Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

tzv planete :) (neje moja slika, ne panichite)

 

chocolate-snowball-crinkles-recipe.jpg

 

 

i lebac. i kompot. i kupus salatu. niko nishta nemoj da je pitao :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

eh, sad :D

 

sta su ove planete i kako to ide?

 

@milance

pohvala za lazanje. jesi ovde negde uzimo recept?

e, planete su super izi, sacu ti napishem na srpski dok josh pamtim (inache se vikaju chocolate snowbals ili earthquake ili tako neshto, mi ih zovemo planete, ne znam zashto, deca tako)

 

200g chokolade

100g putera/margarina

 

to na pari istopish da bude glatko, pustish 5 minuta tatrane

 

165g shecera regularno umutish unutra da se istopi

3 jajeta blago umucena zatim, polako umeshash

 

u to ide ova meshavina, odmah zatim

225g brashna

2 supene kakaa

1/2 prashka za pecivo

1 chajna ekstrakta vanile

 

izmeshash, metnesh pola sata na hladno.

 

iz mase vadish velikom kashikom izmedju 12 i 14 kugli, zavisno od mase, kako kad. loptice velichine, ne znam, jache od oraha svakako, a manje od mandarine klementine recimo, tu negde. valjash loptice u shecer u prahu ali ozbiljno, u mnogo shecera, i odmah na pleh podmazan, na neki razmak, jer ce da se spljeskaju u prva 2 minuta ozbiljno i zauzmu mesta (ali recimo standardni shporetski pleh normalno moze da se zauzme sa 12-16 kuglica, kako ti padne).

 

peche se na 180, kazu 10-15 minuta, ja ih pratim da se ne presushe.

 

 

(mere su chudne, jer mislim da su nastale kad su australci prevodili recepte na metrichki sistem, izvor je taste.au, chini mi se)

Link to comment

eh, sad :D

sta su ove planete i kako to ide?

@milance

pohvala za lazanje. jesi ovde negde uzimo recept?

Sam bog te je poslao, Obiliću!

Danas sam kupila kore da sutra probam da smandrljam lazanje po prvi put, instruiši me pls!

Link to comment

@milance

pohvala za lazanje. jesi ovde negde uzimo recept?

 

Nisam, na coolinarka.com :) Pošto ih je bilo oko 200, opredelio sam se za onaj sa naslovom "najbolje lazanje". :) Prvi put sam mislim napravio bolji ragu ili ti "crveni sos", mislim da je išlo neko vino i imalo je super ukusnu aromu ali sam (malo) sjebo testo, mislim da sam ga pekao na većoj temperaturi jer nije bilo naznačeno na kojoj, a ja veze nemam sa tim nekim stvarima koje vi ovde podrazumevate. Sada znam da ide na 180 :) Sve u svemu, bilo je onako, ukusno i sve po meri, ni suvo ni živo, skoro kao da ga je neko napravio 100i put :D

 

http://www.coolinarika.com/recept/najbolje-lazanje/

Edited by Mil@n
Link to comment

@valk

 

ups, zaspalo se sinoc :)

 

elem, dok popijem kafu i setim se kako se zovem evo ragu, za to treba najvise vremena:

 

Walle, care, vidim ja da ces ti jos malo da dajes casove ovde :)elem, kojote, tzv. bolonjeze, a pravilno ragu alla bolognese se moze praviti i pravi se na mnoge nacine, ali postoji jedan jedini zasticeni recept, deponovan u privrednoj komori grada bolonje. on glasi ovako:Sastojci za 4 osobe: 300 grama mlevene nemasne govedine 100 grama pančete 1dl crvenog vina (Sangiovese suvo) 1 šolja goveđe supe 5 kašika koncentrata paradajza 1 glavica luka 1 šargarepa 1 stabljika celera maslinovo ulje biber sositno naseckati luk, šargarepu i celer, nešto krupnije pančetu i propržiti to sve na kašici mulja. zatim dodati mleveno meso i prodinstati desetak minuta. onda naliti vino, dobro promešati i ostaviti da vino ispari. tada ide supa i paradajz koncentrat i opet dobro promešati. dodati biber i so po ukusu i ostaviti na tihoj vatri oko dva sata, uz povremeno mešanje.naravno, ovaj se recept može na milion načina modifikovati i retko će se dobiti nešto loše. npr, ja volim da meso malo izdinstam u mleku, pa onda u vinu, cesto koristim običan seckani paradajz iz konzerve i malo masnije meso, pa tako izbegnem govedju supu, kad mi se žuri, skinem ga sa vatre i za pola sata, ... ali dobro je prvo savladati osnovni recept, pa se onda igraj do mile voljeinače, opšte poznati špageti "alla bolognese" su nemačka prevara, ragu se koristi uz taljatele s jajima ili se stavlja u lazanju.

