Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Pa sta hvali da se napravi kao kargo avion? Mislis da erbasovi i boinzi vec odradjuju taj posao sasvim solidno?Evo, na kraju sam pustila neki mali dokumentarac o Antonovu jer su me Lejkersi iznervirali. Daaa, napravljen da nosi Buran jer Buran nije imao te neke spoljen motore koje americki satlovi imaju. Sad sam nesto malo guglala, onaj Buran izlozen u parku Gorki nije onaj pravi (taj unisten 2002 kad se srusio hangar) nego prototip!

Link to comment
Pa sta hvali da se napravi kao kargo avion? Mislis da erbasovi i boinzi vec odradjuju taj posao sasvim solidno?
Antonov danas nema kapacitet da napravi 100% komercijalan transportni avion, oni su uvek bili prevashodno vojni snabdevači. Nestankom Sovjetskog Saveza su nestale i finansije za njihova leteća čudesa. Uz to, iznajmljivanje aviona kao što je An-225 košta đavo i po, tako da je komercijalna upotreba retka tj. pribegavaju joj samo oni koji iz nekog razloga očajnički moraju da preskoče 2-3 nedelje koliko je potrebno za brodski transport. To je upravo slučaj sa ovim Končar transformatorom koji iz Zagreba ide na Filipine, nije baš uobičajeno da se kupcu toliko žuri da dobije opremu, da ne žali milijun dolara za trošak An-225.Od Antonovljevih letelica mnogo više komercijalne upotrebe video je An-124 Ruslan. NATO je godinama imao 2+2 Ruslana na stalnom dežurstvu i oni su im odradili veliki posao sa svojom nosivošću od 150 tona (sitnica u poređenju sa 250 tona koliko može da povuče An-225 ali prednost ovog drugog nije toliko u dodatnoj težini koliko u većim gabaritima koje može da utovari). Ta saradnja je prestala kada je Airbus Military najzad isporučio A400 u NATO ali Antonov i danas ima ugovor sa Boeingom i An-124 prevozi delove u njihovu fabriku.Među komercijalnim transporterima ekstremno kabastih tovara caruje Airbus-ova Beluga sa "smešnom" nosivošću od 50 tona ali i tovarnim prostorom koji prihvata potpuno sulude dimenzije tereta. Ali čak ni Beluga ne može da utovari najveće delove za A380 tako da se oni u Tuluz prenose brodom i kopnom.
Link to comment

Da li je moguće proveriti negde da li je Beluga pretprošle godine sletela na aerodrom u Beogradu?Supruga se kune da je videla avion "sličan delfinu" koji uz nesnosnu buku preleće blokove.

Link to comment
Da li je moguće proveriti negde da li je Beluga pretprošle godine sletela na aerodrom u Beogradu?Supruga se kune da je videla avion "sličan delfinu" koji uz nesnosnu buku preleće blokove.
Pokaži joj slike sa wikipedije, da li je to taj avion što je videla.Tako sam ja ubeđen da sam 1981. video 2 chinooka kako u formaciji preleću preko Ceraka.
Link to comment
Beowle, a koliko je Antonov siguran?
Četiri Ruslana su izgubljena u udesima za 20 godina, uzroci su bili različiti tako da nema naznaka o bilo kakvom sistemskom feleru koji bi ih činio nesigurnim (najgori udes je bio u Irkutsku kada su tri motora otkazala odmah po poletanju zbog nepropisne smeše goriva pri izuzetno niskoj spoljnoj temperaturi, avion je pao na stambenu zgradu i poginulo je 67 ljudi). Ipak su to produkti stare sovjetske "make it strong and make it work" škole.Zanimljivo je da već nekoliko godina traju pokušaji da se drugi primerak An-225 osposobi za upotrebu. Superkonstrukcija je "otpakovana" i stalno se na njemu, kao, nešto radi ali Antonov uvek saopšti da fali još 100 milijuna da avion poleti.
Link to comment

Ау, видео сам га једном. Био паркиран на суседној писти. Неодољиво је трупом личио на морско прасе, тако здепасто и са ситним ножицама.

Link to comment
Pokaži joj slike sa wikipedije, da li je to taj avion što je videla.Tako sam ja ubeđen da sam 1981. video 2 chinooka kako u formaciji preleću preko Ceraka.
Pokazao, videla, potvrdila.Samo me zanima da li negde mozemo i da se uverimo da je beluga zaista bila u Beogradu.Sent from my ST23i using Tapatalk
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nocas prvi put leteo u avionu u kome rade (i dozvoljeno je koriscenje) mobilni telefoni. Mreza se zove Aeromobile. S druge strane, Etihad ima besplatni wifi samo za prvu klasu :(Pozdrav iz AbuDabi Etihad laundza. Sent from my iTelephone using Tapatalk.

Link to comment
Hvala na informaciji. Da znam da ne letim s njima. :DSrecan put!
Hvala!Na zalost, mislim da ce sad sve vise i vise kompanija da uvode to, ne verujem da je Etihad jedini. Let je bio nocni, i oko mene su uglavnom svi spavali i nisam cuo nikoga da prica telefonom. Ja sam poslao par SMS-ova (novelty factor). Sent from my iTelephone using Tapatalk.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...