pravila vecu stetu od bilo kave cume i suse, a sad je na vlasti lik koji je tvrdio da cemo mi super proci u svetskoj ekonomskoj krizi mirosinkin mali.ti naaprednjaci sa severa su ulozili u vodoprivredu u svakom malo vecem selu je nikao bazen za kupanje.
Za devet godina glasackog staza u zivotu nisam zaokruzila zute. Hvala lepo.
Kanali su postojali, ali nije bilo znacajnog navodnjavanja ni za vreme Broza. Istina je da za zadnjih 30 godina nisu ucinjeni nikakvi napori da se nesto investira u ovaj tehnoloski segment poljoprivrede. Nije bilo znacajnih pomaka ni globalno ni individualno po tom pitanju. Obecavalo se jos od Veselinova u ministarstvu 200.000 hektara (od Izraelaca), posle njega je jos u dva tri mandata navodnjavanje stavljano kao prioritet famoznih "agrarnih strategija", ali se gotovo nista nije uradilo i evo nas gde smo posle skoro dve decenije. Srpska poljoprivreda je prepustena cudima neba i popovima koji se (cak u avgustu) mole za kisu i padavine.Poljoprivredna proizvodnja od gotovo 1,5 milijardi evra (skromna procena) izgubljena je zbog nemara, politickog slepila, ugradnji u asfalte koji nigde ne vode, koalicione dogovore i kombinacije, mrezice i vrabce, budala koji se nazivaju "politicarima" u ovoj vukojebini u kojoj je glavna tema "Stanijino dupe" i "Djilasov i Tadijev ego".Tako da jebes zabrinutost po tom pitanju, sta ce biti i sta ce se desiti na GO smradova, je pitanje od mega znacaja za ovu prokletu zemlju!!!!
I'm on a mission to civilize. Drustvo je govno svuda, ali ima prostora za napredak. Na gurku, ali sta sad..Mozda bi i paori bili bolji da se pred njih iznose normalne debate, na prvom mestu o stvarima na lokalu, sto je mnogo vise izvodljivo ako se lokalna elita angazuje oko toga. Kad se paoru predstave mogucnosti i troskovi, onda ce da internalizuje problem vrlo jasno, a i lokalni politicari vise minglaju medju narodom, pa ce znati sta im je ciniti. Sa velikim pitanjima i pripadajucim debatama ide malo teze, ali medije cemo prvo jebati zbog toga. Odlican post, btw.Dakle, moja pitanja se svode na sledece. Oko ovog konkretnog projekta u kojoj meri je neophodna drzava (a verovatno mnogo), a koliko individualna inicijativa? Je l mogu ljudi da se skupe da svako u svom ataru cisti kanal?
Link to comment

A jebiga, najvažnija je ona čuvena izvesnost. Kapiram da je čišćenje kanala jeben posao, nije to sad dođu mau i pejsi i očiste kanal - treba tu mašinerija da se angažuje valjda. Treba taj otpad da se odnese negde na propisan način. A nemaš garant da će ti se vratiti jer a) ne znaš hoće li onaj 3 km uzvodno, b ) 2 km nizvodno to isto da učini. I c ) to je javno dobro; jednokratna individualna akcija čišćenja nema mnogo smisla ako čitav sistem ostane zapušten u organizacionom smislu. Nakon x godina će opet doći do istog problema.Kapiram da će u sklopu povratka poljoprivredi kao žili kucavici našeg preporoda neki omiljeni tajkun dobiti koncesiju da čisti kanale. Jer oni imaju kapacitet da sve to đuture počiste. A stvarnu cenu aranžmana naravno nećemo saznati.

Edited by pacey defender
Link to comment

ma mogu ali imaš mnogo problema:1) već plaćaju državi da to radi2) mogu oni da očiste ali ako ne očiste oni iz sela pored, zaludna rabota, voda ne mere proć3) sve je džabe ako ne rade crpne stanice itd... to je ogroman sistem i on mora da radi kao satitd itdšto neko napisa, to je propalo, gotovo, ćao doviđenjaEDIPpejsi me preteče

Edited by Arbeitmann
Link to comment

jedini način da sistem ponovo proradi je da se da nekom strancu u koncesiju na 30, 40, 50 godina... ali onda imaš problem što si dao nekom strancu da se bogati a mogli smo mi lepo da ga uništimo skroz...

Link to comment

po hektaru, po utrošku, kako god.korišćenje u saobraćajne svrhe se i danas naplaćuje.ja ne vidim problem, osim toga što će cena vode i ostalih usluga biti tržišna ali više vredi da sistem radi nego da suša spali sve useve kao ove godine.

