Jump to content

Blog o bašti, plus permakultura

Featured Replies

6 hours ago, Eleniko said:

paradajz sam kod sadnje našopao kalcijumom do granice spaljivanja pa je zdrav ali tikvica pomalo zajebava, dosta se bacilo i neće da raste

GunA5sPWYAASIAb?format=jpg&name=large

ovo su paprike kraljice kilavosti, nikad u životu nisam video da ovako kilave

ovo su inače neke mlađe sestre grčke crvene šilje, tzv florina, čekam da pocrvene pa da berem.

GunA581XEAE74s0?format=jpg&name=large

Welcome back! )

Par puta sam se zapitao kako kod tebe prolazi sve ovo i drago mi je vidhjeti da ima rezultata. Uopste me ne cudi da kod tebe vec moze da se bere paradajz,pa makar i taj sitni, djeciji.

Nego, htjedoh se osvrnuti na tikvicu i paprike; ako je plod sitan i sporo raste moguce je da fali Phosphorus i Potassium, sto su dva od glavna 3 makro nutrienta za bilje uz Nitrogen. Posto ocigledno ne fali Nitrogen jer su biljke bujne i zdrave, moguce je da je nedostatak P&K. Tu bi ti sada dobro dosao onaj smrdljivi djeriz od gaveza ali neki dobar tomato feed bi isto odradio dobar posao. Takodje mozes komotno da poskidas nesto tog starog lisca jer samo oduzima energiju od proizvodnje ploda, a nisu vise ni za fotosinteze. Ja sam sa svog paradajza poskidao svo donje lisce do polovine stabljike. Trpaj u plod, majku ti...

Kod mene su vjeverice opustosile tikvicu ali danas vidim nove izdanke pa more-bit-bidne nesto kasnije ali slaba vajda. Zato grah radja ko lud. Sutra cu opet obrati jednu turu za komsiju i vjerovatno ce biti svaka dva-tri dana dovoljno za neki prilog, salatu i sl.

I moje papricice su kilave ali to je od stresa hladnoce iz ranih dana. Sad su djiknule i dosta cvjetaju. Jedna je puna plodova ali nikako da pocrveni ali mislim da necu dugo cekati, do kraja sedmice ce poceti i da uberem jednu mada ne ocekujem nista spektakularno. Najobicniji chili, kao one nase feferonke. Lemondrops, kojima sam se nadao se ispostavilo da nisu lemondrop, nego vjerovatno neka jalapeno ali sta je tu je.

Uglavnom, ko i kod tebe, nije terrific ali nije ni disaster. Ocekivano middling.

  • Replies 676
  • Views 41.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Boksi
    Boksi

    Evo ga! Imam ovu jednu. Bljesnuo je blic pa nisam htela više da slikam, da ga ne traumiram.

  • Lukac posađen, ostalo ovijeh dana  

  • Posađeno i presađeno: mrkva, blitva, spanać, zelena, korijander, matovilac, peršun, bosiljak, cvekla, šalot, origano, mirođija, rotkvice, mlukac, nana, mrkva iz saksije je otišla u jednu veliku kantu.

Posted Images

9 hours ago, Eleniko said:

kad bi nam rekao gde si u grčkoj pa da proverimo kako stojimo sa otrovnicama tamo. generalno, u grčkoj najgore što može da ti se desi je poskok ili nešto iz familije istog a grčka je u tim krajevima dobro snabdevena protivotrovima koje daju čak i u apotekama, ne mora nužno da se ide u ambulantu. u krajnjoj liniji pitaj tu neke lokalce, oni znaju manje više sve o opasnostima gde žive.

inače zmije se svlače tamo gde im je prijatno i gde su opuštene (zvuči poznato haha), moja pretpostavka je da se zmijče sunčalo u bašti u kojoj se dobrano sasušila zemlja. i da, vraćaju se tamo, ne samo konkretne jedinke nego to provlače kroz nekakav memorijski kod svojih potomaka. kada sam kupio kuću u zakopanoj amfori pored kuće sam našao odbačenu zmijsku kožu. nekih 5 godina kasnije sam u kući našao njenog potomka a moja žena, ako joj je verovati, videla je zmiju bukvalno par metara dalje od mesta gde je bila amfora. jbga priroda je čudo.

Magistrala Kavala Solun, 30km od Kavale, uglavnom su vinogradi i maslinjaci oko nas. Nisam u panic modu, samo nosim stap ako idem iza kuce. Pokusali smo da navucemo neku macku jer onda znam da bi problem bio resen ali nema nigde u okolini. Samo bela rundava kuca. I kornjaca.

