Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

ugasio sam kada uvedu to kineske linije. ovi ovde ne prestaju sa pricom, spavao ti ili ne.edit: postovao sam pre par godina na putovanjima ili vozovima kako ti razgovori bajno zvuce

Edited by banecare1
Link to comment
Pitao na ExYu aviation, pitao na T6, niko nema informaciju da je Beluga ikada sletela u Srbiji. Bio je Ruslan pre desetak godina i to je to.
Onda je zaista čudno.Kaže da je bila toliko zatečena prizorom da su joj kese umalo popadale iz ruku, a da su i ostali prolaznici zastali i zagledali.2008. ili 2009.
Link to comment
Pa sta hvali da se napravi kao kargo avion? Mislis da erbasovi i boinzi vec odradjuju taj posao sasvim solidno?Evo, na kraju sam pustila neki mali dokumentarac o Antonovu jer su me Lejkersi iznervirali. Daaa, napravljen da nosi Buran jer Buran nije imao te neke spoljen motore koje americki satlovi imaju. Sad sam nesto malo guglala, onaj Buran izlozen u parku Gorki nije onaj pravi (taj unisten 2002 kad se srusio hangar) nego prototip!
Problem je politika i ekonomija. Antonov je ukrajinska kompanija i Rusija nema interes da to razvija dok god Ukrajina ne ide potpuno kod njih. Znaci, ne na dve stolice, kao sada, nego samo kod njih. Za Ukrajinu bi to bilo cisto izivljavanje sa novcem a eksplatacija i prodaja bi bila pod velikim znakom pitanja. Tu treba da uleti Rusija ili zapad sa novcem. Zapad nece jer imaju svoje avione koje trebaju da prodaju a za Ruse sam vec rekao razloge.Inace, Antonov i Rusi rade neke zajednicke projekte poput An-148Antonov-148.jpgMislim da se on sklapa u Rusiji a ne Ukrajini ali dobar deo delova dolazi iz Ukrajine.Ali je pitanje An-225 mnogo kompleksnije.Razvoj citavog programa Buran je bio vojne prirode, pre svega, sto je pomenuo i Beowl. Isto vazi iza Space shuttle u SAD, vojni programi. To su trebale da budu prve svemirske borbene letelice. Tako je An-225 bio razvijen za tu priliku. Kada je izgubljena potreba za ruskim odgovorom iz svemira na americki program, sve je puklo.
Link to comment

A, stoi se tice Burana, tacno je da nije imao svoje glavne motore. Razlog je povecanje nosivosti. Buran je mogao da nosi vise od space shuttle-a. Dokaz da je ceo program bio vojni je i sledeca slika:50_Sur_le_pas_de_tir_On_the_launch_pad_polyus2.jpgOvo je letelica Poljus zakacena na raketu nosac "Energia-Buran". Poljus je letelica koja je trebala da unsitava americke satelite iz programa "Star wars" sa mocnim laserom. :)Jednistavno, Rusi su smtrali da je mnogo logicinije imati spoljne mocne motore poput nosaca Energije ili An-225, nego da se ugradjuju unutrasnji motori. Sto je Buranu dalo 20% vise tereta da iznese u orbitu. Po meni ispravno razmisljanje.Evo jos jednog vojnog projekte kojem je trebao da sluzi Buran.

Ali stvarno spektakularan projekat su predstavljali planovi za korišćenje šatlova. Program sovjetskog šatla „Буран“ imao je na umu da u okviru projekta izgradi pet jedinica, a jedan od zadataka im je bila odgovornost za dopunu gorivom i popravke u orbiti na kojoj se nalazе„Сапфири“. U zavisnosti od cene, takože je razmatrana mogućnost lansiranja „Сапфирa“ uz pomoć „Буранa“, koji su mogli da u orbitu podignu teret od 30 tona. Pričalo se da je razmatrana verzija „Сапфирa“ od 24 tone, koji bi bio opremljen teleskopom prečnika 3 metra. Lociran na niskoj orbiti, takav monstrum bi daleko nadmašio američke konkurente „Kennan“ i „Crystal“.O ovome se može samo diskutovati. Nažalost, niko danas ne može ništa da doda ovoj priči. Još na početku sam podvukao da je projekat „Сапфир“ jedna od samo nekoliko misterija koja se još uvek taje iz vremena sovjetskog kosmičkog programa. I to ne bez razloga. Tri teleskopa 17B321 iz „Сапфир“ programa koje je ЛОМО proizveo krajem osamdesetih godina upotrebljena su u programu „Персона“, na najnaprednijim špijunskim satelitima koje Rusija ima na raspolaganju, i koji su takođe proizvedeni u ЦКБС „Прогресс“. Koliko se danas zna, Сапфир“ nije materijalizovan zbog internog takmičenja sa satelitima serije „Аракс-Н“ i, naravno, zbog pada SSSR–a 1991. godin. Lično nikada nisam čuo da Sovjeti imaju projekat za kosmički optički teleskop sa ogledalom prečnika 3 metra (Habl ima, kao i KH–11, ogledalo prečnika 2,34 m). Prioriteti tokom Hladnog rata su bili jasni.
sapfir.jpgIance, Buran je bio letelica koja je mogla da ide u svemir bez kontrole od strane coveka za razloku od satlova. Ali, je zbog svega toga razvoj kostao papreno, sto je u trenutku ekonomske krize u SSSR doslo na naplatu.Sa tehnicke strane Buran je bio odlican.Nadam se da nisam previse zagusio, ipak su ovo isto letelice. ;)
Link to comment

Ne verujem da ce ostati tu. Ispraznice ceo kargo i onda ce verovatno biti dovoljno lagan da poleti.Kargo ce morati putem da prevezu - srecom nije daleko do drugog aerodroma.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...