Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Ako neko žali može da žali za onom Jugoslavijom koja je postojala a to je bila u suštini Kardeljeva, a ne može da žali za Miloševićevom Yu ili za skupom nezavisnih država, to nikada nije ostvareno, to je besmisleno.

Kardeljeva jugoslavija je bila proizvod istorijskih okolnosti i 1 neviđeni frankenštajn, koji sasvim sigirno nije mogao da nadživi pad berlinskog zida, te je upravo besmisleno za njome žaliti.

 

Izbora su bila dva: slovenački konfederalni provizorijum tj. pandan nikad zaživeloj ZND, ili Miloševićeva "moderna federacija" tj. SRJ.

 

edit:

@Adam

 

Ne zavaravaj se da bi Srbi, tek trećina stanovništva YU od čega nisu svi ni podržavali Miloševića, mogli ikako dominirati u liberalno-demokratskoj federaciji. Ovde se preterano svemu učitavaju kasniji događaji.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

nije milosevic bio nikakav projugosloven no psihopata zeljan vlasti koji bas zbog te zelje razjebao sve projugoslovensko sto mu se naslo na putu. 

 

posle osme sednice kad je srpski nacionalizam i zvanicno pusten s lanca, niko nije imao iluzija o tome kakvu jugoslaviju milosevic zeli. milosevic je promovisao opstanak jugoslavije u kojoj ce srbi, naravno s njim na celu, odlucivati o svemu a ostali ce da cute i rade sta im se kaze. pa su srbi listom zeleli jugoslaviju po milosevicevom receptu a ostali bas i nisu. khm... bas me cudi sto nisu. ta ujdurma je pocela 87 skidanjem stambolica pa nastavila jogurt/antibirokratskom revolucijom i dogadjanjima naroda da bi kulminirala na gazimestanu 89te. 

 

milosevic je vrlo dobro znao da tu jugoslaviju koju on zeli moze dobiti samo silom i na tu kartu je igrao. pa je ispusio na etape (i mi s njim) i na kraju crko u mardelju, nazalost prekasno za sve. 

 

edit - kreten

 

To baš i nije tačno, pogledaj brojke od pre par strana, možda je polovina Srba u SKJ podržavala predloge SKS, a ova je imala i dosta podrške iz vansrpskih krugova.

 

Msm ne postoji "Miloševićeva Jugoslavija" (kao koncept, tj skup predloga) pre 14. kongresa, tj recimo od druge polovine '89, pre toga se nije uopšte radilo o Jugoslaviji s Miloševićeve strane.

Edited by Prospero
Link to comment

U nekom lepom alternativnom univerzumu Milosevic je poput Cercila odradio posao (ugradio bajpas Yugi) nakon cega je na izborima smenjen. 

A ovaj argument da je bolji raspad od 'Miloseviceve Jugoslavije' mi ne pije vodu uopste. Pa Milosevic nije uspeo ni u cemu cega se dotakao, a ispade da bi imao apsolutnu vlast u 'Milosevicevskoj Jugoslaviji'. On jeste kasnije pokusavao da ignorise izbore i lazira ih, ali mu to nije uspelo ni u Srbiji, a tek mu ne bi uspelo u preziveloj Jugoslaviji. 

 

Ne znam da li je to stvar godista, ovo sto pise Tribun mi je +1 dok mi je zal za Jugoslavijom namenski +1.

Edited by noskich
Link to comment

Kardeljeva jugoslavija je bila proizvod istorijskih okolnosti i 1 neviđeni frankenštajn, koji sasvim sigirno nije mogao da nadživi pad berlinskog zida, te je upravo besmisleno za njome žaliti.

 

Izbora su bila dva: slovenački konfederalni provizorijum tj. pandan nikad zaživeloj ZND, ili Miloševićeva "moderna federacija" tj. SRJ.

