Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Nema veze da l je profi ili ne, sve te instant varijante bez zaštita i konzervanasa su osuđene na smrt najdalje za par m. Eno, prošle godine sam Lanciji čuvao neki kombo ajvar/ljutenica, svojeručno pravljen sa nekih 1 ovih mojih 10 prstiju, i vrisnuo posle nekog vremena u hermetički zatvorenoj iskuvanoj tegli sa slojem ulja preko. Bolje da sam pojeo kad mu je vreme bilo, duša me boli.edit: a sad sam u fazonu da kupujem kilo po kilo raznog kvalitetnog voća po pijacama, pa malo rerna malo dunst, i da se troši naveliko za palačinke, kurce i palce. Odma.edit2: e da, i narendaj ili ubaci štapin vanile u kombo. Obavezno.

Edited by henrik larsson
Link to comment

kada se stavi više šećera može dosta dugo da potraje, čak i bez da se dugo kuva. meni kombo 2/3 divlja borovnica/malina/jagoda i 1/3 šećer, kuvano svega 20 minuta, traje godinu dana a može i duže sigurno.

Link to comment
hermetički zatvorenoj iskuvanoj tegli
ne pravim zimnicu al sam gledao tastu kako priprema tegle, ona ih ne iskuvava nego sterilise u rerni, dzemovi joj traju po dve tri godine, isto ne stvlja nikakvu hemiju samo secer.
Link to comment
ne pravim zimnicu al sam gledao tastu kako priprema tegle, ona ih ne iskuvava nego sterilise u rerni, dzemovi joj traju po dve tri godine, isto ne stvlja nikakvu hemiju samo secer.
Dođe mu na isto, poenta je da se pobije sve što može na visokoj temperaturi, a ionako se procesi ne obavljaju u vakuumu, opet vadiš/mrdaš teglu da bi je napunio. Mada da, više šećera uvek obezbeđuje duže trajanje. Ali ja ne volim toliko slatko. Edited by henrik larsson
Link to comment

uvek mozes da napravis teglu-dve u manjoj serpi cisto da te mine zelja.btw, proslogodisnje kuvanje slatkogPicture583_zps52c36d3a.jpgPicture584_zps92cea046.jpgPicture580_zps96b87e56.jpgPicture588_zpscae8219f.jpgza 3 nedelje ponovo, ako da dobri Allah

Link to comment

kilo voća kilo šećera, 1dl vode. kuva se 15-20 minuta. kome je preslatko može da doda limuna. traje večito, ako se ne pojede. sipa se vruće u tegle zagrejane u rerni. jedan deo može da se izmiksira da se dobije gladak džem za kolače, a deo može da se ostavi sa komadima voća. kuva se 1-1,5 kg voća u jednom turnusu. važno je jedino da voće bude zrelo.može da se zapeče u rerni da se uhvati korica, ali nije obavezno. spremiti dovoljno tegli, jer ispadne puno džema, pošto voda iz voća ne stigne da ispari.

Link to comment
kilo voća kilo šećera,
bokte :opekmez od šljiva kuvam bez mrve šećera, bude apsolutno fantastičannekad sam napunjene tegle prokuvavala, to je davalo odličan efekat, tj. izleti sav vazduh i tegla se zatvori tako da ne može samo rukom da se otvoriveć mora prvo nožem da se upusti malo vazduhaisti efekat se postiže ako se sipa vruć sadržaj u vruće tegle (to da ne bi popucale), tako da se više ne mlatim sa kuvanjem teglipa ipak mi pekmezi traju godinama bez kvarenjaod kajsija skuvala nešto malo ovih dana, ali pošto sam kuvala u velikoj šerpi, skuvalo se savršenodovoljno gusto a ipak ostalo malo voća u komadićimanemam meru za šećer (u ovaj od kajsija mora malo da se doda), već dodajem po ukusu i to na samom kraju, da bi mi ostala lepa bojadeo pekmeza od šljiva uvek napravim sa crnom čokoladom, e to je prava specija :piggy:to za đumbir u džem od kajsija zvuči veoma zanimljivo, moraću da probam
Link to comment

ja pravila slatko od visanja(i to kiselih) pa pocetnicki radila po tom receptu od kilo-kilo bogtemazo,pece jezik koliko je to slatko..takodje nemam pojma ko ce to jesti..

Link to comment
bokte :o
ako nađeš lepe ribizle, propasiraj ih, izmeri koliko si dobila soka, stavi toliko šećera, prokuvaj petnaestak minuta. time možeš da slepiš vanilice, da namažeš ispod glazure od čokolade na tortu. videćeš šta je prava majstorija.
Link to comment

Ajmo kuvari da mi pomognete!Planiram da kupim u Merkatoru pacje batake i da sa njima radim nesto lepo.Prvi plan mi je otprilike ovakav. Pacje batake bih unakrst zarezao ostrim nozem, da dobijem "sahovsku tablu" na kozi, kako bih se sto lakse otarasio suvisne masti. To bih stavio na gvozden tiganj i preprzio na maslinovom ulju, da uhvate koricu. Potom bih poredjao batake u vatrostalnu posudu, a u masnocu bih stavio sledece stvari: sitno seckanu stabljiku celera, crveni luk, beli luk, zelenu papriku, i pecurke - npr bukovace i vrganje. To bih preprzio i nalio vinom i onda bih poceo da korigujem ukus, stavio bih paradajz pire i dzem od sljiva, dodao bih lovorov list...Ovim bih nalio pacje batake i na niskoj temperaturi (do 130 stepeni) krckao nekoliko sati, da upije pacetina sve arome. Na kraju bih napravio smedji "roux" od maslinovog ulja i brasna i dodao u sos, da zgusne i jos malo obogati. Posle kuvanja cu ostaviti da se ohladi dovoljno da mogu da uklonim masnocu sa vrha.Da li ovaj plan deluje pametno i predlazete li nesto drugo?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...