Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

nista, samo razmisljam kako je kuhanje jedan grozan proces, inace mi ne bi uvijek, ama bas uvijek, dok mutim béchamel, padalo na pamet kako sam samo smuckala diiivnu musaku ili lazanje, tad i tad, tom i tom. naglasak na posljednjem, naravno. izlazak u restoran ili u najgorem slucaju smrznuta jela, ni priblizno ne ostavljaju te long lasting memories.

Link to comment
Vanila u stapicu ili kako?I pusti slike i za after :)
imam pravi ekstrakt (koji se u nedostatku kupovnog pravi tako sto stapice umuljas u votku i ostavis da cekaju).slike za after (pod uticajem alkohola, prastaj:)ndf9.jpgc8pb.jpgfm8j.jpg
Link to comment

CHILI CON CARNE - TEXAS STYLE (Hell yeah!)Chili con carne je nacionalno jelo savezne države Teksas i autentična verzija ovog jela se ne priprema sa mlevenim, već sa komadima goveđeg mesa sečenim na krupne kocke. Takođe, ne koristi se pasulj, paradajz, kukuruz - ništa od toga. Pravi teksaški čili je ogoljen i rabi isključivo namirnice navedene u samom imenu - čili i meso.Da bi ovo jelo ispalo kako treba, valja nabaviti nekoliko vrsta meksičkih čili papričica. Bitno je znati da Meksikanci i nji'ovi susedi svoje čili papričice svrstavaju u četiri kategorije:

  • ljute : cascabels, pequin, arbol...
  • dimljene : chipotle morita, chipotle meco, guajillo (guajillo ima prirodnu smokey aromu)...
  • voćkaste : ancho, mulato, pasilla...
  • slatke : costeño, new mexico, choricero...

Uspeo sam preko neta da se domognem ljutih, dimljenih i voćkasti, međutim, zapelo je kod slatkih al' sam iznaš'o rešenje.Priprema čilija počinje tako što se napravi fin balans gore navedenih čili papričica. One se, zatim, na suvo prepeku i potapaju u vrelu vodu na nekih pola sata. Nakon toga se, uz mali dodatak vode u kojoj su bile potopljene, blendiraju kako bi se dobila čili pasta.tjvj.jpgChili pasteČilije koje sam koristio za pripremu paste su arbol, cascabeles, pasilla, mulato, chipotle morita i chipotle meco.veip.jpgtned.jpgGore s leva : arbol, cascabels, pasilla, mulatoDole s leva : chipotle meco, chipotle moritaNedostatak meksičkih slatkih paprika nadomestio sam segedinskom különleges paprikom. Po meni, bez premca, najbolja začinska slatka paprika.bypm.jpgKülönleges paprikaI to je, otprilike, to. Prodinsta se crni luk, zatim se proprže beli luk i čili pasta, doda se meso, pa voda u kojoj su odstojale čili paprike, može i kocka goveđe supe, malo Duvela, malo crne čokolade... Od začina sam koristio cimet, karnfilić, kumin, jamajčanski biber (allspice) i na samom kraju meksički origano.Čili će biti serviran sutra. Baš kao i kod gulaša i curry'a, čiliju je ukus bolji sledećeg dana.eaeu.jpgTexas chili

Edited by rezwalker
Link to comment

pa sad sam njime fascinirana..a jedem ja svašta nego ispadne da samo njega nekako prijavljujem jer su sve eksperimenti i otkrivanja pa sam uzbudjena već sam pisala da imam (lošu)naviku da jedem gomilu jedne namirnice na 1000načina kad je u sezoni jbga :lol:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...