Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Neko bezi iz Jat-a?I don't blame them
Bar 737 se voza okolo sto bi bezao kad je pukao Malev ovi iz Ryanair se nisu pretrgli sa platama za pilote u odnosu na Jatovce,Jok opet ovi iz vlasti avioni kamioni pa opet JAT ukidaju i prave novu kompaniju sa 12 Airbus mashina sto je recimo ne znam koliko posada ne pravim fizibiliti studiju nego cisto red velicina koliko kosta kad otvore usta.
Link to comment
Jok opet ovi iz vlasti avioni kamioni pa opet JAT ukidaju i prave novu kompaniju sa 12 Airbus mashina sto je recimo ne znam koliko posada ne pravim fizibiliti studiju nego cisto red velicina koliko kosta kad otvore usta.
Ma jeste, evo i ja pravim aviokompaniju sa 5 Embraera, samo sto nisam poleteo za Frankfurt iz Nisa, karte u prodaju uskoro...Nego, bejah na sajmu knjiga i kupih ovo:KratkaIstorijaVazduhoplovstvauSrbiji_01.jpgNazalost nisu imali srpsko izdanje vec samo englesko. Kazem nazalost, jer je jedna inace odlicna knjizica potpuno UNAKAZENA ocajnim prevodom. Jedan autora (i glavni ilustrator - svaka cast na ilustracijama) - Ognjan Petrovic - je odradio prevod, neke dve zene (ne secam se imena sad mi nije knjiga pri ruci) su ga kao pregledale, i zali Boze tog posla. Vec prva recenica u knjizi (predgovor) ima gresku, ceo predgovor je pun gresaka, u tekstu ima tona srpskih jezickih konstrukcija prevednih direktno, bukvalno na engleski (npr. "the setting up of aviation industry was with many difficulties"), sve u svemu uzas. Po sadrzaju bi se reklo da je to jedina fina knjiga da se da nekom strancu koji je zainteresovan za istoriju avijacije u Srbiji, ali zbog prevoda bi me bilo blam da je dam u ruke bilo kome kome je engleski maternji jezik. Ovom prilikom javno pozivam prevodioce da vise nista u zivotu sa srpskog na engleski ne prevedu. Tarzan english aside, sam sadrzaj knjige je super, no kupite srpsko izdanje ako boga znate.Kupio sam i najnovije izdanje Odbrane sa vazduhoplovnom tematikom, knjigu "Orao - pogled iz jugoslovenskog ugla":http://tangosixblog.com/2012/10/26/izdanja-sa-vazduhoplovnom-tematikom-na-57-medunarodnom-beogradskom-sajmu-knjiga/IMG_3709-650x433.jpgi na prvo prelistavanje mi se cini kao fenomenalna. Sve od razvoja Orla do upotrebe istih u borbenim dejstvima 90ih. Jedva cekam da skrpim vremena da to citam natenane.Stand Odbrane je bio najjaci na sajmu, 3 i po soma dinara im ostavih, a pored vazduhoplovne i strucno-vojne i istorijsko-vojne tematike tamo ste mogli da kupite npr. neku fensi tvrdo ukoricenu knjigu o lekovitom bilju. Vrh!
Link to comment
Sve od razvoja Orla do upotrebe istih u borbenim dejstvima 90ih.
Proleće 91-ve, lepo prepodne. Hodam bakinim sokakom, i odjednom samo čujem ogromnu buku, bacim pogled i vidim kako tačno iznad mene proleću dva Orla i u niskom brišućem letu raketiraju televizijski predajnik na brdu Hum.Avijacija je totalno beskorisna vojna komponenta, rupa bez dna. Osim ako niste Amerika.
Link to comment

Raspoložen sam za diskusiju.Šta piše u knjizi, možeš da preneseš neki detalj koji su autori naveli kao korist od korišćenja Orla ili bilo kojeg aviona u proteklim ratovima, osim za prepadanje nana i raketiranje civila. Jedan jedini.Ja znam za otprilike jedan, a i to je bila helikopterksa komponenta.

Edited by djeneralche
Link to comment

:)Ovo jedan jedini je samo bio poziv da Hazard napiše neki citat iz knjige, kako su autori doživeli korišćenje Orla u proteklim ratovima. Eto gore sam napisao da sam i ja prisustvovao jednom dejstvu Orla.Za datu operaciju, Una 95, i na toj strani piše

Veliku ulogu u sprečavanju daljeg prodora hrvatskih jedinica prema dubini teritorije i odbrani Kozarske Dubice imao je interventni vod civilne policije, koji je taj dan procentualno pretrpeo najveće gubitke.
Dejstvo aviona, ako je bilo, je možda dodalo neki efekat na sve to, ali ipak mislim da je interventni vod bio ključan za dalje sprečavanje prodora.Koliko je para ulupano u tu ratnu avijacivu, efekat teži nuli.
Link to comment

Nije mi knjiga pri ruci, no kada mi opet bude rado cu da prenesem delove koji se ticu ratnih dejstava.Ono sto treba imati u vidu je da tokom vecine rata u Bosni bilo skoro pa nemoguce koristiti vojnu avijaciju, jer je iznad Bosne uvedena no-fly zona kojom je patrolirao NATO. Za '99. je opet izlisno pricati, kada je razmera u broju aviona bila 40:1 ili tako vec nesto.Sto se tice Une 95 vidi gore citat iz clanka koji sam postavio:

