Jump to content
IGNORED

Planica za pocetnike


alicante

Recommended Posts

Bled, Bled... niko ne pominje Bohinj koji je toliko lepši i nudi toliko toga više.Elem, Rateče - Planica peške - više nego izvodljivo. Ja predlažem, ko ima vremena, da nastavi dalje Tamarskom dolinom do kraja (mislim na ravni deo), odnosno do Doma v Tamarju i tamo popije kuvano vino, pa nazad. Ako bude lepo vreme, ovo je super šetnjica zimi, sa sve mighty Jalovcem u pozadini.

Link to comment

Zdravo svima. Ja cu podeliti s Vama utiske iz 2005 ali mislim da su primenljivi i danas. Nisam siguran gde da nocis, mozda cak i u Ljubljani posto ima dobre veze autobuske veze do Kranjske Gore. Od Kranjske Gore do Planice je nekih 8 kilometara i malo je mnogo ako je sneg, bljuzga, uostalom preporukua je besplatni prevoz busevima iz Kranjske Gore, niko te ne pita da li imas kartu za Planicu (koju uzgred kupi odmah u turistickom birou u KG). Sto se mog iskustva iz 2005 tice, treba bar sat i po ranije krenuti busom jer je put uzak a guuuuuuuzva, tako da smo mi na tih osam kilometara + ulaz na Planicu potrosili sat i petnaest minuta. Fenomenalno je videti Planicu, to je nesto sto je tesko opisivo i onima koji taj sport vole (a ima nas malo). A ima bogami i mana: od 40.000 njih na Planici onomad bilo je bar pola dooobro pijano (ne znam kad su poceli, takmicenje krenulo u 10)Videsmo i tri dobre tuce sve Slovenci medju sobom. Ipak atmosfera je fenomenalna jer navijaju za svakog takmicara, a kad Slovenci skacu to je vec delirijum. U povratku bez problema uleces u neki bus opet do KG i preporucujem da odes do crkve, pored je Gostilna kod Cvitara i uzmes gulas od divljaci sa knedlama od hleba (cena 9.60 evra) , a onda opet bus do nazad. Srecno i lepo se provedi!

Link to comment
Bled, Bled... niko ne pominje Bohinj koji je toliko lepši i nudi toliko toga više.
vbas tako, a skijaliste vogel odmah iznad bohinjskog jezera, kejbl gondola i tu si.nemam sad slike u ovom kompu sa kog kucam, ali to.. to.. to je savrsenstvo.taj pogled odozgo na jezero dole, zlata vredan.
Link to comment
Krempita bilo gde na Bledu ili imas neko odredjeno mesto? To ne sme da se propusti. ;) Da li moze bilo ko da se oproba sa ove 9,5-metarske skakaonice? I to bih voleo da pokusam iako bih se verovatno izblamirao pred malom decom. :D Da li je blizu prave letaonice ili treba da je trazim?
Ja sam jela krempite na dva mesta, na oba odlicne, ali bolje su bile one u restoranu koji se, cini mi se, zove Panorama. Na samom je jezeru, kad se silazi prema njemu, prodje se kroz trzni centar, ne mozes da omasis. Na toj maloj skakaonici je bio trening kad smo stigli, dok smo se popeli na letaonicu i spustili se, vise nigde nije bilo nikog, tako da je mogao da proba ko hoce, samo ti skije trebaju. Odmah je u podnozju letaonice, ni to ne mozes da promasis, jedino nisam sigurna da ce to biti tu za vreme takmicenja, mislim da ce taj deo biti za publiku. Ima i brdo za sankanje za one koji su za manje rizicne sportove. :D Odmah pored je i "obicna" skakaonica, a gradi se jos jedna.
Bled, Bled... niko ne pominje Bohinj koji je toliko lepši i nudi toliko toga više.
Prelep je i Bohinj, bila sam i tamo, doduse samo na 1 dan. Mada, meni je Bled lepsi. Ukusi... :) Fotke sa Bohinja ce morati neko drugi da stavi, meni je tad crkla baterija u aparatu, mislim da imam samo jednu ili dve. :(
Link to comment
Ne znam da li postoji alternativa, a letaonica je, po mojoj proceni, na oko 2 km od stanice, ako je to ta stanica na koju mislim.
Kakav je inače pristup samoj letaonici, jel do tribina vodi asfaltirani put, ili mora da se probijaš kroz blato i bljuzgu? Kako si se popela na vrh letaonice, jel može stepenicama od doskočišta do vrha ili kako?
Link to comment
Kakav je inače pristup samoj letaonici, jel do tribina vodi asfaltirani put, ili mora da se probijaš kroz blato i bljuzgu? Kako si se popela na vrh letaonice, jel može stepenicama od doskočišta do vrha ili kako?
Asfaltirani put imas do same skakaonice. Penjanje na vrh je zeznuto zbog snega, tako da su stepenice zaledjene i prekrivene snegom, a nisam sigurna ni da ih ima celim putem, pa sam ja uglavnom isla ne stepenicama, nego pored kroz sneg. Stepenice ce sigurno biti ociscene za vreme takmicenja, pa ako ides tad, super. Treba jedno pola sata - 45 minuta za penjanje, bar je tako bilo u ovim otezanim uslovima, ali tezi od penjanja je bio spust, ja sam bukvalno silazila na dupetu. Cucnes i pustis se. Za spustanje mi rekose (pa i ovde na forumu, cini mi se Razz) da je jos teze kad nema snega. Evo i u slikama :D Pocetak staze: 2v7uo9k.jpgTu na pocetku ima stepenica, ali su bile toliko nezgodne za penjanje zbog snega, da sam se penjala bukvalno vukuci se rukama za ogradu:10p0nsh.jpgStepenice su i pri vrhu, ali ove su jos klizavije, a i nezgodnije je drzati se:npn9xk.jpgIzmedju upotrebljivih stepenica, uspon izgleda ovako :D992fr7.jpga spust ovako :Dhrj70o.jpgU svakom slucaju, vredi se popeti. Tek tada se shvati koliko pijan je morao da bude Andi Goldberger onda kad je hteo da skace sa poslednje kapije, pa ga jedva sprecili. :D
Link to comment
  • 2 weeks later...

