Jump to content
IGNORED

pussy riot vs rpc


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    133

  • Аврам Гојић

    87

  • kobni zelaya

    60

  • Caligula

    38

Vojnovič
Vlast gubi tlo pod nogamaGrani.ru | 15/08/2012Nadamo se da devojkama iz Pussy Riot neće dosuditi preterano surovu kaznu. Ako računamo da je Putin pravosuđu već poslao nekakav signal, verovatno će dobiti vremensku kaznu koju su već odležale. To bi u ovom trenutku bila najrazumnija odluka vlasti. No svejedno, pravda ipak neće pobediti. Ona je već nepopravljivo pogažena prvim danom dugotrajnog zatvora u kojem se ove devojke i sada nalaze. Samo će im široka svetska popularnost, ta koju su im naše kaznene i crkvene vlasti tako usrdno obezbedile, biti delimična kompenzacija, a sudski proces nad njima će ući u istoriju XXI veka kao primer nečuvenog srednjevekovnog mračnjaštva.Što se umetnosti Pussy Riot tiče (nezavisno od ocene njihovog postupka), ja nisam ni za, ni protiv. Ja mnoge savremene performanse i instalacije prosto ne razumem. S tim žanrom sam se prvi put sreo pre 35 godina kada sam na jednoj izložbi video iznošeni kaput umetnika Adnoralova koji je bio izložen kao instalacija, ili – kao performans. I to se tumačilo kao novi korak u umetnosti.A postupak ovih devojaka je zapravo to što su futuristi nekada nazivali šamar vladajućem društvenom ukusu. Ja mogu da razumem one koji su se zbog toga uzrujali. Recimo, isto bi toliko neprijatno bilo da su one došle u neko pozorište, i usred predstave skočile na scenu i poremetile njen tok. U takvim slučajevima ljude izvode iz sale i možda kažnjavaju novčano. No ta gadost koja je posle incidenta grupe Pussy Riot nastupila, prosto je nepojmljiva. To je spoj čudovišne neukosti, surovosti i neizmerne gluposti. Taj jezivi praznik zla koji su organizovale pristalice obračuna s ovim mladim ženama neodoljivo podseća na sovjetske performanse iz tridesetih godina prošlog veka, na vremena kada se publika prosto ričući odazivala pozivu na progon i streljanje opozicionara kao da su besni psi.Ljudi koji podivljalo kunu Pussy Riot i traže da se što je moguće surovije kazne, ni po čemu se ne razlikuju od boljševika koji su uništavali crkve, rušili krstove i od crkava pravili svinjce ili skladišta krompira. Ova se gadost čini još gnusnijom, jer kako mi se čini, režim sistematski ohrabruje samoinicijativu nitkova najrazličitijeg tipa. Sada konkretno govorim o čoveku koji je napao i udario ženu koja je obezbeđivala zatvorenice, i koji je potom rekao da će to i dalje činiti. Ako on za to što je učinio ostane nekažnjen, to će biti direktno podstrekavanje na linč.Uzgred, ne verujem da je gnev onih koji traže da se devojke surovo kazne iskren. Mislim da devet desetina onih koji su u svojoj jarosti najglasniji, računaju na to da će njihov „patriotizam“ biti primećen, a potom i dostojno nagrađen. Takve sam ljude i sam sretao na svom putu, na primer, onda kada su me rešetali zbog „Čonkina“. Na raspravi po mom ličnom predmetu, takođe su tako rikali „kritičari“ mog dela, padali u histeriju glumeći užasan gnev koji je navodno bio izazvan mojim bogohulnim pripovedanjem (ja sam takođe bio bogohulnik), a zatim, pošto bi obrisali svoje bale, mirno odlazili u bife na zasluženu porciju viršli.Oni govore da bi devojke kudikamo gore prošle da su svoju pank molitvu otpevale u džamiji ili sinagogi. A evo šta ja mislim: da su ove devojke to isto uradile u kavezu s tigrovima ili u sanduku punom zmija otrovnica, one bi takođe veoma loše prošle. I uopšte, ima još mnogo mesta gde bi im bilo još gore. Ili, recimo, da su one 5. decembra 1931. zamolile Bogorodicu da skloni Staljina, njih bi digli u vazduh zajedno s Crkvom Hrista spasitelja, a ateisti, prethodnici ovih naših današnjih razgnevljenih pravoslavaca, takav bi performans s oduševljenjem prihvatili.Sve skupa, čitava ova današnja priča me podseća na jedan drugi istorijski događaj. Ovo mi sve liči na proces protiv Sinjajevskog i Danielja (1965-1966) koji je zahvaljujući onima koji su njime rukovodili i onima koji su ga vatreno podržavali, ukazao na represivnu suštinu režima, otvorio oči milionima ljudi i u zemlji i u inostranstvu i tako veoma snažno potkopao osnove tadašnje sovjetske države. Ovaj proces jer izrodio protestni pokret koji se tokom vremena i prema potrebama različito nazivao: pokret za zaštitu ljudskih prava, disidentski pokret ili prosto pokret za demokratiju. Mnogi ljudi na Zapadu koji su tada bili simpatizeri zemlje u kojoj je „pobedio socijalizam“, uključujući i komuniste, tokom ovog procesa su se ozbiljno razočarali (baš kao što vernike sada razočarava Ruska pravoslavna crkva), a mnogi su tada postali i njeni neprijatelji. Sovjetski savez je tada izgubio mnogo starih drugova i dobio mnogo novih neprijatelja, a kao rezultat ovog, kao i mnogih drugih usputnih razloga, na kraju krajeva se – srušio.Kada je sovjetska vlast počela da se bori protiv disidenata, ona je time zapravo užurbano sekla granu na kojoj sedi. Sadašnja vlast čini to isto i tako gubi tlo pod nogama. A crkva čini sve da od sebe odgurne i vernike i kolebljivce.I u formi zaključka želim da kažem da kada sam prvi put čuo za tu grupu i na televiziji video njihov nastup na Gubilištu (Лобное место), a potom i u Crkvi Hrista spasitelja, nisam ih osuđivao, ali ni podržavao. Pomislio sam da su to nekakve glupave huliganke, jedna od mnogih grupa dežurnih skandal-majstora. Ali sada, kada sam pročitao poslednju reč optuženih koje su one dale na sudu, kao i nekoliko njihovih izjava do tada, shvatio sam da su to sasvim obrazovane, misleće devojke (za razliku od nekih pevačica i balerina) koje imaju sasvim određene poglede na život i koje umeju da se izražavaju ne samo pevanjem i skakanjem, već i ozbiljnim rečima. A njihovo ponašanje na fonu svog tog prokletstva koje se na njih obrušilo, kao i surove kazne koja im preti, potpuno dostojno zaslužuje bezuslovno poštovanje.
Link to comment