 

edit:

@Adam

 

Ne zavaravaj se da bi Srbi, tek trećina stanovništva YU od čega nisu svi ni podržavali Miloševića, mogli ikako dominirati u liberalno-demokratskoj federaciji. Ovde se preterano svemu učitavaju kasniji događaji.

ne ucitavam ja nista vec ti zivis u nekoj iluziji da bi milosevic stvarao liberalno-demokratsku modernu federaciju. bi kurac. 

 

To baš i nije tačno, pogledaj brojke od pre par strana, možda je polovina Srba u SKJ podržavala predloge SKS, a ova je imala i dosta podrške iz vansrpskih krugova.

 

Msm ne postoji "Miloševićeva Jugoslavija" (kao koncept, tj skup predloga) pre 14. kongresa, tj recimo od druge polovine '89, pre toga se nije uopšte radilo o Jugoslaviji s Miloševićeve strane.

pre toga su se ukidale pokrajine i pretilo sa gazimestana tako da ne bih rekao da je iko imao iluzije o milosevicevim namerama glede jugoslavije. u vreme ukidanja pokrajina, mnogi srpski skj clan je mozda bio protiv nacionalizma kao sto mnogi nesrpski odlucio da se ne buni - dok nisu dosli po njega, naravno. milosevic je zacementirao vlast podilazenjem narodu, zato je njegova frakcija pobedila. 

 

tribune - nije milosevic planirao nikakvu liberalno-demokratsku federaciju, ne zavaravaj se. osim ako ne smatras da je liberalno-demokratska opcija ukidanje autonomija i uvodjenje cvrste ruke?

Link to comment

ne ucitavam ja nista vec ti zivis u nekoj iluziji da bi milosevic stvarao liberalno-demokratsku modernu federaciju. bi kurac.

Liberalno-demokratska as in slobodni izbori, političke stranke itd; za razliku od socijalističko-demokratske gde je partija avangarda radničke klase a ova ima da ćuti i puši.

 

Stvarao bi itekako, stvorio je SRJ.

Link to comment

ne ucitavam ja nista vec ti zivis u nekoj iluziji da bi milosevic stvarao liberalno-demokratsku modernu federaciju. bi kurac. 

 

Sto je na kraju krajeva irelevantno. Svakako ne bi mogao da ignorise izbore u preziveloj Jugoslaviji.

Link to comment

kad ti zakucaju na pendzere razni sholevici neces mnogo brojati

mnogi u skj su bili nezadovoljni opstim stanjem u drzavi i mnogi su u pocetku videli u slobi novog moderno vodju.nije ni sloba bio nesposobnjakovic.zapravo je veoma mudro sirio famu o sebi,o zaista postojecoj nemogucoj situaciji sa pokrajinama,jedno vreme bio ozbiljan partner anti..naravno za svo to vreme ostvarivao svoje nasilne planove,cistke etc

dogovor nije hteo.trazio je razne njofre,srbi su ih dobili..

Link to comment

.naravno za svo to vreme ostvarivao svoje nasilne planove,cistke etc

dogovor nije hteo.trazio je razne njofre,srbi su ih dobili..

To je i ključni problem njegov i svih nas zajedno s njim, što je sebe gledao kao novog Tita a ne demokratskog predsednika 1 federalne jedinice. Da je držao stranu Markoviću bilo bi taman pa makar obojica ne uspeli, ovako je bio ćorak.

Link to comment

Valjda je pitanje gde su ostali predlozi remonta Kardeljeve verzije Jugoslavije, ili kreativni predlozi za njeno očuvanje uz ono "da se poštuju već postojeće norme", tj gde je vizija Jugoslavije mimo miloševićizma?

 

Konfederacija prosto nije mogla biti Jugoslavija tj zahtevala je pravni kraj Jugoslavije i niz nezavisnih država što je bio u datim okolnostima nepremostiv problem za srpsku stranu. Pritom zahtev "hoću da ostanem da živim u zemlji u kojoj već živim" ne može biti apriorno politički nelegitiman, i nije ništa manje legitiman od takođe nacionalne težnje za monoetničkom državom.

