Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Sreto, pukovnik na službenom ratnom putu, lijetao je negdje nad zapadnom Bosnom 28. rujna 1995., možda negdje oko Jajca, Glamoča ili Šipova. Nemaju njegove romansirane dogodovštine ništa sa Unom 95 niti sa Hrvatskom.Tada je i oboreno, ili se pokvarilo nešto aviona, recimo, ostala je jedna olupina u blizini Drvara. Galebi uglavnom.
Kazi da radis za hrvatski KOS? Ili imas slonovsko pamcenje.Inace bila je jedna akcija, grupa galebova, koja je trebala da bombarduje fabriku u Vitezu. Neki F ih je obarao topovskom vatrom. Cetiri komada oborena.
Link to comment
Kako mislis baronija? Licno sam gledao obaranje MiG-a na podrucju Semberije.
To sto si ti gledao je onaj MiG-29 koji je oboren od strane F-15 (ako se dobro secam), nije on krenuo ni u kakav napad na Tuzlu (koga nije ni bilo - lepo kaze beowl) nego vrsio duznosti protiv-vazdusne odbrane, tj. bio mu je cilj da pokusa da skine neki NATO avion, a ne da bombarduje bazu u susednoj zemlji. Nije bilo nikakvog vazdusnog napada na Tuzlu, niti na Tiranu, kao sto se pricalo tokom rata, to su fantazije.@RodjerPojma nemam, ti si sigurno upravu, nego video sam da su se datumi otprilike poklopili, a internet kaze da su Hrvati neuspeh akcije Una 95 svojevremeno pravdali vazdusnom podrskom Srbima koja je dosla sa Batajnice (mada za to nema dokaza, opet kaze internet), pa rek'o mozda je to to. Edited by hazard
Link to comment
Kako mislis baronija? Licno sam gledao obaranje MiG-a na podrucju Semberije.
Video si obaranje majora Perića i majora Radosavljevića koji su iznad Bosne završili zahvaljujući slepcima iz centra za navođenje. Misija im je, kako Hazard kaže, bila da pokušaju da presretnu neki neprijateljski avion a ne da napadaju Tuzlu. Tu priču je lansirao onaj čuveni baron Venik na svom sajtu, tvrdeći da su Orlovi i Supergalebovi poleteli sa Ponikvi i bombardovali aerodrom kod Tuzle. To isto je tvrdio za bazu u Rinašu, gde su bili stacionirani Apači koji su učestvovali u borbenim operacijama na granici. Veze sa mozgom to sve nema. Avioni našeg RV su napustili vazdušni prostor SRJ samo u pomenutom slučaju iznad Semberije (a to se desilo slučajno) a meni, ponavljam, nije poznato čak ni da su uspeli da pruže neku podršku jedinicama VJ na granici. Jurišna avijacija je uglavnom pokušavala da se sakrije i preživi, lovačka je letela ali bez uspeha usled katastrofalnog stanja 29-ki. 21-ce su bile u podzemnom hangaru na Slatini odakle su 12. juna neoštećene odletele na Batajnicu.
Link to comment

znači nije istinita priča da su neki naši piloti planirali samoubilački napad na nosač avion američke flote u jadranu i da su ameri zbog toga morali da ga povuku do sicilije

Link to comment
Video si obaranje majora Perića i majora Radosavljevića koji su iznad Bosne završili zahvaljujući slepcima iz centra za navođenje. Misija im je, kako Hazard kaže, bila da pokušaju da presretnu neki neprijateljski avion a ne da napadaju Tuzlu. Tu priču je lansirao onaj čuveni baron Venik na svom sajtu, tvrdeći da su Orlovi i Supergalebovi poleteli sa Ponikvi i bombardovali aerodrom kod Tuzle. To isto je tvrdio za bazu u Rinašu, gde su bili stacionirani Apači koji su učestvovali u borbenim operacijama na granici. Veze sa mozgom to sve nema. Avioni našeg RV su napustili vazdušni prostor SRJ samo u pomenutom slučaju iznad Semberije (a to se desilo slučajno)
Ah, cuveni Venik i lista od 357 oborenih NATO aviona...
a meni, ponavljam, nije poznato čak ni da su uspeli da pruže neku podršku jedinicama VJ na granici. Jurišna avijacija je uglavnom pokušavala da se sakrije i preživi, lovačka je letela ali bez uspeha usled katastrofalnog stanja 29-ki. 21-ce su bile u podzemnom hangaru na Slatini odakle su 12. juna neoštećene odletele na Batajnicu.
Wiki kaze bilo je 20-30 borbenih misija jurisne avijacije po Kosovu, jedan pilot poginuo nakon sto se u svom Orlu zakucao u brdo.Izvor je ovaj clanak NYT gde se citira NATO:http://www.nytimes.com/1999/04/24/world/crisis-balkans-air-threat-nato-s-reach-yugoslavia-s-treetop-war.html
The Super Galebs, in particular, have effectively attacked mountain camp strongholds of the Kosovo Liberation Army. The light attack planes are equipped with 23-millimeter guns and antipersonnel cluster bombs.Earlier this week, NATO reported an increase in attacks by Yugoslav planes and helicopters, including many on Sunday. Allied jets were not close enough to strike the Yugoslav aircraft, NATO commanders said. But American military intelligence said today that the low-flying aircraft had curtailed their missions as the week went on.
Bas cu pogledati pise li ista na tu temu u onoj knjizi o Orlu.
Link to comment

