Jump to content
IGNORED

Uspon neonacizma u Mađarskoj


anantaram

Recommended Posts

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

pa to je fashizam.

 

Fasizam u klasicnom smislu zahteva jos nekoliko stavki pored ovoga. Sto bi se reklo igranje na strahove i podgrevanje strasti je potreban ali ne i dovoljan uslov za fasizam ako govorimo o klasicnoj definiciji istog a ne o "fasizmu" kao kolokvijalnoj postapalici za sve sto nam se ne svidja na politickoj sceni.

  • +1 4
Link to comment

da idemo redom? koliko je stavki dovoljno? fali mu samo uniforma.

 

https://www.6yka.com/novosti/umberto-eco-fasizam-zlo-u-10-tacaka

 

ma ovo je gore od klasicnog fashizma, zive bolje nego ikada u posljednjih 77 godina, i opet glasaju za vola. tu nece biti pameti dok EU ne zavrne pipu. ja mogu razumjeti sjebane talijanske veterane, radnike i seljake nakon 1. svjetskog rata, ali ovo postmodernisticko preseravanje na tudji trosak -> ne!

 

...

 

ne valja ovo, bas ne valja. bez obzira na Fideszov izborni zakon, bio sam siguran da ce Orban pasti.

/mod edit/

 

Edited by Krošek
moderacija oftopik
  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, Vjekoslav said:

zive bolje nego ikada u posljednjih 77 godina, i opet glasaju za vola.

 

sam si sebi odgovorio.

Što bi menjali išta kad žive najbolje nego ikad?

  • +1 1
Link to comment

Meni izgleda sasvim verovatno da bi ovakva Mađarska u dogovoru sa Rusijom sada okupirala Zakarpatje, da je situacija u svetu kao četrdesetih, tj. da nije pod kapom EU i NATO, i da može radi šta želi. Ovo čisto kao hrana za razmišljanje o uticaju NATO na mir u Evropi.

  • +1 4
Link to comment
7 hours ago, Vjekoslav said:

da idemo redom? koliko je stavki dovoljno? fali mu samo uniforma.

 

https://www.6yka.com/novosti/umberto-eco-fasizam-zlo-u-10-tacaka

 

ma ovo je gore od klasicnog fashizma, zive bolje nego ikada u posljednjih 77 godina, i opet glasaju za vola. tu nece biti pameti dok EU ne zavrne pipu. ja mogu razumjeti sjebane talijanske veterane, radnike i seljake nakon 1. svjetskog rata, ali ovo postmodernisticko preseravanje na tudji trosak -> ne!

 

Jeste gore od klasicnog fasizma bas zato sto ne moze da se "pin down" - dok ti nadjes nacina da ga definises sta je i osmislis strategiju da se poris protiv toga ono je vec mutiralo i modifikovalo se u nesto drugo. Fasizam je ideologija a ne metod vladanja, sledbenici fasizma religiozno veruju u ideju-vodilju i zato nikad ne odstupaju od nje drzeci se na kursu po svaku cenu (zbog cega na kraju neumitno degenerisu u masovne zlocine), ovi danasnji zlotvori ne veruju ni u sta, mnogo su fleksibilniji pa misljenje i pravac menjaju cesce nego donji ves pri tome se sluzeci slicnim metodima vladavine kao fasisti. I zato je mnogo mnog teze otarasiti ih se.

 

(Mislim, mozemo nadugacko krenuti u pricu sta je klasicni fasizam, ali mislim da ovo nije tema za to; no skroz ukratko: kult Vodje i Nacije, klerikalizam, militarizacija kompletnog drustva, antikapitalizam / korporativisticki ekonomski sistem, antiparlamentarizam / jednopartijska drzava ili u najmanju ruku vladavina saveza blisko srodnih partija i pokreta bez postojanja politicke opozicije ili parlamentarnih izbora...)

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Orban nikada nije oprostio gubitak izbora 2002.godine, gde su ga ruku na srce mediji razapeli. Ovaj povratak na vlast je zato obeležilo potpuno devastiranje  slobodnih medija, institucija i ekonomskog sistema sa ciljem neograničenog opstanka na vlasti. Jučerasnji govor mu nije bio grozomoran, dok se nije uhvatio prozivanja Brisela, Soroša, i kao finale bezobrazno prozivanje Zelenskog čija je zemlja napadnuta. Voleo bih ja njega videti šta radi, dok Rusija pokušava okupaciju njegove države.