Tu već ima otrovnica mada bi one trebalo da su kraće, poskok retko naraste do metar a i ova druga glavna kojoj ne znam srpsko ime (montivipera xanthina) koje nema u Srbiji. Enivej neko nepisano pravilo je da je što je duža, manje su šanse da je otrovna a najvažnije pravilo i to pisano je da zmija napada i ujeda SAMO u samoodbrani. Ne diraj je, ne dira te, i tu je duži štap dobra odluka jer ćeš je zastrašiti da ode pre no što je nagaziš. Srećno svakako.

jedno od otkrića ove bašte je pravi, davno zaboravljeni ukus povrća

juče sam iščupao prva 2 struka mladog luka

to je bio više eksperiment, zatekao sam se u radnji kad je neki lokalni seljanin kupio celu kesu semenskog luka

pa kao dajte i meni 20 komada

prodavačica se sažalila, vrv je mislila da sam bednik koji nema da plati

zavatila je onom lopatom mericom u džak i dala mi tonu toga

bacio sam u jednu leju i izniklo jedno 15-tak komada

juče sam pravio salatu od sočiva i kukumelona tj dinjakrastavca što je krastavac okruglog oblika, poznat u narodu i kao jermenski ili atzuri među helenima

na kraju sam ga zabiberio sa 2 sveža sitno naseckana struka crnog luka

ovo je toliko jako pa i ljuto da bukvalno nikada nigde nisam probao takav mladi luk

mnogo stvari čovek nauči kada se malo vrati prirodi

515499348_10161578418042643_573335231532

Pretprosle jeseni sam donio pola kile sjemenskih lukovica iz Bosne, misleci da je neka lokalna sorta, medjutim u vrecici nadjem etiketu da je iz 'olandije. Elem, zasijem te jeseni, i na proljece sam trosio malo ali nije bilo nista specijalno. Ostavio sam ga da izraste u luk ali nikad nije narastao veci od tresnje. Povadio sam i pobacao ovog proljeca, sad mi je tu paradajz.

rEbx0FH.jpg

Ovo je divlji paradajz, peruvianium. Kasniji je od regularnog paradajza, ovaj tek sad cvjeta. Ziv nisam da probam plod. Ono par videa sto sam odgledao kazu da je ukus slicniji malinama nego paradajzu.

On 7.7.2025. at 0:29, Seabass said:

Nego, htjedoh se osvrnuti na tikvicu i paprike; ako je plod sitan i sporo raste moguce je da fali Phosphorus i Potassium, sto su dva od glavna 3 makro nutrienta za bilje uz Nitrogen. Posto ocigledno ne fali Nitrogen jer su biljke bujne i zdrave, moguce je da je nedostatak P&K. Tu bi ti sada dobro dosao onaj smrdljivi djeriz od gaveza ali neki dobar tomato feed bi isto odradio dobar posao. Takodje mozes komotno da poskidas nesto tog starog lisca jer samo oduzima energiju od proizvodnje ploda, a nisu vise ni za fotosinteze. Ja sam sa svog paradajza poskidao svo donje lisce do polovine stabljike. Trpaj u plod, majku ti...

jasno je da je potrebna prihrana i radim na tome.

ali ću po svaku cenu pokušati da do kraja ispoštujem organski lanac u bašti koji sam uspostavio na početku.

do sada je korišćen samo organski kalcijum gemma, peletirani kokošiji stajnjak i prevreli stari ovčije kozji stajnjak iz lokala, prilikom sadnje

1736866251_gardenslife_11853.webp?imwidt

a nakon toga sam od 20.juna prešao na tečnu prihranu iz lokalne underground proizvodnje iz srbije

514913852_24151354324495014_828640447762

na sličnoj su bazi - fermentisana mešavina konjskog stajnjaka i izabranih trava (tušt-purslane, maslačak, bokvica, kopriva itd). jedna je za raniju fazu iz koje su mi biljke već izašle pa je koristim folijarno za osnaživanje (zelena formula) a druga je da pojača cvetanje i plodonošenje (plodna formula). uzeo sam da probao a ispostavilo se da je super stvar i da mi je bukvalno oživelo paradajz i dovelo u stanje da ću neočekivano dobiti silne kilograme plodova, naročito ovaj iz tipa jabučara koji je loše cvetao, sušio i odbacivao cvetove dok ga nisam našopao ovime.

