Jump to content
IGNORED

Uređenje interijera


Mister No

Recommended Posts

 

 

@Paul Gompitz

 

Bas nemas takta, da?)).. Obicno kad mi se nesto ne svidja, pitam: Zasto je ovo uradjeno na ovaj nacin? Mozda sam propustio nesto. 

 

I uopste , komicne su malo te suvisne emocije za prostor u kome tebe niko puskom ne tera da zivis. To je obicna nekretnina. 

 

Svi mi ovde imamo svoje flomastere, siguran sam da ti svojim crtas remekdela savremenog dizajna enterijera. 

 

 

 

Po sustini napisanog. 

 

Nadam se da nisi arhitekt , jer bi neke stvari trebalo odmah da budu jasne . 

Ukoliko u prostoru stoje dva stuba , i uopste nema nosecih zidova, oni moraju da imaju jos neku funkciju osim sto lome mozak "dizajnerima".

Pravilno, oni nose etaz iznad , s pomocu teskih metalnih profila, koji perpendikularno seku prostor po citavoj sirini plafona. 

 

Zato se taj spusteni plafon nalazi tacno tamo gde mora. Jedino sto mozes, jeste da probas od minusa da napravis plus. 

Da plesem oko njega, lomim liniju plafona na xy mesta za mene nije bila opcija. 

 

Ja sam resio da uradim tako, kao da je taj plafon bila zamisao a ne nuzda od pocetka. I kao plus resim par problema. 

Prvo to mi je dalo mogucnost da sva vrata budu standardnih dimenzija, sto prosiruje izbor , skracuje troskove... Drugo, visina je odredjena tako da iskoristim punu duzinu lista univera 2750 , u igranju oko drugog stuba sa dva plakara(slika) , jedan je obrazovao nishu , a drugi pregradio predsoblje i ucino njegove dimenzije vise kompaktnim. Takodje, deciju sobu i ulaz u kupatilo ucino nevidljivim. 

Konacno, visina spustenog plafona je tacna visina prostora izmedju prozorskog otvora i plafona, koji plafonski karniz ujedinjuje u logicno celo. 

 

Tacno, molding zalazi u prostor ispod spustenog plafona , za tebe je to greska , a za mene potreba da vizuleno rasirim dnevni prostor, jer je zid koji tu nekad stajao isao po liniji metalnog profila. Potrebno je nekih dodatnih 40-50 cm predsoblja prebaciti u dnevni prostor, i dobiti dovoljno prostora za trosed s leve  strane kamina i fotelju sa desne strane. 

Ta " greska "  nece rezati oci , jer negde na tom mestu dolazi "vazdusna" pregrada koja odvaja dnevni prostor od predsoblja, nesto u ovom fazonu(slika) 

 

Visina moldinga je uslovljena zeljenim proporcijama sa 6cm izmedju svih moldinga i karniza... I maksimalno visokim vertikalnim linijama koje cine prostor nesto visim nego sto jeste. 

 

Uticnice nisu nigde nalepljene, stoje nekoliko cm iznad moldinga, i nalaze se tacno tamo gde ja zelim da se nalaze, sto je mnogo prakticnije od staviti ih tamo gde ti "dizajner" kaze da treba))). 

 

 

 

Kamin zapravo nije false u punom znacenju, jer je uradjen i kameni podijum(slika) , za bio kamin celom sirinom..konacno resenje jos visi u vazduhu. 

Prenecu gospodji Mashi tvoju razocaranost izborom gipsanih delova, siguran sam da ce se potresti. 

Inace, ne vidim problem u floralu ako je sve drugo neutral, medjutim tebi to nije smetalo da mi jos predlozis pretpostavljam nekakav desudeporte iznad ulaznih vrata). 

Meni akcent na njima nikako nije potreban, to su teska metalna ulazna vrata, sa zvuko, toplo bezbednosnom funkcijom. Akcenti su rezervisani na drugim mestima a ako ih ima previse onda to nisu akcenti vec predizajniran prostor. 

 

 

Ponovicu, citava koncepcija je uslovljenja istorijom stana, njegovim polozajem, i sto godina starim drvenim podom prekrivenim slojevima sovjetske bordo uljane boje, uradjenim iz masiva siberian larch. 

