Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Zajebano :cry:: klinac mog drugara, 2 - 3 razred, tako nekako, dosetio se da prepravi ocene u knjizici, prepravljao cifre pa ispalo dovoljan (5)...

I tako nekoliko puta...

  • +1 1
  • Haha 4
Link to comment
On 9. 5. 2024. at 21:33, Weenie Pooh said:

Tužna priča Lauren Southern

 

Šokiran sam ovom opservacijom njezne prije

Quote

the men who self-select into these communities are often “wayward, antisocial, disagreeable and very, very misogynistic”

Ma tko bi rekao. Ja mislio da će sve to bit zaštitničke mačo muškarčine pune najnježnije ljubavi, slavuji s tijekom lava

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

Ma bre, odličan/vrlo dobar/dovoljan uspeh :D

Edit. U knjižici

 

Koliko retardiran mora biti neko da misli da je dete lično ocenjivano u koloni u čijem zaglavlju jasno piše "uspeh"? :D 

 

"Dobila sam vrlo-dobra-četiri iz biologije" :isuse: 

 

Šta ćemo sa nebinarnim detetom, da li pisati da je "odlično" ili je to dehumanizujuće? Možda da stoji "odličan/na/xx"? 

 

27 minutes ago, Roger Sanchez said:

Šokiran sam ovom opservacijom njezne prije

Ma tko bi rekao. Ja mislio da će sve to bit zaštitničke mačo muškarčine pune najnježnije ljubavi, slavuji s tijekom lava

 

Upravo je to pitch, da su u pitanju vatreni women respectors kojima samo sveopšta woketardacija zapadnog društva diže nivo agresije.

 

Onda kad se ispostavi da lik u stvari mrzi žene od malih nogu jer ga je mama maltretirala - kasno, već si se udala, preselila, dala otkaz, i izrodila mu dvoje dece.

 

  • Haha 1
Link to comment

Rekao bih odokativno ali racionalno da maltretira gotovo uvijek otac

Link to comment

Meni zvuci skroz logicno i normalno ova promena. Nije mi doduse bolo usi ni prethodno ali ne kapiram zasto bi neko pizdeo sto se devojcici pise odlicna umesto odlican.

 

Mada opet meni to sve deluju ko jeftini poeni koji nista sustinski ne znace. Ko kad su uveli da je neprimereno vise zvati Cigane Ciganima ili Siptare Siptarima (oba pojma se koristila u zvanicnoj literaturi SFRJ). I sad si ti govno ako to koristis a mi smo mnogo kul ako ih zovemo Romi i Albanci a to sto se nista sustinski nije promenilo o tome necemo, bitno je da davimo ljude kako je nama mnogo stalo bez da zaista bilo sta uradimo.

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Svemir Zeka said:

Ne, ne, na diplome. Otvori celu sliku. 

Opsti uspeh - dobra (3). Nema smisla.

 

Onda i vladanje da promene sa primerno (5) na primeran (5) i primerna (5)

  • +1 1
Link to comment

da li je opšti uspeh - dobar,

ili

da li je devojčica - dobra

.

.

.

.

pitanje je sad?

Link to comment

Ovo je uspeh i vladanje a ne dechak odlichan a devojchica odlichna.

Nije toliko problem u rodno senzitivnom jeziku koliko to sto je izgleda dopalo da se  i rodno senzitivnim jezikom bave nepismeni.

A sada razidjite se djaci i djachice :isuse:

 

God koliko mi je drago sto sam osamdesetih krenula u skolu sa nastavnim kadrom koji je cenio to sto radi i nije se zajebavao niti je bilo koga da ga zajebava bar ne u skoli.

  • +1 2
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

da li je opšti uspeh - dobar,

ili

da li je devojčica - dobra

.

.

.

.

pitanje je sad?

 

nedovoljna devojchice, izadji da popravis ocenu sebe

  • Haha 2
Link to comment
Posted (edited)

 

7 hours ago, Shan Jan said:

Meni zvuci skroz logicno i normalno ova promena. Nije mi doduse bolo usi ni prethodno ali ne kapiram zasto bi neko pizdeo sto se devojcici pise odlicna umesto odlican.

 

Mada opet meni to sve deluju ko jeftini poeni koji nista sustinski ne znace. Ko kad su uveli da je neprimereno vise zvati Cigane Ciganima ili Siptare Siptarima (oba pojma se koristila u zvanicnoj literaturi SFRJ). I sad si ti govno ako to koristis a mi smo mnogo kul ako ih zovemo Romi i Albanci a to sto se nista sustinski nije promenilo o tome necemo, bitno je da davimo ljude kako je nama mnogo stalo bez da zaista bilo sta uradimo.