odluka da probam da ostanem u bio lancu ishrane biljaka je između ostalog zasnovana na tome što sam ovde na ostrvu posetio neke proizvođače koji ne rade ništa sa biljkama sem što zemlju dobro nađubre stanjakom, naročito tokom zime tako da sve to lepo izgori i bude safe za sadnju.

imam u rukama kilo natrijuma (valjda je to ovo što se zove potasijum) industrijskog tipa i iskreno se snebivam da to bacim na zemlju oko biljaka, mada bi to bilo samo za patlidžan i možda papriku, likovi u toj radnji su vrlo uspešni, jak im je rasad, imaju hektare njiva sa povrćem i sve rađa kao ludo ali je sve to zasuto sa toliko hemije da mi se ne ide tamo. ništa od toga nema karencu, kao bezbedno je ali mi srce ne da da to uradim.

čekam odgovore na neka pitanja i organske opcije za kalijum i fosfor a ako ne nađem, ostajem na ovim preparatima gore. moguće je i samo da treba više vode, ovde je pakleno vrelo.

10 minutes ago, Eleniko said:

imam u rukama kilo natrijuma (valjda je to ovo što se zove potasijum)

Kalijum, natrijum je sodium. Natrijum nikako ne treba koristiti u bašti.

11 minutes ago, JozoMujica said:

Kalijum, natrijum je sodium. Natrijum nikako ne treba koristiti u bašti.

da, lapsus. ovde je već 37C i ključa mi mozak iako nisam ni izašao iz kuće....

kalijum = potasijum

mozda bude od koristi nekome ko ne moze sam da napravi, ima i kontakt za narucivanje. boca je 700rsd.

505172420_23957499237213858_231068006187

504260131_23957499820547133_204651284651

Kalcium, Natrium, Kalium, Nitrogen, etc su hemijski elementi, nema organic zvanje nikakvog znacenja tu.

Ono sto treba imati u vidu je da su NPK (Nitrogen, Phosphorus i Potassium) makro nutrienti koji su potrebni biljkama u svim fazama razvoja ali kako biljka raste tako se mijenjaju odnosi kolicina ova tri. U prvom stepenu rasta, tzv vegetativni/foliarni rast, kada biljka raste, razvija listove i stabljiku najpotrebniji je nitrogen (Azot N), a kasnije kad pocne da cvjeta treba pojacati P i K. Mikro nutrienti poput kalciuma biljci trebaju biti dostupni tokom cijelog ciklusa. To je formula koje se ja drzim kod prihrane. Ispocetka sam stavljao chicken shit pellets jer su pune azota, a sada zaljevam hefticno sa smrdljivim cajem od gaveza i imam neki organic tomato feed od algi koji mirise na molase. Za sad sam okej, raste i razvija se, nemam nikakvih problema. Za sad.

Kako sam uradio malo istrazivanja za blossom end rot, uglavnom kazu da je to posljedica nemogucnosti biljke da unese kalcijum, sto opet ne mora da znaci da u zemlji nema kalciuma, nego jednostavno biljka ne moze da ga konzumira. Uglavnom je to posljedica loseg i neredovnog zalijevanja.

Kalcium koji je dostupan biljkama odmah moze se dobiti tako sto se samelju ljuske od jaja i taj prah potopi u neko blago sirce. Jabukovo ili vinsko, na 7 dana i onda se ta otopina mijesa sa vodom u omjeru 10:1 i time zaliju i foliarno prskaju biljke. Ali kao sto rekoh, najcesce nije nedostatak, nego neredovno zalijevanje. Kalcijum je mikro nutrient, biljkama je potrebno vrlo malo za izgradnju celija.

iskreno sam malo skeptičan prema tim ad hoc receptima na bazi samlevenih jaja, kore od banane ili soca od kafe, tu treba baš dosta toga da se poklopi da baš to da rezultat. mislim, verujem i radim sve to evo banana se rastapa u vodi, ali ako mi treba brži rezultat tražim nešto efikasnije. dalje, postoji ozbiljan problem u potiranju dejstva tih metoda ako čovek nije ozbiljno u materiji. evo ja sam sjebo azot u zemlji, ili barem mislim da jesam, kada sam pre 7 dana u istom ciklusu samleo jaja i organski kalcijum u granulama (da se lakše i brže apsorbuje u zemlju) i to posuo preko pepela od drvenog ogreva koji mi je preporučen jer pomaže biljkama naročito paradajzu kada je jaka vrućina. paradajz je okej, rađa ko blesav i smanjio se broj spaljenih, žutih listova pri dnu ali svejedno, malo sam se zamislio.

