Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

kad marko nikezić kaže 'ako je jugoslavija potrebna onda mora biti potrebna svima a ne samo srbima' :D

oho!lepo srocena pretnja i ucena. svidza mi se ovo 

Link to comment

oho!lepo srocena pretnja i ucena. svidza mi se ovo 

 

Zašto pretnja i ucena? Ako nije potrebna svima onda je Jugoslavija zaista bila tamnica naroda.

Link to comment

Koca je, koliko sam shvatio iz par izjava, taj stav smatrao promasenim. Mislim na stav srpskih liberala prema maspoku.

 

Iz druge ruke (intervju Dušana Čkrebića "Vremenu")

 

 

Nije štedeo hrvatski nacionalizam, ni sa srpskim liberalima nije imao istovetan stav prema Maspoku. Liberali su bili prema hrvatskom Maspoku popustljivi, i Koča se u tome nije slagao sa njima. Liberali su smatrali da to treba da se reši u Hrvatskoj, a ne na predsedništvu CK u Karađorđevu. Koča je smatrao da predsedništvo CK jeste mesto gde se raspravlja o pretenzijama jedne republike da se odvaja. Prošle godine su bile desničarske demonstracije u Zagrebu, i pitali su zašto se dogodilo da srpske divizije okupiraju Zagreb? Oni ne misle da su partizani oslobodili od Nemaca i ustaša Zagreb? Konačno se videlo da mu je budućnost dala za pravo, Koča je jedan od retkih ljudi koji su bez lične sujete postali nemirna savest našeg doba.

Link to comment

Sa srpskim liberalima sigurno ne bi ispao sukob na identitetskim pitanjima sto ih samo po sebi iskljucuje iz nacionalizma. to sto je neko imao ideju kako nesto da sprovede na teritoriji na kojoj je bio na funkcijama ne znači ništa. Za mene su oni postojan dokaz da nije tačno da Srbi umeju da se bave samo tajnim službama i(li) nacionalizmom (što ih ima dosta koji upravo to tvrde), tim pre što je JBT morao da izvrši pravi mali državni udar da bi ih smenio, pošto čisto demokratskim putem (po tadašnjim standardima) to nije mogao. 

slazem se hiljadu posto ovo za srbe.suvisno je o tome i pricati. verovatno gresim al kao i kasnije milosevic, tako i maspok i srpski liberali su "vrh ledenog brega". nesto je zuljalo hrvatsku tad i srbiju isto. tito i "titovi" su prekinuli igranku na svoj nacin. kako su se posle razvijale stvari? da ne racunamo revans prema porazenima i kako se stiglo do shuvar-racan a kod nas ovde stambolic-milosevic?

Link to comment

slazem se hiljadu posto ovo za srbe.suvisno je o tome i pricati. verovatno gresim al kao i kasnije milosevic, tako i maspok i srpski liberali su "vrh ledenog brega". nesto je zuljalo hrvatsku tad i srbiju isto. tito i "titovi" su prekinuli igranku na svoj nacin. kako su se posle razvijale stvari? da ne racunamo revans prema porazenima i kako se stiglo do shuvar-racan a kod nas ovde stambolic-milosevic?

 

 

Ili ne shvatas ili se namerno pravis blesav. Trece nema. 

Link to comment

Zašto pretnja i ucena? Ako nije potrebna svima onda je Jugoslavija zaista bila tamnica naroda.

cini mi se da vec tada je doslo do skoro glasnih preispitivanja o celishodnosti jugoslavije. posle smo, kod milosevica, videli tu nikezicevu opasku sta zapravo znaci. ovo opasku i finu pretnju tako i zamisljam bez nekakvog plana.samo mi se dopalo.nista vise

Link to comment

OK, ali na osnovu čega impliciraš da su liberali bili zainteresovani za bilo šta osim SR Srbije, ako već Jugoslavija nije bila svima potrebna?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...