Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

kuvana heljda, sušen paradajz, obaren spanać, iseckane stabljike celera, biber, morska so, maslinovo ulje i majkina duša odozgo

 

+ feta437dfd9b30a8eb6f4888ae0c8f0bb894.jpg

 

Nikad nisam jeo takvo nešto, a voleo bih.

Daj neki recepat/uputstvo za nas kulinarski ograničene na meso i derivate

:)

Edited by Bujodrag
Link to comment

That's the spirit, Srbija do Belgrada

 

To dok ne iskrče svu tu šumu, pao bi u nesvest kada bi video fotografije deforestacije u proteklih par godina. Najduže za 15 godina tu ni drvce neće ostati, valjda će barem hood da se i dalje zove Belgrad.

Link to comment

Bio sam tamo a i u selu sa istim imenom u kome su pirincana polja natopljena vodom. Ili neke vec slicne kulture koja se isto gaji. Potomci Beogradjana dovedenih u 16 veku odavde da grade vodovod po Stambolu.

Link to comment

u tiganju na malo mulja uprzila junece kosti, polovine crvenog luka, dodala 6-7 oljustenih cenova belog luka i dva parceta svezeg djumbira, ociscena i prepolovljena po duzini. kada se sve to malo uprzilo, prebacila u veliki lonac, dodala vode i biber u zrnu i stavila da se kuva na vrlo slaboj vatri...kuvace se tako dok ne odem na spavanje, a sutra ide dalja dorada dok sve to ne postane japanski ramen. za taj drugi deo ce biti zaduzen moj sin, ja to nikada nisam pravila, i ovo sam sve uradila po njegovim uputstvima :-)

Link to comment

aaaaaaa carice, kud me podseti na tekucinu za ramen, bas sada kad sam se vratio iz obilaska lokalnih mesnica sa junecim repom i telecim nogicama koje sam prvobitno planirao za pihtije. ali istina je da u ramen kulturi postoji kult kuvanja kostiju, doduse za junece ne znam, 99% mesnih ramena koje sam jeo su bili bazirani na svinjskim. i nije to za svakoga, posle 24h kuvanja (a time posebno vole da se pohvale), taj umami koji se tu stvori je bas jak i dominantan. meine frau to ni da takne, jaka je to hrana, cak mislim da se ne bi moglo jesti svaki dan. ali za junece kosti ne znam, taj nisam probao.

 

mozda promenim plan za pihtije, bumo videli.

Link to comment

ja nikad nisam ni jela, a ni pravila ramen /kao sto rekoh/; sin je dosao iz belog sveta pa sad moramo da isprobamo sve sto nam se cini interesantno...ovaj bujon pravimo sa junecim kostima zbog mene, jer iako ne jedem meso, to sam i sama dosta puta pravila u vreme kada sam bilana hemoterapiji, zbog krvne slike... za svinjske kosti ne znam da li su toliko lekovite, te je to bio razlog sto ga radimo sa ovim... znam da ce sutra u taj bujon staviti  miso, ojster, kuvano jaje, zelenise, nudle ... fotkacu sutra, kao i salatu sa bebi spanacem i narom i melasom od nara - stiglo iz berlina, direkt! 

Link to comment

raaameeeenn  :wub:    ...hgnhhhh... :cry:

 

oćuuuuu u japan opeeeeet...

 

nego, nezvanova, jesi gledala Tampopo? jedan od boljih filmova uopšte. a sve oko ramena i nudli. ima sa sroskim titlom po piratskim zalivima...

 

recimo

Edited by banatjanin
Link to comment

ooooo...moram gledam! zamrla ona tema o filmovima o kulinarstvu, a po tvojoj preporuci sam vec odgledala neki sjajan kulinarski film, sad da me ubijes ne mogu da se setim koji. znam da si ga uzgred pomenuo, msm, nije bilo na toj filmskoj temi koja je na ovom podforumu...Hvala zemo, gledace se, koliko sutra/prekosutra :-)

Link to comment

e, sad sam se bas nasekirala, ne mogu da nadjem topik, nikako  :twak: ni ovde ni na filmu, a ni na forumu B92. a sigurna sam da ga je bilo, da je pisala meri i gaza i modesti, da su se pominjali klasici - onaj sjajni ang lijev film sa ocem kouvarom  i tri cerke, kao voda za cokoladu, ratatuj, big night, mostly martha...ili je to bilo na forumu B92 ili sam ja zaista gadno zabagovala :-) 

Link to comment

ja dodjoh iz kafane kuci, pa ajd da pravim pihtije.... pod ladnim mlazom vode oprao 3 telece nogice presecene na par komada da emuliraju delom kosti delom tetive za zelatin, i ceo jedan manji govedji rep - 1.4kg. uz to dva crvena luka, i saku suvog povrca iz tegle (nije vegeta nego prosto suvo povrce bez soli i bez natrijum glutaminata, znaci cisto, samo dehidrirano). jbte, imam sem toga samo 2 sargarepe u frizideru koje mogu da stavim a to mi bzvz, od svega sto se stavlja u kuvano meso sargarepa mi najbesmislenija. enivejz. sad je provrilo pa cu da smanjim vatru na bezbedno i da to ostavim celi noc da se krcka. ujutro cu da vidim sta i kako dalje, ako ima izgleda da lici na nesto sto bi mogle biti pihtije, bice pihtije - dodacu celer i drugi beli koren za ukus - ako nema, bice bujon ili eventualno neka jaka supica. vec me nervira ovo suvo povrce sto sam ga nicim izazvan i sasvim bez razloga krnuo, mirise mirodjija oko molerove samo tako. videcemo sta ce ujutro da ispade. sta god bude bilo, ovo ce da se procedi kroz cediljku i kroz gazu da se razbistri tekucina, u ukus ne sumnjam. ne znam samo da li da solim sad ili ujutro, lakse ce se skuvati da ne solim ali opet ukus nece biti tako dobar... verovatno cu dodati sada, ne puno, i ujutro pojacati za ukus i dodati celera i drugog korenastog povrca za ukus. a na kraju pred sipanje u posude dodati povrca koje budem i ako budem zeleo.... jbga prve pihtije u zivotu prascajte, izmotavam se i eksperimentisem, navuko me banatjanin koji je aspik majstor najviseg reda.

c530e4bb7248619cd21b47431b9f0951.jpg

97eac5669aee68b4c728526e468b6857.jpg

Edited by yolo
Link to comment

Sa srećom, ne možeš pogrešiti. So možda bolje na kraju, ne zaboravi bluk. Posebno cenim što nema svinjetine, baš lepi komadi. Moje pihtije su bile vrlo ukusne mada neugledne jer sam pravila minijaturnu količinu, da vidim mogu li uspeti.

Link to comment

hvala. motiv je isti -  nemam ja neke ambicije, cisto da probam. sad sam u fazi da pravim stvari koje nikad nisam. ostalo je jos da ispecem prase i to je to. a navuko me mesar u sjenickoj mesari kada sam uocio neke super male, gotivne telece nogice.  isto ne ocekujem da na kraju dobijem vise od kolicine za 2-3 jesnija gosta i to je to (a i sam mogu da se udavim u pihtijama).

 

beli luk naravno na kraju, to sam naucio gledajuci babu kako sprema pihtije. mozda zabodem neko povrce da malo prosara a mozda i ne, to cemo ujutro. mada ce neki super sitno iseckan persuncic biti dovoljan da razbije monotoni kolorit, sad ce za ovo verovatno popljuju pihtijski puritanci.

Edited by yolo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...