Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

A Austriji će uvek vrata biti otvorena, je l'.
Pa jebiga Austrija je to. Opernball, valceri, španjolska škola jahanja, zadovoljstvo je timariti one lipicanere. A da znaš kakvih đakonija ostane iza gospode, ih.
Link to comment
A ako hoćeš moralno - šta tačno radi A-U u Bosni i Hercegovini?
Upravlja njom bolje nego Osmansko C.... :lala: Nego, da je Srbija u nekoj paralelnoj istoriji 1878. dobila Bosnu (i Hercegovinu) jel bi i nju počistila kao i sve od Niša do Merdara i Vranja? :fantom:
Link to comment
Nego, da je Srbija u nekoj paralelnoj istoriji 1878. dobila Bosnu (i Hercegovinu) jel bi i nju počistila kao i sve od Niša do Merdara i Vranja? :fantom:
Ju, bezobraznika!
Link to comment
Pa jebiga Austrija je to. Opernball, valceri, španjolska škola jahanja, zadovoljstvo je timariti one lipicanere. A da znaš kakvih đakonija ostane iza gospode, ih.
Znamo, osetili u Mačvi i ostalim krajevima Srbije od 1914. pa nadalje. U okviru one opravdane akcije neutraliziranja Srbije, je l'.No ta naknadna pamet sa svešću o 90im nije neki argument. Interesuje nas stav o aneksiji 1908.
Link to comment
Exploatira prirodna bogatstva i u procesu modernizira zemlju? Širi pismenost, zatire endemski sifilis, gradi Zemaljski muzej itsl.? What have Romans ever done for us?
Samo što to nije "moralni" argument :) "Moralno" nekakva uvećana Srbija ima mnogo više prava na BiH nego A-U. Srbi su relativna većina stanovništva. Uostalom, zemlja je (naj)više onoga ko je nastanjuje jel tako, samo si rekao? :) Heck, Turska ima mnogo više prava na BiH nego A-U. A nekakva država južnih Slovena ima prava više i od uvećane Srbije i od A-U i od Turske. A najviše prava bi imala BiH da se neko stvarno borio za to. Ovo čime ti barataš je tzv. imperijalni diskurs. Nije nepoznat, čak ni nesavremen, samo ti kažem šta je :)
Link to comment
Upravlja njom bolje nego Osmansko C.... :lala: Nego, da je Srbija u nekoj paralelnoj istoriji 1878. dobila Bosnu (i Hercegovinu) jel bi i nju počistila kao i sve od Niša do Merdara i Vranja? :fantom:
Pa jel sve počistila 1918-te? Ne znam, nije se desilo, znam samo ono što se desilo :) Ali, ozbiljno, mislim da ne bi. Srbi Albance i Turke nikad nisu doživljavali iole kao "svoje". Bosanski muslimani su druga priča. Naravno, nagađanje.
Link to comment
Interesuje nas stav o aneksiji 1908.
Interesuje vas moj stav? Pa meni su uho zakucali na gredu na višegradskoj ćupriji, pa me dobri austrijski hećim otkovao.
Link to comment
Opet, zavisi iz kojeg ugla gledas.Recimo, zamisli da su AU i Srbijom vladale politicko-vojne elite sa po dve glavne struje koje koegzistiraju dok je ostatak zemlje zapravo izvan jednacine.I onda imas situaciju u kojoj jedna struja u Srbiji direktno ubija glavnog predstavnika druge struje u AU. Iz te perspektive je prilicno jasno ko je vec direktno zapoceo rat i ko je ispalio prvi metak dok je ostatak bio samo protokol da bi ostatak zemlje uvukao u njihov medjusobni sukob.Nesto se ne secam da je Crna ruka ili da su njeni ciljevi pre ili posle atentata kriminalizovani. Apis kao direktni organizator je nastavio da rukovodi sluzbom i svakako je ostao deo aparata kao i mnogi od proklamovanih ciljeva.
Ti nadam se znaš da je zaokret ka Rusiji napravio još Aleksandar?
Link to comment
Samo što to nije "moralni" argument :) "Moralno" nekakva uvećana Srbija ima mnogo više prava na BiH nego A-U. Srbi su relativna većina stanovništva. Uostalom, zemlja je (naj)više onoga ko je nastanjuje jel tako, samo si rekao? :) Heck, Turska ima mnogo više prava na BiH nego A-U. A nekakva država južnih Slovena ima prava više i od uvećane Srbije i od A-U i od Turske. A najviše prava bi imala BiH da se neko stvarno borio za to. Ovo čime ti barataš je tzv. imperijalni diskurs. Nije nepoznat, čak ni nesavremen, samo ti kažem šta je :)
Govoriš o pravu etničke pripadnosti? Meni to slabo. Najviše prava ima onaj ko stanovnicima zemlje donese najviše dobra. Zasad su to bili kuk i Tito. Hrvatska i srpska na etničkom pravu zasnovana uprava se pokazala katastrofalnom.
Link to comment
Govoriš o pravu etničke pripadnosti? Meni to slabo. Najviše prava ima onaj ko stanovnicima zemlje donese najviše dobra.
Moralnog? Čak i da to nisu "Bosanci i Hercegovci"?
U mojoj svijesti je BiH Bosanaca i Hercegovaca.
Link to comment

Pa da, moralnog. Ako stranac donese stanovnicima više dobra, nego što su to sami u stanju, onda ok. Alternativno istorijski da nije bilo svjetskih ratova sva je prilika da bi i pod Austrijom došlo i do te tzv. demokracije i samouprave.

Link to comment
Pa jel sve počistila 1918-te? Ne znam, nije se desilo, znam samo ono što se desilo :) Ali, ozbiljno, mislim da ne bi. Srbi Albance i Turke nikad nisu doživljavali iole kao "svoje". Bosanski muslimani su druga priča. Naravno, nagađanje.
Naravno. Ali fakat je da je Srbija u drugom desetljeću 20. stoljeća država koja udvostručuje svoju teritoriju ''oslobađajući'' teritorije na kojima nema Srba, i koja pokušava izaći na more (ok, onda ju Austrija u panici u tome sjebava). U tome vidu ne vidim baš moralnu razliku između AU napada na Srbiju i napada Balkanskog saveza na Osmansko C, osim što se ovo prvoi ipak izrodilo u Svjetski rat - ali ta eskalacija nije došla zbog KuK zloće nego zbog relativno mršavog utrška Njemačkog Rajha par godina ranije u Kamerunu.
Link to comment
Naravno. Ali fakat je da je Srbija u drugom desetljeću 20. stoljeća država koja udvostručuje svoju teritoriju ''oslobađajući'' teritorije na kojima nema Srba, i koja pokušava izaći na more (ok, onda ju Austrija u panici u tome sjebava). U tome vidu ne vidim baš moralnu razliku između AU napada na Srbiju i napada Balkanskog saveza na Osmansko C, osim što se ovo prvoi ipak izrodilo u Svjetski rat - ali ta eskalacija nije došla zbog KuK zloće nego zbog relativno mršavog utrška Njemačkog Rajha par godina ranije u Kamerunu.
Kačio ja onaj turski popis Skadarskog vilajeta.Ovo za najveću odgovornost Nemačke za sv. rat se slažemo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...