Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

lol, feminazi. za taj te izraz treba banovati ko što bi banovali nekoga ko pogrdno naziva gejeve ili rome. 

šta ti znaš o mojoj branši, glupane?

kada bi ti pisao razumnije stvari možda bi bilo lakše razumeti ih. ovako ispadaš užasno glup. 

 

evo da ti objasnim u čemu je bio problem - niko ne zaslužuje tretman kakav žene u tim kulturama imaju.

 

Apsolutno se slazem, ali kako nazvati ili sta pozeleti feministkinji i aktivistkinji koja pise tekst u kome

1.opravdava seksualne predatore

2.jasno negira da te kulture uopste imaju problematican odnos prema zenama i da su deo problema

Link to comment

Svetlana Slapšak jasno i glasno kaže da počiniocima treba suditi.

To kaze i svaki zatucani sovinista koji onda kaze ali kratka suknja u ponoc u kafani, a svetlana kaze jadni oni ,nemaju da plate kurvu. Ja nisam negirao taj deo oko sudjenja , jasno sam izdvojio problematicne

Link to comment

i šta sad, meni se upali satanistička lampica, ali to ne znači da sam satanista?

 

mojne te fore, jasno je koji ćeš odgovor dobiti na to.

 

inače znam šta znači pojam, samo sam jedak.

Link to comment

To kaze i svaki zatucani sovinista koji onda kaze ali kratka suknja u ponoc u kafani, a svetlana kaze jadni oni ,nemaju da plate kurvu. Ja nisam negirao taj deo oko sudjenja , jasno sam izdvojio problematicne

to i jeste veliki deo odgovora. pisao sam opširmo na Burundiju o tome, na osnovu neposrednih iskustsva i razgovora u srcu arapskog sveta.

Link to comment

to i jeste veliki deo odgovora. pisao sam opširmo na Burundiju o tome, na osnovu neposrednih iskustsva i razgovora u srcu arapskog sveta.

Prekopiraj slobodno svoj odgovor, posto ja imam doduse manje i skromnije kontakte i iskustva, ali ta prica o nemogucnosti tj zavisnosti materjalnog polozaja i seksa tj partnerki, je jako slicna i u svim kapitalistickim zemljama. Kvaka , tj razlika je u razlicitom polozaju zena u odredjenim sto lokalnim arapskim  sto gledano islamskim kulturama(tu sada ide brdo faktora koji ih profilisu da ne bi skrenuli u generalizacije). Ali koren problema jeste isti i jako izrazen svuda, kao i razlike.

Link to comment

Prekopiraj slobodno svoj odgovor, posto ja imam doduse manje i skromnije kontakte i iskustva, ali ta prica o nemogucnosti tj zavisnosti materjalnog polozaja i seksa tj partnerki, je jako slicna i u svim kapitalistickim zemljama. Kvaka , tj razlika je u razlicitom polozaju zena u odredjenim sto lokalnim arapskim  sto gledano islamskim kulturama(tu sada ide brdo faktora koji ih profilisu da ne bi skrenuli u generalizacije). Ali koren problema jeste isti i jako izrazen svuda, kao i razlike.

samo da nadjem, ali se ogradjujem da je to anegdotski dokaz.

Link to comment

Nema veze, ovo nije odbrana master rada, a lako cemo upotrebiti komparativnu analizu zapadne evrope, ili srbije, ili bosanskih muslimana vs pojedinacnih zemalja magreba

Link to comment

...

 

 

Možda je ovo anegdotski prilog, ali ću ga ipak predočiti.

 

Tokom putovanja po Egiptu imao sam priliku da razgovaram sa situiranim, sređenim ljudima u više sredina (Kairo, zanatsko-poslovna zona, oaza Siwa - turistički radnici sa primarnim izvorom prihoda u poljoprivredi, Sinaj - beduinska zajednica, da kažemo) o jako ružnom odnosu prema ženama u centralnim turističkim zonama Kaira i Aleksandrije. Tamo je seksualno uznemiravanje jako uvreženo, od zviždanja i "šištanja" na ulici, pa do gorih ekscesa kao što su hvatanje i praćenje, a najčešće mete su žene iz inostranstva.

 

Odgovori ovih ljudi uglavnom su se svodili na to da "takve stvari rade mladići koji nisu našli svoj put". To podrazumeva da su ti ljudi mahom odvojeni od porodičnog života, da su nezaposleni ili rade neke odd jobs u odd smenama, da nemaju novca da se ožene, jer tamo je ženidba skupa rabota. U suštini, to je klasno pitanje, nekako se podrazumeva da su ti mladići zapušteni i da toga nema u višim slojevima, a kada se prošetaš Zamalekom ili Maadijem, krajevima Kaira gde žive imućni ljudi i viša srednja klasa, jednostavno nema te vrste nasilja, barem ne na neposredno vidljivom nivou.

 

Inače, u jednoj kapitalnoj knjizi o Kairu ("Cairo: City Victorious", Max Rodenbeck) autor je izneo tezu po kojoj postoji veliki jaz između percepcije zapadnih žena kod mladih Arapa i onoga što one poručuju svojim odevanjem, i da se u arapskim medijima, naročito u TV programim, žene sa Zapada rutinski predstavljaju kao lascivne provokatorke gde je alat provokacije sama odeća. E sad, ovo je neki argument ako govorimo o nekome ko je Zapad video samo u seriji, ali pada u vodu kada je u pitanju potpuno naturalizovani Alžirac ili čak neko ko je rođen u Nemačkoj.

 

Moje mišljenje je da je ovaj incident neugodna i jako opasna kombinacija medijske potvrde dominantnog narativa koja pojačava rasistički "fidbek", rasta kaste "besprizornih", u suštini mladih ljudi bez stalnog posla i perspektive, i, u mnogo manjoj meri jer je ipak u incidentu učestvovao nedovoljan broj ljudi da se može govoriti o nekakvom trendu među mladima muslimanskog porekla, određenih razlika u percepciji prihvatljivog javnog ponašanja.

 

...

Link to comment

Da, argument stoji donekle i za odredjenu grupu kao objasnjenje, problem je sto taj obrazac ponasanja praktikuju i bogati ili bogatiji muslimani, i obrazovaniji, i sto on nije rezervisan samo za lake zene sa zapada. To jeste i moze biti deo objasnjenja problema, ali je ono definitivno nepotpuno bez posmatranja polozaja zena u tim kulturama , koje jeste srz problema, bar po meni.

Link to comment

Ispada po svemu ovome da vazi ona "sto juznije, to tuznije". U Severnoj Africi i na Bliskom istoku imaju prava da se zene cetiri puta, pa im zene hodaju umotane ko mumije, pa onda sledi Juzna Evropa (i Balkan gde je "muskarac koji menja deset "riba" kralj, a zena koja menja deset muskaraca kurva"; otud i nasa fascinacija Srpkinjama;u jednom komentaru jedan covek je opusteno rekao da onaj ko se u autobusu ne okrene za atraktivnim curama taj je ili mator ili slep ili gej (pa sad imam ozbiljnu dilemu koliko imam godina jer ovo drugo i trece nisam)), pa dolazimo do severa sa svim slobodama i jednakostima. 

 

Ne mogu da shvatim kad neko svoje ponasanje pocne da opravdava sa oblacenjem zena. Ima bre i drugi pravac gde moze da se gleda, ko kaze da moras da gledas tuda, kamoli da osetis potrebu da dodirujes. 

Zbog cega li je to tako?

Vrucina li je? Siromastvo li je?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...