Ja sam zeleo "anticni" pod , iako sam imao probleme da objasnim majstorima da ne zelim da on bude kao "ogledalo" vec kao sto godina star pod))) , sa svim imperfekcijama. Fotografija to ne pokazuje ni blizu, ali sam potpuno dobio ciljani rezultat...

Takav pod mi je bio inspiracija za dva vremenom priznata arhitektonska braka,  belo i drvo, i kamen i drvo. 

To je negde i palitra boja u prostoru, gde preovladavaju belo, drvo , shpon, tamno sivi kamen, pastelni tekstil, i elementi crnog, zlatnog  i hrom metala... Tim  redosledom nanize. 

 

I za ekstremno nisko ulaganje dobio visoku dodatnu vrednost. Daska takve starosti se veoma uspesno izvozi  po raznim evropama , britanijama i prodaje za prilicno visoke sume po kvm u totalno neobradjenom vidu. 

Pod je zavrsen lakom sa 20% sjaja, sto daje izgled blago voskiranog drveta. 

 

Moldinzi, lajsne, boiseirre , kako hoces, su sasvim prirodan nastavak, one nisu zlatne, vec u boji zida. Osim sto ima ljudi koji ce naci da je to prilicno efektno resenje u odnosu na ispeglan jednodimenziolan zid, za mene ima i prakticnu svrhu.

Na dva zida duzine 4 i 6m pada svetlo prakticno parallelno po celoj duzini, tekstura cinu svaku nesavrsenost , talas, neravninu koja moze da ostane iza majstora - neprimetnom.

 

Ocita je asocijacija na stari pariski salonac, a inspiracija se nalazi prakticno kod svakog italijanskog brandname proizvodjaca. 

 

Pored toga sto sam morao da trazim kompromise izmedju porodicnih zelja,  ja trgovac, i sve vidim kao investiciju, pogotovo kad imam neobicnu naviku da periodicno menjam gradove , drzave nekad i kontinente, a trgujem italijanskim majstorstvom da diktiraju celom svetu trendove, ovaj stan vec sad , od rupe koja je bio meni donosi vise od  100% profita...

Jednostavno remont s ovakvom koncepcijom je drasticno jeftiniji od svakog minimalizma koji zahteva sasvim drugi, mnogo visi nivo i majstorskog umeca i tehnickih resenja. 

 

Zato svaka prica o mojim greskama , promasenim koncepcijama itede razvlaci sirok osmeh na mom licu. 

 

 

 

Klasika. Da nas 10 ovde ostavi fotku klasicnog enterijera verovatno bi videli 10 razlicitih koncepcija. Klasika je veoma razmiven pojam. U ovom prostoru to sto je na slici je sve od ciste klasike, sve drugo je nesto drugo. 

 

 

Da "ciganstina" bude kompletna verovatno ce se pojaviti samo jos jedan "klasicni" siroki spanski samba drvo ram , a unutra  nesto slicno Malevichovom antiplatnu Crni Kvadrat, koje je imalo zelju da pokaze da umetnost nisu samo simpaticni uglovi pejsaza i bestidne Venere, i time zajedno sa drugim umetnicima otvorio novu epohu u shvatanju umetnosti. 

 

 

Na kraju veliko izvinjenje onima koji nisu skrolovali ovaj traktak.)).. 

Nisam pretpostavljao da cu od zelje da pomognem kolegi doci do ovoga...

 

 

 

 

 

Edited by barba
  • +1 3
  • Wub 1
  • Hvala 2
Link to comment
53 minutes ago, makaronee said:

arhitekti su najcesce nedaleki adepti pseudoreligioznih estetskih doktrina,

a juzeri jednako maloprosvecena publika, ontoloski potpuno zavisna od sredstava masovnog deformisanja.

sta moze da podje po zlu? 


 :blush2:

IMG_41852.jpeg.1b15e01012e54b2657bae0363f0be8ef.jpeg

 

 

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Jel mogu da se sakriju tajna vrata ili tajna fijoka ovim zidovima s lajsnama?

 

 

 

 

Da,  na netu mozes da nadjes mnogo resenja. 

Obicno se koriste kao vrata za ostavu. 

 

Samo tada to nije zid, vec uglavnom farbani medijapan. 

