Jump to content
IGNORED

Mobilni


nesha taxista

Recommended Posts

U, sad ispada da su japanci rasipnici, imaju opciju da na besplatnom telefonu imaju više brojeva (btw, čudesna tehnologija, nikad viđena, kinezi rade telefone za više kartica, sa tv, bacačem plamena, perverznim patuljkom, satelitskom antenom i lopticom na lastiš za 20$ već 10 godina) a oni kupuju još i iPhone. Plus su glupi rasipnici, jer ga kupuju zbog aplikacija i playera, a to imaju na iPod Touchu za duplo manje love. Ovo za život sa korisnicima je do jaja za roknuti na neki bilbord u Bangladešu, Pakistanu il Indiji prilikom širenja, al kao što malopre reče, japanci na tamošnjem tržištu ne mogu ništa zbog tehnologije koja je svugde van Japana neupotrebljiva. Priča o 5$ vs 50$ je smešna kad se samo uporedi veličina ta dva tržišta. Uvek bih pre prihvatio udeo na tržištu toalet papira u Bangladešu nego Breitlinga i Rolexa u Singapuru.
Katastrofalno nerazumevanje kako taj biznis radi.Zamisli da su Verizon, AT&T i Sprint, razvili svoju mobilnu telefoniju sa aplikacijama koje nesto rade i za koje se naplacuje.Na primer samo 3:Boarding pass za avion (bar code na ekranu)Mesecna karta za vozVeza sa racunom u banci placanje na kasama po radnjama (telefon se prisloni na citac).Da se ne bi mislili sta neciji telefon moze ili ne moze, oni negde naprave svoj sopstveni koji to sigurno moze. I daju ga uz plan.To im onda donosi 50$ mesecno po pretplatniku.Onda jedna firma napravi ugovor sa nekom TV stanicom da pravi popularne serije za mobilne telefone (3-minutne epizode). Za to, mora novi aparat, oni ga negde naprave i ko hoce, zameni stari, uzme novi i pocne da placa vecu pretplatu za novu funkcionalnost. Onda i ostali trk da stignu.Evo sta ne razumes: nijedna od tih firmi to ne bi sirila po svetu, ne bi ni mogla ili vrlo tesko. Serveri i infrastruktura da to omoguce su u njihovom racunskom centru. To bi neko morao silno da hoce da ih pozove da naprave ERC i da rade to isto u drugoj zemlji. A tamo vec lokalni provajderi rade kako rade, mozda i bolje. Eto gde je razlog ne-ekspanziji. Za ulozeno su dobili sto im je bilo planirano, nema razloga da idu dalje - a i ne mogu. To je service a ne hardware based model. Eto, da su u pitanju 3 americke firme isto bi se desilo kao sto je bilo i sa 3 japanske. Ostali bi u okviru svoje zemlje. Kao sto i jesu. Ono sto je bilo cross-border je bila Nokia kao aparat, ne servisi.Zato su servisi koje hardware based provajderi nude toliko iza Koreje i Japana. Rudimentarni, dizajnirani da moze da ih radi svaki telefon jer nemaju kontrolu sta ko kupuje i sa cime se kachi. Umesto da oni vode sta se placa i za sta treba hardver da sluzi, oni jure svoj rep i utrkuju se ko ce da napravi nesto za novi model necijeg telefona.Eto, zato je Nokia propala. Pojavio se neko ko je doneo novi hardver (Apple) i sada svi provajderi imaju jedan isti cilj za sta razvijaju servise. Pojava Apple iPhone na trzistu je ravna pojavi MS-DOS i Intel PC-a 1982. Ogromna masa i popularnost platforme je izrodila nebrojene aplikacije i osnovala citavu industriju. U tom svetlu, Nokia je kao Motorola CPU based racunari 80-ih.Kad to shvatis bice ti lakse da prestanes da bljujes gnoj i da vredjas.
Link to comment

Ja bih se rado pretplatio na neku aplikaciju da moze pivo u sitne sate da se iz mobilnog telefona kozumira, pa i ne mora pivo, to je kabasto, moze i neka zestina ili da se pushi mobilni telefon kad ostanem bez pljuga, a za placanje na kasama imam kreditnu karticu, ona je ipak manja od mobilnog telefona.