To Mrševićka sedi i smišlja nebuloze, poput ove. Ocenjuje se uspeh, ovo je glupost. Ali evo, sad je uz ovo isto donesen zakon da me se mora javno zvati psihološkinja, iako meni lično zvuči degradirajuće. Deca đe zovu psihologičarka*, to mi je ok,  ne znam ko je smišljao ove nesretne nazive, taj kao da mrzi žene.

 

*zvuči kao zvečarka :naughty:

Edited by Svemir Zeka
  • Tužno 1
Link to comment
10 hours ago, Roger Sanchez said:

Rekao bih odokativno ali racionalno da maltretira gotovo uvijek otac

 

Maltretirao ga otac pa mu usadio mizoginiju? :unsure: 

 

Mnogo je majki koje užasno zlostavljaju svoju decu, ali nema veze, bitno da si ti virtuozan.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Svemir Zeka said:

Ocenjuje se uspeh, ovo je glupost. Ali evo, sad je uz ovo isto donesen zakon da me se mora javno zvati psihološkinja, iako meni lično zvuči degradirajuće. Deca đe zovu psihologičarka*, to mi je ok,  ne znam ko je smišljao ove nesretne nazive, taj kao da mrzi žene.

 

*zvuči kao zvečarka :naughty:

 

Nije toliko da mrze žene koliko ne poznaju svoj jezik.

 

Srpski za razliku od engleskog ima gramatički rod za bukvalno sve, zato je jako teško praviti sitne intervencije kakve vidimo na engleskom govornom području. "Ja koristim sledeće zamenice" nema nikakvog smisla na srpskom jer se ne menja samo zamenica po rodu, FFS, menjaju se glagoli! Na engleskom ima jer izmeniš samo zamenicu i problem rešen.

 

Što se zanimanja tiče, gramatički rod nikad nije implicirao pol na nivou značenja.

 

"Pekar" je uvek značilo "osoba koja radi u pekari" iako je postojala varijanta "pekarka". Kad statističar piše o npr. broju pekara u određenom naselju, on ne implicira da se bavi samo pekarima sa Y hromozomom, jer je to za njega irelevantno. (Kao što kad ja kažem "on" i "njega", ne impliciram da se samo muškarci mogu baviti statistikom.) 

 

Insistiranje na rodnom dualizmu zanimanja upravo pokušava da uvede tu površnu, gramatičku podelu na nivo značenja. Da se uvede situacija u kojoj pekar, statističar, i psiholog mogu biti samo i isključivo muškarci, dok žene mogu biti samo i isključivo pekarke, statističarke, psihologičarke, itd. A u izjavama u kojoma je pol irelevantan, e baš tu ćeš morati da navedeš oba pola! Statističar/ka će pričati o pekarima/kama, psiholog/škinja će se žaliti kako mu/joj novogovor zvuči degradirajuće, itd.

 

Ukratko, češu se oko glave umesto da se informišu o lingvistici i semiotici.

 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Svemir Zeka said:

To Mrševićka sedi i smišlja nebuloze, poput ove. Ocenjuje se uspeh, ovo je glupost. Ali evo, sad je uz ovo isto donesen zakon da me se mora javno zvati psihološkinja, iako meni lično zvuči degradirajuće. Deca đe zovu psihologičarka*, to mi je ok,  ne znam ko je smišljao ove nesretne nazive, taj kao da mrzi žene.

 

*zvuči kao zvečarka :naughty:

 

Kad pomenu rodnu ravnopravnost, pre nekog vremena htela da uzmem detetu neku knjizicu, on izabere neke devojchice kojima se lepe haljine, tema japan, po onom sistemu obucite Cicu. Jasno zenska knjizica ali sam sebi rekla ajde ne budi konzerva pa sam mu kupila. Za struku vec ne prihvatam nista sto mi vec ne pise na diplomi. Ne znam kako je moglo pod komunistima da ide bez tih idiotluka a onoliki progres da ostvarimo apsolutno unmatched u zapadnim sistemima, a sad imamo degradaciju i muskih i zenskih uloga i guranje zena u neke servilne role, ali zato ta rodno senzitivna pricha koja vuche na proseravanje i koja ne znam kome treba i da li uopste ima neki pozitivan efekat.

  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)
53 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Nije toliko da mrze žene koliko ne poznaju svoj jezik.

 

Srpski za razliku od engleskog ima gramatički rod za bukvalno sve, zato je jako teško praviti sitne intervencije kakve vidimo na engleskom govornom području. "Ja koristim sledeće zamenice" nema nikakvog smisla na srpskom jer se ne menja samo zamenica po rodu, FFS, menjaju se glagoli! Na engleskom ima jer izmeniš samo zamenicu i problem rešen.

 

Što se zanimanja tiče, gramatički rod nikad nije implicirao pol na nivou značenja.

 

"Pekar" je uvek značilo "osoba koja radi u pekari" iako je postojala varijanta "pekarka". Kad statističar piše o npr. broju pekara u određenom naselju, on ne implicira da se bavi samo pekarima sa Y hromozomom, jer je to za njega irelevantno. (Kao što kad ja kažem "on" i "njega", ne impliciram da se samo muškarci mogu baviti statistikom.) 