General u penziji Sreto Malinović ispričao je na promociji iskustvo jednog svog borbenog leta u Orlu i kako samo njemu dolikuje začinio je “ptičicu” najživopisnijim pridevima. Malinović je od laširanja 1987. godine u ovom tipu vazduhoplova proveo više od 1000 sati. U ratnom septembru 1995. godine na borbenoj misiji “duboko u neprijateljskoj teritoriji”, Malinović je nakon dejstva po koloni vozila izrešetan protiv-avionskom artiljerijom i streljačkim naoružanjem usled čega mu teško oštećeni Orao ostaje bez snage desnog motora, i dalje iznad neprijateljske teritorije. Sa veoma malim pritiskom u hidro-sistemu, bez jednog motora i nakon 160 kilometera leta sa prilično izbušenom konstrukcijom imao je vremena za nekoliko poslednjih komandi pre sletanja. Trap se izvlači ipak izvlači, padobran nije izdao, kočnice nisu radile, general Malinović kaže da mu je to bilo i najbolje sletanje u životu. Oba motora su zamenjena, limari su sanirali promaju širom aviona i nakon 24 sata isti Orao je bio spreman za još jedan borbeni zadatak.Na kraju promocije Malinović je rekao, upotrebivši košarkašku terminologiju, da je Orao bio “MVP našeg RV devedesetih”. Završio je sa primedbom da Orao “ima resursa i da još nije vreme da sklopi svoja krila”.
Edited by hazard
Link to comment
Ono sto treba imati u vidu je da tokom vecine rata u Bosni bilo skoro pa nemoguce koristiti vojnu avijaciju, jer je iznad Bosne uvedena no-fly zona kojom je patrolirao NATO. Za '99. je opet izlisno pricati, kada je razmera u broju aviona bila 40:1 ili tako vec nesto.
Ovo je i potvrda onoga o čemu pričam. Trenutno je Srbija okružena bezbedonosnim sistemom NATO-a. I ubuduće će biti.I kad smo već kod te zone zabranjenog leta, ona je i uvedena sa jasnom svrhom, da se spreči neselektivno korišćenje avijacije, kao npr ono što sam već spomenuo ranije sa bombardovanjem televizijskog tornja.A iz 99-te se sećam onog napada na bazu u Tuzli. Komandanti koji su poslali te pilotu u suludu misiju sede bez ikakve odgovornosti.Avijacija je pokazala malo, skoro ništa. Ostaje da se pišu te knjige, dok analize stvarne koristi u odnosu na uloženo se nikad neće desiti. Resursi postojećoj infrastrukturi polako prolaze, sve će posle otići u staro gvožđe.Uostalom ako se zove Air-Policing, MUP neka bude nadležan a direktorat za civilno vazduhoplovstvo nek uzme kredit, smanje plate, i kad već naplaćuju prelete, neka kupe avione.Ako pak vojska kupi avione, pa se svali kredit na budžet, naći ću već način da moj deo od poreza ne platim toj vladi.
Link to comment

Kada govorimo o avijaciji u ratovima 90ih govorimo o avijaciji restlova jedne raspadnute drzave. Sve investicije u avijaciju pravljenje su u doba SFRJ. Ona nije pravljenja sa ciljem da se koristi u gradjanskom ratu Srba, Hrvata i Muslimana tokom raspada Jugoslavije, imaj to u vidu. Nakon raspada SFRJ investicije u avijaciju su minimalne, tako da je apsurdno gledati da li su se investicije u avijaciju "isplatile". Drzava koja ih je pravila nestala je, a u tom nestajanju avijacija nije bila nikakav faktor. Takodje imaj na umu da je poenta vojske ne samo da deluje u ratu, vec da odvraca potencijalne neprijatelje od napada. Jaka avijacija koju je imala SFRJ bila je komponent tog "odvracanja" (nije bitno kako bi se pokazala JNA u nekom stvarnom sukobu, bitno je bilo u sta je verovao npr. SSSR) i iz tog ugla gledanja ona je bila uspesna.

Link to comment
Nije mi knjiga pri ruci, no kada mi opet bude rado cu da prenesem delove koji se ticu ratnih dejstava.Ono sto treba imati u vidu je da tokom vecine rata u Bosni bilo skoro pa nemoguce koristiti vojnu avijaciju, jer je iznad Bosne uvedena no-fly zona kojom je patrolirao NATO. Za '99. je opet izlisno pricati, kada je razmera u broju aviona bila 40:1 ili tako vec nesto.Sto se tice Une 95 vidi gore citat iz clanka koji sam postavio:
Sreto, pukovnik na službenom ratnom putu, lijetao je negdje nad zapadnom Bosnom 28. rujna 1995., možda negdje oko Jajca, Glamoča ili Šipova. Nemaju njegove romansirane dogodovštine ništa sa Unom 95 niti sa Hrvatskom.Tada je i oboreno, ili se pokvarilo nešto aviona, recimo, ostala je jedna olupina u blizini Drvara. Galebi uglavnom.
Link to comment
A iz 99-te se sećam onog napada na bazu u Tuzli. Komandanti koji su poslali te pilotu u suludu misiju sede bez ikakve odgovornosti.
Nema razloga da odgovaraju za bilo šta, makar kada je u pitanju taj napad na bazu u Tuzli, budući da ga nikada nisu naredili niti se isti ikada dogodio niti je iko razmišljao o tome. Jedna od nekoliko ratnih baronija plasiranih u to vreme. Vojsci je tada bila mnogo potrebnija vazdušna podrška jedinicama koje su branile granicu sa Albanijom, pa je čak ni one nisu dobile.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...