od jedno stotinak plodova ili plodića paradajza našao sam blossom end rot samo na tri mala xios paradajzića. prvo me to iznenadilo jer sam mislio da su ti cherry type tomatos otporni - prošle godine mi je blossom end devastirao jabučar i volovsko srce dok je neki fensi šareni zebrasti čeri ispao nikad bolji. to mi zapravo bio dokaz da xios nije cherry nego je prosto takav, sitan paradajz od vekova suše na ostrvu.

sa druge strane postoje jasni dokazi da zemlja nema dovoljno kalcijuma, na prvom mestu rast tušta - purslanea. meni je već stigao, berem ga za salate i variva i čak mi se pojavio između paradajza, tu sam se već nanervirao. ali egejski jabučar se kod mene drži dobro dok je kod komšije kome sam dao pola rasada bukvalno devastiran, svaki plod je pocrneo još dok je zelen.

za to organic neorganic si vrv u pravu, tako sam i ja rezonovao dok mi juče nije odgovorio direktor fitoferta koji pravi preparat koji sam hteo da uzmem - MagniCalB (magnezijum, kalcijum i boron za folijarnu primenu) koji mi je rekao da taj preparat nije za organsku proizvodnju i poslao mi spisak nekih drugih, drugačijih (aminokiseline itd, do tog nivoa nisam došao). pritom sam mu lepo napisao da me ne zanima sertifikat jer nemam biznis nego samo suština, sme li to u "organsku" baštu.

pregled štetočinstva za sada

end rot na malom xiosu koji čak nije ni narastao na normalnih 5-6cm

https://ton.x.com/i/ton/data/dm/1940317761533608351/1940317757867786240/6osYY1Gx.jpg

tuta absoluta, mada nisam video rad na listu pa možda i nije. ako nije onda je sunscald, tj opekotina od sunca

https://ton.x.com/i/ton/data/dm/1940317432780136660/1940317429306957824/LLbEqgl5.jpg

ovo je sigurno sunscald tj opekotina

https://ton.x.com/i/ton/data/dm/1940317402723414420/1940317399158239233/8Zak5Aza.jpg

ovo liči na dejstvo smrdibube za koje nisam verovao da idu na mali paradajz

https://ton.x.com/i/ton/data/dm/1940317573339312338/1940317569191223296/gyAr-MGW.jpg

ne znam da li će da izađe nešto od ovih slika jer je iz privatne komunikacije na X

video sam 1 smrdibubu kada sam došao početkom juna, od tada više ne

tutu nisam ni video

tu i tamo vidim nesavršenstva na plodovima, juče sam kuvao sa paradajzom iz bašte i bilo je par nebitno nesavšenih

možda je vreme za neku prevenciju ali ne bi stresirao paradajz prskanjem listova nečim što nije prihrana ako ne moram

šta znam.

možda uzmem ovo za tutu, za sada je najjeftinije

https://shopflix.app.link/O4XuxGZmRUb

Edited by Eleniko

28 minutes ago, Eleniko said:

iskreno sam malo skeptičan prema tim ad hoc receptima na bazi samlevenih jaja, kore od banane ili soca od kafe, tu treba baš dosta toga da se poklopi da baš to da rezultat. mislim, verujem i radim sve to evo banana se rastapa u vodi, ali ako mi treba brži rezultat tražim nešto efikasnije. dalje, postoji ozbiljan problem u potiranju dejstva tih metoda ako čovek nije ozbiljno u materiji. evo ja sam sjebo azot u zemlji, ili barem mislim da jesam, kada sam pre 7 dana u istom ciklusu samleo jaja i organski kalcijum u granulama (da se lakše i brže apsorbuje u zemlju) i to posuo preko pepela od drvenog ogreva koji mi je preporučen jer pomaže biljkama naročito paradajzu kada je jaka vrućina. paradajz je okej, rađa ko blesav i smanjio se broj spaljenih, žutih listova pri dnu ali svejedno, malo sam se zamislio.

od jedno stotinak plodova ili plodića paradajza našao sam blossom end rot samo na tri mala xios paradajzića. prvo me to iznenadilo jer sam mislio da su ti cherry type tomatos otporni - prošle godine mi je blossom end devastirao jabučar i volovsko srce dok je neki fensi šareni zebrasti čeri ispao nikad bolji. to mi zapravo bio dokaz da xios nije cherry nego je prosto takav, sitan paradajz od vekova suše na ostrvu.

