Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Posted (edited)
31 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Dobro, nisu se "mahom svim" poslovima bavili muškarci, ali muškarci su svakako dominirali društvom u vreme formiranja jezičkih normi. Prirodno je da su ih formirali kako je njima zvučalo prikladno. 

 

Jasno. 

 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

 

"Medicinska sestra" je poseban slučaj jer osnovna reč "sestra" ima vrlo jaku polnu konotaciju. To kod većine zanimanja jednostavno ne postoji. Disonantno je za svakoga da se obrati muškarcu u belom mantilu sa "sestro", hence "medicinski tehničar" što se valjda primenjuje na oba pola? Ta vrsta intervencije je OK, zameniti jedan termin koji je isključiv drugim koji je inkluzivan (ili bar manje isključiv).

 

Dobro, jeste to posebna slucaj, slazem se, naveo sam ga jer eksplicitnije ilustruje ono sto hocu da kazem, a to je da muskarci ne bi bili spremni da se nadju u polozaju u kakvom se nalaze zene (i da histericno reaguju na sve vrste promena, ma i na samu ideju promena, koje ugrozavaju dominaciju muskosti). Niti treba, naravno, samo treba onda i zenama da dozvole da ni one vise ne zele da zive kao sto su zivele njihove cukunbabe (a mnoge, nazalost, zapravo i danas). 

 

Mozda bi bolji primer bio "guvernanta" recimo. Sumnjam da bi muskarci bili spremni da budu "guvernante". :D 

 

Salim se malo, ali ne moze se reci bas sasvim cvrsto da muski nazivi nemaju jake polne konotacije, cak i ovi najopstiji moguci. Pretpostavljam da zato zene i osecaju problem i da se zato problem i javio. Nije bas svaka agenda nastala tek tako, ideoloski. 

 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Za "sudija" ne razumem, kako ta reč nije muškog roda, jel zbog sufiksa? To nije retko, imaš npr. "sajdžija".

 

(Gledam sad, poreklo je navodno protoindoevropsko sǫdi. Sanskrit ima samdhí.)

 

Pa jeste, kao sto su Nikola i Nemanja recimo takodje imena zenskog gramatickog roda, ali je izvrseno prilagodjavanje zbog pola, sto je, naravno, u redu i logicno, bas kao i ovo gore za "medicinsku sestru/brata/tehnicara". 

 

Da dodam, sudija, iako nominalno zenskog roda, na silu dobija (sto zbog zelje za ravnopravnoscu, sto zbog muske zelje da ostane musko) zenskog parnjakla u vidu sudinice", "sutkinje" i slicno. 

 

 

31 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ja načelno nemam ništa protiv prilagođavanja naziva zanimanja i prirodnog uvođenja ženskih oblika kroz korišćenje. Tako su nastale i kuvarice i službenice i marketinške stručnjakinje™

 

Imam protiv kad se jeziku pokušava nametnuti novi standard top-down, dekretom, beskrajno komplikujući stvari. Uterivanje rodnog senzibiliteta gde mu mesto nije, bizarno insistiranje na nejednakosti, to je meni sve ekstremno izveštačeno. "Poštovani profesori i profesorke, docenti i docentkinje, studenti i studentkinje, drage kolege i koleginice..." :isuse:

 

 

Apsolutno, upravo zato je ovo sviranje kurcu. 

 

 

Ovo se naravno sve slazem, osim sto mi je za "dame i gospodo, drugarice i drugovi i koleginice i kolege" ok, jer je ipak opstije obracanje i pozdravljanje i ne odnosi se na zanimanja/funkcije. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

nastavnice, profesorka, u vokativu, bez problema i mrštenja ikakvog. šabac

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Realno trebalo bi uvesti jedan rod za sve i problem resen :fantom:

 

Koji problem, brte, koji problem. Postoji jezik, postoje agendashi. Praviju ravnopravnost, sushtinsku imali smo, nismo se mnogo bavili jezikom. Sad je najbitnije jel kurva ili prostitutak.

  • +1 2
Link to comment
Posted (edited)
6 minutes ago, svashtabezneshto said:

nastavnice, profesorka, u vokativu, bez problema i mrštenja ikakvog. šabac

Ekavica ---> profesorka. Oduvek

 

Čak i N1 tako kaže :D

Edited by Svemir Zeka
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, Svemir Zeka said:

Nikad se tako ovde govorilo nije.

Ne znam sta ti je ovde? BGD? 

Ja sam odrastao u malom gradicu, daleko od Beograda. 

Mozda je do delimicne ijekavice. 

