Jump to content
IGNORED

SF serije


Shan Jan

Recommended Posts

Zavrsio Stargate Atlantis, moj prvi Stargate (ne racunajuci film). 

 

Sad kad se sve sleglo deluje mi da je moglo mnogo bolje. Serija ima dobar humor, odlicnu glumacku ekipu (dr. mekej :Hail: ) i ocigledno je imala i fin budzet. Ali je lista nedostataka poduza (moracu u spojler posto se dotice malko i radnje):

 

 

1. Nedostatak dobrog scenarija. Tokom cele serije imas utisak kao da si na zagrevanju i da se ceka da pocne radnja punom parom.. samo sto do toga nikad ne dodje. Radnja je previse prosta - dodjemo u drugi deo svemira, susretnemo se sa vampirima, bijemo se, pobedimo i odemo kuci. 

2. Prvi problem je mogao da se sredi zanimljivim nevezanim epizodama ali one nit su vecinski nevezane a 100% nisu ni zanimljive. Uglavnom se koriste vec vidjeni scenariji iz drugih serija a kako glavni junaci nikada ne umiru nema ni neke strepnje koja ce uciniti epizodu interesantnom)

3. Ocajno glup svet - na dobroj strani su razni ljudi (i nista drugo!) koji zive ili u srednjem veku ili u rodovskoj zajednici ili u nekom WWI-II svetu. Nista novo, nikakva nova drustva, zanimljiva vidjenja sveta. Negativci su jos gori - najobicniji vampiri. Ah da, tu su i replikatori, masine koje imaju jedan cilj i razmisljaju kao jedno. Hm, gde li sam to video, samo malo bolje napravljeno...

4. Marines, marines! Kad bih mogao zakonom bih zabranio njihovo pojvaljivanje u SFu. Ljudska civilizacija je onakva kakva i jeste a oni koji su lost in space samo gledaju kako da se vrnu, nista novo i zanimljivo ne prave. U sudaru sa ljudskim drustvima iz proslosti, masinama koje imaju drustvo kao kad bi se umrezila 3 tosterai  hevimetal vampirima koji idu okolo ko da imaju mozak komarca to ne stvara nikakve filozofska pitanja niti dileme. Da se ja izgubim u camcu na pucini imao bi vise filozofskih pitanja od ove serije. 

5. Ne ulazenje u detalje - iako ima puno tehnickog blablatruca i opisivanja do detalja funkcija ovog i onog, sama prica i akteri u njoj su prilicno ovlaz naslikani. Ako ste gledali prvu epizodu videli ste sve sto ima svaki lik da ponudi. Nikakvih pravih dilema i lomljenja, samo humor. Da ne spominjem da ovo vazi i za ostale aktere i civilizacije. Npr. azgardi su civilizacija klonova koja je tehnicki napredna i miroljubiva ali izumire zbog geneteskih problema. I to je to sto se tice njih. Isto tako sve ostale civilizacije se mogu opisati u jednoj recenici da se nista ne izostavi. Cini se da je serija sebe previse podredila akciji.

6. Lutanje izmedju zanrova. Ovo ce scenaristi nazvati dobrom stranom serije, ja mislim da je to jedna od stvari koja je usrala. Jel militaristicka, jel SF opera, jel horor? Sve po malo a nista zaista.

 

Sve u svemu - seriji fali dubina.

 

 

 

Odo sad da se bacim na univerzum, vidim da su ga nahvalili na IMDBu.

da ne sirim pricu samo da to odgovorim sto se detalja tice. atlantis se 100% oslanja na SG1 cak se i neki glumci pojavljuju, a tamo su toliko isli u detalje da su dosadili verovatno i reziserima i producentima.

 

SGU je odlican i skroz iskace is SG fazona. podseca dosta na BSG kako atmosferom tako i nekom background mistikom.

Link to comment

Pre jedno dve godine smo ovde raspravljali o Babylon 9, te sam ga ja pljuvao jer sam ga tada gledao pre 15 godina. Elem, tada ste me ubedili (Filipenko, Vasić?) da mu treba dati još jednu šansu. 

 

I evo dao sam mu još jednu šansu i počeo od početka...

 

 

...i potpuno sam oduševljen! Oduševljen do nivoa neverice. Imam osećaj kao da igram neku prastaru najbolju igru na svetu (Torment, Sanitarium, tako nešto), potpuno uživanje. Idem po još!

Link to comment

Pre jedno dve godine smo ovde raspravljali o Babylon 9, te sam ga ja pljuvao jer sam ga tada gledao pre 15 godina. Elem, tada ste me ubedili (Filipenko, Vasić?) da mu treba dati još jednu šansu. 

 

I evo dao sam mu još jednu šansu i počeo od početka...

 

 

...i potpuno sam oduševljen! Oduševljen do nivoa neverice. Imam osećaj kao da igram neku prastaru najbolju igru na svetu (Torment, Sanitarium, tako nešto), potpuno uživanje. Idem po još!

 

Babylon 9 je možda bolji od Babylon 5  :naughty: (meni se ne sviđa)

Link to comment

Pa dobro™, samo ne znam gde će više pravije od ovoga. Razbijaju priče.

 

A DS5™ sam gledao onomad i stvarno nemam želju da repriziram. Nedavno sam reprizirao celu Borg priču u TNG, a ostatak možda nekad, neki drugi put.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...