Imaš ovaj tekst koji je prenet iz Politike ali u njemu postoji nekoliko kontradiktornosti pa ga treba uzeti sa rezervom.Pilot Orla koji je poginuo je major Đurić, udar u brdo pod nerazjašnjenim okolnostima. Večernje Novosti su sledećeg dana napisale ogroman članak u kome se tvrdilo da je na svoju ruku krenuo sa Orlom na čitavu NATO eskadrilu i pokušao da se zakuca u nekog od njih. A čovek bio na smislenom zadatku izviđanja i dejstvovanja po OVK. To pokazuje koliko treba verovati ovdašnjim medijima.

Link to comment
@RodjerPojma nemam, ti si sigurno upravu, nego video sam da su se datumi otprilike poklopili, a internet kaze da su Hrvati neuspeh akcije Una 95 svojevremeno pravdali vazdusnom podrskom Srbima koja je dosla sa Batajnice (mada za to nema dokaza, opet kaze internet), pa rek'o mozda je to to.
Neuspjeh Une se može obrazložiti samo zapovjednim kadrom od Tuđmana naniže preko Šuška do lokalnog zapovjednika Vrbanca i boldrikovskim planiranjem, otvaranjem i zatvaranjem. Sve drugo su gluposti, kao što je glupost čitava bulumenta opravdavanja povlačenja i primir(ivan)ja svih strana NATO avijacijskim prijetnjama i napadima.
Link to comment
kao što je glupost čitava bulumenta opravdavanja povlačenja i primir(ivan)ja svih strana NATO avijacijskim prijetnjama i napadima.
Na sta ovde tacno mislis? Negiras da je NATO napad na bosanske Srbe sustinski promenio tok rata?Ili pak mislis na kasnija hrvatsko-bosnjacka opravdanja sto nisu usli u Banjaluku?
Link to comment
znači nije istinita priča da su neki naši piloti planirali samoubilački napad na nosač avion američke flote u jadranu i da su ameri zbog toga morali da ga povuku do sicilije
Jao, čuo sam ovo, kao bacali kasetnu municiju po poletno-sletnoj stazi i onda pobegli. :lolol::isuse:
Link to comment
Video si obaranje majora Perića i majora Radosavljevića koji su iznad Bosne završili zahvaljujući slepcima iz centra za navođenje. Misija im je, kako Hazard kaže, bila da pokušaju da presretnu neki neprijateljski avion a ne da napadaju Tuzlu. Tu priču je lansirao onaj čuveni baron Venik na svom sajtu, tvrdeći da su Orlovi i Supergalebovi poleteli sa Ponikvi i bombardovali aerodrom kod Tuzle. To isto je tvrdio za bazu u Rinašu, gde su bili stacionirani Apači koji su učestvovali u borbenim operacijama na granici. Veze sa mozgom to sve nema. Avioni našeg RV su napustili vazdušni prostor SRJ samo u pomenutom slučaju iznad Semberije (a to se desilo slučajno) a meni, ponavljam, nije poznato čak ni da su uspeli da pruže neku podršku jedinicama VJ na granici. Jurišna avijacija je uglavnom pokušavala da se sakrije i preživi, lovačka je letela ali bez uspeha usled katastrofalnog stanja 29-ki. 21-ce su bile u podzemnom hangaru na Slatini odakle su 12. juna neoštećene odletele na Batajnicu.
Ok. Nešto mi se čini da sam pročitao od nekog našeg pilota o toj akciji, pa sam povezao to obaranje, očigledno pogrešno. Edited by djeneralche
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Kada sam već prekopavao svoju arhivu za helikopterima koji su nastali pre i nosili više od Mi 26, naleteo sam na sličicu makete rane verzije Hind-a, sa rotorima postavljenim paralelno, kao kod starih nemačkih helikoptera. mi2847471c530105tc1d.jpg

Link to comment
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...