Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

Ne znam je li mi utisak varljiv, ali čini mi se da je ovo pitanje urbanosti iz nekog razloga posebno bitno u Beogradu. Drugdje ne izgleda toliko presudno.

Osim toga, beogradski pojam urbanosti kao da implicira i radikalnije zahtijeve u pogledu životnog stila i ukusa. Granice razdvajanja od neurbanog su tako i kod sredovječnih beogradskih urbanoida određene kriterijima mladalačkih subkultura. Za razliku od recimo Zagreba gdje se crta povlači po pitanju purgerstva, obilježenog tradicionalnim manirima i navikama, klasičnim ukusom i ozbiljnom glazbom, dok alternativa i undergraund ostaju na periferiji tematskog polja. Isto u Beču, Pragu, urbano je slati djecu u školu plesa, na časove klavira i tenisa, predavati recepte za božićne kolače s koljena na koljeno itd, uglavnom jaka doza tradicionalnosti. Samo u Beogradu se urbanitet brani subkulturnom alternativom. 

Edited by Otto Katz
Link to comment

Isto u Beču, Pragu, urbano je slati djecu u školu plesa, na časove klavira i tenisa, predavati recepte za božićne kolače s koljena na koljeno itd, uglavnom jaka doza tradicionalnosti. Samo u Beogradu se urbanitet brani subkulturnom alternativom. 

 

:Hail: objasnio

 

ovaj pise kao King Lujo

Link to comment

pa kada se ponemcio u tom pragu i stil ga odaje :fantom:

 

a zapazanje o beogradskom urbanitetu™ mu je sjajno! :)

Edited by Pontijak
Link to comment

Dobro, dobro, kapiram da je u Srbiji slanje podmladka na tenis ušlo u narodnu tradiciju i u seljačkim masama. 

Edited by Otto Katz
Link to comment

Ovo Lujino jeste dobar prikaz razlike u shvatanju urbanog izmedju Beograda i Beca. Ali ne mislim ja da tu bilo Beograd, bilo Bec rade nesto pogresno. To bi grubo receno bila neka dva kulturna obrasca, juzoevropski i mitelevropski. A verujem i da je savremeno znacenje pojmova "urbana kultura"ili "urbana scena" mnogo vise podrazumeva subkulturne elemente nego konzumaciju klasicnih kulturnih sadrzaja.

Link to comment

Ovo Lujino jeste dobar prikaz razlike u shvatanju urbanog izmedju Beograda i Beca. Ali ne mislim ja da tu bilo Beograd, bilo Bec rade nesto pogresno. To bi grubo receno bila neka dva kulturna obrasca, juzoevropski i mitelevropski. A verujem i da je savremeno znacenje pojmova "urbana kultura"ili "urbana scena" mnogo vise podrazumeva subkulturne elemente nego konzumaciju klasicnih kulturnih sadrzaja.

stoji to ali ovo njegovo opazanje je meni sjajno

 

Granice razdvajanja od neurbanog su tako i kod sredovječnih beogradskih urbanoida određene kriterijima mladalačkih subkultura

 

ispada da se u beogradu urbanost™ definise prema prederencama iz klinackog doba, dakle, sredovecni otromboljeni gradjani koji pene raspravljajuci se oko urbanosti™ na osnovu svojih secanja kojem kulturnom modelu su pripadali kao srednjoskolci :lolol:

 

@caligula

 

urbano? pa to je tako jasno :fantom:

 

La palabra Urbano proviene del vocablo latín urbanus, es el adjetivo que se refiere a todo lo relacionado con las ciudades.

Las personas que habitan en las ciudades son social y económicamente diferentes entre ellas, y se dedican a actividades secundarias y terciarias; es decir, actividades industriales, comerciales y de servicios.

 

i ovo je sasvim u duhu beogradske urbanosti™, dati bas ovaj kvot, jeste da pojma nemam o spanskom jeziku ali koga to briga, kvot je odlican da se rkne na sto u smokvici™ :lolol:

Edited by Pontijak
Link to comment

cudi me da nisi znao da su srbi caj odneli u indiju jos 1000 godina pre nase ere :fantom:

 

kako nisam? pa to mi je druga omiljena prica iz nase prebogate istorije, odmah posle one kad smo naredili majmunima da evoluiraju u coveka. :fantom:

Link to comment

 A verujem i da je savremeno znacenje pojmova "urbana kultura"ili "urbana scena" mnogo vise podrazumeva subkulturne elemente nego konzumaciju klasicnih kulturnih sadrzaja.

Pa da, urbano znači život na prvoj crti epohe, uključujući suvremenu kulturu i tehnologiju i životni stil, dnevne rutine formirane pod njihovim utjecajem. Ali beogradski urbanobraniteljski diskurz kao da ide i preko toga. 

Link to comment

Ne znam je li mi utisak varljiv, ali čini mi se da je ovo pitanje urbanosti iz nekog razloga posebno bitno u Beogradu. Drugdje ne izgleda toliko presudno.

Osim toga, beogradski pojam urbanosti kao da implicira i radikalnije zahtijeve u pogledu životnog stila i ukusa. Granice razdvajanja od neurbanog su tako i kod sredovječnih beogradskih urbanoida određene kriterijima mladalačkih subkultura. Za razliku od recimo Zagreba gdje se crta povlači po pitanju purgerstva, obilježenog tradicionalnim manirima i navikama, klasičnim ukusom i ozbiljnom glazbom, dok alternativa i undergraund ostaju na periferiji tematskog polja. Isto u Beču, Pragu, urbano je slati djecu u školu plesa, na časove klavira i tenisa, predavati recepte za božićne kolače s koljena na koljeno itd, uglavnom jaka doza tradicionalnosti. Samo u Beogradu se urbanitet brani subkulturnom alternativom.

 

drago mi je znati da u zagrebu vecina mladih plese valcer po ulicama, dok se u pragu natjecu u sviranju klavira, mocart bio popularniji od bitlsa. sta pricas bre ti, jes normalan uopste?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...