Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

upravo pijuckam picence i razmisljam o bozicnom jelovniku (25ti, petak). bice nas 12, kod mene ukuci, valja posteno pojesti, popiti i provesti se. bice ovako nekako... 

 

predjelo - meze. parma, dimljeni losos, guschja pasteta, razni sirevi, masline, krastavcici, articoke, makedonski ajvar, pristojan hleb.

 

glavno jelo - junetina iz rerne (dobar komad s koskom, tri rebra, angus, fino odstojao, sa slojem zuckaste mascobe na vrhu) roze unutra, oprljeno spolja, za to sam majstor. uz to gravy (od te mascobe, crnog vina i zacina), zatim povrce - sargarepa na puteru i belom vinu, kupusici (jos nisam siguran kako, verovatno malo hrskave slaninice i bluka, rendanog parmezana preko, taj rad), ljubicasti kupus na puteru sa grozdjicama i portom, pecen krompir (prvo prokuvan da pusti kljuc, zatim iscedjen, posut sakom mrvica da bude hrskaviji kasnije pa na vrelu guscju mast, zacinjen i u rernu) salata zelena, salata cvekla i mozda lucene paprike. za dezert cheesecake, cokolade, keksici, razni sirevi, marmelada od luka, voce... pica razne sorte. tako nekako. 

 

posle svega ovoga cemo verovatno svi sebi roditi po jednog licnog hrista. nova godina - najverovatnije necu biti kuci, drugi ce spremati a ja cu se samo sladiti. 

 

ziveli praznici! 

 

Link to comment

i ja sam osmislio meni za 24. i 25

Meze pršut koji sam kao pre neki dan, sir dimljeni bosanski, domaća kobaja, piota sa kupusom i krompirom

Zatim bela teleća čorba

Za glavno jelo teletina ispod sača, rolovana dimljena svinjska pečenica, podvarak, prebranac, kromir na đejmijev način

Panatona, sitni kolači danas prikazani (medeljaci uhžglavnom), američka pita od jabuka sa slatkom pavlakom i reforma

10 ljudi

Link to comment

uh... teletina  :cry:

 

ovde i kod boljeg kasapina nema sanse da nadjes komad za rernu. od teletine mozes naci snicle (jako tanko secene) i dzigu. a i to je vise june no tele. takav zakon. 

Link to comment

ja ovako pravim i dobar fazon je sto moze da se napravi ranije pa se podgreje pred sluzenje. bude super. ne stavljam jabuku, jednom stavljao pa mi potamnela, nije mi se dopalo kako izgleda pa prestao. nema neke razlike u ukusu. 

 

https://www.homemadebyyou.co.uk/recipes/sides/orange-port-red-cabbage

 

Ingredients
 
  • 20 g unsalted butter
  • 400 g red cabbage, sliced
  • tbsp brown sugar
  • Juice and zest of 1 orange
  • 100 ml orange juice
  • 150 ml port
  • 60 g raisins
  • apple, cored, and roughly chopped into small pieces
 
Method
 
  1. 1

    In a large saucepan, melt the butter, add the cabbage and gently cook for 5 minutes.

  2. 2

    Add the sugar, the orange zest and juice and the port, then simmer for another 10 minutes.

  3. 3

    Add the raisins, orange zest and apple; simmer for 30 minutes, until the cabbage is tender.

     

     

Edited by adam
Link to comment

ovo mi zvuci vrlo primamljivo, hvala sto si podelio sa nama!

 

prosle godine sam po yolovom tipu ubacila suve sljive u podvarak, bio spektakl, razmisljam se da ponovim.

 

inace sam vec pocela da brinem hoce li ovaj topik zaziveti u sezoni 2015/16, nikad slabiji praznicni feel nije bio (ili se bar meni tako cini).

Link to comment

Hmmm podvarak, dali ste mi ideju... Hvala. Mada zaista nikad manje elana nemam za slavlje pa i za kujnu...Ortak rešio da pravi onu koku na flajki, ali kod mene na gajbi... Mada za mene živina i nije meso...

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...