Jump to content
IGNORED

Roditelji u otadzbinama a vi u novim domovinama


msmodesty

Recommended Posts

Sasvim si u pravu! Ali bilo bi logicno da se drzava pobrine o svojim gradjanima koji su radili i privredjivali godinama.
Logicno bi bilo da drzava ima neke pare od toga - a nema.Ajde da stavimo tacku na prethodne vlasti koje su to sve pojele. Ko moze da krivi sadasnje vlasti? Jesmo li bili biraci koji smo glasali kako smo glasali, i prethodne i sadasnje vlasti. Nije bitno ko je kako glasao. Cak moze da se i kaze da su oni koji sada imaju potrebu za negom glasali pogresno.Amerika ima lep mada omrazen sistem of "double taxing".Radi gde hoces samo na svoj prihod ima da platis porez Americi. Plati i lokalcima, nema veze.Po tom uzoru, mi bi trebali da placamo porez gde radimo i zivimo + isto to Srbiji. Nije popularno ali bi to resilo probleme socijalne brige.Koliko nas je spremno na to a da ne pita da li bi pare otisle u bunar?
Link to comment
Po tom uzoru, mi bi trebali da placamo porez gde radimo i zivimo + isto to Srbiji. Nije popularno ali bi to resilo probleme socijalne brige.Koliko nas je spremno na to a da ne pita da li bi pare otisle u bunar?
ne želite to da radite nikako :lol: štagod se slije u te centralističke bunare teško se vrati tamo gde treba.stare dobre doznake su ipak najsigurnije :wink:
Link to comment
Po tom uzoru, mi bi trebali da placamo porez gde radimo i zivimo + isto to Srbiji. Nije popularno ali bi to resilo probleme socijalne brige.Koliko nas je spremno na to a da ne pita da li bi pare otisle u bunar?
Vidis, u zemlji u kojoj zivim je porez izuzetno visok. Svi bi voleli da je manje. Ali, kad upitaju ljude (ankete) da li bi pristali i na veci porez svi doslovce kazu da bi pristali ako bi infrasturktura bila bolja i standard/usluga bila jos veca. Znaci, ljudi veruju u sistem. I ovi nasi roditelji su verovali u nesto dok su radili. Niko sigurno nije mogao da sanja da ce otici u penziju od koje nece moci nedelju dana da prezivi. Spemni bi mi bili samo da imamo u sta da verujemo. A do tada ce puno vode da protekne ... a mi cemo da iznalazimo alternativne metode da olaksamo starost roditeljima ...
Link to comment
Znaci, ljudi veruju u sistem. I ovi nasi roditelji su verovali u nesto dok su radili.
Ovim (citiranim) mislim da je sve rečeno. :rolleyes: "Verovati u sistem" nije previše različito od odlaženja u crkvu i davanja priloga (nadajući se "plati" na nebesjeh). A "mi" možemo svakako da pomognemo, svako svojima, tako što ćemo da ponešto uštedimo, investiramo i kamatu njima uplaćujemo kao džeparac. (Samo ako su dobri, naravno :D)
Link to comment
Ovim (citiranim) mislim da je sve rečeno. :rolleyes: "Verovati u sistem" nije previše različito od odlaženja u crkvu i davanja priloga (nadajući se "plati" na nebesjeh).
Разликује се ко дупе и око. Верује се у систем, тј људе који га чине, кад се процени да постоји политичка воља да се систем држи. Ако је цео народ расположен да уплаћује за пензије и да после лагодно живи од њих, онда ће исти тај народ и да пази да политичари не расфућкају те паре, и неће бирати политичаре који би то да дирају.Верује се онако, вернички, кад се човек реши да се ратосиља логике и разума, и тек тако почне да верује, јер је апсурдно. Или се није ни решио него је научио од малена да се на одређени део света гледа с веровањем без провере.
A "mi" možemo svakako da pomognemo, svako svojima, tako što ćemo da ponešto uštedimo, investiramo i kamatu njima uplaćujemo kao džeparac. (Samo ako su dobri, naravno :D )
Имам ту несрећу да сам прешао из једне државе у којој су пензиони фондови опљачкани, у другу у којој су фондови пуни... државних обвезница, а држава дужна ко Грчка. (Хм, што баш Грчка?) А и народ се управо преваспитава да не верује превише у ту државу, него да уплаћује за пензију код приватника, приватник ће увек имати интереса. Да профитира на вама... а онда ће и вама бити боље :blink: ... ОК, ми не седамо на то, али овде итекако има пензионера којима није боље него нашима. Зато се слажем, стављати на страну, и то доста. Ровито је све то, треба имати резерве.
Link to comment

Fakat, penzioneri (uglavnom) pate od izvesnih ekonosmkih ogranicenja. Ali meni rekose da u Srbiji gomila njih jedva da ima za ?leba i jos malo uz ?leba (da imaju u sta da umoce).

Link to comment

Pa od državnih penzija teško da se ko ovajdio. A od penzija iz privatnih fondova može i da se lepo živi (pod uslovom da služi zdravlje), naravno pod uslovom da fondovi ne "ispare". Nekako je najsigurnije od privatnih para, tako to rade oni koji znaju sa šoldama (u koje ja sigurno ne spadam).

Link to comment

Ovde kod mene promenise sistem pre par godina pa sad se penzijsko sastoji iz tri dela. Jedan deo poslodavac uplacuje u drzavne fondove, za drugi deo koji poslodavac uplacuje imas pravo sam da izaberes u koji ce fond a treci deo uplacujes sam privatno (i tu imas citavu knjigu sa raznim fondovima da se izgubis, mora da si Ajnstajn pa da znas sta ti je ciniti, tj ko ce to znati).

Link to comment

Pa da, to je penzija iz privatnih fondova. Nego, znam za ljude koji se protive obaveznom izdavanju dela plate u te svrhe, posto smatraju da su sami u stanju da isti novac pametnije uloze (to su ovi poznavaoci berze).

Link to comment
Pa da, to je penzija iz privatnih fondova. Nego, znam za ljude koji se protive obaveznom izdavanju dela plate u te svrhe, posto smatraju da su sami u stanju da isti novac pametnije uloze (to su ovi poznavaoci berze).
Ma jok! Zivim sa poznavaocem berze. Pih! Nista se tu ne zna. Nije mi uopste jasno sto se ljudi sa tim bave/mlate. Samo stomak da te zaboli. Ko zna kako ce moj fond da se razvije u narednih 20+ godina ...edit: to sa nasom buducom penzijom je prava lutrija ... Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...