Link to comment
Je l ima u Japanu japanskih kuglica, ili im je i taj posao preuzela Evropa?
Je li ovo shoder ili nesto u vezi mobilne telefonije sto ne razumem?
Link to comment
... a za placanje na kasama imam kreditnu karticu, ona je ipak manja od mobilnog telefona.
Samo je mobilni ako ne uvek, onda cesce uz tebe nego kreditna kartica.U Oz se to zvalo EFTPOS (Electronic Funds Transfer at Point of Sale) gde ti ATM karticu provuku kroz masinu (kao za kreditnu karticu), ukucas PIN i naplata se izvrsi sa bankovnog racuna. Treba mu nekoliko sekundi, nekad i 10-ak da uradi transakciju. Ovo sa mobilnim je isto kao POS samo nema provlacenja nicega, nema PIN...kada ima tu aplikaciju "enabled" on sam emituje signal koji cita i prepoznaje sta je iznos sa kase a samo se prisloni na zaokruzeno mesto na strani kase. Brze je nego cash - nema novca, kusura, stavljanja novca u dzepove kase. Ni 1 sekunda ne treba.Masine za napitke mogu tako isto umesto sitnine, sve sto moze keshom ili kreditnom karticom moze i ovime. Edited by Yoyogi
Link to comment
Na primer samo 3:Boarding pass za avion (bar code na ekranu)Mesecna karta za vozVeza sa racunom u banci placanje na kasama po radnjama (telefon se prisloni na citac).Da se ne bi mislili sta neciji telefon moze ili ne moze, oni negde naprave svoj sopstveni koji to sigurno moze. I daju ga uz plan.To im onda donosi 50$ mesecno po pretplatniku.
Meni je ovo ok koncept, svakako ima smisla.
Eto, zato je Nokia propala. Pojavio se neko ko je doneo novi hardver (Apple) i sada svi provajderi imaju jedan isti cilj za sta razvijaju servise. Pojava Apple iPhone na trzistu je ravna pojavi MS-DOS i Intel PC-a 1982. Ogromna masa i popularnost platforme je izrodila nebrojene aplikacije i osnovala citavu industriju. U tom svetlu, Nokia je kao Motorola CPU based racunari 80-ih.
Hm, pa nije baš zgodno poređenje iPhone / IBM-PC, dok je PC ogromnu popularnost stekao pre svega zahvaljujući nezaštićenosti koncepta i mogućnosti da ga pravi ko hoće, sa iPhone-om to baš i nije slučaj. Drugo, Motorola CPU based računari 80-ih su pravili decu Intel based računarima. Osamdesetih.
Link to comment
Hm, pa nije baš zgodno poređenje iPhone / IBM-PC, dok je PC ogromnu popularnost stekao pre svega zahvaljujući nezaštićenosti koncepta i mogućnosti da ga pravi ko hoće, sa iPhone-om to baš i nije slučaj. Drugo, Motorola CPU based računari 80-ih su pravili decu Intel based računarima. Osamdesetih.
Pa nema sta drugo da je potreslo i promenilo neko trziste kao sto je i-something promenio prvo muzicku industriju pa sada i mobilnu telefoniju. Ko je mogao (ja jesam jos 2004.) pre 3 godine da pomisli da ce Nokia danas biti na kolenima?Nema veze, jos lakse ako ne moraju da prave hardver. Pocetkom 80-ih to (hw za PC) se pravilo svugde, i na tlu Engleske i Amerike.Industrija (apps i uopste servisi ozbiljniji od toga) koja ima gotovu platformu o kojoj drugi brinu, odrzavaju i unapredjuju (kao iPhone) ce biti srecna. Varijante sa mogucnostima iPhone i iPad dolaze sa svih strana. Ono sto je do pre 2 godine bio ecosystem oko iPod (kozne futrole , anti-glare foil, privesci, dzidze-bidze, drzaci za u kolima...) danas je citava industrija oko iPod, iPad, iPhone. Samsung Galaxy, Acer...svi dolaze polako.
Link to comment

ma da l si lud? njima je, sto b reko dig, ponuda kao da je pravio kakav diplomac drvno-preradjivacke skole. osnovna usluga im je super, call centar je dobar, ali ponuda telefona je uzasna. a loyalty programi su pravljeni za osobe sa posebnim potrebama i za mene. za 11 godina postpaid ugovora zasluzio sam 60 minuta mesecno, godinu dana.

Edited by Grunf
Link to comment

Upravo tako, Telenor se izgleda ulenjio pored mtsa kao konkurencije i sada ne može da odreaguje na agresivni vip. Kod mene u gradu vipov lokal je pun kao da dele džabe(a dele), dok su telenor i mts avetinjski prazni. Ulaze samo oni koji migriraju u vip. Žena je prešla u vip, uzela neku pristojnu postpejd opciju i neki fensi telefon + za dž neki osnovni samsung telefon sa pripejd brojem. Toga će sad biti da ima da se gađaju na stadionima samo tako. U telenoru sam preko 10 godina i otići ću samo tako.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...