 

Insistiranje na rodnom dualizmu zanimanja upravo pokušava da uvede tu površnu, gramatičku podelu na nivo značenja. Da se uvede situacija u kojoj pekar, statističar, i psiholog mogu biti samo i isključivo muškarci, dok žene mogu biti samo i isključivo pekarke, statističarke, psihologičarke, itd. A u izjavama u kojoma je pol irelevantan, e baš tu ćeš morati da navedeš oba pola! Statističar/ka će pričati o pekarima/kama, psiholog/škinja će se žaliti kako mu/joj novogovor zvuči degradirajuće, itd.

 

Ukratko, češu se oko glave umesto da se informišu o lingvistici i semiotici.

 

 

To je tacno, ali bih dodao jednu crticu u diskusiju. Iz poznatih razloga, tokom razvoja jezika, za nazive zanimanja uzimani su oblici u muskom rodu (u najvecem broju slucajeva), dakle muski rod naziva postao je opsti naziv zanimanja. I tu najverovatnije, naravno iz istih tih poznatih razloga, nije zapravo ni bilo nikavog izbora niti su dva roda bila ravnopravna, pa je onda, prosto, jedan prirodno prevagnuo (ili mozda i jeste, to je pitanje za neke istoricare jezika), nego je (po nekoj logici iz onoga sto znamo o istoriji ljudskog drustva), izmedju ostalog i zbog toga sto su se mahom svim poslovima i zanimanjima u startu bavili muskarci, muski rod postajao opsti.

 

Ono gde je problem, po meni, u cemu se ogleda i generalni problem ravnopravnosti polova i rodova, pre svega, jeste sto muskarci danas (a svakako i ranije) jako tesko prihvataju da opsti naziv za zanimanje kojim se bave bude u zenskom rodu, ako je kao takav zaziveo ranije. Tako recimo, cim su muskarci poceli da rade poslove medicinskih sestara brze bolje se i lako pronalazio muski pandan za naziv profesije (medicinski brat/tehnicar, sta god), jer gde moze musko da bude sestra. A kod zanimanja koja su u gramatickom zenskom rodu (poput sudije) dolazi, naravno, do tolikog prilagodjavanja da nije iznenadjenje ako ljudi/djaci u skoli na pitanje kog roda je rec "sudija" kazu muskog, iako to nije. 

 

E sad, naravno da je glupo reci za muskog sudiju da je "presudila" kao sto je glupo reci i za zenu pekara da je "ispekao", a takodje smesno zvuci i recenica npr. "profesor je rekla..." ili "statisticar je iznela analizu rezultata istrazivanja". Nedavno sam slusao jednu zenu, ne mogu da joj se setim imena, mogao bih da pronadjem, ali me mrzi, koja radi u Matici srpskoj, da li na na njihovim leksikografskim ili enciklopedijskim izdanjima, nisam siguran, koja je pricala na ovu temu i, naravno, zastupala stav da ne treba na silu uvoditi rodno senzitivan jezik i termine, pa je tako i rekla da ona sebe smatra profesorom i da joj je to zanimanje. Meni bi iskreno bilo idiotski da joj se obratim sa "profesore" ili da kazem "profesor je rekla..." ako prenosim njene reci. Dakle, u takvim slucajevima moralo bi se uvek uz profesiju navoditi i ime zene da bi recenica zvucala smisleno. "Profesor Ta i Ta je rekla...", "Psiholog Ta i Ta je rekla...", "Ministar Ta i Ta je izjavila...", a to nece uvek biti zgodno. Naravno, tu sad ima i ono da su nekad ti zenski nazivi zapravo oznacavali supruge muskaraca koji su se bavili tim zanimanjima ili imali te funkcije ("ministarka" je oznacavalo suprugu ministra, a ne zenu koja je obavljala funckiju ministra), ali polako je uslo u jezik i prohvaceno je i ne vidim sta je problem, kada govorimo o pojedincima, da govorimo o "profesorkama", "pekarkama", "apotekarkama", kao sto ne treba da bude problem i da ostanu opsti nazivi za profesije u muskom rodu, jer su se ustalili i jer su, kao sto Vini kaze, izgubili, zapravo, rodno znacenje, odnosno poopsteni su, da tako kazem. 

 

BTW, nisu samo zanimanja u pitanju. "Pešak", npr. takodje moze biti problem kod rodno osetljivog jezika, ali opet ima smisla prihvatiti da se ustalila rec u muskom rodu za osobu koja ide peske ulicom. 

 

Svega ovoga zapravo nece biti kada sustinski problemi budu prevazidjeni i kada ljudi budu sustinski ravnopravni. A ova pitanja, nazalost, cesce sluze da zamagle stvarne probleme ravnopravnosti. 

 

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...