svaka cast za podrsku. nije mala stvar. mene samo interesuje zasto recimo madona nije otisla u neku crkvu i sebi u dupe nije nabila neki krst ili recimo zasto sting nije otisao u manastir i popisao se po nekim munkovima, bjork bi mogla ladno da pojede yoko ono i da ode u crkvu i da se ispovraca po nekom popu. anarhija majka til d end. mada mislim da bilo bi genijalno kada bi se svi ovi okupili i kolektivno spalili a prije toga napravili neki gtivan anarhisticki preformans tipa sranje po bijeloj kuci iz helikoptera...zapdanom cinizmu nikad kraja. sto se tice ruskih picica, odlazak u zatvor je valjda poenta cijelog tog poduhvata, nije mi jasno zasto ih zalite.
Link to comment
Jezička raskoš probija se čak i kroz prevod.krampa: da li ti nešto znači podatak da bi u carskoj Rusiji za ovo isto delo dobile 3 meseca zatvora? zašto neko žali mladu ženu koja će zbog političkog protesta ići na višegodišnju robiju? koliko ciničan treba da budeš da navijaš za to?meni je odnos prema Pussy Riotu odličan lakmus za autoritarni model ličnosti, tačnije jasno mi je da bi svi ljudi koji podržavaju ovaj kangaroo proces - i kod nas bili na strani tiranije, prostrikpcija, noćnih transporta i sličnih stvari, uvek uz cinično smeškanje i ono "ko mu je kriv kad je čačkao mečku".i zašto se čin Pussy Riot stalno sravnjuje sa nekim biološkim manifestacijama, stalno se pominju telesne izlučevine i otvori? one nisu ni pišale ni srale ni jebale se u crkvi ni nabijale krstove u dupe, nego su molile Bogorodicu da Rusiju oslobodi Putina. jel fora u tome što su to žene, a žene su robovi fiziologije, šta li? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
svaka cast za podrsku. nije mala stvar. mene samo interesuje zasto recimo madona nije otisla u neku crkvu i sebi u dupe nije nabila neki krst ili recimo zasto sting nije otisao u manastir i popisao se po nekim munkovima, bjork bi mogla ladno da pojede yoko ono i da ode u crkvu i da se ispovraca po nekom popu. anarhija majka til d end. mada mislim da bilo bi genijalno kada bi se svi ovi okupili i kolektivno spalili a prije toga napravili neki gtivan anarhisticki preformans tipa sranje po bijeloj kuci iz helikoptera...
pa jebiga, nisu svi progresivni i kreativni kao ti.
Link to comment
krampa: da li ti nešto znači podatak da bi u carskoj Rusiji za ovo isto delo dobile 3 meseca zatvora? zašto neko žali mladu ženu koja će zbog političkog protesta ići na višegodišnju robiju? koliko ciničan treba da budeš da navijaš za to?meni je odnos prema Pussy Riotu odličan lakmus za autoritarni model ličnosti, tačnije jasno mi je da bi svi ljudi koji podržavaju ovaj kangaroo proces - i kod nas bili na strani tiranije, prostrikpcija, noćnih transporta i sličnih stvari, uvek uz cinično smeškanje i ono "ko mu je kriv kad je čačkao mečku".i zašto se čin Pussy Riot stalno sravnjuje sa nekim biološkim manifestacijama, stalno se pominju telesne izlučevine i otvori? one nisu ni pišale ni srale ni jebale se u crkvi ni nabijale krstove u dupe, nego su molile Bogorodicu da Rusiju oslobodi Putina.jel fora u tome što su to žene, a žene su robovi fiziologije, šta li?