Vratio se sa Planice. Bio u subotu kada su bili timski letovi. Najmanje 35 hiljada ljudi, uglavnom Slovenaca i Austrijanaca. Svi pijani ko letve, pilo se sve što ima neki procenat alkohola. Valjanje po putu i tuče kao normalna stvar. Vreme - kao iz priče. Sunčano, bez oblačka, 15 stepeni, vetra u tragovima. Zvanični spiker dva sata melje skoro bez prekida, govori na slovenačkom, nemačkom, češkom, engleskom... Tezge sa suvenirima, navijačkim rekvizitima, zastavama, pićem, klopom (kobaje, itd ...) .... Kad je Slovenac Kranjec doskočio na 231 metar kao da je Zvezda dala gol Bajernu na Marakani, dakle, ludilo! Međutim, kada su svi ukapirali da Slovenija neće uzeti medalju u timskom takmičenju, Planica se ispraznila skoro istom brzinom kao Cibonina hala posle onog istorijskog Kecmanovog koša iz svlačionice ... Sve u svemu, treba otići. Planica je jednom godišnje i to jeste slovenački brend. Nešto kao Egzit i Guča kod nas ... A i nije skupo, čak i aeroplanom do Ljubljane. Ako kupite avionsku kartu dovoljno rano, možete da je pazarite za nekih 60-70 evra. Cena jeftine ulaznice za skokove je oko 20 evra i može se nabaviti preko srpskog Eventima (internetom ili u njihovoj centrali u Begišu) Preko neta možete da rezervišete u Ljubljani i jeftin transfer od aerodroma do hotela i nazad za 9 evra u jednom pravcu. Jeftin hostel u Ljubljani je oko 15 evra. Do Planice možete linijom Ljubljana - Rateče Planica (oko 9 evra) koja ide na svaki sat sa autobuske stanice. Problem je što mora još malo da se pešači. Po meni, bolje vam je od Ljubljane do Kranjske Gore (oko 8,5 evra) , a odatle u dane skijaških letova na Planicu vozi besplatan bus do same letaonice (odmah ispred ulaza gde cepaju karte). U povratku isto - besplatno do Kranjske Gore 15-ak minuta, a onda sa autobuske stanice do Ljubljane ...Dakle, ukupno dva dana u Sloveniji, sa avionom, smeštajem, svim transferima i ulaznicom za letenje oko 150 eurona, plus malo kinte za klopu. A i tu se da uštedeti (kupovina u supermarketima Merkatora, Lidla, Tusa, kojih je Ljubljana prepuna, i sl.)wr963.jpg Beskrajni plavi krug a ispod letaonica ...

Edited by stoka
Link to comment

Zadovoljni narod ...dfy4x.jpgŠator ...2tvge.jpgPored letaonice, nalaze se još dve skakaonice, jedna je u izgradnji ...njxno.jpg Rados posle skoka Kranjeca ...xmpy4.jpg Rados 2 ...mki1h.jpg Muzikanti ...xw4ca.jpg

Edited by stoka
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...