Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Ma po novinama nisam videla. Možda su ljudi koji su to obrađivali to odradili korektno, ali koliko sam ispratila nije iskomunicirano sa javnošću.Evo sad videh. Do sad su obradili nacionalnu pripadnost, starost i pol, i školsku spremu/pismenost/kompjutersku pismenost. To je sve. Valjda će i drugo stići, bilo je zanimljivih pitanja na popisu.

Edited by Evi_
Link to comment
pa jebote, procjenu, sta drugo. jesu li zrtve patrijarhalnih stega.ove mladje od 50 g, recimo.
Pa šta ja znam, kako koja, i kako u kojoj meri. Generalno - retradicionalizacija je na delu, finansijsku nezavisnost je teško steći, kako ženama tako i muškarcima, obnavljaju se tradicionalni obrasci, itd. Nije to baš stvar ličnih stavova, prosto ti tranzicija nosi sa sobom retradicionalizaciju.Opet, naravno, kako u kom društvenom sloju.
Link to comment
Pa baš ti koji kažeš da je glupo pripisivati jojj koristoljubive motive jer ne znamo ništa o njenoj vezi, zatim nastavljaš da objašnjavaš kako je ustvari sasvim verovatno da ona voli baš takvog, bogatg a ružnog, jer joj je to usađeno kao patrijarhalni ukus. Protivrečan si malo.
Evi, ili se uključi u raspravu ili nemoj. Izmenili smo različite argumente, u različitim kontekstima, i prosto se vidi da to nisi ispratila. Nisi dužna, ali onda nemoj očekivati da ti odgovaramo na ova frankenštajnovska pitanja sastavljena od deset različitih stvari koje sam rekao na deset različitih mesta.
Link to comment

Ja iskreno u mom okruzenju nisam primetila ni neku detradicionalizaciju, kad smo vec kod toga. Kako smo usli u 20-te tako su ljudi polako poceli da upadaju u 'tradicionalni' kalup bez obzira na to sta su prethodno govorili i mislili. Sad, u 30-tim, ostalo je mozda 10% da razmislja i dela van tog okvira.

Link to comment
hm, iskreno, ja ne vidim retradicionalizaciju kao bitno prisutnu. aj daj neki cest i vidljiv primjer, pliz :)
Pa recimo da je muškarcima lakše da nađu dobro plaćen posao, zbog trudnoće itsl., zbog čega se, prosto iz ekonomskih razloga upada u tradicionalnu podelu rada, itd. Zatim život sa i zavisnost od roditelja, itd.
Link to comment
Ja iskreno u mom okruzenju nisam primetila ni neku detradicionalizaciju, kad smo vec kod toga. Kako smo usli u 20-te tako su ljudi polako poceli da upadaju u 'tradicionalni' kalup bez obzira na to sta su prethodno govorili i mislili. Sad, u 30-tim, ostalo je mozda 10% da razmislja i dela van tog okvira.
naravno, povratak u tradizionalni kalup po pravilu je zapochinjao svadbom bivshih hevimetalaca sa staaaarim kumstvom i narodnjacima. bila, videla, chudila onoliko... ^_^. pretpostavljam da je to neodoljiva privlachnost poznatijeg... a verovatno je i mnogo lakshe, kad se vec mora da neshto :unsure: Edited by thermal bug
Link to comment
Pa recimo da je muškarcima lakše da nađu dobro plaćen posao, zbog trudnoće itsl., zbog čega se, prosto iz ekonomskih razloga upada u tradicionalnu podelu rada, itd. Zatim život sa i zavisnost od roditelja, itd.
kakvu tradicionalnu podjelu rada? mislis, zena kuci, muskarac radi? to vecinski nije slucaj.
Link to comment
naravno, povratak u tradizionalni kalup po pravilu je zapochinjao svadbom bivshih hevimetalaca sa staaaarim kumstvom i narodnjacima. bila, videla, chudila onoliko... ^_^. pretpostavljam da je to neodoljiva privlachnost poznatijeg... a verovatno je i mnogo lakshe, kad se vec mora da neshto :unsure:
Upravo to, a izgovori su sledeci:- ovo je Balkan/Srbija, ovde mora tako- tako svi rade- ne mogu da se borim sa mojima/njegovimai sve u tom stilu...Pa naravno da je lakse, pa nece se valjda zlopatiti kroz zivot i samostalno donositi odluke i delati, za to postoje roditelji valjda -_-
Link to comment

hm, ja ne bih uzimala svadbe i sl kao narocit primjer povratka tradiciji. nekako mi se cini da ta vrsta ceremonija nema narocitu bitnost, ne mijenja drustvene uloge ili tako nesto.inace mrzim svadbe.

Link to comment
hm, ja ne bih uzimala svadbe i sl kao narocit primjer povratka tradiciji. nekako mi se cini da ta vrsta ceremonija nema narocitu bitnost, ne mijenja drustvene uloge ili tako nesto.inace mrzim svadbe.
nije to primer povratka, nego primer pochetka povratka. i on se, ako cesh se vracati, deshavao izmedju 20te i 30te, nashim generacijama, 40+. takozvano (mozda) leganje na rudu, ili radije (mozda) uklapanje u ono sto je u tom trenutku ili primamljivije ili jedino sto postoji kao model. subkulture su primamljivije u mladosti, a mozda su se ljudi bash tada muchili, najvishe protiv sebe, kolektivno i kumulativno, da budu uklopljeni u svojevremenu vecinu. a onda, posle 20te, odraste se i prestane vrshnjachki pritisak, a chovek i dalje zeli da bude uklopljen u neshto. a u tom nechemu, pritisaka ne manjka ^_^edip. ta ceremonija ne menja drushtvene uloge, ali ona jeste, na kraju komunizma i svih tih modernih ludosti, na pochetku novostechene sirotinje, bila ritual povratka zabludelog sina u narodno gnezdo. zna se kako se veseli, pa najbolje pocheti od toga ^_^.mislim, da se razumemo, sve su to stilovi. ono sto je interesantno je u kom dobu zivota chovek postaje prijemchiv i pristaje na neki stil, koji mu se do tada chinio ako ne glupim, onda potpuno bezveznim i dosadnim... Edited by thermal bug
Link to comment
edip. ta ceremonija ne menja drushtvene uloge, ali ona jeste, na kraju komunizma i svih tih modernih ludosti, na pochetku novostechene sirotinje, bila ritual povratka zabludelog sina u narodno gnezdo. zna se kako se veseli, pa najbolje pocheti od toga ^_^.
Upravo ovo je i moj utisak, narocito kad se uzme u obzir da je u nas jos uvek ukorenjen izraz "zenim sina/udajem cerku", gde se mladenci uzimaju kao objekat radnje a ne subjekat, ovim cinom se upisuju kao punopravni clanovi zajednice, i sticu pravo da jednog dana to isto ucine za svoju decu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...