Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

dakle, pbg, ne znam sta bih to rekao, osim da he prilicno ruzno to tvoje neprekidno podmetanje.

cekaj ako srbi u hrvatsko vecinom ne glasaju za opciju blisku milosevicu dva puta na ovim 'istorijiskim' izborima, kako su oni onda odgovorni za primenu slobine politike na terenu? ti rece da je greska u startu sto slede tu pricu
Link to comment

Jovana Raskovica

zaboravih (skoro) na tog učitelja 1 zubara babića i 1 policajca martića... 

 

zlo, arentevsko (arent koja je heftala hajdegera, sic!), banalno

Link to comment

+1 osim da je irelevantno koliko je ustasa kriv (dopunicu u odgovoru Munchu)

 

 

I bilo bi, da nisu uklonili Jovana Raskovica. A tom uklanjanu je golemo doprineo Tudjman. Da je hteo da se dogovara sa Raskovicem, ne bi ga maximalisticka/Miloseviceva srpska strana tako lako uklonila.

koliko je doprineo ubistvu nije mi poznato, ali da je vrlo rano izostavio raskovica ili bilo kog njegovog naslednika iz bilo kakve ozbiljnije price bilo je jasno vecini stanovnistva rsk vrlo brzo po prvom talasu ozbiljnijih sukoba.
Link to comment

koliko je doprineo ubistvu nije mi poznato, ali da je vrlo rano izostavio raskovica ili bilo kog njegovog naslednika iz bilo kakve ozbiljnije price bilo je jasno vecini stanovnistva rsk vrlo brzo po prvom talasu ozbiljnijih sukoba.

 kakvom ubistvu ?

Link to comment

pbg, koliko sam ispratio ikara, on je naglasak stavio na JNA i db Srbije, dakle na Beograd, pa onda na njihove lokalne ispostave. ne na narodne mase.

 

dakle, pobuna je zamisljena u Beogradu, bez Beograda je nebi ni bilo ili bi bila brzo ugusena, nebi se ponovila '41, trebalo je progutati zabu.

Link to comment

Za one koje interesuje, clan 1 ustava SR Srbije iz 1974:

 

Socijalisticka republika Srbija je socijalisticka demokratska drzava zasnovana na vlasti i samoupravljanju radnicke klase i svih radnih ljudi i socijalisticka samoupravna demokratska zajednica radnih ljudi i gradjana i ravnopravnih naroda i narodnosti, zasnovana na samoupravljanju udruzivanja i slobodnog drustvenog organizovanja.

Socijalisticka republika Srbija je drzava srpskog naroda i delova drugih naroda i narodnosti, koji u njoj zive i ostvaruju svoja suverena prava.

U sastavu Socijalisticke republike Srbije su i Socijalisticka Autonomna Pokrajina Vojvodina i Socijalisticka Autonomna Pokrajina Kosovo.

Socijalisticka repubilka Srbija je u sastavu Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije.

 

A iz Preambule:

...Polazeci od prava svakog naroda na samoopredeljenje ukljucujuci i pravo na otcepljenje, na osnovu zajednicke borbe i slobodno izrazene volje u narodnooslobodilackom ratu i socijalistickoj revoluciji, a u skladu sa svojim istorijskim teznjama, svestan da je dalje ucvrscivanje bratstva i jedinstva u zajednickom interesu naroda i narodnosti, srpski narod se zajedno sa narodnostima sa kojima zivi ujedinio s ostalim jugoslovenskim narodima u saveznu republiku slobodnih i ravnopravnih naroda i narodnosti i stvorio socijalistcku federativnu zajednicu radnih ljudi - Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju...

Link to comment

pbg, koliko sam ispratio ikara, on je naglasak stavio na JNA i db Srbije, dakle na Beograd, pa onda na njihove lokalne ispostave. ne na narodne mase.

 

dakle, pobuna je zamisljena u Beogradu, bez Beograda je nebi ni bilo ili bi bila brzo ugusena, nebi se ponovila '41, trebalo je progutati zabu.

Sve 5

samo zabu je uvek lakse gutati teorijski nego popiti metak sa osmehom na licu jer si svestan da ce zbog tvoje smrti u ukupnom zbiru biti 1697 manje mrtvih. zajebancija :-) sto se nije gutala zaba? Jbt

Link to comment

pbg, koliko sam ispratio ikara, on je naglasak stavio na JNA i db Srbije, dakle na Beograd, pa onda na njihove lokalne ispostave. ne na narodne mase.

 

dakle, pobuna je zamisljena u Beogradu, bez Beograda je nebi ni bilo ili bi bila brzo ugusena, nebi se ponovila '41, trebalo je progutati zabu.

1. "ne bi"

2. milošević je instrumentalizovao očekivane strahove spram jučerašnjice, čitaj: ndh

 

kapiš?

Link to comment

Manč, vidi što sam izguglo. Vrlo lepo štivo, veli da je Amandmani 1971/Ustav 1974 = ZAVNOH tj. Hebrang, a ne AVNOJ. A i nisam imao pojma da je cela stvar tada (1971.) u Hrvatskoj bila u toj meri takva kako se navodi, da su se Memorandumi pre Memoranduma™ štampali na mesečnom nivou, takoreći.

 

I još će mi neko reći kako to nema veze sa pogledima Srba u Hrvatskoj, mene prosto čudi da nije puklo ranije.