Link to comment
pa pitam. ne razumem se. verovatno nisam ni videla taj kanal u zivotu osim tamo izmedju podbare i slane bare u novom sadu, ako je to to..
Ja sam videla u inostranstvu kako se čiste ti kanali (oni malo širi od par metara recimo). Ide se nekim plovilom, splavaste strukture sa nekom vrstom dizalice i onda to izvlači nanose i tovari na taj brod. Pretpostavljam da se tačno zna koliko se izvlači, kako se dalje taj materijal tovari i gde se to odvozi itd. Ali svakako nije ličilo na nešto što mau i pejsi mogu da rade :) Edited by Evi_
Link to comment
Pa ti ako znaš neke detalje, dodaj, ispravi, potkrepi nekim činjenicama,daj neki predlog, viziju, jebem li ga, ovaj "sve je to goli kurac" pristup ti i nije nešto edukativan, naročito za nas koji nemamo pojma ni o čemu...
Jbg, u pravu si: samo sto osim pristupa poznatog kao goli kurac, o poljoprivredi u Srbiji ne moze da se kaze nista vise, bojim se.Brojke ne znace nista, nema ih ili se pojavljuju onako kako kome i kada odgovara, obaska sto evo i mi ovde na ovom topiku odosmo o pricu o Brozu i pratecim asesoarima.DTD nije bio sala, nije jos uvek: cini mi se da se po kolicini iskopane zemlje meri sa Panamskim kanalom i bio je - jos uvek je - sansa za Vojvodinu. Treba imati u vidu da se on naslanjao na KuK iskustva i da je - u punom pogonu - resavao sustinske probleme Vojvodine - od odvodnjavanja tj. sprecavanja poplava i navodnjavanja, pa do kolateralne sanse za ozbiljnu unutrasnju plovidbu koja bi sa puteva sklonila one hiljade kamiona sa svim sto uz to ide, buduci da se u Vojvodini radi velikim delom o transportu masovnih roba koji je vodom najisplativiji.Ovako, vode i Vojvodina....Od ciscenja nema nista, bar ne u privatnoj i organizujmo se sami reziji, to je posao sa drzavu sa velikim D, i to je samo pola posla: drugi, vazniji deo je odrzavanje, stalno, neprekidno i odgovorno.A sto se same srpske poljoprivrede tice, rekao sam, pokusao: u masi, ekonomskoj i svakoj drugoj, do politicke, ona prakticno vise ne postoji.Prosecna povrsina poseda u Srbiji je daleko ispod 1 ha, zadnjih godina je doslo do nekog kao bajagi ukrupnjavanja, ali kada se uzmu u obzir standardne boljke srpskog sela kao sto su prosecna starost seoskog domacinstva itd, situacija je beznadezna.Ima jedan argument koji je nedokaziv ali i nezaobilazan: da se selo i poljoprivreda zaista isplate, u situaciji u kojoj jesmo, sa skoro milion stvarno nezaposlenih nasao bi se neko ko bi se vratio na selo. Ne vraca se niko, a i zasto bi.Zapostavljeno je zadrugarstvo, kooperacija, institucija koja u Srbiji ima neverovatno bogatu tradiciju, dugu preko 150 godina.Kooperacije su zive svuda po Zapadnoj Evropi, ovde se ni ne pominju, prvo zbog neznanja, drugo zbog straha od njih kao mogucnosti da se seljak konacno pojavi kao poprilicno relevantna snaga, politicka i ekonomska i to posto su ga svi rezimi upotrebili i na njegov racun i preko njegovih ledja sproveli istini za volju nuzne industrijalizacije.Tako, da osim opstih mesta, o poljoprivredi u Srbiji malo toga ima da se kaze: ne postoji beznadezniji segment privrede, ali i socijalni od srpskog sela i poljoprivrede danas.Predstavljaju je likovi kao sto je Zaharije Trnavcevic, covek koji je u karijeri dzabe izeo vagone besplatnih kljukanja po srpskom selu i ispricao bezbroj prica o tome kako imamo sve i svasta, samo sto nismo...Jbg. Edited by retronaut
Link to comment
Jbg, u pravu si: samo sto osim pristupa poznatog kao goli kurac, o poljoprivredi u Srbiji ne moze da se kaze nista vise, bojim se.Brojke ne znace nista, nema ih ili se pojavljuju onako kako kome i kada odgovara, obaska sto evo i mi ovde na ovom topiku odosmo o pricu o Brozu i pratecim asesoarima.DTD nije bio sala, nije jos uvek: cini mi se da se po kolicini iskopane zemlje meri sa Panamskim kanalom i bio je - jos uvek je - sansa za Vojvodinu. Treba imati u vidu da se on naslanjao na KuK iskustva i da je - u punom pogonu - resavao sustinske probleme Vojvodine - od odvodnjavanja tj. sprecavanja poplava i navodnjavanja, pa do kolateralne sanse za ozbiljnu unutrasnju plovidbu koja bi sa puteva sklonila one hiljade kamiona sa svim sto uz to ide, buduci da se u Vojvodini radi velikim delom o transportu masovnih roba koji je vodom najisplativiji.Ovako, vode i Vojvodina....Od ciscenja nema nista, bar ne u privatnoj i organizujmo se sami reziji, to je posao sa drzavu sa velikim D, i to je samo pola posla: drugi, vazniji deo je odrzavanje, stalno, neprekidno i odgovorno.A sto se same srpske poljoprivrede tice, rekao sam, pokusao: u masi, ekonomskoj i svakoj drugoj, do politicke, ona prakticno vise ne postoji.Prosecna povrsina poseda u Srbiji je daleko ispod 1 ha, zadnjih godina je doslo do nekog kao bajagi ukrupnjavanja, ali kada se uzmu u obzir standardne boljke srpskog sela kao sto su prosecna starost seoskog domacinstva itd, situacija je beznadezna.Ima jedan argument koji je nedokaziv ali i nezaobilazan: da se selo i poljoprivreda zaista isplate, u situaciji u kojoj jesmo, sa skoro milion stvarno nezaposlenih nasao bi se neko ko bi se vratio na selo. Ne vraca se niko, a i zasto bi.Zapostavljeno je zadrugarstvo, kooperacija, institucija koja u Srbiji ima neverovatno bogatu tradiciju, dugu preko 150 godina.Kooperacije su zive svuda po Zapadnoj Evropi, ovde se ni ne pominju, prvo zbog neznanja, drugo zbog straha od njih kao mogucnosti da se seljak konacno pojavi kao poprilicno relevantna snaga, politicka i ekonomska i to posto su ga svi rezimi upotrebili i na njegov racun i preko njegovih ledja sproveli istini za volju nuzne industrijalizacije.Tako, da osim opstih mesta, o poljoprivredi u Srbiji malo toga ima da se kaze: ne postoji beznadezniji segment privrede, ali i socijalni od srpskog sela i poljoprivrede danas.Predstavljaju je likovi kao sto je Zaharije Trnavcevic, covek koji je u karijeri dzabe izeo vagone besplatnih kljukanja po srpskom selu i ispricao bezbroj prica o tome kako imamo sve i svasta, samo sto nismo...Jbg.
+ milion
Link to comment