sa druge strane postoje jasni dokazi da zemlja nema dovoljno kalcijuma, na prvom mestu rast tušta - purslanea. meni je već stigao, berem ga za salate i variva i čak mi se pojavio između paradajza, tu sam se već nanervirao. ali egejski jabučar se kod mene drži dobro dok je kod komšije kome sam dao pola rasada bukvalno devastiran, svaki plod je pocrneo još dok je zelen.

za to organic neorganic si vrv u pravu, tako sam i ja rezonovao dok mi juče nije odgovorio direktor fitoferta koji pravi preparat koji sam hteo da uzmem - MagniCalB (magnezijum, kalcijum i boron za folijarnu primenu) koji mi je rekao da taj preparat nije za organsku proizvodnju i poslao mi spisak nekih drugih, drugačijih (aminokiseline itd, do tog nivoa nisam došao). pritom sam mu lepo napisao da me ne zanima sertifikat jer nemam biznis nego samo suština, sme li to u "organsku" baštu.

Dok ne odneses zemlju na analizu ne mozes znati tacan sastav. I to da purslane raste mozda ne mora da znaci da nema dovoljno kalcijuma ali whatever.

Dodavanje pepela mijenja pH zemljista jer pepeo je alkaline i treba s tim oprezno. Cikica ciji YT kanal sam malo zapratio (no-dig) kaze da je vaznije hraniti mikroorganizme u zemlji nego biljku i ovi smrdljivi gavez cajevi to rade relativno dobro kao i kompost mulch. Cikica uopste ne hrani biljke, samo kompost mulch i ide mu super. Fermenti banana i slicno takodje ne vidim da mogu napraviti stetu, a ljuske od jaja ako si samo izmrvio i posuo okolo nece se rastvoriti najmanje godinu dana prirodnim putem tako da time nisi nista zeznuo. Kao da si nasuo klikere od stakla.

Kod mene je klima drugacija i moje biljke nemaju toliko sunca jer sam izmedju zgrada i pored drveca pa je sve sporije ali za sad nemam blossom end rot, mada moj urod i nije nesto. Ako uberem par kila paradajza sa 10 biljki to ce biti uspjeh, samo da nije sve uzalud i da sve propadne.

analiza zemljišta ovde počinje od 50e pa ide nagore. da se bavim profesionalno ili barem profesionalnije, svakako bi uradio, kao što sam bio planirao za slučaj da sam kupio parče zemlje za vinograd. to se nije desilo pa je ostalo samo na rečima. neke stvari se mogu znati i bez hemijske analize, recimo to da zemlja na ostrvu nema dovoljno kalcijuma i da se mora prihranjivati. moderni F1 hibridi su neosetljivi na taj problem pa se zato masovno sade, niko neće da se zajebava sa nekim sortama od kojih mogu da ne dobiju ništa na kraju. a stare sorte itekako reaguju na zemlju kojoj nedostaje kalcijum. na ostrvu je rast tušta bukvalno glavni pokazatelj nedostatka istog, ljudi ga koriste kao senzor. s obzirom da imam tušta u izobilju i da mi je prošle godine paradajz bio devastiran vršnom truleži, to mi je dovoljno.

a tih 50e me je koštala komplet bašta za sada - kompletan rasad i prihrana. tu ne ulazi 30e koje sam dao seljaku da mi preore baštu pre sadnje, što se neće ponoviti sledeće jer ću radije da kupim na početku proleća polovnu frezu koju ću da prodam kad sve prođe jer nemam gde da je držim.

ne bi da pravim veliki doživljaj od ovoga, hoću da mi ovo bude opuštanje kao što i jeste a ne stres kog imam dovoljno u svetu oko mene ili barem svetu koji je iza mene veći deo godine. zapravo sam jako zadovoljan ove godine, juče su tikvice i paradajz završile u fenomenalnom sosu za divlje egejske gambore koji su skupi kao otrov ali vrede svake pare. taj osećaj kada kuvaš i zafali ti nešto i napraviš 20 koraka da ubereš to što ti u tom trenutku treba, to ne postoji cena da se plati

GvV-QmWWoAAb3UM?format=jpg&name=large

ovde se inače vidi još jedna travka koju treba pomenuti, almyra, potpuno genijalno. raste između mora i suvog, slano je ali nežno, nije agresivno kao motar/kritama. fenomenalan prilog za ribu.

vrv može da se gaji, raspitaću se. ako može, kupljeno.

GvV-QrsWwAE5RxS?format=jpg&name=large

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout