Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

27 minutes ago, theanswer said:

Postoje indicije da će se nešto večeras dogoditi. 

 

Bilans za sad: 0 mrtvih Amerikanaca, moguće skenjan ukrajinski putnički avion i 30+ mrtvih sopstvenih ljudi na sahrani.

 

Viđao sam i moćnije odgovore na ubistvo drugog čoveka u državi.

Link to comment
1 minute ago, Anonymous said:

 

Bilans za sad: 0 mrtvih Amerikanaca, moguće skenjan ukrajinski putnički avion i 30+ mrtvih sopstvenih ljudi na sahrani.

 

Viđao sam i moćnije odgovore na ubistvo drugog čoveka u državi.

 

Hvala na dajdžestu ali ispratio sam dešavanja :)

 

Ali kad si već tu, kad si poslednji put video da je neka država raketirala američku bazu balističkim raketama?

Edited by theanswer
Link to comment

Pa to im je izlazna varijanta. Svi srećni, oni gađali (i usput javili svima da će gađati) američku bazu, rezultat nula žrtava, a ovi im ubili legendu.

 

Ako je to reciprocitet, ili čime sve nisu pretili ovih dana, onda OK.

Link to comment

Pa to je, oni to ne mogu da ostvare.

 

Ne bih nikako da branim Trampovu svinjariju, bojim se da će posledice ovog biti dalekosežne, ali kad se kurčiš, izvoli pa ostvari makar deo sopstvenih pretnji.

 

Izduvali su za sad, naišli su na luđeg nego što su oni sami.

Link to comment
1 hour ago, theanswer said:

Postoje indicije da će se nešto večeras dogoditi. 

e jbg

pa daj jos neku rec

na sta ciljas? sta se sprema?

34 minutes ago, Anonymous said:

Pa to je, oni to ne mogu da ostvare.

 

Ne bih nikako da branim Trampovu svinjariju, bojim se da će posledice ovog biti dalekosežne, ali kad se kurčiš, izvoli pa ostvari makar deo sopstvenih pretnji.

 

Izduvali su za sad, naišli su na luđeg nego što su oni sami.

ili ipak bolje ne?

 

nije da bih imao nesto narocito protiv da neko nekad vrati amerima samar, ali sama pretpostavka gde to moze odvesti u ovom slucaju je prilicno zastrasujuca

Link to comment

Neće se desiti ništa.

 

Klasično iransko kurčenje.

 

Sranje je što je region ponovo destabilizovan za izvesno vreme, ali ništa od raketiranja Dubaija i sličnih glupavih spekulacija.

Edited by Anonymous
Link to comment

Realno, Iran je ovde dobio ozbiljnu šamarčinu i to na žalost od Trampa, kome će ovo kockanje izgleda sasvim lepo poslužiti za izbore.

 

Debil se kockao i izgleda uspeo.

Link to comment

I bez ovoga on bi dobio izbore. Ljudi su ogorceni i u njemu vide nadu. 
 

ja zivim u meki neoliberala, histericnih uglavnom i ako se ne slazes sa njima tu diskusije nema. Zadjes 30km dalje cak i oni koji su bili demokrate sada su za trampa. 

Link to comment
4 hours ago, Anonymous said:

Ne bih nikako da branim Trampovu svinjariju, bojim se da će posledice ovog biti dalekosežne, ali kad se kurčiš, izvoli pa ostvari makar deo sopstvenih pretnji.

 

Izduvali su za sad, naišli su na luđeg nego što su oni sami.

 

Ovo malo podseća na ono prozivanje Rusa u Siriji: "Dovukli ste tamo taj vaš S-400 i sad ne smete da pucate, ajde šmekeri da vas vidimo..."

 

Kao što Rusi nisu dovukli S-400 u Siriju da bi iz njega pucali (osim u apsolutno krajnjoj instanci nakon koje stvarno ide ona stara narodna: "Da se ne ljubimo...") tako ni Iranci nisu razvili svoje balističke rakete sa ciljem da ih u slavu Homeinija ispale svuda okolo. Te rakete su pre svega sredstvo odvraćanja, to im je osnovna namena. One su tu da pošalju poruku da vojni udar na Iran vuče sa sobom ogromnu cenu koja će morati da se plati. Ovo što su uradili sa američkom bazom u Iraku je pokazna upotreba tih raketa. Do ozbiljne upotrebe će, kao i u slučaju ruskog S-400 u Siriji, doći samo u krajnjoj instanci posle koje sve odlazi u tri lepe. Ubistvo Solejmanija ipak nije takva instanca, to je još uvek u domenu merenja patke gde postoje i druge opcije osim one krajnje i ultimativne.

 

Strateški cilj Irana je da izbace Amerikance sa Bliskog Istoka i to po mogućnosti tako što neće direktno pucati na njih. Zato postoje svi njihovi proksiji, milicije, ovo, ono... Ta proksi tuča će se voditi u Iraku što je iz iranskog ugla mnogo bolje nego da se vodi u Iranu. Ako bi upotrebili balističke rakete protiv američkih snaga sa ciljanom idejom da ih što više ubiju, priterali bi Trampa uza zid pa bi morali da se tuku na sopstvenoj teritoriji.

 

Tramp se tražio način da opauči Irance tako da ih ne pritera baš skroz uza zid, i pronašao ga je. Oni su zatim tražili način da izjednače rezultat tako da Tramp ne bude primoran da odmah povrati prednost, i pronašli su ga. Moram da kažem da mi deluje neverovatno da se baš niko nije zatekao u onim šatorima i hangarima koje su zviznuli onako precizno. Uopšte ne isključujem mogućnost da su Iranci preko nekih kanala dojavili unapred šta ciljaju, da se ne bi slučajno neka velika grupa vojnika zadesila u loše vreme na lošem mestu.

 

Problem je samo u tome što nije ostalo previše tih "hibridnih" opcija posle kojih protivnik ima više načina da uzvrati a ne samo jedan. Svaka sledeća akcija tipa: "Ajde da uradimo nešto tako da napravimo totalni pičvajz ali da ipak izbegnemo totalni rat" može da bude ona koja najzad pali fitilj. Dodatni problem je što uspešnost prethodnih akcija pojačava samopouzdanje kod donosilaca odluka koji teško mogu da izbegnu onaj trip: "Ma, idemo, prošlo nam je onomad pa će proći i sad".

Link to comment
19 hours ago, dùda said:

Prvo, ja nisam ni spomenula Iran nego sam pričala o Jemenu.

I ni slučajno ne mislim da bilo gde u svetu demokratiju treba "uterivati" bilo kako. I pogotovo ne da je demokratija zapadnog tipa primenjiva globalno.

Ovde sa svakim postom priča postaje konfuznija. 

 

Konfuzna je jer ima dosta argumenata koji sami za sebe stoje ali se ne mogu posmatrati izolovano. Jako je bitno i šta se uzima kao polazna ili referentna tačka.

 

Imaš, recimo, te čuvene fotografije Iranaca i Iranki iz vremena kada su bili normalnitm, je li...  Ali zašto moraju rane 70-te da budu polazna tačka istorije? Mogli bismo bez problema da odemo u rane 50-te i da na fotografijama vidimo da su bili podjednako normalnitm a uz to su imali i prilično funkcionalnu demokratiju i izabranog predsednika. Šta onda biva? Regime change, naravno. Ovaj izabrani je hteo da parama od nafte razvija zemlju pa je zato svrgnut a umesto njega je postavljeno 1 vrhunski samoživo i korumpirano đubre plave krvi, da omogući američkim i britanskim kompanijama eksploataciju resursa, uzima masan tal za sebe i familiju, i naravno kupuje brda oružja od svojih patrona (neobično podseća na jednu drugu zalivsku monarhiju, zar ne?)

 

U pravu si potpuno kada kažeš da islamska teokratija nije prirodno stanje u Iranu. Oni svakako mogu bolje od toga ali je činjenica da islamsku revoluciju nakon 25 godina kvazimonarhističke diktature nije sprovelo 15-ak mula uz pomoć i podršku globalnih mutivoda već se ta revolucija dogodila zato što je ljudima ozbiljno bio pun kufer onog šaha i njegove klike. Mule su najbolje kanalisale to nezadovoljstvo i ostalo je istorija. Najlakše je reći: "Eee, bili su kul i normalni a onda došle mule..." Nisu mule pale sa Marsa u Iran već postoji prilično jasna geneza dešavanja koja ih je stavila u poziciju da uzjašu. Jednom kad su uzjahali rešili su da ne puštaju i to je to.

 

Uzgred, ja imam jedno nepopularno pitanje na temu tih fotografija iz normalnih vremena: zbog čega normalnost mora da se dokazuje fetišizacijom žena i njihovih tela? Zašto je test normalnosti za ženu taj da li pokazuje ili ne pokazuje meso kada je neko fotografiše? U redu, te fotografije ukazuju na neke društvene norme i trendove ali šta sad treba da radimo sa ovima što su nenormalnetm? Oduzmemo im pravo glasa? Postavimo im opet šaha i njegovu elitu da ih usreće? U vreme kada je ta džukela harala Iranom svaka četvrta žena je bila pismena a danas ih je pismeno više od 80% (opšta pismenost populacije je skočila sa 35% na 85%). Na univerzitetima u Iranu danas imaš isti ili veći broj žena nego muškaraca; u srećna vremena žene sa diplomom su bile statistička greška ali su zato išle okolo u bikinijima, malo li je?

 

Pisao sam na Putovanjima o svojoj skorašnjoj poseti najliberalnijoj zemlji na Bliskom Istoku (Liban). Devojke obučene kao leti u Knezu, klubovi, restorani, besna kola, turisti... i sve to se vrti u krugu od nekih 5% privilegovanih dok svi ostali mogu samo da gledaju kako premijer krade bagerom (lik ne ide ispod milijarde kada lapa) a centralna banka im je upravo saopštila da 120 milijardi dolara koje su držali u bankama više ne postoje. Ne u smislu da ih je država zamrznula kao u Srbiji, nego ih nema više. Isparilo. Doviđenja i prijatno. Pa kad jednog dana tamo budu zasele što mule što hrišćanski fundamentalisti višegradskog tipa, mi ćemo se ovde sa setom prisećati vremena kada su Libanci bili normalni jer su tamošnje žene na fotografijama imale otvoren pupak i dekolte a sada su zabrađene.

 

Jemen bolje da ne pominjemo. Njih Saudijska Arabija evo već petu godinu sistematski genocidira uz direktnu podršku i učešće SAD i njihovih satrapa. Kada se jednog dana to klanje čitave nacije najzad završi, mogu da ti potpišem da će svi kolektivno da budu nenormalni još najmanje 20 godina i da će se tamo veoma lepo primati raznorazne ekstremni pogledi na svet. Bio je i Avganistan nekada zemlja prelepih i prelepo obučenih ljudi. Onda su velike čike krenule da ih kecaju i sad imamo situaciju da ako velike čike izađu odande bukvalno nemaš drugu opciju osim talibana da vrši vlast. I to će da bude tako još decenijama - ne zbog toga što su odjednom prsli pa im žene više ne prate zapadnu modu već zbog toga što su im velike čike trajno uništile sposobnost da funkcionišu kao društvo i ostvaruju bilo kakav napredak. Dok mi trošimo tastature na mule i muftije.

Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

 

Ovo malo podseća na ono prozivanje Rusa u Siriji: "Dovukli ste tamo taj vaš S-400 i sad ne smete da pucate, ajde šmekeri da vas vidimo..."

 

Kao što Rusi nisu dovukli S-400 u Siriju da bi iz njega pucali (osim u apsolutno krajnjoj instanci nakon koje stvarno ide ona stara narodna: "Da se ne ljubimo...") tako ni Iranci nisu razvili svoje balističke rakete sa ciljem da ih u slavu Homeinija ispale svuda okolo. Te rakete su pre svega sredstvo odvraćanja, to im je osnovna namena. One su tu da pošalju poruku da vojni udar na Iran vuče sa sobom ogromnu cenu koja će morati da se plati. Ovo što su uradili sa američkom bazom u Iraku je pokazna upotreba tih raketa. Do ozbiljne upotrebe će, kao i u slučaju ruskog S-400 u Siriji, doći samo u krajnjoj instanci posle koje sve odlazi u tri lepe. Ubistvo Solejmanija ipak nije takva instanca, to je još uvek u domenu merenja patke gde postoje i druge opcije osim one krajnje i ultimativne.

 

Strateški cilj Irana je da izbace Amerikance sa Bliskog Istoka i to po mogućnosti tako što neće direktno pucati na njih. Zato postoje svi njihovi proksiji, milicije, ovo, ono... Ta proksi tuča će se voditi u Iraku što je iz iranskog ugla mnogo bolje nego da se vodi u Iranu. Ako bi upotrebili balističke rakete protiv američkih snaga sa ciljanom idejom da ih što više ubiju, priterali bi Trampa uza zid pa bi morali da se tuku na sopstvenoj teritoriji.

 

Tramp se tražio način da opauči Irance tako da ih ne pritera baš skroz uza zid, i pronašao ga je. Oni su zatim tražili način da izjednače rezultat tako da Tramp ne bude primoran da odmah povrati prednost, i pronašli su ga. Moram da kažem da mi deluje neverovatno da se baš niko nije zatekao u onim šatorima i hangarima koje su zviznuli onako precizno. Uopšte ne isključujem mogućnost da su Iranci preko nekih kanala dojavili unapred šta ciljaju, da se ne bi slučajno neka velika grupa vojnika zadesila u loše vreme na lošem mestu.

 

Problem je samo u tome što nije ostalo previše tih "hibridnih" opcija posle kojih protivnik ima više načina da uzvrati a ne samo jedan. Svaka sledeća akcija tipa: "Ajde da uradimo nešto tako da napravimo totalni pičvajz ali da ipak izbegnemo totalni rat" može da bude ona koja najzad pali fitilj. Dodatni problem je što uspešnost prethodnih akcija pojačava samopouzdanje kod donosilaca odluka koji teško mogu da izbegnu onaj trip: "Ma, idemo, prošlo nam je onomad pa će proći i sad".

A nema šanse da ih izbace, jednostavno ima puno nacija koje ih žele iz pre svega zaštite...Jordan, Saudi Arabija, Kuvajt, Bahrein...pa i Kurdi, o Izraelu da ne pričam...neće ih izbaciti nikad...videćemo za Irak šta će biti, oni su još i u Siriji...sve se ostalo slažem, a naročito poslednji pasus...

Edited by Tutankamon
Link to comment

Meni se čini da je Iranu sasvim dobro išlo u poslednje vreme da bi oni sada ovaj sukob podizali na neki drugi nivo. Stoji to da je ovo za njih ipak veliki udarac iz koga se treba izvući. Ali to se sve dešava na neki kraći rok. Osim toga mislim da će Solejmani definitivno ući u istoriju kao neko ko je odbranio Bagdad, kada je ISIS već zauzeo Ramalu. A sada je završio kao mučenik.

 

Malo sam se prisetio događaja od pre 20 godina u Avganistanu i situacije sa tamo vrlo uglednim liderom Šah Masudom. On je u vreme ekspanzije Talibana jedini imao dobro organizovanu vojsku i strategiju, kojom je uspeo da sačuva jedan deo teritorije. Amerikanci mu nikada nisu dali podršku (ne računajući period otpora Sovjetima, kada je bio deo šire koalicije), iako su njihovi obaveštajci sa terena jasno ukazivali da je on praktično jedini koji efikasno može da se odupre Talibanima. Amerikanci su tada podržali takozvanu sedmorku iz Pešavara. U suštini jedna jalova organizacija koja nije uspela Talibanima da nanese nikakvu štetu. A zapravo ta njihova akcija je kod dosta Avganistanaca doživljena kao agresija Pakisatana. Masud je sa druge strane uživao veliki ugled kod svojih ljudi (možda ne tako širok i kod Paštuna, jer je bio Tadžik), Bio je svestran i vrlo talentovan, čovek kompromisa, ukratko, u datim uslovima nešto najpribližnije što bi se moglo nazvati demokratom. Na kraju bio je i jedan od najvećih neprijatelja Bin Ladena. Imao je informacije da Al Kaida sprema neku veliku akciju i u više navrata je pokušao da upozori Zapad na to. Uspešan atentat na njega izvršen je dva dana pre napada 9/11.

 

Ne mislim svakako da se može povući striktna paralela između Solejmanija i Masuda, jer je Solejmani ipak deo jedne državne strukture. Ipak, deluje mi da se iz samih ovih događaja mogu izvući neke sličnosti.

Link to comment
×
×
  • Create New...