  • +1 2
Link to comment

Madjarska jeste uvela sankcije agresoru na Ukrajinu, Madjarska jeste primila ogroman broj ukrajinskih izbjeglica, i Madjarska jeste zemlja uz cije se granice odvija uzasan pokolj civila za koji nije iskljuceno da ce prerasti u svjetski i nuklearni rat. s tim da taj nuklearni uopce ne mora biti svjetski i strateski, vec lokalni i takticki, al za Madjare posve dovoljan. to je jedan detalj koji sam previdio u svojoj jucerasnjoj (emotivnoj) reakciji / kritici gradjana Madjarske (i gradjanske Madjarske!) kod ovih izbora. naime u takvim, posve ozbiljnim, kriznim situacijama, glasaci se okrecu lideru od kojeg ocekuju zastitu. takav lider je danas nesumnjivo Orban. isto tako, kada izjednacujemo madjarsku i srbijansku autokraciju preko "rusofilskog kljuca", samo zato sto volimo pojednostavljivati (uvijek slozenu) realnost, mozda ne bi bilo lose zapitati se kakav bi uspjeh polucio Putin da se, nekim slucajem, na ovim izborima, kandidirao za predsjednika Srbije. ko bi dobio predsjednicke izbore u danasnjoj Srbiji, Vucic ili Putin? a kakav bi uspjeh polucio da se, nekim slucajem, Putin kandidirao za premijera Madjarske? ko bi osvojio parlament, Orbanov Fidesz ili Putinova Velika Rusija? Orbanov Fidesz, bez ikakve sumnje. cinjenica je i da to sto Vucic radi u Srbiji, a tu mislim prvenstveno na odnos prema vlastitim gradjanima, Orban ipak ne radi u Madjarskoj. ni blizu. kao sto ni Vucic ne radi svojim gradjanima ono sto Putin radi Rusima. ni blizu. tako nekako bih ja skalirao i (fashisticke) tendencije o kojima ovdje pricamo. o tome nam uostalom govore i OSCE promatraci ovih (i ranijih) izbora.

 

 

20 hours ago, Radoye said:

 

Jeste gore od klasicnog fasizma bas zato sto ne moze da se "pin down" - dok ti nadjes nacina da ga definises sta je i osmislis strategiju da se poris protiv toga ono je vec mutiralo i modifikovalo se u nesto drugo. Fasizam je ideologija a ne metod vladanja, sledbenici fasizma religiozno veruju u ideju-vodilju i zato nikad ne odstupaju od nje drzeci se na kursu po svaku cenu (zbog cega na kraju neumitno degenerisu u masovne zlocine), ovi danasnji zlotvori ne veruju ni u sta, mnogo su fleksibilniji pa misljenje i pravac menjaju cesce nego donji ves pri tome se sluzeci slicnim metodima vladavine kao fasisti. I zato je mnogo mnog teze otarasiti ih se.

 

(Mislim, mozemo nadugacko krenuti u pricu sta je klasicni fasizam, ali mislim da ovo nije tema za to; no skroz ukratko: kult Vodje i Nacije, klerikalizam, militarizacija kompletnog drustva, antikapitalizam / korporativisticki ekonomski sistem, antiparlamentarizam / jednopartijska drzava ili u najmanju ruku vladavina saveza blisko srodnih partija i pokreta bez postojanja politicke opozicije ili parlamentarnih izbora...)

 

aj da se pokusam iskobeljat iz ove zavrzlame, mada je to sve nepotrebno mlacenje prazne slame, jer i Evropski parlament, i Evropska komisija, i Evropski sud za ljudska prava (a bogami i Sud Europske unije iz Luxembourga) znaju savrseno tocno koje konkretne tocke EU pravne stecevine i temeljnog Ugovora o Evropskoj uniji Orbanov Fidesz krsi, ostaje samo pitanje kako ce ih, odnosno u kojoj mjeri, u buducnosti sankcionirati.

 

"podilazenje najsirim mogucim slojevima igranjem na njihove strahove i podgrevanje najnizih strasti" ipak nije samo metod vladanja, vec i ideoloska stavka ur-fashizma, kakvog opisuje Umberto Eco. gdje je dovoljno da "makar jedna od tih stavki bude prisutna, pa da se fasizam koagulira oko nje". tu u biti govorimo o podilazenju totalitarizmu, koji je pak drustveni, a ne drzavni fenomen (to unazad 35 godina kao papagaj ponavlja prof. Puhovski). ja sam ionako naveo fashizam samo zato sto s njim pocinjes taj svoj post, mogao sam reci i etnicki nacionalizam u kombinaciji s iredentizmom, a mogao sam navesti i nesto noviji izraz -> illiberal democracy. naravno da je klasicni talijanski fashizam nemoguc u Evropskoj uniji, s takvom (emotivnom) konstrukcijom bi samo zglajznuli na Putinovu "antifasisticku liniju denacifikacije Ukrajine" (to je pak cisti ideologijski rjecnik).