 

Ako neko žali može da žali za onom Jugoslavijom koja je postojala a to je bila u suštini Kardeljeva, a ne može da žali za Miloševićevom Yu ili za skupom nezavisnih država, to nikada nije ostvareno, to je besmisleno.

Ajde bre ne mudruj, kurac bila Kardeljeva, bila nasa™

A onako odoka, bice da si i ti Made in Yugoslavia ;)

Link to comment

nije milosevic bio nikakav projugosloven no psihopata zeljan vlasti koji bas zbog te zelje razjebao sve projugoslovensko sto mu se naslo na putu. 

 

posle osme sednice kad je srpski nacionalizam i zvanicno pusten s lanca, niko nije imao iluzija o tome kakvu jugoslaviju milosevic zeli. milosevic je promovisao opstanak jugoslavije u kojoj ce srbi, naravno s njim na celu, odlucivati o svemu a ostali ce da cute i rade sta im se kaze. pa su srbi listom zeleli jugoslaviju po milosevicevom receptu a ostali bas i nisu. khm... bas me cudi sto nisu. ta ujdurma je pocela 87 skidanjem stambolica pa nastavila jogurt/antibirokratskom revolucijom i dogadjanjima naroda da bi kulminirala na gazimestanu 89te. 

 

milosevic je vrlo dobro znao da tu jugoslaviju koju on zeli moze dobiti samo silom i na tu kartu je igrao. pa je ispusio na etape (i mi s njim) i na kraju crko u mardelju, nazalost prekasno za sve. 

 

edit - kreten

 

Kako je istorija zapravo jednostavna.  :fantom:

Link to comment

Liberalno-demokratska as in slobodni izbori, političke stranke itd; za razliku od socijalističko-demokratske gde je partija avangarda radničke klase a ova ima da ćuti i puši.

 

Stvarao bi itekako, stvorio je SRJ.

Videli smo 9.3. 

Link to comment

Ma bre ljudi, liberalnodemokatskom državom nazivam onu koja ima institucije predstavničke demokratije, dal bi on bio uopšte na vlasti i dal bi mogao da krade izbore preko toga, to već neam pojma i u svrhu ove rasprave nije ni važno.

Link to comment

Vaša™ možda, naša™ nije ni po jednom parametru.

Znas, ovo ti, onako, malo priglupo, ali 'ajde...

Uostalom, koji kurac i za cim zalis, ako nije bila i tvoja?

A jos uostalije, evo vam™ sada liberalne demokratije koja se ostvarila kao majka... :fantom:

Link to comment

Znas, ovo ti, onako, malo priglupo, ali 'ajde...

Uostalom, koji kurac i za cim zalis, ako nije bila i tvoja?

A jos uostalije, evo vam™ sada liberalne demokratije koja se ostvarila kao majka... :fantom:

Nije, baš naprotiv.

 

Nisam gore bio precizan, žao mi je onakve zemlje i onakvih međuljudskih odnosa u njoj, države tj. struktura i poretka mi nije žao ni najmanje.

 

Završavam Jovićevu knjigu pa ne mogu da se načudim čitajući o stavovima i razmišljanjima ljudi koji su njome upravljali, koliko to danas meni kao nekome školovanom i formiranom u liberalnoj demokratiji izgleda daleko i strano, kao da se sve to dešavalo na drugoj planeti a ne ovde i to pre samo tridesetak godina. Koji stepen slepog dogmatizma i istrajavanja na utopijama čak i onda kad se oko tebe sve što si započeo ruši i raspada, to mi je iz ovog ugla prosto neshvatljivo.

 

Takva država nikada ne može biti moja, jbg. Možda je Prospero u pravu i možda i nema smisla žaliti za nečim što je moglo da bude, jer da je moglo ono bi i bilo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...