Link to comment

Sam bog te je poslao, Obiliću!

Danas sam kupila kore da sutra probam da smandrljam lazanje po prvi put, instruiši me pls!

ja pravim ove i apsolutno su fantastične, ne mogu se najesti, a boza za pravljenje. 

Link to comment

Danas sam kupila kore da sutra probam da smandrljam lazanje po prvi put, instruiši me pls!

 

dakle, nadam se da je ragu gotov, te ajmo dalje :)

 

besamel nadam se da ne trebaju posebna uputstva, maslac, malo ulja, brasno i mleko... ja dodam malo muskatnog oraha, na vr' noza, a za lazanju nameljem i malo bibera. gledaj da bude malkice redji, socnost lazanji treba da da besamel, ne da pliva u paradajzu ko kod ovih glupih nemaca.

ja obicno sam pravim kore za lazanju, ali posto si vec kupila onda nadji odgovarajuci plekcic, tako da ne moras da se zezas sa secenjem. redjaju se jedan red uzduz, jedan popreko, da se ne bi mnogo smicale kasnije. ako ti to nije izvodljivo, seckaj. stavi siru serpu sa posoljenom vodom da provri, provlaci kore i vadi ih na dasku za secenje da se prosuse cim malo omeknu.

 

u pleh prvo par kasika besamela, pa kore, onda opet malo besamela, ragu, pospi parmezanom (moze i malo rendane ili sitno seckane mocarele) pa opet i opet i opet... na kraju ja izmesam malo i ragua i besamela (ne previse, cisto da se zasareni) i obilno pospem parmezanom. oko 45 minuta na 180°C je dovoljno, ali kontrolisi, ne valja da se presusi.

Link to comment

To za redosled me čudilo, pošto mislim da je u oba receptra (u ovaj juče sigurno) pisalo da prvo ide ragu. Nema mi to nikakvog smisla, možda se podrazumeva da prvo ide kora, mada eto i ti kažeš bešamel. Meni logično da ide prvo nešto tvrdo, da se ne stavlja nešto tečno na tepsiju iz razloga sipanja, ali šta ja znam, ništa. :) U stvari, možda je i logičnije da prvo ide bešamel da kore ne zapeknu, jel?

 

I hvala za ovaj recept-reminder, kora je ostalo, tako da će da se proba uskoro. Al ajde kad sam već kod kora da pitam još jednu glupost :D, ja sam npr kupio 500g mada je ova što je okačila recept u komentarima nekome rekla da je dosta i 250g što je u mom slučaju 4 komada od nekih 18ak x 13ak cm a sve to na pola kile mesa. Jel se lazanje inače tako prave? Meni je to nekako malo, tako da kažem "površinski", pogotovu ako treba da jede više ljudi. Msm teška je to hrana i brzo zasiti, ali opet. p.s. Evo sad vidim da na receptu piše 10 ljudi i ništa mi nije jasno :D Molim prosvetljenje, kada ti napraviš te tvoje za 4 osobe, koliko je to? Tj koliko slojeva kore imaš ili ređaš dok ima nadeva?

Ja se izvinjavam na početničkim pitanjima, ali imajte razumevanja za wannabee Jamie-a :D

Link to comment

pa pazi, za italijane je to tzv. primo piatto, tj. nesto posle cega sledi jos jedno jelo, obicno malo jace. dobro, u slucaju lazanje, ne bas mnogo jace :D

to ti inace vazi za sve paste, u sta spada i lazanja. ja kuvam za nas troje ali nam je to jedino jelo, plus sin pubrtetlija jede ko mecava te se moze racunati kao da pravim za cetvoro. sam pravim pastu i tu obicno stavim 300gr brasna, 3 jajeta (krupnija, racunaj da su bar 70gr komad) i pola kasicice soli, ali i mesa stavim oko 800 grama.

gledam da imam minimum 5 slojeva kore, maksimum 7, sve preko mi je nekako nezgrapno, mada kazu da bi po pravilu trebalo 9 slojeva.

Link to comment

gledam da imam minimum 5 slojeva kore, maksimum 7, sve preko mi je nekako nezgrapno, mada kazu da bi po pravilu trebalo 9 slojeva.

 

A kolika ti je tako da kažem, osnova, površinski gledano? Kontam da imaš neku specijalizovanu posudu za to, daj dimenzije iste :D

Link to comment

e jebat ga sad, teras me da merim :lol:

evo nije me mrzelo 38x24cm

 

@renne

mogu ja jos: jedno od najstarijih poznatih jela koje je zadrzalo popularnost do danas, iz vremena starog rima, recept se cuva u gradskom arhivu, bla, bla :D

Edited by aram
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...