 

sto se pak tice sljedbenika koji nikad ne odstupaju od ideologije, to je isto zanimljivo pitanje. nas zemljak Alfred Pal bi rekao: to ti je lipi moj sve izginulo u 2. svjetskom ratu. kako smo "pindownovali" jugoslavenski (drzavotvorni) komunizam koncem osamdesetih? pa tako sto smo zblanuto promatrali (ne samo mi) s kakvom, upravo neopisivom lakocom salonski komunisti preko noci postaju etnicki nacionalisti i krvozedni shovinisti. gdje se onda pod fasadom borbe protiv fashizma sravnilo pola Slavonije, a oficiri JNA koji su "na ratiste" stigli sa bistom Josipa Broza, sa ratista se vratili ili u mrtvackom lijesu, ili u ludjackoj kosulji, ili sa portretom Draze Mihailovica. znamo i s kim (i s cim / dativ) je Manolic napunio, ili bolje reci nakrcao novoosnovani HDZ. pa upravo bivsim clanovima Saveza komunista. u Racanovom SDP-u ostadose zbunjeni liberali. znamo i da je Borisov tata bio u urednistvu Praxisa, a i kakve je (ideoloske) vratolomije radio Dobrica. o Tudjmanu da ne pricamo, taj je fakat bio zagrizeni komunist i politicki komesar u partizanima, pa je karijeru zavrsio kao otac malogradjanske reakcije. na koncu konca, i sam Benito Mussolini je mijenjao ideologiju, on je u svom politickom startapu bio revolucionarni komunist, a odgojen je (u obitelji) kao socijalist. u biti njegov (i D'Annunzijev) fashizam, za razliku od nacizma, ili komunizma, nikada i nije imao tako cvrste i sveobuhvatne ideoloske postavke. ali jeste, sam po sebi, prouzrocio ogromno zlo. ili bolje reci ogromna zla (plural), obzirom da je jedno od njih, vjerojatno i najgore, bilo hrvatsko ustastvo, kojeg su i talijanski i madjarski fashisti othranili, da bi ga oni njemacki postavili na vlast, i time zapecatili sudbinu Jugoslavije. jer ja kad procitam da neko "podilazi najsirim mogucim slojevima stanovnistva igranjem na njihove strahove i podgrevanjem najnizih strasti", meni je prva asocijacija ustastvo, a ne talijanska ili madjarska iredenta. i svakako ne Donald Trump.

 

ovo sto ja danas vidim u susjednoj Madjarskoj je, na moje veliko razocaranje, autokracija kao politicki sistem koji za razliku od dosadne i spore liberalne demokracije "brzo rjesava nagomilane probleme uvodeci red u drzavu" (tzv. autoritarni razvojni rezim), gdje je dakle temeljni problem takvog politickog sistema u neogranicenoj koncentraciji moci, koja onda potire / negira i parlamentarizam, i trodiobu vlasti, i nezavisne institucije, i dakako, tim slijedom, Ustavom i EU poveljama zagarantirana gradjanska prava pojedinca. pisali smo na onom drugom topiku o povijesti Madjarske, meni je to jako zanimljiva tema, posebno iz ugla razvoja madjarskog gradjanskog drustva. stao sam negdje kod turanizma, shamanizma i ostalih postmodernistickih bullshita koje Orban uredno financira. i onda je dosao rat, i ja nekako izgubio volju za tim topikom.

 

Edited by Vjekoslav
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

EK pokreće mehanizam uvjetovanosti protiv Mađarske

Objavljeno: 5. travnja 2022., prije 3 sata

Autor: Hina/HRT

 

740x438-2022-04-04t144909z-1574929097-rc

 

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je u utorak da će Komisija pokrenuti postupak protiv Mađarske u okviru novog mehanizma prema kojem se korištenje sredstava iz europskih fondova uvjetuje poštivanjem vladavine prava.

 

Povjerenik za proračun Johannes Hahn danas je razgovarao s mađarskim vlastima i izvijestio ih da ćemo im poslati formalno pismo službene obavijesti o pokretanju mehanizma uvjetovanja, izjavila je von der Leyen.