- ja nisam cinican niti sam na strani tiranije. nije mi jasno kako si dosao to tog zakljucka. vjerovatno zato sto me smatras narodnim masama. cinican je onaj koji izrazava zaljenje i tzv. podrsku za ljudima koji imaju jasnu politicku ideju i koju tu ideju pokusavaju sprovest. sazaljenje je jednostavno kontraproduktivno. pichetina je dobila podrsku od tih muzicara. ja samo pitam zasto nisu bili solidarni pa napravili slicne akcije u svojim zemljama? zasto vi niste solidarni i napravili neke akcije u skladu sa vasim mogucnostima?

- naravno da je vazno da su zene, a jos vaznije je da su feministkinje. ne zbog fiziologije kako ti to vidis.

- bioloske manifestacije, tj. tjelesne izucine i otvori su ultimate otpor koji jedan pojedinac moze da pruzi. mozda zato sam to i spominjao.

Link to comment
meni je odnos prema Pussy Riotu odličan lakmus za autoritarni model ličnosti, tačnije jasno mi je da bi svi ljudi koji podržavaju ovaj kangaroo proces - i kod nas bili na strani tiranije, prostrikpcija, noćnih transporta i sličnih stvari, uvek uz cinično smeškanje i ono "ko mu je kriv kad je čačkao mečku".
ne mora da znaci Vaso. razlog moze da bude i prosto tezak licni kukavicluk.
Link to comment
sreca da se poznajemo, pa znas sta radim, cim se bavim i koliko sam zaista progresivan i kreativan.
ne moram te poznavati, dovoljno je da vidim tvoje ideje koje si pokusao izraziti kroz drugemada, kad ih bolje vidim i nisu neke.madona se vec kacila na krst te time stavila jasno do znanja sta misli o bratiji u crnom,na islandu popovi ne podrzavaju diktatore te bjork ne mora zbog toga da izjede joko ono,a let iznad bele kuce je zabranjen od 11.9. tako da je kenjanje po istoj fizicki nemoguce :(
Link to comment

a sudija obecava nezavisnoscu u radu.

Russia on Thursday placed the judge who will decide the fate of the three Pussy Riot singers under state protection as support mounted for the singers who insulted Vladimir Putin. Judge Marina Syrova is presiding over the highly-publicised trial of the young female punk rockers, who face three years in prison for staging a protest stunt against President Putin inside a landmark Moscow church. She was due to begin reading her verdict on Friday at 1100 GMT. A spokeswoman for the Khamovnichesky District Court said on Thursday that Syrova had been placed under state protection after receiving threats from Pussy Riot supporters. "The threats have come from supporters of the band's members," spokeswoman Darya Lyakh told AFP. She refused to say whether Syrova's family members could be placed under protection as well. Members of the once unheralded band have been in pre-trial detention for five months awaiting the verdict, while global pop stars, rights groups and foreign governments alike have all rallied to their defence. The prosecution has asked the court to sentence the women, two of whom have young children, to three years in a corrective labour facility for hooliganism motivated by religious hatred. Syrova, until recently an obscure judge, reports to Viktor Danilkin. In 2010 he extended the jail stay of critical tycoon Mikhail Khodorkovsky and his partner Platon Lebedev after finding them guilty of money laundering and embezzlement. Previously a member of the prosecutor's office, Syrova was appointed by Putin as a federal judge at the Khamovnichesky court in 2008 after serving briefly as a magistrate. Very little is known about her except that she tends to side with the prosecution, observers said. "In 90 percent of cases she agrees with the arguments of the prosecution," wrote online publication OpenSpace.ru which analysed her published rulings over the past three years. "Among the 178 verdicts delivered by Marina Syrova there is only one acquittal," it said. Syrova's abrasive manner and disregard for the arguments of the defence won her few admirers among Pussy Riot supporters. One of the defence lawyers, Nikolai Polozov, said in a caustic message he was hoping that the judge would be guarded by dogs like the Pussy Riot members, who have been accompanied by a guard dog in court. "I hope they will guard her with special measures, with dogs," he said on Twitter. Court bailiffs during the trial have led a dog -- either a German Shepherd or a huge Rottweiler depending on the day -- behind the women as they leave and enter the courtroom. Observers say courts in Russia carefully toe the Kremlin line, and few expect the judge to deliver a not guilty verdict. Russian novelist Boris Akunin, who over the past months has become a vocal member of the nascent opposition to Putin, said he would appear outside the Khamovnichesky court on Friday to express solidarity with the punk singers. "This prolonged epic of the absurd is more and more acquiring the trappings of a public obsession," Akunin wrote in a blog post on Thursday. Akunin said that outside the courtroom he might be joined by some of Russia's best known actors, directors and musicians who in June called for the release of the young women in an open letter. Boris Strugatsky, one of the country's most acclaimed sci-fi writers, said that by prosecuting the singers the authorities were seeking to sow discord in society. "It's impossible to describe my disgust," he said in comments on popular Echo of Moscow radio station. "Who launched this machine of mutual misunderstanding, a ferocious desire to unmask the enemy and wipe him off from the face of the earth, and why? Who needs this?"
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...