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Pošto ja pokrenuh pitanje za bajc: došli smo do de gustibus i ja do toga da ću da dam da mi se bajcuje parket, a da ću da vidim za lajsne jer stan nema tu visinu. @barba i ostali hvala mnogo na podeljenom iskustvu i savetima :thanksjap:

Link to comment
On 5.9.2024. at 10:01, Mel said:

 

e dobra poenta, meni je kao sto sam napisala prostor ispao super, naginje na taj starinski stil ali nije prenatrpano nego bas onako taman. samo sta sa namestajem, ovo stvarno nije za Ikeu. @barba

 

 

 

Ne mogu da kazem tacno, ali je ovo je neki priblizni vibe koji trazim, onako iz tri klika.. I palitra boja je otprike tu negde, s tim sto je sto kombinacija kamen drvo, a fotelje nesto udobnije ))

 

Maxalto B&B Italia

 

IMG_20240906_124734.thumb.jpg.57d80385ed18bd069216535ea7d304e6.jpg

 

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
On 4.9.2024. at 22:35, duda said:

Uh @Paul Gompitz, što si ga ti izdetaljisao i što si strog kritičar :D.

 

Nisam ni gledala u detalje već celu sliku.

Lampice jesu iz druge priče, slažem se da bi ovde bili bolji klasični lusteri, ali su diskretne. Mislim, čega sam se nagledala, ovo je vrh :D.

A plafon koji je spušten u delu iza stuba, verovatno je iznuđen da se nešto sakrije, neka instalacija, ili je već bio niži (nije isključeno, tu je moguće bio i neki zid).

Sa današnjim majstorima, ovo je podvig.

 

 

 

Negde se slazem. Mada ja ne dozivljavam ovaj prostor kao neku kanonsku klasiku. 

 

Na stranu to sto licno nisam fan lustera, oni vise prilice bas velikim prostorima, ovde to, iako se cini, nije slucaj. 

Osim toga luster pegla svetlo , ja vise volim dramu spot svetla. 

Da nisam morao da pravim kompromis spotovi bi bili sa jos uzim uglom sejanja svetla. 

Rasveta je uopste najeftiniji nacin po meni makar , da prostor napravis mnogo boljim , i odsustvom da zajebes mnogo skup prostor. 

 

Ovi spotovi su glavno svetlo, koje ce retko biti ukljuceno, postoji jos par scenarija rasvete za svaki prostor.

Kupatilo, duboko skriveni izvori 4500k svetla, i spot sa uskim uglom. Drama. 

 

IMG_20240905_215216.thumb.jpg.7237809b031d5c5d07c286e4885811bd.jpg

 

 

  • +1 1
Link to comment
58 minutes ago, barba said:

 

 

 

Ne mogu da kazem tacno, ali je ovo je neki priblizni vibe koji trazim, onako iz tri klika.. I palitra boja je otprike tu negde, s tim sto je sto kombinacija kamen drvo, a fotelje nesto udobnije ))

 

Maxalto B&B Italia

 

IMG_20240906_124734.thumb.jpg.57d80385ed18bd069216535ea7d304e6.jpg

 

 

Da to je to. U ovom interijeru dodala bih samo pravo ogledalo (mozdaima zasto ovde konkretno nisu hteli da ga stvae, samo generalno kazem).

Odlichno izgleda i 100% se uklapa sa ovim 'starinskim' zidovima.

  • +1 1
Link to comment

nisam fan ovog stila (mislim to je sve vrednosno neutralno, nemam problem sa faktom da neko jeste), preferiram prostore u kojima mogu da dignem noge na sto i pijem ladan jogurt iz tetrapaka, a da nemam osjecaj da me preci proklinju sto im skrnavim nasljedje (koje nemam)

 

ali bih zadrzala fotelju, ima neki sarm.

 

  • +1 1
  • Wub 1
  • Haha 4
Link to comment
28 minutes ago, Mel said:

 

Da to je to. U ovom interijeru dodala bih samo pravo ogledalo (mozdaima zasto ovde konkretno nisu hteli da ga stvae, samo generalno kazem).

Odlichno izgleda i 100% se uklapa sa ovim 'starinskim' zidovima.

 

 

Gledam i ne provaljujem da ga nema)).. A nema ga. 

Mozda bi se video odraz fotografa i svega onog sto stoji iza ovakvih seansi) 

 

Link to comment
On 4. 9. 2024. at 21:19, mammy two shoes said:

daću ti kontakt tek kada završi posao kod mene i još u dve kuće mojih prijatelja.

 

Najlepše molim isto takođe servirka za kontakt tog majstora. Kad pozavršava vaše kuće, naravno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...