 

Uredba kojom se uspostavlja opći režim uvjetovanosti za zaštitu proračuna Unije u slučaju povreda načela vladavine prava u državama članicama stupila je na snagu 1. siječnja 2021.

 

Uredbom, koja nikad dosad nije korištena, omogućuje se Vijeću da na zahtjev Europske komisije donese, među ostalim, mjere poput suspenzije plaćanja koja se financiraju iz proračuna Unije ili suspenzije odobrenja jednog ili više programa financiranih iz tog proračuna.

 

Mađarska i Poljska, koje bi zbog te uredbe mogle ostati bez znatnih sredstava iz europskog proračuna, obratile su se u ožujku prošle godine Sudu EU-a i zatražile njezino poništenje, a Sud je u veljači ove godine u potpunosti odbacio njihov zahtjev.

 

Najava o početku primjene postupka protiv Mađarske dolazi samo dva dana nakon što su mađarski premijer Viktor Orban i njegova stranka Fidesz po četvrti put pobijedili na parlamentarnim izborima.

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Vjekoslav said:

Povjerenik za proračun Johannes Hahn danas je razgovarao s mađarskim vlastima i izvijestio ih da ćemo im poslati formalno pismo službene obavijesti o pokretanju mehanizma uvjetovanja, izjavila je von der Leyen.

 

ah... :blush:

mi njima.

Link to comment
11 hours ago, Vjekoslav said:

"podilazenje najsirim mogucim slojevima igranjem na njihove strahove i podgrevanje najnizih strasti" ipak nije samo metod vladanja, vec i ideoloska stavka ur-fashizma, kakvog opisuje Umberto Eco.

 

Rekoh da mi nije volja da se siri rasprava na ovu stranu a niti je konkretno tema za diskusiju sta je to fasizam. No samo kratko - mogu se te iste najnize strasti podgrevati sa raznih pozicija, ne iskljucivo desnih. Ne mora to biti upereno protiv rasno / etnicki / versko drugacijeg, moze biti recimo i na klasnoj bazi, umesto "noz zica Srebrenica" ili "Srbe na vrbe" da imas "ubij burzuja / kulaka".

 

11 hours ago, Vjekoslav said:

nas zemljak Alfred Pal bi rekao: to ti je lipi moj sve izginulo u 2. svjetskom ratu.

 

Bogami to je jos itekako zivo i do dan danas gdegod. Vidi pod Peronizam u Argentini na primer. Korporatizam i ekonomsko treceputastvo u opoziciji i kapitalistickom slobodnom trzistu i komunistickoj planskoj privredi - to je sustina ideologije fasizma. Dodaj tu jos i kult Vodje i Nacije, militarizaciju drustva, unistavanje politicke opozicije i demokratskih institucija, hvatanje ruku pod ruku s Crkvom kao nosiocem tradicionalnih vrednosti pomocu kojih ce se postici nacionalni preporod, samo da se uklone izdajnici paraziti i drustveni neprijatelji i to je to.

 

A metodologiju vladanja koju danas svi mi pa i Umberto Eko pezorativno nazivamo "fasizam" niti su fasisti izumeli niti je ekskluzivno njihova.

 

Ideoloske zilote je lako identifikovati i relativno lako je i mobilisati drustvo (ili barem jedan segment drustva) protiv njih; ovi moderni politicki mutanti iznikli nakon "kraja istorije" nastalog po zavrsetku hladnog rata gde je na pobednickoj strani tamosnja i levica i desnica zakljucila da je sada politicka borba passe jer zivimo u najboljem od svih mogucih svetova koji se moze kupiti za dolar pa su brze-bolje svi potrazili korporativne sponzore i krenuli da mlate lovu, ovo danas je jedna amorfna masa bez ideologije i ideje dublje od u se, na se i poda se - sto veceg licnog bogacena i sto duzeg ostanka na vlasti. Oni su juce bili komunisti, danas su nacionalisti, sutra ce biti evropejci, prekosutra ce da uvode sarijat ako treba... I zato je tesko skloniti ih sa vlasti kad je se jednom docepaju jer kad krene da se mobilise protiv njih na nekoj poziciji pre nego sto se dostigne kriticna masa oni se prestrojavaju. Danas su jedno, sutra su drugo, otelotvorenje Orvelove 1984. gde se u pola govora "vekovni neprijatelj" menja iz Eurazije u Istaziju...

  • +1 2
Link to comment
  • 1 month later...
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...