+300 miliona, mislim, ali, neshto se mora jesti. i sa te strane, da kazemo - autonomnog jedenja, sta ce biti?u smislu da ko ima kapacitet da se hrani sam, ne bi trebalo da se prepushta charima trange-frangea u organizaciji bogatasha i drzave i njihove ochigledne sprege. to je opasno na hiljadu nachina, pochev od ochigledne zavisnosti od nechije volje da se ima profit, do proste chinjenice da ce znanje o tome kako se, kada i zashto neshto gaji biti izgubljeno na nivou proizvodjacha (jer to shto to neko uchi na fakultetu, u ovom trenutku ne znachi nishta, i sve ce manje znachiti, ako ne bude imalo kome da se kaze. a neshto ima i u iskustvu na sasvim niskom nivou, a to ce sve nestati). nekako kao u onoj prichi gde celo selo gladuje, jer ne moze da skuva jelo, jer su im se lonci smanjili iznutra...ovo je sve uzasno neodgovorno, i dugorochno neodgovorno. opet, imajuci u vidu da je mozda ideja da nastavimo svoj vek kako nechija trecerazredna kolonija, bez sopstvenih znanja i resursa, onda je sve ok...mislim, mi uvozimo pasulji i luk? zashto uvozimo pasulj i luk???

Edited by thermal bug
Link to comment
mislim, mi uvozimo pasulji i luk? zashto uvozimo pasulj i luk???
Ne znam. Stric, klasa '39., uspeva da sasvim fino zarađuje na stoci koju hrani sa svoje zemlje. Ima i bašte za takve stvari, paradajz, luk, salata i to. Baš dosta radi, posebno za svoje godine, ali mu ničega ne fali.Imam i jednog klijenta, Nemac, edukuje i organizuje porodice na jugu Srbije u proizvodnji organske hrane. Kaže da je najveći uspeh povratak dvadesetak porodica poljoprivredi. Znam da su previše retki primeri, ali razumem i zašto. Moj je otac pobegao od motike, a ni ja nisam bolji. Opet, ne kažem da ne bih riljao, da drugi izbor ne postoji. Ala doprinosim temi -_- ... Edited by zorglub
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...