Irvine_The_Croatian_Spring_and_the_Dissolution_of_Yugoslavia.pdf

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

1. "ne bi"

2. milošević je instrumentalizovao očekivane strahove spram jučerašnjice, čitaj: ndh

 

kapiš?

2.srecom u hrvatskoj '91glasovima vecine i hrvata i srba pobedi racan i miloseviceva politika nije imala gde da se zapati. jos se secam kako.je tudjman tad kao opozicioni politicar vecinskog naroda posetio u borovu one srpske porodice kad je db srbije ubacio diverzantsku jedinicu i pokusao destibalizovati podrucje
Link to comment

pošto sam iscrpeo sve za ratove koje, ma koliko se gicali&prenemagali, rukovodstvo srbije, uz dobranu podršku puka, jeste i započinjalo, i mahom gubilo, vraćam se na kroatski zazor spram srba koji je konsternirajuć - ne želim da uokvirujem, al jednostavno "nas" ne vole (eufemizam)...

 

bošnjaci, još manje...

 

:mellow:

Link to comment

Za one koje interesuje, clan 1 ustava SR Srbije iz 1974:

 

Socijalisticka republika Srbija je socijalisticka demokratska drzava zasnovana na vlasti i samoupravljanju radnicke klase i svih radnih ljudi i socijalisticka samoupravna demokratska zajednica radnih ljudi i gradjana i ravnopravnih naroda i narodnosti, zasnovana na samoupravljanju udruzivanja i slobodnog drustvenog organizovanja.

Socijalisticka republika Srbija je drzava srpskog naroda i delova drugih naroda i narodnosti, koji u njoj zive i ostvaruju svoja suverena prava.

U sastavu Socijalisticke republike Srbije su i Socijalisticka Autonomna Pokrajina Vojvodina i Socijalisticka Autonomna Pokrajina Kosovo.

Socijalisticka repubilka Srbija je u sastavu Socijalisticke Federativne Republike Jugoslavije.

 

A iz Preambule:

...Polazeci od prava svakog naroda na samoopredeljenje ukljucujuci i pravo na otcepljenje, na osnovu zajednicke borbe i slobodno izrazene volje u narodnooslobodilackom ratu i socijalistickoj revoluciji, a u skladu sa svojim istorijskim teznjama, svestan da je dalje ucvrscivanje bratstva i jedinstva u zajednickom interesu naroda i narodnosti, srpski narod se zajedno sa narodnostima sa kojima zivi ujedinio s ostalim jugoslovenskim narodima u saveznu republiku slobodnih i ravnopravnih naroda i narodnosti i stvorio socijalistcku federativnu zajednicu radnih ljudi - Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju...

 

Manč, vidi što sam izguglo. Vrlo lepo štivo, veli da je Amandmani 1971/Ustav 1974 = ZAVNOH tj. Hebrang, a ne AVNOJ. A i nisam imao pojma da je cela stvar tada (1971.) u Hrvatskoj bila u toj meri takva kako se navodi, da su se Memorandumi pre Memoranduma™ štampali na mesečnom nivou, takoreći.

 

I još će mi neko reći kako to nema veze sa pogledima Srba u Hrvatskoj, mene prosto čudi da nije puklo ranije.

 

Sve je to lepo samo ne objasnjava kako je time pokusaj drzavnog udara od strane Milosevica 1988-90 postao legitiman.

Link to comment

Sve je to lepo samo ne objasnjava kako je time pokusaj drzavnog udara od strane Milosevica 1988-90 postao legitiman.

 

Ko je ikada rekao da je to bilo legitimno?

Link to comment

Znači nema konsttituvnositi za koju si u prethodnoj porici tvrdio da je postojala .Kakav je značaj imala ta odredba - da li su Srbi u institucijama SR Hrvatske imali pravo veta ili neki sličan mehanizam uticaja na donošenje odluka ? ništa od toga,ta odredba nije imala nikakvo značenje.Zapravo je status  Srba u SR Hrvatskoj iako su pomenuti kao "narod" bio slabiji od statusa "klasičnih" nacionalnih manjina - Italijana,Mađara,Čeha jer su oni po osnovu međunarodnih sporazuma imali određena kulturna prava u pogledu očuvanja njihovog identiteta što za Srbe nije važilo.

 

Naravno. Ustavna odredba da je drzava eksplicitno i njihova je slabije od statusa manjene. How yes no. 

 

ne jos bolje: kako zamisljas status Srba kao manjine u socijalistickoj Hrvatskoj, kad je jasno koliko su doprineli njenom stvaranju? To bi ti, kao, bilo ok?

Edited by MancMellow
Link to comment

Manč, vidi što sam izguglo. Vrlo lepo štivo, veli da je Amandmani 1971/Ustav 1974 = ZAVNOH tj. Hebrang, a ne AVNOJ. A i nisam imao pojma da je cela stvar tada (1971.) u Hrvatskoj bila u toj meri takva kako se navodi, da su se Memorandumi pre Memoranduma™ štampali na mesečnom nivou, takoreći.

 

I još će mi neko reći kako to nema veze sa pogledima Srba u Hrvatskoj, mene prosto čudi da nije puklo ranije.

 

Pa Zavnoh je osnovan na bazi odluka (prvog) AVNOJ-a :D

 

Lepo ti kazem odakle se "duh" ustava crpi, ti mi ne verujes. Sama inicijalna ideja komunisticke Jugoslavije jest bila slicnija tom ustavu nego, recimo, FNRJ

Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...