Link to comment
13 minutes ago, Svemir Zeka said:

Glupo zvuči i Nemcima, koji traže dodatnu dokumentaciju ako se muška deca zovu Nikola i Luka :D

Ta profesor™ je verovatno mislila zvanično zvanje. Sigurno je u obraćanju zovu profesorka. Mene deca zovu, kad ne znaju šta će, nastavnice i učiteljice, meni to bolje nego psihološkinjo (nikad me niko nije tako oslovio btw, čak ni u fem.krugovima. zaista zvuči bljak)

 

Da, mislila je sigurno, samo kako se onda "profesorka" u direktnom obracanju uklapa njen sistem? Ne vidim zato je problem da postoje obe varijante posebno kad su se vec primile i to dobrano, a oni sad i to dovode u pitanje zbog straha od ulaska "stucnjakinja" ili "psiholoskinja" u jezik. Pa se onda histericno brane tamo i gde ne treba. 

 

Isto vazi i za cirilicu i latinicu, btw, to je deo iste price. Ne znam zasto nekome smeta da koristimo ravnopravno oba pisma kad to radimo od Vuka evo 200 godina, pa jebote po necemu dobrom smo specificni u svetu i mi bismo i to da useremo. 

 

 

"Profesorica" je hrvatski, jel ste normalni, gde to da usvojimo :D 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, radnik said:

Ne znam sta ti je ovde? BGD? 

Ja sam odrastao u malom gradicu, daleko od Beograda. 

Mozda je do delimicne ijekavice. 

Ovde = ekavica

Beograd, izvinjavam se što nisam naglasila.

  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Da, mislila je sigurno, samo kako se onda "profesorka" u direktnom obracanju uklapa njen sistem? Ne vidim zato je problem da postoje obe varijante posebno kad su se vec primile i to dobrano, a oni sad i to dovode u pitanje zbog straha od ulaska "stucnjakinja" ili "psiholoskinja" u jezik. Pa se onda histericno brane tamo i gde ne treba. 

 

Isto vazi i za cirilicu i latinicu, btw, to je deo iste price. Ne znam zasto nekome smeta da koristimo ravnopravno oba pisma kad to radimo od Vuka evo 200 godina, pa jebote po necemu dobrom smo specificni u svetu i mi bismo i to da useremo. 

 

 

"Profesorica" je hrvatski, jel ste normalni, gde to da usvojimo :D 

Pa to je bezveze ako joj smeta profesorka. A sigurno joj se tako obraćaju :)

 

Ja sam sigurna da bi manje otpora bilo da su izabrane drugačije reči od -škinja. 

Ovo zvuči ogavno, deo otpora ide odatle, a ne samo iz patrijarhata

 

 

Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa to je bezveze ako joj smeta profesorka. A sigurno joj se tako obraćaju :)

 

 

Da budem fer prema njoj i posten, nije ona rekla da joj smeta da je oslovljavaju sa profesorka (siguran sam ne samo da joj ne smeta, nego da to ni ne konstatuje kao problematicno, verovatno o tome ni ne razmislja, ali ajd da joj ne ucitavam misli), nego se ja pitam kako joj se onda postojanje varijante "profesorka" uklapa u sistem koji zastupa. 

  • +1 1
Link to comment

U stvari, da ne ispada kako sam beogrado/ekavocentrična: ovde -----> gde Zorica Mršević izdaje dekret o psihološkinjama

Link to comment
Posted (edited)

@Svemir Zeka

 

Slažem se da je svakako prisutna i stvar estetike, tako da ću se u nastavku posta osvrnuti samo na one kod kojih se iza "estetike" krije patrijarhat:

 

Da je neko pre 100 godina usadio to kao nešto ustaljeno, ne bi se razne muškarčine bunile.

 

Kad se neka žena u javnosti pobuni i kaže da to ne treba uvoditi(ok, njeno mišljenje), problem je što to muškarčine pozdravljaju na način kad krimi bos pohvali svog podređenog - "bravo, dobra kuca".

 

A stvarno ne vidim problem u "profesorka", i prvi put uopšte čujem da je to problem.

Edited by Milošica
  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Milošica said:

Kad se neka žena u javnosti pobuni i kaže da to ne treba uvoditi(ok, njeno mišljenje), problem je što to muškarčine pozdravljaju na način kad krimi bos pohvali svog podređenog - "bravo, dobra kuca".

 

Pa nek pozdravljaju. Ne treba se povoditi za tim dal ce dezurni jado da te hvali ili kritikuje pa prema tome se ravnati.

Link to comment
Just now, Mel said:

 

Pa nek pozdravljaju. Ne treba se povoditi za tim dal ce dezurni jado da te hvali ili kritikuje pa prema tome se ravnati.

Nije ovo moje ni bilo usmereno ženama.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Milošica said:

A stvarno ne vidim problem u "profesorka", i prvi put uopšte čujem da je to problem.

 

Nije problem profesorka, nikad nije ni bilo, kao ni doktorka, nastavnica... ali psilohoškinja, sudinica, gnjurkinja, ronilica... :blink:

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...